Clubul "babelor" FIV-oase 19

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns samira33 spune:

am venit.

si in timp ce conduceam spre casa...din strafundurile gandirii mele...mi-a venit o idee:roxa,medicul tau stie ca faci FET,da???
asta ca sa fim sigure ca nu are impresia ca faci FIV si de aia e surprins ca nu te-ai inhibat cum trebuie.
asta la modul glumet...la modul serios...stai linistita ca nu-i niciun bai ca ai folicul dominant...nu afecteaza sansele de reusita ale FET-ului.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lara27 spune:

roxa, that's the spirit
poooop si eu, bag un episod pe vplay, deh, sevraj..
nighty, night


to be continued..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lara27 spune:

sami, chiar, oare stie ca face roxa fet???
deci, moooorrrr de ras
roxa, cand ai timp zilele astea, poate-mi spui ce mai face lorelei? a reusit? sau, in ce faza (vb lui sami) din cele trei ale fiv-ului e (inainte/in timp/dupa)? senk iu
btw, roxa, cine-i dr. cu pricina?


to be continued..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samira33 spune:

vizionare placuta lara

fete...noi am ales sa spunem ca avem probleme de fertilitate si ca doar cu FIV vom reusi sa avem un copil.
cine ne-a inteles...bine...cine nu...nicio problema.

adica este o boala ca oricare alta...de ce daca ai diabet poti sa spui fara probleme dar daca ai probleme de fertilitate devine un subiect tabu???
bine....e adevarat ca nu toti oamenii sunt deschisi catre asa ceva si uneori ,instinctiv, avem tendinta de a respinge ce nu intelegem...asa ca fiecare cred ca reactioneaza in functie de tipul de oamnei pe care intuieste ca-i are prin preajma...si aici ma refer si la membrii familiei....asa cred ca alegem fiecare daca spunem sau nu.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samira33 spune:

anushca,gata!!!nu mai zic!!!
tu stii ca eu sunt optimista si pozitiva si increzatoare...dar mai am si eu momentele mele de cadere...ca deh!!!chiar perfecta nu sunt ...dar imi revin repede.

si totusi...mie mi-e dor de postarile aristicai




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxa-m spune:

Vad ca am starnit o adevarata furtuna pe aici
Chiar, oare stie ca fac FET?
Ce noroc am ca iau magne b6, ca daca nu, acum cred ca nu-mi era prea usor :))
Eu pun toata chestia asta pe seama faptului ca era fff ocupat cand am fost la monitorizare, s-o fi incurcat saracul printre atatea paciente, sau o fi crezut am facut si inhibare, dar mai apoi, dupa ce a mers la pc, am vazut ca oarecum bate in retragere. Atunci nu am inteles, caci vorba Raluca sau a Laurei, eram curca. Nu stiam exact cu ce se mananca femostonul.
De Lorelei, draga mea, nu mai stiu nimic, chiar ma gandeam intr-o zi la ea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxa-m spune:

Samira, esti perfecta, gandeste-te la bunatatile pe care le faci . Un astfel de om care face atatea bunatati, nu poate fi decat perfect.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cris_25 spune:

Hm... Sami m-ai facut sa plang A n-a oara in ultima sapt... Eu am cazut in butoi de o sapt ... cand au inceput iarasi sa apara gravidute in jurul meu (family & friends)... unele mi-au spus... unele se feresc si acuma sa-mi spuna(de frica ca ce? , ca doar nu le iau gravizenia )

Chiar am avut o discutie cu iubi-dubi despre viata noastra... care s-a redus la "unde facem" FIV, cand? cum ne programam concediile sa ne ramana si de FIV, de ce nu ne iese? oare nu e momentul? oare nu meritam destul? oare nu ne rugam destul? etc (u know what I mean)

In plus, noi am ales sa nu spunem celor din jur ... dupa cateva tentative care ne-au facut sa suferim si mai mult decat inainte. Prima data ne-am "lovit" de replica socrului: "decat sa am nepoti handicapati, mai bine deloc". Apoi niste prieteni: "Auzi, stii ca Xulescu vor sa faca ceva tratamente ca nu pot avea copii... Apoi, decat copii facut in eprubete, mai bine deloc"... si ar mai fi exemple ... Probabil ca oamenii nu spun din rautate ce spun (sau gandesc), ci din lipsa de informare ... eu nu vreau sa condamn pe nimeni, dar vreau sa ma protejez pe mine...



Gena MTHFR Mutatia 677 C>T Heterozigota
Gena PAI Mutatia -844G Homozigota

FIV1, FIV2, feb-nov 2010 Cluj, dr. Surcel, nereusite
FIV3, august 2011 Budapesta, dr. PK, nereusit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samira33 spune:

roxa,draga mea...sa nu te superi pe noi...faceam haz de necaz, cum spune romanul.
dar la modul cel mai serios vorbind...poti sta linistita...nu e ceva in neregula ca ai folicul dominant...poti face FET-ul fara probleme...si-ti doresc sa fie cu reusita.
poate si medicul a avut multe pe cap si a fost o idee coplesit....poate si tu ai fost emotionata...si uite asa a aparut neintelegerea.
daca as fi in locul tau...i-as scrie mail medicului si i-as asterne pe "hartie" toate intrebarile si nelamuririle mele.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samira33 spune:

cris,pacatele mele...nu am vrut sa te fac sa plangi.

roxa,toate fetele de aici suntem perfecte,frumoase ,inteligente
,dive...si pentru ca avem de asteptat ceva mai mult pentru bebele nostru...rasplata va fi pe masura!!!am zis!!!si asa o sa fie!!!o sa vedeti!!!




Mergi la inceput