Strugurasi de Sept-Oct 2011 *45*

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Kora_B spune:

Sei, si lui Dimitris ii apar asa ca niste brobonele in jurul guritei dupa ce papa branzica cu mar copt. Dar ii trec rapid, cam dupa 2-3 ore nu se mai vede nimic. Dr pediatra mi-a zis ca nu-i nici o problema.

OOka, din ce povestesti cursul a fost foarte util. Cum reactioneaza acum sotul tau la crizele fetitei mari? Ca la fel ca al tau reactioneaza si sotul meu la crizele lui Ianni si ma scoate din minti si daca ar ajuta un astfel de curs il 'conving' eu sa mergem.
Multam fain!

Nanna, arata tare fain scaunelul de masa, foarte vesel sa-l folositi cu placere

Fetelor, m-ati convins - maine dau si eu o raita pe la farmacia tei, ca vreau sa iau un scaun de masina ptr Iannis. Parca vad ca o sa cheltui banii si pe altele (gen steamer & blender Avent )

Acum ma retrag, ca tb sa-i pregatesc lui Dimitris lapticul.

Noapte bunaaaa!

mamicile si bebeii


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kora_B spune:

Citat:
citat din mesajul lui pinkysor

Buna seara!

Am inceput azi diversificarea! Fiind prima zi nu ma pot pronunta daca e mancacios sau nu azi abia daca si-a dat seama ce se intampla era tare atent la lingurita, la papa... i-am dat cateva lingurite de morcov pasat dar cred ca per total a mancat o lingurita ca mai mult scotea afara. Era tot cu manutele in bol era tare comic

Pinky - mami de Dani 11.09.2011


Pinkysor, asa a fost si Dimitris la inceput. Mai mult dadea pe afara decat inghitea, dar eu zic ca facea asa din cauza ca nu stia el cum sa pape cu lingurita, ci facea aceleasi gesturi ca la baut din biberon. Ca sa-l obisnuiesc cu mancatul cu lingurita eu ii lasam varful linguretei in gurita cat sa ia ce era in ea si sa o molfaie un pic.
Nu stiu daca e bine, dar la mine a functionat si acum 'pierde' mai putin mancare decat la inceput
Succes in continuare la diversificare

Noapte buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JadeJador spune:

am fost si eu duminica la farma tei
si tzop cine intra cand eram acolo , sotul Nicoletei Luciu
a cumparat lapte si cereale cu baxurile



_


de T 6+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns racheel spune:

Jade, vrem poze

Hayat sa va faceti bine




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ooka spune:

salu

Kora, iti recomand cursul in cuplu (cursul comunicarii non violenta in legatura cu copiii) deoarece la noi, la Vlad a avut efect mai mult decit la mine pot spune. Adica daca spun vreo prostie sau ceva imediat ma corecteaza in limbaj non violent plus ca si cu Sofia incearca sa aplice ce s'a facut acolo. Deci merita. Trebuie putina deschidere si incredere. Cursul o sa inceapa iar in jur de 22 martie cred.

M'a mai intrebat cineva de ce fel de curs am de gind sa urmez in mai. E un curs pentru cupluri, nu stiu exact la ce se refera dar are legatura cu imbunatatirea calitatii vietii in cuplu si nu numai. Cum sa ne intelegem mai bine, sa empatizam mai bine unul cu altul, sa ne fie mai frumos si mai usor. Dau mai multe detalii cind primesc efectiv mailul cu invitatia la curs.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:


Pinky vezi la nota http://www.kosmodisk.ro/index.asp?tn=article_view&cid=205294

Ooka ce fain ca aveti asa cursuri. M-as duce si eu :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inutsa spune:

bunny laptele de vaca este muuuult mai alergic decat iaurtul, branza de vaci. Bia are alergie la proteina l.de vaca si nu consuma nici un fel de lactate. Si da, e nasoala rau alergia asta, crize respiratorii la raceli banale, cu internari, masca de oxigen, chiar si la terapie intensiva am ajuns . Acum parca am alt copil, are raceli normale . Astfel ca eu nu stiu daca o mai las sa puna gura pe l.de vaca. Dr zice ca ii trece curand, dar eu nu am amintiri prea frumoase de cand era mica si cu alergia nedescoperita si mi-e frica. Mai vedem noi...

de si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

Citat:
citat din mesajul lui inutsa

bunny laptele de vaca este muuuult mai alergic decat iaurtul, branza de vaci. Bia are alergie la proteina l.de vaca si nu consuma nici un fel de lactate. Si da, e nasoala rau alergia asta, crize respiratorii la raceli banale, cu internari, masca de oxigen, chiar si la terapie intensiva am ajuns . Acum parca am alt copil, are raceli normale . Astfel ca eu nu stiu daca o mai las sa puna gura pe l.de vaca. Dr zice ca ii trece curand, dar eu nu am amintiri prea frumoase de cand era mica si cu alergia nedescoperita si mi-e frica. Mai vedem noi...

de si




da da stiam ca e f nasoala, dŽaia ma miram ca elena de sei sa fie diagnostificata cu asa ceva, speram sa fie o intoleranta mai usoara

mikka eu ma gandeam sa-i bag seara in bibe cate-o lingura de cereale fara gluten, sa-i tina de foame, ca ea ultima masa o papa la 9 cel tarziu...iar la 3 dimineata se trezeste cu o foame de lup de nu stiu cum sa-i fac laptele mai repede...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ooka spune:

Lena, din ce am citit eu pe net am vazut ca Monica Reu a tinut cursuri si la Iasi, deci nu se stie niciodata. Plus ca daca sunteti mai multe mamici si ii propuneti eu cred ca vine. Oricum sunt interesante si folositoare. Ca folosesc domne, nu'ti vine a crede.

In alta ordine de idei, am fost la yoga iar si mi'a placut de nu spun, tare bine imi face slava Domnului. O ora si jumatate pentru mine si cu efecte pentru mine si pentru ai mei, iara recomand daca se poate!

Iepurica a mea are doi dintzu, ca unul nu era de ajuns, poate acum o sa fie mai linistita si va dormi mai bine noaptea. Si noi pe langa ea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Creola spune:

Buna dimineta,

aseara ,in loc sa o culc pe Elisa ,m-a culcat ea pe mine..imi amintesc ca o auzeam gangurind...azi noapte am visat ca ne balaceam in mare(astept nerebdatoare vacanta la mare).

Abmariana -daca tratarea apei nu se face pe baza de clor e foarte bine; unde merg cu Sarah si unde vroiam sa o duc si pe Elisa nu e ok,trebuie sa spal costumele si halatul la ciclu lung pentru a iesi mirosul de cl din ele.

Oana iasi -sunt curioasa ,unde isi scria tanti preoteasa memoriile de fata cuminte?

Michella-parrea mea e ca trebuie sa-i invatam pe copii ca exista reactii adecvate pentru toate emotiile.Trebuie sa-i invatam ca este normal sa avem emotii si sa -i mai invatam sa si le exprime...(chiar si emotiile negative cum ar fi teama,furia,tristetea care sunt inevitabile),dar ca exista modalitati diferite de a expima acest lucru.De ex.,atunci cand copilul este furios poate sa reactioneze prin agresivitate sau printr-o modalitate adecvata.
Si noi am mai avut probleme de genul asta ,i-am spus s-o evite cat poate,spunandu-i ca stiu ca este suparat,(A),dar asta nu inseamna ca poate sa tipe sau sa o,il loveasca ...fiindca tot ce ai invatat-o pana acum s-ar duce pe apa Sambetei.
Eu cred ca esti deja un model de rezolvare de probleme pentru Teodora,din moment ce te-a imbratisat si ti-a zis ceea ce-si doreste sa auda o mama.


Mergi la inceput