MONTIGNAC (171)...STIL DE VIATA NU DIETA

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:


Buna ziua. ma ajutati si pe mine va rog frumos ?
scriu rapid ce am inteles si va rog sa ma corectati
deci; fructe - ca masa simpla
leguminoasele proaspete gen salata + carne / sau branzeturi / sau oo / sau ton in apa
oua + telemea e voie ?
ce puneti pe salatele de cruditati ?
am scos la imprimanta monti pe scurt cu indicele unor alimente, n am inteles insa daca e voie mazare (din mixtetele congelate)?

Multumesc,


edit; voi cumparati branzeturile - telemea/cash/burduf din piata, e voie ? ca nu am cum afla cat % au continutul de grasime

_

Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati, empatici,
inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi ca restul copiilor de pe Terra
obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati, nascuti natural sau prin operatie de cezariana,
botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

szivarvany deci

*legumele le poti combina cu orice...si glucide(gen branzeturi 0%) si cu lipide( brinzeturi normale,oua, carne, peste)

* lipidele le poti combina intre ele..gen ou+ telemea...(nu este indicat sa combini lactatele care au mai putine grasimi cum e urda de exemplu cu lipide, sau iaurt 0% ca dresing la friptura)

* salata de cruditati..toate legumele care le gasesti acum pe piata: radacina de telina, morcov, pastarnac, ridichi ...si ce-ti mai trece tie prin cap...iar la astea poti adauga si ulei de masline sau maioneza (depinde cum iti place si cum consideri tu ca e mai sanatos)

* brinzeturi cele din piatza is cu toate grasimile pe ele..dar gasesti in supermarket-uri lapte, iaurt, brinza 0%

Successes only last until someone screws them up. Failures are forever.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

eu am boala lactatelor traditionale, cel putin e o doamna care face un cash sec si un pic sarat, o nebunie. telemea la fel, branza de burduf f buna insa iau din comert.
in prima faza voi incerca sa mentin regulile de baza si am selectat din liste alimentele sub 35 ig.
am scos de la naftalina gratarul de aragaz :-) ala de se scurg toate din carne si ramane totusi gustoasa.
pt maine imi propun asa:
md: la 30 minute dupa 500 ml apa, un mar mare
p: pulpa fara pielita si grasime + salata mixta dintr o rosie, salata verde, cateva felii castravete, 2 ridichi ofilite :-)
c: salata de verdeata + putina branza de burduf seaca

sa mi ziceti daca e ok asa,

_

Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati, empatici,
inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi ca restul copiilor de pe Terra
obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati, nascuti natural sau prin operatie de cezariana,
botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

ZZZZ nume ai?..ca ai un id ff ciudat...
deci ala nu e mic dejun un mar..adik... nu face greseala sa crezi ca daca acolo in carte spune ca sa mananci lactate 0 inseamna sa ai un regim hipocaloric in care elimini orice grasime din meniu..sau sa mananci o salata cu "putina brinza" de oricare ar fi ea
meniul trebuie se fie echilibrat si din punct de vedere al combinatiilor alimentare pe care le faci dar si din punct de vedere al cantitatii..iar tu aportul energetic de-l ai in program nu i-ar fi de ajuns nici unui om de 35kg

Successes only last until someone screws them up. Failures are forever.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

nu mi pot declara greutatea public :((( asta ca sa intelegi dramatismul :-)
sunt la regim de legume+fructe de aproape 3 saptamani, deci nu pot baga mult ca iar da cu +, insa eu fara lactate si carne sunt om mort. de asta am sis ca ma reorientez un pic.

_

Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati, empatici,
inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi ca restul copiilor de pe Terra
obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati, nascuti natural sau prin operatie de cezariana,
botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

ZZZ intrebam de nume nu greutate

spilu cu asta cu numai legume si fructe e normal sa iti dea cu plus cand introduci si alte alimente/alte cantitati..pentru ca al tau organism are nevoie si de alte chestii si de un anumit nivel sa supravietuiasca.. si tu cand ii bagi pe gat numai legume si fructe in cantitati mici el cand simte alt nutrient e normal sa faca depozite....
ce faci tu nu faci decat sa ai o dieta yo-yo...in care lesini pe strada de cat de putin mananci..cateva saptamani si dupa incepi sa mananci normal si pui tot la loc. asta nu e sanatos nici pentru fizic si nici pentru psihic

de asta forumul se cheama "still de viata nu dieta" e un lucru pe care trebuie sa-l intelegi. Dietele in general oamenii le tin pe perioade scurte pentru ca elimina multe lucruri din alimentatie...si nu e ceva pe care s-o poti tine la nasfarsit.

tu faci cum crezi...dar sa nu ai in minte ca fetele care au slabit aici tinand Monti(si au slabit si pana la 45kg) au mancat o frunza si un pahar cu apa....

Successes only last until someone screws them up. Failures are forever.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Brandu, felicitari pt slabire

Daria, bine ai venit . Nu e buna combinatia de carne cu branza( adica se slabeste mai greu cu ea) iar mazarea e conforma, cea congelata. In rest le combini dupa IG: sub 35 cu lipide(carne, oua, branza), intre 35-50 fara lipide( gen paine integrala cu gem conform sau branza de vaci degresata), peste 50 interzis. Si foarte important e sa mananci divers, ca sa nu te frustrezi si plictisesti.

Carmen, macroul nu are multe oase?

Meniu:
MD: ridichi, pateu, wassa
P: salata din rucola, germeni de lucerna, oua fierte, cascaval, ridichi si rosii cherry
C: mancare de linte cu carnati conformi Alpin

Noapte buna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

puisoaro sar'na sper sa o ia la vale cantaru(desi e electronic)

nu ai mancat niciodata macrou??? e delicios cel la gratar...daca il iei mai marisor are numai sira spinarii

Successes only last until someone screws them up. Failures are forever.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns child spune:

mor de ras...BRINDUSIK intreaba de nume si pana afla ii zice ZZZ ...ZZZ intelege greutate...si vine PUISORUL si ii spune DARIA...nu va suparati pe mine, mi s-a parut foarte comica situatia.

In alta ordine de idei, zilele trecute m-am cantarit si eu si aveam 57 kg...drept urmare azi mi-am facut de cap si am papat amestecat rau si mult

Acum lecturez o carte mult laudata in nutritie "Esti ceea ce mananci"...interesanta, cu principii monti in mare, dar cu axare, in special pe cruditati.
Ce am retinut si deja aplicat, o cana de apa calda dimineata, pe stomacul gol, eventual cu lamaie si seara, inainte de culcare la fel.

O saptamana frumoasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

child chiare e funny ..o sa te trec si pe tine in tabaleas..da maine ca acum is inca la munca..rupta de cap

Successes only last until someone screws them up. Failures are forever.

Mergi la inceput