Cum se pot elimina ridurile?(2)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ema spune:

Ramiris,pai n-or fi pistrui...si de asta nu se duc...mie personal imi plac pistruii...numa ca eu eram pistruiata generalizat,combinat cu melasma....doamne dumnezeule !Merci de sfat,am sa mai deschid putin culoarea parului ca vorba lui fii-meu ala mare...care peste o luna are majoratul...mama...fa-ti ceva te rog ca devin prietenele mele geloase cand te-or vedea cu aspectul asta gothic....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramiris spune:

Citat:
citat din mesajul lui ema

Ramiris,pai n-or fi pistrui...si de asta nu se duc...mie personal imi plac pistruii...numa ca eu eram pistruiata generalizat,combinat cu melasma....doamne dumnezeule !Merci de sfat,am sa mai deschid putin culoarea parului ca vorba lui fii-meu ala mare...care peste o luna are majoratul...mama...fa-ti ceva te rog ca devin prietenele mele geloase cand te-or vedea cu aspectul asta gothic....


Nu cred ca sunt pistrui ca sunt pozitionati in josul obrazului. Dar oricum sunt niste chestii ciudate care ma enerveaza maxim.

Mirela, le fac o poza si ti-o trimit sa-mi dai o parere daca nu te superi.
Ar fi excelent sa existe o solutie miraculoasa sa ma scape de ei/ele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sdcristian spune:

mirela poate ma poti ajuta si pe mine tot intr-o problema cu pielea

pe picioare, pana la gambe, am pielea dezastru, din cauza ca mi-am tot sapat cu penseta si acul dupa fire crescute sub piele, si evident sunt full de pete. maro. groaznic

in general port pantaloni lungi si nu se vede, dar intr-o luna plecam in concediu si va trebui sa stau la plaja, si eu asa nu imi dau pantalonii jos de pe mine

ce sa fac sa imi dispara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirela72 spune:

Ioi, sdCristian, cum sa-ti scoti cu acul firele de sub piele? Puteai sa te infectezi rau! Foloseste o lufa de fiecare data sub dus ca sa-ti exfoliezi pielea si ia-ti o crema cicatrizanta pe care o poti folosi dupa baie imediat (de ex. Bepanthen crema). Intr-o luna, pana mergi la mare, o sa te vindeci.
Ramiris, ai mail.
Fania, astept feedback!
Ema, n-am cuvinte la ce ai obtinut cu acid glicolic!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J G spune:

Mirela, am primit ieri pachetelul... super crema, super! Imi place la nebunie, a intrat complet in piele pana dimineata.
Multumesc mult.

Am o intrebare, ce sa fac cu coatele mele uscate si crapate, si parca mai inchise la culoare decat ar trebui? Cu ce sa ma dau, dureaza de luni de zile chestia asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirela72 spune:

JG, ma bucur ca-ti place crema. Si eu o folosesc.
Pentru coate si genunchi poti sa-ti cumperi crema cu uree 30% (de la RomBalsam), e foarte buna si costa sub 10 lei. O alici o data pe zi, dupa dus. In 2-3 saptamani e rezolvata problema, o sa vezi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J G spune:

Merci frumos Mirela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns glimmer spune:

Revin si eu la o intrebare pe care a adresat-o Ramiris. Pana la urma este recomandat sa intrerupem GlicoA si sedintele de peeling pe timpul verii, mai ales daca stam mult pe afara?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramiris spune:

Stiu ca s-a discutat la un moment dat despre subiectul fond de ten pe topicul asta insa nu mai gasesc.
Din ce-am inteles de la Mirela cel putin 6 saptamani dupa intreruperea glycoA exista fotosensibilitate, trebuie folosita protectie solara totala SPF50 si este interzisa expunerea directa la soare.
Tinand cont ca va trebui sa continui sa ma protejez de soare o perioada am nevoie de un fond de ten "de vara", preferabil unul care sa aiba deja inclusa protectia solara.
Cremele colorate de la Bioderma si Avene nu au puterea de acoperire si efectul vizual al unui fond de ten iar fondul de ten pe care il folosesc eu nu are ecran solar si e mai "de iarna", nu cred ca l-as suporta pe caldura.
Asa ca doamnelor am nevoie de o sugestie.
Si pentru ca va trebui sa evit soarele o vreme as lua in calcul si un autobronzant bun pentru fata care sa nu fie morcoviu si sa nu lase pete - si aici am nevoie de sfaturi si sugestii.


Mirela, si peelingul cu acid lactic presupune aceleasi masuri de precautie in ce priveste soarele? Adica protectie solara totala si continuarea aplicarii sun screenului total minim 6 saptamani dupa terminarea tratamentului?

Nu ne-am facut planurile de concediu inca si tot fac socoteli pe calendar cand o sa fiu apta de mers la mare. N-o sa stau cu fata la soare, evident si nici fara creme de protectie dar eu ma bronzez bine de tot si sub umbrela si n-as vrea sa am o fata alba de fantomita pe un corp de mulatra :) sau mai rau sa ma captusesc cu o colectie de pete pigmentare si sa stric tot ce-am reusit sa obtin pana acum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirela72 spune:

Ramiris, da, si acidul lactic necesita aceleasi masuri de protectie solara, e tot un A.H.A ca si acidul glicolic dar e mai specific pentru melasma fiind mai bland cu pielea decat acidul glicolic.
Nu-l folosi daca pleci la mare, sa nu te patezi mai rau.
Ca si autobronzant, ce mi-a placut, a fost un spray de la Bioderma Photoderm, cu uscare rapida si am mai avut de la Gerovital o crema de corp auto-bronzanta pe care am folosit-o si pe fata si mi-a placut tare, ca nu era deloc portocalie si pielea a capatat o nuanta frumoasa.
Ca si fond de ten cu acoperire foarte buna, mult peste medie, cu factor de protectie soalara incorporat (35 SPF)e Dermablend de la Vichy. Cere mostre de la SensiBlu sau Dona, mostrele sunt pe o sigura culoare care cred eu ca se potriveste majoritatii, e o culoare destul de neutra. Fondul de ten se aplica in cantitate mica pe fata, altfel risti sa incarci prea mult tenul.

Mergi la inceput