Bobocei de Sept-Oct 2012(6)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns _Irene_ spune:

Neata burtici.
In ultimele zile nu prea am reusit sa mai intru pe forum pt ca am ajuns tarziu acasa. Am alergat toata saptamana sa mai fac diverse analize, numai ieri m-am intepat de 3 ori.
Joi seara am fost si la eco, ca nu mai aveam rabdare, intrasem intr-o stare de panica din cauza ca ma apucau tot felul de ganduri negre ca nu mai vedeam deloc burtica si nici alte semne de graviditate nu prea aveam. Acum sper ca m-am linistit, cel putin pentru o perioada, i-am auzit si inimioara care bubuie cu 172 b/min si am aflat ca suntem cu 3 zile mai avansati fata de prima eco si am ajuns la DPN 23.10.2012, asa cum mi-l calculasem eu de la inceput in functie de ziua punctiei si a embriotransferului.
Tati a intrat cu mine la ambele eco, a zis ca nu conteaza de care o sa fie. Prima a fost abdominala; si la a doua am facut mai intai abdominala dar bb se cam ascundea, il zaream o secunda si gata, asa ca am facut si transvaginala. Mai jenat parea dr. decat sotul si cu mine, vb cu noi cu capul intors intr-o parte .
Eu intentionez sa fac DT prin metoda Nicolaides, asa ca sapt viitoare o sa fac analizele de sange si eco pe 19 apr. Sper sa nu aiba nimic impotriva dr. mea, ca pana acum am vb doar cu mai multi ecografisti care mi-au recomandat metoda asta.
Eu inca mai am de recuperat din kg pierdute si am o mare problema ca nu stiu ce sa mai mananc, mai ales la birou, desi mi se face foarte des foame si ma roade rau de tot stomacul, dar ma feresc de tot felul de chestii: sa nu fie carnea nefacuta bine, sa nu fie branza din lapte nepasteurizat, sa nu fie salata nespalata bine si tot asa. Voi aveti stresul asta, ca pe mine ma obsedeaza? Chiar si aseara am avut senzatia ca pestele facut de mine nu era bine patruns, desi l-am lasat aproape o ora la cuptor (deci arhisuficient).
Dr. mea mi-a spus ca pot sa mananc orice, dar eu cum citesc tot felul de chestii pe net mi-am bagat o groaza de spaime in cap, desi pana acum am mancat de toate fara sa tin cont de nimic si n-am avut nicio problema.
Va pup si sa aveti un week-end fain!

8+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

Neaaata fetelor! Se anunta un weekend asa frumoooss, in sfarsiiit!

Gaitica si didi anda m-au intristat mesajele voastre si sper din tot sufletul sa va reveniti si sa va bucurati de sarcina si mai apoi de bebei voiosi si sanatosi!

Dana, felicitari pentru fetita!!! La mine primul o sa fie baietel, se pare, dupa cum ne-am si dorit si cand o fi sa mai incercam pt un speram sa avem o fetita :)) Deh, oricum cel mai important e sa fie sanatosi.

Eu am deja emotii caci miercuri o sa aflu rezultatele la DT si o sa fac cunostinta cu medicul de la stat cu care m-am hotarat sa nasc. Sper sa fie o alegere buna si sa fie totul bine.

In rest, de o saptamana sunt casatorita si ma simt minunat, suntem amandoi fericiti si linistiti Am trecut cu bine peste emotiile si efortul de la cununie, iar bebe pare bine. Aseara am avut o senzatie ciudata, mi s-a parut ca-l simt Nu mi-a venit sa cred, simteam ca mi se intinde putin uterul, ca si cum il mangaie cineva din interior :)). Nu stiu exact ce a fost, dar m-am emotionat foarte tare.

Va si va doresc un weekend superb!

fericita 14+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinuka_g spune:

'neata burtici!
nici eu n-am intratde ceva vreme..
felicitari pentru vestile bune de la eco!
ma bucur mult pentru cele care-l simt pe bebe, abia astept si eu..
tin pumnii celor care urmeaza la analize si eco sa vina cu vesti bune..
ma intristez cand vad ca nu va simtiti bine, aveti greuri sau dureri..
stella felicitari pentu cununie!
adina te rog sa intri sa ne zici ca esti bine!
m-am tot gandit, vreau si eu sa fac neaparat o urocultura, mie nu mi-a dat dr sa fac...anul trecut dupa operatie m-am pricopsit cu e.coli de la sonda, sa vad sigur c-am scapat de ea...
in rest n-avem noutati, asteptam 28 sa facem dublutest, vine si tati cu noi...apropos, eu pana acuma n-am facut decat eco abdominal, mi-a zis dr ca nu vrea sa ma zgandare pe-acolo...o fi din cauza de fiv? nu stiu..
s-aveti o zi faina!


11+ Multumesc Doamne!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

irene iubita, eu nu cred ca esti exagerata. Mi se pare normal sa te interesezi de ce ar putea sa-i dauneze copilului. Si eu sunt la fel. ieri am fost in oras si am mancat o ciorba de vacuta cu smantana si toata ziua m-am simtit rau. 6 ore mai tarziu am dat-o afara. Dar eu intentionez sa fiu asa atenta in primul trimestru pentru ca in aceata perioada critica cele mai multe probleme pot aparea. Citeam undeva ca dupa 9 saptamani scade riscul de malformatii, pentru ca toate organele sunt trasate.

Corina mie cei de la biogenesis mi-au propus ecografia transvaginala la prima eco de la 6 saptamani. EU am insitat sa fac eco abdominal pentru ca am avut o sarcina pierduta la 6 saptamani iar eu banuiesc o eco transvaginala facuta brutal. Unii dr mi-au confirmat ca prin manuirea sondei poti provoca avort, iar alti dr mi-au spus ca nu are nicio legatura. Cred ca dr tau este prudent.

stela eu doar am citit despre nunta ta, dar acum am posibilitatea sa te felicit si sa-ti urez si eu casa de piatra , multa sanatate si armonie in familie.

+ 9

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulutza_1980 spune:

buna dimineata la pranz...adica deabia m-am trezit
vroiam sa va intreb...cat de des faceti controale? aici ma programeaza o data pe luna ...si de fiecare data trebuie sa fac analize la sange , pt ca nu sunt imuna la toxoplasmoza...
de aici vine aceeasi grija pe care o are Irene , adica sa fie carnea f bine patrunsa , nu : la branza moale , la fructe nespalate etc dar cred ca e normal ...
si ca sa continui , sa va explic ce ciudat este psihicul uman si ce importanta are ::: eu fumez (fumam ) de la 15 ani ( acum am 32 ) dar in momentul in care am aflat ca sunt insarcinata , ceva , mult mai puternic decat vointa , decat ratiunea , m-a impiedicat sa mai ating tigarile !!! niciodata nu am crezut ca voi fi in stare sa le las cu atata usurinta , fara nici cea mai mica lupta , fara nici cel mai mic motiv ...sunt f mandra de mine si as ruga alte viitoare mamici , daca fumeaza sa incerce sa le lase de tot , nu doar sa le rareasca...
eu sunt un " pic " mai plinuta si nu tin cont de kg luate sau cele pe care urmeaza sa le iau ...sunt doar fericita ca a venit minunea , ca sunt insarcinata ( ca suntem insarcinati -asa spune sotul )si singurul lucru la care ne rugam acum este sa decurga totul bine si sa fie sanatos pruncul ...
va doresc sa perteceti un weekend frumos si relaxant !!!

[gravi +13]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

Corinuka, Anne Mary, multumesc pentru urari!

fericita 14+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulutza_1980 spune:

am uitat sa-ti multumes Anne-mary pentru sustinere...ma simt un pic mai bine , dar sunt momente cand tusea e de necontrolat ...
ma bucur asa de mult ca reusesc sa comunic cu viitoare mamici , ca nu ma mai simt singura ( aici nu am pe nimeni ) , ca pot sa ma tangui de dureri sau neintelegeri ( de ordin medical )...e foarte relaxant cand va citesc ...
acum tre sa fug sa-mi cumpar pantaloni cu "burta" ...ca nu-mi mai vine nimic ...
pe mai tarziu !!!

13+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bob_Pixel spune:

Ce dragut ! Tocmai am citit si eu in ziar, banuiesc ca e poveste mai veche, ca Pepe va fi tatic. Era o poza cu iubita lui, Raluca si avea bulinica. Cred ca vor avea un piersicut de august, nu un bobocel, la ziar spun ca ar avea 4 luni. Mie mi se pare foarte frumos, cred ca va fi un copil foarte iubit si foarte dorit !

Cred ca sunt in "febra bebelusilor", cand imi doresc ca toate cuplurile sa aiba bebei. Am mai avut si "febra casatoriei" acum 4 ani.

Bebe dragonel la bord !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalu85 spune:

Salutare burticutelor
stella, Casa de piatra si multa fericire
gaitica, scumpo...imi pare asa rau ca ai trecut prin clipele alea, sper sa iti revii repede.
Pe mine ma doare burtica si nu stiu de ce...am niste intepaturi ingrozitoare si nu stiu daca durerile vin de la uter sau ceva de genul, sau din cauza gazelor; nu sangerez si nu am secretia schimbata. Ce o fi...

lalu85 17+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulutza_1980 spune:

salut...am revenit de la cumparaturi dupa ore bune prin magazine...nu inteleg de ce ceea ce am scris acum cateva ore nu a aparut deja ( adica cum de nu e " publicat"-nu stiu daca ma exprim bine ) ...
conteaza ca am diferenta de fus orar cu romania? ar trebui sa fac ceva in plus si nu fac? stie cineva cum ar trebui sa procedez?
va multumesc !

13+

Mergi la inceput