Clubul "babelor" FIV-oase 19

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns 5ab1na spune:

eu nu le trantesc fraza magica. ntz ntz ntz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaasta spune:

Te inteleg, Sabina. Cand e vorba de chestii din astea, nici una din cele doua variante nu poti spune ca e mai buna: sa stie sau sa nu stie. Mereu ne lovim de tot felul de intrebari tampite. Asta este.


Lara, culmea FET-ului

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaasta spune:

Stiu, Smaick, stiu... din pacate...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxa-m spune:

Lara, acuma ca m-ai lamurit, chiar pot spune si eu ca e faza zilei. Dar, mai lamureste-ma o data, te rog: la FET aveam nevoie de inhibare, sau nu? E mai ok pe ciclu natural? Cum se procedeaza ca sansele de reusita sa fie mai mari? Doamne....multe lucruri mai am de invatat... Sper sa nu fie nevoie sa le mai invat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ralu_mv spune:

Roxa, hai ca m-a prins si pe mine culmea asta a fet-ului, dar prin prisma prostiei pe care o crezusem eu, la propriul meu fet :)
Sa vezi ce planta :) (eu) am avut o luna de pregatire cu estradiol ca tine (ca sa ajute endometrul ! doar pt. asta ), in diverse combinatii pe zile, nu conteaza asta, doar ca eu cand am vazut mucus, chestii, am zis, wow, creste foli si prestez, ura... opk pozitiv, suuper, totul e in timing, prima luna, apoi la faza pe bune cand am si verificat ecografic, aveam toate simptomatologia, cu tot cu LH surge, dar nu aveam sa ovulez ca nu era niciun foli :))))
Si uite ca tu ai tras lozul ala castigator in care crezusem eu ! :) Felicitari !

Deci, fet putea fi pe ciclu natural sau cu suport estrogenic pt. endo, fara nici o legatura cu vreo inhibare. (inhibare vezi fiv, vezi poducere de ovocite etc...)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lara27 spune:

roxa, relax darling, in tot raul si-un bine..dar tot e tare faza nu te-a si certat putin dr. ca n-ai raspuns cum trebuie la inhibare??
eu am facut doar fet-uri pe natural, fara numar, fara numar..PK sustine ca, cu cat procedeul e mai aproape de natural, cu atat mai benefic..(acum problema la mine-i alta, deci fara legatura)
- pe nature, FET-ul urmareste ovulatia lunii respective, se masoara foliculul dominant, endo, cand foliculul> 17mm, se face declansarea (ovitrelle, pregnyl) si transfer la 5 respectiv 7 zile, dupa cum s-au congelat embrionii (ziua 3 sau 5),(cred ca ti-a explicat si sami);
PK nu mi-a dat ever estrogeni, eu am avut mereu endo frumos, am ovulat natural, sustinerea cu prg vaginal, vitamine, etc.
-FET-ul pe ciclu inhibat, pe care l-ai ratat tu la mustata, nu mai are nimic in comun cu ciclu natural (Franta, Belgia, de regula)..intai se face inhibare (suprefact, diphereline, decapeptyl), nu mai exista ovulatie, apoi estrogeni pt endo, transfer si prg mult (fara ovulatie, nu exista nici corp galben), vitamine, acid folic, etc. este un cm controlat strict medicamentos, transferul se face cand endo e corespunzator;
tu ai un mix din cele 2, practic the best from 2 worlds, endo frumos de la femoston, pregnyl, transfer blasto, e in regula ..faci si clexane, esti in, iti doresc sa devii si pregnanta, ca tot e la moda

ralu, pup fata

hai, ca mi s-a facut pofta de-un fet..

to be continued..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 5ab1na spune:

roxa vad ca sami si laura inca nu iti raspund
apar ele
eu ma bag si aberez. n-am facut FET si vb sigur in plus.
eu as gandi cam asa: ai ramas vreodata insarcinata natural? daca da... f multe sanse ai sa se prinda pe tipul asta de FET pe care-l pregatesti acum.
la FET-ul asta cu inhibare este mai usor de sincronizat. asa cred. presupun ca atunci cand ii convin doctorului grosimea endo si structura pac. dar probabil conteaza dozele de estrogen si progesteron date pentru sustinere pt ca inhibatorul alunga LH-ul, hipofiza doarme si conteaza mult schema de sustinere.
la astalalt...functioneaza hipofiza, da comanda sa se produca progesteron, estradiol. e mai sigur. dar e mai dificil de nimerit. si daca n-ai un endo simpatic si de treaba...
nu ma lua in seama. apar ele fetele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lara27 spune:

sabinutz...aahhh, laura???
vezi ca iar dam de belea
dai mielul de Paste? de Pastele mele sau Pastele tale??
hai, ti pup

p.s.: woman, lasa bre modestia, fain ai explicat tu acolo cu endo simpatic si de treaba


to be continued..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 5ab1na spune:

ti pup si eu
nu stiu cum am gresit
dau mielul. de care paste vrei tu!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxa-m spune:

Hai ca rad de cateva minute bune pe cinste :)), chiar ati reusit sa ma binedispuneti, o sa merg imediat fericita la culcare. Asa bine nu m-am distrat de multa vreme. Sunteti niste scumpe. Deci eu am tras pe undeva lozul pe care-l astepta Raluca.

Mergi la inceput