Strugurasi de Sept-Oct 2011 *46*

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anca_toma spune:

neata!!!
sei si mie imi intra alocatia odata cu indemnizatia si nu pe doua pozitii diferite(sper ca ma exprim bine) ci toti odata.Acum tu nu ai primit decizia?, nu stii cat e indemnizatia ca si suma?.

Da noi suntem cam avansati cu diversificareasi asta din cauza mea care urasc sa mananc acelasi lucru doua zile la rand si deci nici altuia nu pot sa ii dau in fiecare zi accelasi lucru, dar acum ne orim avem deja o gama destul de diversificata si avem de unde combina, pana la 7 luni nimic nou(promit).Chit ca as vrea sa ii dau si spanac ca dupa dispare sezonul.

De incaltat noi avem niste pantofiori integral din piele fff moi, si cred ca si eu o sa merg pe incaltari moi cum spunea Ionela, omul nu a avut dintotdeauna incaltari care sa ii sustina glezna.
Oricum din punctul meu de vedere incaltarile sunt fff importante si trebuie avut grija la ce cumparam.daca nu sunt din piele sau macar cu interiorul din piele(nu sintetic)putem sa le creem o sensibilitate si sa le transpire tare picioarele si apoi dai in altele...

Ooka cand te aud pe tine cum povestesti de fetitele tale tare as mai face si eu unul, dar cand ma gandesc ca eu nu am pe nimeni parca imi dispare cheful.Eu nu cred ca e rau sa stea aia mare la buni,Nepotica mea a fost efectiv crescuta cu mama a dormit cu ea , a stat cu ea non-stop(bine statea in acceasi casa cu parintii).E drept ca o iubea mai mult ca pe oricine, parintii erau clar pe locul doi, dar asta nu inseamna ca nu a fost ok e mare acum, fff bine crescuta, independenta, dar si fff iubitoare. FFF greu a fost cand s-a imbolnavit mama si mai ales dupa ce a "plecat", dar surprinzator a fost mult mai curajoasa ca noi, si acum la aprope un an tot ea ma imbarbateaza.Deci eu sunt pro bunici, asta daca ii ai si daca sunt ok, la socri clar Iancu nu pupa, nu vreau sa il vad acasa ca se apuca sa injure sau sa faca glume de copil razgaiat.Eram odata la soacramea cand a venit o finuta de-a lor si se amuzau ca fata stia sa vb prostii, deci Iancu doar sub supraveghere atenta va sta la ei.

Gata ca m-am intins.

anca_toma mamica fericita a lui Iancu Matei (13.09.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_toma spune:

uitasem sa ma laud, am fost de dimineata la o cafea cu fetele de la munca la SB la victoriei, mi-au promis sa repetam figura in fiecare miercuri.Gata am o motivatie de acum in colo oameni in carne si oase cu care sa cominic in cursul saptamanii chiar daca pt juma de ora.

A si iar a inceput chinul cu parcul, in care vad grupurile de mamici care sunt sociabile si eu care sunt anti. si nu stiu sa ma integrez.Revin cu intrebarea cum se cere prietenia in parc, plz help am nevoie de comunicare.

Gata plec pe bune, ma duc sa fac bagajul, plec la Piatra si am promis ca ma duc sa cumpar si pestisori nepoatamii deci ar cam trebui sa ma grabesc.


anca_toma mamica fericita a lui Iancu Matei (13.09.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simmo spune:

Citat:
citat din mesajul lui ionelamaria

Citat:
citat din mesajul lui simmo

hello...



cu divesificarea stam prost - dar cred ca ionela se bucura - am incercat piureul de morcov, dar nu-i place, mi-l scuipa; acum a primit putin piure de mar (fiert), dar si pe asta mi-l scuipa un sfert - si asta din 4-5 lingurite (ca atat i-am dat; suntem la inceput); mai vedem, mai lasam timp, apoi mai probam; in rest, tzitzi la greu; poate e si cauza dintilor, cu agitatia asta si durerea nu mai are chef de altceva...

dar... ne bucuram ca a venit primavara; copiii sunt fericiti ca-i las mult pe-afara



hai bai!!!! nu ma bucur. De ce sa ma bucur.
Ma bucur ca esti relaxata. Asta e important. Ai incredere in copil. Va manca atunci cand va avea nevoie



glumeam... - si da, nu ma deranjeaza deloc, ba chiar imi convine ca e mai simplu cu tzitzi ; dar o sa mai incerc morcovul...poate azi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

Citat:
citat din mesajul lui ooka

Bunny, eu cred ca si din cauza alaptatului ma simt asa aiurea. Ma seaca de puteri efectiv, is tot timpul obosita si ametita, iar cu cit suge mai desc cu atat sunt mai varza. Asta pe de o parte, ca la Sofia unde ii dadeam mixt mai mult lp, nu m'am simtit deloc asa. Pe de alta parte sotul vine tarziu, in medie cam dupa 7 seara si uneori o mai zbugheste si in weekend. Am ajutor, bona, bunica. Dar nu poti sa te bazezi chiar 100% pe nimeni. Adica mie inca mi'e jena sa dorm cu bona in casa drept care imi gasesc ceva de lucru de regula.

mami de Sofia 08.08.08 si de Zoe 20.10.11
Doamne ai grija de noi!


sa-ti spun ce patesc eu cu alaptarea. Mereu imi planuiesc sa fac 100 de chestii. Cand stau sa alaptez mi-e greu sa stau pentru ca am impresia ca nu fac nimic. In mintea mea se invart iar si iar chestii pe care vreau sa le fac si imi pierd rabdarea. Asta ma stoarce de energie. In concluzie, fapul ca nu reusesc sa asociez alaptarea cu " o treaba importanta" tot timpul ma oboseste

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Citat:
citat din mesajul lui anca_toma

neata!!!
sei si mie imi intra alocatia odata cu indemnizatia si nu pe doua pozitii diferite(sper ca ma exprim bine) ci toti odata.Acum tu nu ai primit decizia?, nu stii cat e indemnizatia ca si suma?.


anca_toma mamica fericita a lui Iancu Matei (13.09.2011)


Anca nu mi-au trimis decizia.. a intrat indemnizatia incognito, dar am asteptat-o cu batele deschise si cu mainile pe portofel
Aproximativ am calcula\t indemnizatia ca 75% din veniturile de pe adeverinta, imi da ceva in plus in cont e drept , insa nu stiu daca e chiar ok asa 75%..

Cele care stau acasa 1 an .. da 75% din venituri inemnizatia? sau da cu virgula

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

Citat:
citat din mesajul lui ooka

Bunny, eu cred ca si din cauza alaptatului ma simt asa aiurea. Ma seaca de puteri efectiv, is tot timpul obosita si ametita, iar cu cit suge mai desc cu atat sunt mai varza. Asta pe de o parte, ca la Sofia unde ii dadeam mixt mai mult lp, nu m'am simtit deloc asa. Pe de alta parte sotul vine tarziu, in medie cam dupa 7 seara si uneori o mai zbugheste si in weekend. Am ajutor, bona, bunica. Dar nu poti sa te bazezi chiar 100% pe nimeni. Adica mie inca mi'e jena sa dorm cu bona in casa drept care imi gasesc ceva de lucru de regula.



Cand alaptezi, oricat ajutor ai avea, nimeni nu o poate face pentru tine. Eu nu mai ´alaptez´ si d´aia cand Noa are 2-3 treziri(chit ca ea nu se trezeste doar se fatzaie, dar eu sar in picioare, chiar daca patutul ei e lipit de al meu) ma simt calcata cu trenul fata de cand se trezeste doar odata...

ceva lipsuri de fier matale n-ai¿ o analiza doua ceva¿ nu miroase a astenie de primavara combinata cu astenia tzatzului¿

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JadeJador spune:

neata

seidana Nu , nu sta in fund singur
trebuie sa aiba un sprijin , fie ca sta sprijinit de canapea , fie ca l tin eu de bluza sau ca ma tine el de un deget , are nevoie de sustinere ca altfel se pravaleste in nas
motric el mereu a fost in urma fata de alti copii de varsta lui
asta e...sper sa fie din cauza ca este el mai grasut si nu din alt motiv

ooka merci mult inca o data

camady nu pot sa deschid nici eu linkul
il mai pui o data te rog

umbrela de la carut eu nu am mai folosit o de cand cu copertina
in schimb o folosesc in masina ca si acolo e jale cu soarele
imi face istericale ca i bate in ochi
asa ca ce sa fac....stau cu umbrela la capu' lui
i am zis eu , ca sta ca imparatul , mai imi trebuie o frunza sa i fac aer cu ea


_


de T 6+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ooka spune:

Bunny, cind ma simteam rau acu vreo 2 luni tot ameteli si alte alea mi'am facut analizele si am iesit bine, acu' nu le mai fac ca ajung sa le fac la 2 luni si nu vreau. Iau fier, calciu, magneziu, spirulina etc etc, nu odata ca se bat cap in cap, dar iau. Insa vaz ca ma simt rau rau cind ma trezesc multe zile la rand noaptea. Ma rog de vreo 2 zile mi'e oleaca mai bine, dorm cam o jumatate de ora - o ora la prinz. si cam 7-8 ore noaptea sparte din 2-3 calupuri. A fost si o iarna grea tare, cu mult stat in casa iar eu vin dupa un an de insomnii ca au inceput in sarcina.
Ma rog nu'mi place sa vb despre asta ca sa nu permanentizez starea, o sa imi treaca trebuie, cu ajutorul lui Dumnezeu si odihna ma fac eu bine:).

Anca si eu sunt pro bunici, sunt prima valoare familiala pe care insa cred ca o vor pierde generatiile urmatoare. O sa fie un fel de mamuti, pe care ii vom studia la muzeu si spun asta cu parere de rau. Oamenii din cauza oboselii, comoditatii, copiii unici(asta e o teorie a mea), renunta la a mai fi bunici, nu mai vad utilitatea, rostul si in opinia mea, treaba asta o a dispara in citeva generatii.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

hihiiii am castigat un cupon Lidl in valoare de 5O€, datoria unui joc de pe fb. yupppiiiiii, macar atata si eu, daca noi nu primim nici o alocatie, nici nimic....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_toma spune:

bravo Dbunny, sa ii cheltui pe prostii ca practic poti sa nu fii chibzuita cu banii extra

anca_toma mamica fericita a lui Iancu Matei (13.09.2011)

Mergi la inceput