Strugurasi de Sept-Oct 2011 *46*

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alex2011 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ionelamaria

Citat:
citat din mesajul lui ooka

Bunny, eu cred ca si din cauza alaptatului ma simt asa aiurea. Ma seaca de puteri efectiv, is tot timpul obosita si ametita, iar cu cit suge mai desc cu atat sunt mai varza. Asta pe de o parte, ca la Sofia unde ii dadeam mixt mai mult lp, nu m'am simtit deloc asa. Pe de alta parte sotul vine tarziu, in medie cam dupa 7 seara si uneori o mai zbugheste si in weekend. Am ajutor, bona, bunica. Dar nu poti sa te bazezi chiar 100% pe nimeni. Adica mie inca mi'e jena sa dorm cu bona in casa drept care imi gasesc ceva de lucru de regula.

mami de Sofia 08.08.08 si de Zoe 20.10.11
Doamne ai grija de noi!


sa-ti spun ce patesc eu cu alaptarea. Mereu imi planuiesc sa fac 100 de chestii. Cand stau sa alaptez mi-e greu sa stau pentru ca am impresia ca nu fac nimic. In mintea mea se invart iar si iar chestii pe care vreau sa le fac si imi pierd rabdarea. Asta ma stoarce de energie. In concluzie, fapul ca nu reusesc sa asociez alaptarea cu " o treaba importanta" tot timpul ma oboseste


Mami fericita de Mihnea si de Tudor


Ionela, eu citesc mailurile si forumul de pe tableta ziua, noaptea dorm... Astea da treburi importante!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns May3 spune:

:D

pai jade, eu intentionez sa opresc lactatia. de aia ma mulg mai putin. ca sa se duca treptat.
eu plec in oras sa maiiau una alta.
inca mi-e frica sa plec cu baby mai mult simai departe de casa. asa ca ma duc singurica.
deocamdata ea e la plimbare prin imprejurimi.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_toma spune:

au aparut urzicile, vreu si eu.

Din cate imi aduc aminte(de obicei o sunam pe mama, asa ca niciodata nu tineam minte exact, anul asta pas) le fierbi, apoi le pui la stors dupa care le toci cu o lingura de lemn.
Calesti o ceapa, le pui si pe ele in tigaie si mai pui putina zeama de la ele si o lingurita de faina si iese ca o pasta care se mananca cu usturoi sau hrean , bineinteles cui ii place si cu mamaliguta(eu zic pas).Sper ca se intelege.

Mama mai facea si orez cu urzici, ei ii placea mie nu prea(nu stiu cum il facea ca nu am intrebat).

Si am uitat sa zic ca cred ca sunt singura nebuna careia ii place zeama de la urzici cu sare(tot de la mama am invatat).

Offf gata ca devin melodramatica

anca_toma mamica fericita a lui Iancu Matei (13.09.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

La 6 luni se face dtp -ul + hep B.

sei , vezi sa nu fie vreo bucatica de luna. ai intrat in cic de la 1 ale luii? Eu am intrat pe 23 si pe cele 7 zile mi au dat proratat.

eca sta in fund cateva minute dupa care se duce pe parti sau in nas. Se rostogoleste si de pe spate pe burta acum. eu o pun sa stea in fundulet pt ca am vazut ca daca nu mai ate se duce singurica in laterale.

Oana, mami de Eca 18.09.2011

Doamne, ai grija de noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

Citat:
citat din mesajul lui May3

dbunny, au scos poza de la articolul ala, pe fb ramane poza cu tag-uri fiindca eu le-am dat :)

pai dezeticheteaza!!
cum sa reusesc sa-i scot o masa de noapte domnisoarei?
mananca si noaptea la 4 ore ca ziua. ea si-o scosese singura acum ceva timp dar iar a inceput...

si noi am patit, a fost puseu cred...si-a scos singura masa.



eu inca am lapte caclau si mor de ciuda cand opresc pompa si eu am sanii grei. o opresc acum dupa 40 ml din unu si 40 din celalalt. deci ii dau 80 LM si 120 LP la o masa.



pai de ce scoti doar 4O din fiecareż goleste-i...2oo la o masa e f bine! precis nu sunteti in puseuż noi bagam 15O per masa.

te distrezi cu bona

camady f frumoase ghetutele, sa le purtati sanatoase!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hayat_Kh spune:

Buna fetelor!

Vin si eu dupa o absenta....motivata, zic eu....

Vreau sa va multumesc tuturor pentru mesajele voastre si pentru compasiune. A contat enorm sa nu ma stiu singura in aceasta incercare. Inca mai sunt in stare de soc. Nu reusesc sa ma mobilizez , toate zboara in jurul meu, insa nu simt nici un impuls sa fac ceva....fac, dar cu greu si destul de putin.

Mi-au atins sufletul in special mesajele pe care le-am primit prin sms. Va multumesc scumpele mele.

Nu vreau sa vorbesc prea mult despre asta,iar voi nu trebuie sa incercati sa gasiti cuvinte pentru a ma imbarbata....pentru ca nu exista.....

Marryan, nu stiu cum ai trecut tu peste moartea mamei tale, insa pentru mine a fost o lovitura aproape mortala...si nu vorbesc la figurat...Poate ca intr-o zi, cand o sa am puterea, o sa va povestesc despre trairile mele din ultimele 2 saptamani,care au fost parca scose dintr-un cosmar....din care pare-se ma incapatanez sa nu ma trezesc....

Vroiam sa va spun despre noi ca suntem bine, cum zicea Sei,atat cat se poate. Si eu si Razvan am fost foarte raciti, am facut tratament si acum suntem mai bine, el este insanatosit de tot, eu abia azi am terminat ultimele pastilute, inca mai tusind oleaca. De duminica am iesit in fiecare zi la plimbare cu Razvan. Imi face bine....soarele, vantul, vremea frumoasa...nu-mi face bine izolarea...

Am facut si vaccinul de 6 luni. Nu am plans deloc. Avem 7,950gr si 70 cm.Pe perioada cat a fost bolnavior am sistat diversificarea, iar de 2 zile am inceput iar. Ieri si alalaltaieri am papat, piure de morcov+pastarnac+mar+orez, facute la steamer. Atat de tare i-a placut, de imi tragea lingurita din mana si pana nu mai ramanea nimic pe ea,nu o lasa.

Azi i-am dat avocado cu morcov si putin orez pasat. Nu i-a placut deloc.

Mai dragelor, nu stiu ce sa va mai spun despre noi.
Bunny ,multumesc ca ai intrebat de noi

O sa incerc sa fiu mai des pe aici, desi uneori nu am nici o tragere de inima sa imi spun of-ul, pentru ca mi-e teama ca o sa deprim gasca.O sa imi treaca, trebuie.....

Lena ...cum vrei reteta? Cu urzici crude sau cu urzicile gatite?

_

Mami fericita de Razvan Octavian 15.09.2011


Vizitati Sifonierul Strugurasilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alex2011 spune:

Spanac fiert se poate da la 6 luni? Mi-ati facut o pofta cu urzicile!!! Lituanienii nu le consuma, deci ma duc in piata degeaba

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_toma spune:

si eu il pun pe Iancu in fundulet, ca numai asa ii place, dar nu sta neam fara sa il tin, mai avem pana crestem.De intors doar de pe burta pe spate in rest pas.Asta dar cand o fi el geniu la scoala cum o sa fie.

Mie imi curge un calorifer, acum am vazut si bineinteles ca instalatorul nu are timp sa vina pana luni si mai si plecam de acasa(asta asa ca sa nu am eu liniste).


anca_toma mamica fericita a lui Iancu Matei (13.09.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Citat:
citat din mesajul lui JadeJador

neata

seidana Nu , nu sta in fund singur
trebuie sa aiba un sprijin , fie ca sta sprijinit de canapea , fie ca l tin eu de bluza sau ca ma tine el de un deget , are nevoie de sustinere ca altfel se pravaleste in nas
motric el mereu a fost in urma fata de alti copii de varsta lui
asta e...sper sa fie din cauza ca este el mai grasut si nu din alt motiv

ooka merci mult inca o data

camady nu pot sa deschid nici eu linkul
il mai pui o data te rog

umbrela de la carut eu nu am mai folosit o de cand cu copertina
in schimb o folosesc in masina ca si acolo e jale cu soarele
imi face istericale ca i bate in ochi
asa ca ce sa fac....stau cu umbrela la capu' lui
i am zis eu , ca sta ca imparatul , mai imi trebuie o frunza sa i fac aer cu ea


_


de T 6+





asa zic si eu ca ai nostri sunt grasanii odiseei si e mai greu cu sunca pe buca sa aiba echilibru
Siggguur nu e vreo preoblema.. noi stam in fund dar putin.. adica maxxxxim 5 min, si nu mereu...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Citat:
citat din mesajul lui Dbunny

hihiiii am castigat un cupon Lidl in valoare de 5O€, datoria unui joc de pe fb. yupppiiiiii, macar atata si eu, daca noi nu primim nici o alocatie, nici nimic....

Dbunny cu Daniel (23.11.2006) si Noa (1.oct.2o11)


BRAVVOOOO... sa ii cheltuiesti bine ..

Mergi la inceput