Strugurasi de Sept-Oct 2011 *46*

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anca_toma spune:

mai caut carti,poate mai gasesc retete.Daca vreti vi le zic si voua.

Acum am aflat ca maine plec la Piatra si ne intoarcem abea duminica, s-a dus pe apa sambetei targul meu din we si avem si invitatii, dar vad poate revin sambata si prind macar ultima zi de targ

anca_toma mamica fericita a lui Iancu Matei (13.09.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Ola,
noi am venit de afara. ne am plimbat cu carutul. si al nostru ..desi e no name si ieftin, are o copertina care se da pana jos. eu ma astept sa il distrug in cateva luni prin hartoapele de la noi. ma rog ...daca ma tine toata vara ma declar multumita. un pic mai incolo o sa caut i un carut sport pt oras...pana in 200 ron ca sa fie usor de transportat.

noi am sistat diversificarea pt ca ne au aparut niste pete pe piele...nu stiu inca daca au legatura dar mai bine sistam o perioada. azi s au mai estompat. vineri mergem la vaccin asa ca pana lunea viitoare mancam numai titi.

jade, anca, camady ce carucioare faine aveti.. as fi facut si eu o investitie asemanatoare daca nu stateam la taranoaia.

sei, sa cheltui banutii cu placere!

Stiam ca cel mai bine pt formarea mersului la copil e piciorul gol pt ca: are aderenta, simte exact ce are sub picior..ori incaltat senzatia asta e de cele ma multe ori falsa, glezna nesustinuta se dezvolta optim pt mers nefiind ajutata de incaltaminte. citisem pe undeva chestiile astea dar nu mai stiu unde..

Oana, mami de Eca 18.09.2011

Doamne, ai grija de noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:


Anca, in loc de unt poti folosi ulei de masline sau de struguri.
Oricum daca te hotarasti la unt sa cumperi nesarat ;)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JadeJador spune:

yuhuuu , au venit baniiii

_


de T 6+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_toma spune:

da asa ma gandeam si eu cu untul, de asta eram in dubii.Cred ca o sa il inlocuiesc cu un strop de ulei .

Sei,Jade bravo pt banuti, sa aveti grija de ei ca tare alunecosi mai sunt , eu am facut performanta si intr-o saptamana dusi au fost, dupa o asteptare de 2 luni.

anca_toma mamica fericita a lui Iancu Matei (13.09.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

Citat:
citat din mesajul lui Alex2011

Am si eu o intrebare: cat mai stau bebelushii/bebelushele la san? A mea m-ar tine cu orele. Ori e ptr ca lipsesc ziua dou transe de cate patru ore?
Sa va dau un ex: a mancat 50 ml piure de telina+ 50 ml lp la 10- 10.30. La 12 am stat cu ea la san 15 min, dupa care n-a mai vrut. Acum, la 1.30, e aproape adormita dupa 15 min de stat la san si nu-mi da drumul
Azi noapte a mancat de 5 ori, dimineata nu mai aveam sani si parca simt ca nu mai e asa mult laptic, motiv ptr care o si tin aproape non-stop cand sunt cu ea. Chestie buna, dar care ma topeste... Psihic, ca fizic tot voinica sunt. Subscriu nevoii de masaj anticelulitic. Se gasesc cabinete unde sa vin cu tot cu botoshika? Mami face masaj, fata mananca :)

Fug inapoi la serviciu, va pupic!

Fericita mamica a Mariei Clara, nascuta pe 20 septembrie 2011, si a Mirunei, nascuta pe 19 ianuarie 2000.


in momentul in care bebe realizeaza ca nu e tot una cu mama( o singura fiinta) incearca sa o retina mai mult langa ei. Stau mai mult la san ca urmare a nevoii afective si nu neaparat de hranire
Daca nici nu primeste lapte cat nu e mamam acasa au nevoie si de hrana. Dupa cum spuneam laptele matern e mai hranitor decat ceea ce primesc ei la diversificare in primul rand pentru ca ei nu folosesc decat putin din ce mananca. Deci , daca nu mananca lapte cat nu esti atunci are nevoie si de hrana. O ia toata cat esti acasa. Asta inseamna sa stea mai mult la san


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

Citat:
citat din mesajul lui simmo

hello...



cu divesificarea stam prost - dar cred ca ionela se bucura - am incercat piureul de morcov, dar nu-i place, mi-l scuipa; acum a primit putin piure de mar (fiert), dar si pe asta mi-l scuipa un sfert - si asta din 4-5 lingurite (ca atat i-am dat; suntem la inceput); mai vedem, mai lasam timp, apoi mai probam; in rest, tzitzi la greu; poate e si cauza dintilor, cu agitatia asta si durerea nu mai are chef de altceva...

dar... ne bucuram ca a venit primavara; copiii sunt fericiti ca-i las mult pe-afara



mami de boboci Marcu (febr. 2006) + Madalina (ian. 2010) + Adiel (sept. 2011)


hai bai!!!! nu ma bucur. De ce sa ma bucur.
Ma bucur ca esti relaxata. Asta e important. Ai incredere in copil. Va manca atunci cand va avea nevoie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

anca_toma pernuta dupa 1 an. Eu am folosit acum, spre 2 ani, una mica mica( la cel mare zic, la cel mic deloc)

unii pediatri, mai d emoda veche recomanda talonete pentru mers. Cei mai noi recomanda invatatul mersului descuti Deci papuci care sa nu fie simtiti in picioare. Eu pe asta am mers. Omenirea nu a evoluat in papuci rigizi. Nu e logic zic eu



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alex2011 spune:

Merci Ionela!
Are sens ce zici tu. Astazi sarbatorita mamii a papacit foarte bine, desi nu i-a placut piureul de morcov+telina+ pastarnac. Acum papaceste, invitatii ne asteapta sa taiem tortul:) cred ca trebuie sa insist cu lapticul ca eu cred ca o hraneste piureul si orice as vrea sa ii mai dau eu.

La multi ani si Mariuca de Mikka!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanna_mika spune:

Salutare!

Am lipsit motivat, ne-am plimbat muuuult si bine in fiecare zi, iubesc vremea asta calda si plimbarile luuungi.

Inez este bine, i se vad dintisorii bine de tot desi icna nu au spart gingia, sunt sub ultima pielita. Inca baleste la greu si musca din tot de prinde.
Cu diversificarea stam multumitor, nu prea am avansat, adica suntem tot la legume ( morcov, albitura, dovleac), ieri si azi i-am dat cateva boabe de mazare, piure, si s-a lins pe botic. Cu fructele nu stam prea bine, suntem tot la mar crud de care nu e deloc incantata, ia cateva lingurite apoi face ploita

Anca - tocmai am citit ca i-ai dat deja si branzica si carnita, asa repede ai avansat, ramasesem cu impresia ca ati inceput dupa noi...mie parca nu imi vine sa ii dau altceva, tot aman. Fructele de sezon inca nu au aparut, oricum sunt alergene cam toate, branzica o tot aman, carnita...nici nu imi vine sa ma gandesc sa ii dau inca . Se pare insa ca trebuie sa imi fac curaj

Referitor la incaltari, avand in vedere ca va fi cald cand vor icnepe sa faca primii pasi, eu una cred ca voi opta pentru piciorul descult, eventual in sosetuta. Pe afara nu stiu daca o voi pune sa mearga, ma adaptez pe moment. Cu Indra nu mai tin minte cum am procedat

Abia astept sa merg la BabyExpo, am cam multe lucrusoare de luat. In plus, in aprilie o sa botez, asa ca am de luat dublu haine de bebelushi.

Eu sunt multumita de carucior, singurul neajuns este copertina, intr-adevar ar fi fost tare buna una mai amre, probabil ii voi lua umbreluta.

Azi am lasat-o pe Inez sa stea n funduletz fara sa o sprijin si am avut surpriza sa isi tina echilibrul cateva minute. M-am topit de dragul ei cum statea dreapta si parca on her own asa . Ii tremurau usor falcutzele si se uita in ochii mei E clar...sunt obosita . Ma bag la somn.

Va imbratisez cu drag!

Mergi la inceput