Strugurasi de Sept-Oct 2011 *46*

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mikka11 spune:

Multumim de urari, Alex! La multe lunite Clara iubita, m-am tot gandit si eu la voi azi

Nanna, ce frumos povestesti tu de Inez si statul in fundulet,draga de ea.Si eu astazi ma tot gandeam ce repede trece timpul, ce repede mai cresc bebelusii nostri...ma uitam la pozele Mariucai de cand a implinit 5 luni, era inca la orizontala. Acum ultimele ei fotografii sunt toate in fundulet, nu e chip sa stam altfel, cand o intind, chiar si pentru schimbat, urla. Deja cu bluzitele,geaca, o imbrac asa, stand in fund. Acum sta perfect, se apleaca in fata dupa jucarii si revine cu mare usurinta la loc, azi in parc am asezat-o pe banca in fund si s-a aplecat sa isi roada pantofii



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanna_mika spune:

Mikka - da, cresc tare repede si stiu ce inseamna sa te uiti la copilasul tau care are 3 sau 4 sau 5 ani si sa ti se faca dor de vremea cand era bebe, de mirosul de bebe, de nesiguranta lor, de privirea lor curata....asa dor mi-a fost de Indra mica...acum e Inez si imi ostoieste dorul...va creste si ea...si..... Dar pana atunci o sa fie Indra maricica, nici n-o sa ne dam seama cand asteptam nepoteii...hehhehhe

Si eu o imbrac tot cand sta in funduletz, nici nu prea mai sta intinsa, face abdomene

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:


Nanna sa ma tii la curent ce umbreluta ii iei, o sa ii iau si eu cred, ca alta solutie nu am
Referitor la timpul neiertator si mie imi este dor de perioada cand era mica mica si dormea broscuta pe pieptul meu, este ceva de nedescris.
Ieri a spus de doua ori L, am si prinso intr-un filmulet. Iar azi a tot vb cu jucariile, de mult timp nu mai gangurea deloc si seara la masaj a inceput sa gangureasca asa frumos k ne-am topit amandoi si ma uitam eu la tati tati la mine noi la ea. A fost un moment superb. fiecare perioada are momentele ei. TRebuie sa ne bucuram de orice clipa si sa traim in prezent.

La multe lunite Clara si Mariuca !!!

PS: Mikka si eu ii mai zic MAiei MAriuca, pentru ca la biserica e Maia-Maria :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Fetelor o intrebre scurta car mi-a scurtcircuitat azi capul..

Voi cum luati alocatia si indemnizatia?
in aceeasi zi? pe extras n aceeasi pozitie?
mie nu mi-a venit luna asta alocatia , si postasta zicea ca mi-a intrat odata cu indemniatia.. insa 5 luni mi-a venit acasa, pe extras nu e decat o pozitie .. deci e f ciudat, trebuie sa merg la ITM insa e tare greu


JAde .. bv pt banuti sa-i stricati de zor.. Voi stati ine in funs, ca noi nu , oricum stiu ca avem ritmul nostru, insa cand le aud pe fete ca ale lor stau asa frumos .. noi stam 5-10 min.. oricum si fundul e mai rotund, si greutatea mai mare

Nanna.. ce fata mare si frumoasa ai .. bv pt statul in fundic

Anca .. ce diversficati sunteti.. sa aveti vacanta placuta. eu o sa ii dau unt (mai de calitate) si ulei de masline (insa daca nu ii place uleiul clar ii dau putin untic)
Eu o culc pe o penita mica mica, cred ca e cat 1 maxim 2 degete de groasa, daca nu o culc pe perna , noaptea cand papa ii curge laptic din nasuc (asta de cand era bb)

Mikka.. La multe lunite printesei, e superba!!!!!!

MAY.. ce bine ca va acomodati acasa

HAYATe cat se poate spune ca se bine, le-au trecut raceala...

Alex.. felicitari si voua pt diversificare...

FRUCTELE CRUDE,, nu se oxideaza (innegresc) daca sunt stropi
te cu putina lamaie ..
Noi mai nou mancam portocala cu mar blenduite .. deliciuuuuuuuu ( azi a bagat 125 gr)

In schimb sunt suparata , vad ca nu mai mananaca asa des, titile mi sunt goale.. creste prea repede.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Lena,, pana la urma umbreluta isi face treaba, am luat-o in auchan, e 28 lei
E superba Maia in poza la soare

si noi am reinceput sa gangurim mai mult, mult ee , a.. insa zice multe chestii gen cuvinte (ca, hap,hai, au, ghe, ghi, ale, multe.. dar nu lalalizeaza)

LALIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII???????????????????/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ooka spune:

salu

Jade, probabil ca sunt copiati dupa bobux si bobux dupa robeez sau cum se numesc si tot asa, important e ca bobux sunt ok calitativ (mai ales I walk si prewalk) dar sunt facuti in china iar tikki sunt facuti la noi insa probabil tot cu materiale chinezesti, tratate chinezesc.

Linkul pe care ti l'a dat Bunny, cu biomechanics sau cum le spune sunt si la noi, dar super scumpi, cam 200 ron, eu oricum nu as lua cu talpa plina de cauciuc pana cind nu merge bine. Am mai luat la fete de la reduceri de la chicco, de piele, cu cauciuc partial pe talpici. Totusi bobux au rezistat cel mai mult si ii spalam si la masina ca nu deveneau scortosi, erau ok.

Am facut si noi vaccinul de 4 luni, la 5 ca suntem defazate. A facut putina febra, nu stiu cit era calduta, ea care de regula e rece. I'am varat un supozitor cu paracetamol in dos. Sper sa fie bine purceaua. Are 7kg si 66 cm. Creste si infloreste ca un ingeras frumusel. A mare e bolnava, ne'a spus pediatra ca circula nusce gripa. Ea are muci, febra ocazional si rosu in gat, zice buni ca e la buni de o saptamana, ca va spusesem ca eu is stoarsa de cind cu programul de sugar profesionist al Zoicai. Sper sa o aduc in weekend acasa. Fetele pricepute la psihologia copilului, daca ii place copilului la buni e ca se simte bine acolo sau ca e urit acasa? Mentionez ca nu vrea sa vina, nu vehement da' ma tot amana.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

Ooka, cred ca o solutie sa afli de ce nu vrea acasa e sa o intrebi. Cred ca acolo primeste multa atentie si asta ii place. Sunt convinsa ca si acasa primeste atentie si iubire. Acolo insa e doar ea.
Poti sa ii transmiti ca tie iti e foarte dor de ea dar, daca ea e fericita acolo, petru tine e mai important sa-i fie ei bine si o astepti cu drag cand ii va fi si ei dor... sau ceva de genul.
Ce zici?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikka11 spune:

Multumim fete dragi pentru urari

Nanna si Lena, ce frumos ati scris, am devenit melancolica si mi-au dat lacrimile

Sei, mie imi intra si alocatia si indemnzatia pe card, alocatia mai devreme cu vreo 2-3 zile decat indemnizatia. Tu nu ai cerut sa iti intre pe card?
Elena sta mai putin in fundulet ca e mai grasuna. ce mai gangureste ea

azi am papat si noi prima data in parc, de 2 ori chiar

La 6 luni noi avem7,700 kg...am luat 300 gr luna asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikka11 spune:

am uitat sa va intreb ceva: de vreo luna Mariucai i-a aparut pe picior, sus pe pulpita de fapt, o alunita. Este vreo problema? Ar trebui sa o duc la medic?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ooka spune:

Ionela, multumesc frumos de raspuns. Asa e, nu vine ca acolo ii face buni toate poftele, ii acorda multa atentie pe care aici o primeste pe sponci cind nu e Zoica in prin plan. Am intrebat si asta mi'o spus. I'am spus ca mi'e dor de ea, nu i'am spus insa ca sa vie cind vrea ea ca pentru mine e mai important sa fie ea fericita.
Mi'e cam greu fara ea, de fapt mi'e rusine ca mi'e mai usor, egoista de mine. Si din rusinea asta ma simt vinovata, ca nu pot sa'i ofer toata disponibilitatea de care are ea nevoie acum.

Greu domne, cind auzeam ca e greu cu doi, e greu de crapi, e si frumos, dar e foarte greu. Plus ca ea e super energica. Cu buni face papusi de carpa la 9 seara, apoi io la ora aia ma misc in reluare, nu vreau decit s'o spal si s'o culc. Si i'a spus lui buni ca ii place la ea ca nu mai doarme singura la ea in camera. Mi se pare asa trist, ca ea a acceptat sa doarma singura fara s'o oblig, fara sa plinga, asa cu stoicism si curaj de om mare si totusi copilasul e pui, are nevoie de mama lui.

Mergi la inceput