Strugurasi de Sept-Oct 2011 *45*

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Creola spune:

Seidana-pai ieri am facut o supa de pui cu taietei,supa crema de legume si pizza .Am vrut sa mai fac si clatite ,dar nu mi-a mai ramas timp.
Azi fac doar spanac cu ochiuri ,iar Elisa tot morcovel si in loc de clatite fac vargabeles.
Eu cred ca as opta pentru carnea de pui ,daca tot e de casa si sursa sigura.

Natalia-prapaditii de copii.Pacat ca nu i-ai prins ,deoarece asa, sigur vor continua cu bombele.Ce de bunatiti ai pregatit !Supa de scoici? De unde le iei ?Eu tot nisipoase am gasit ,asa ca am renuntat sa mai cumpar.

Pinkisor -daca stai o saptamana la Cj musai sa ne vedem ,va fi si mai cald ...putem alege o terasa .

Anca Toma m-am prins tarziu ca mami e de fapt soacra,si nu intelegeam de ce nu ai fost Zen cu mami langa tine
Da ,fetelor...neaparat crema de protectie ,cu factor mare.

Hayat-multa sanatate !

IrisK- Felicitari pentru Antonia .E bine,nici prea grasa ,nici prea slaba.La noi vaccinul cred ca e in regula ,pana acum a tot copt si rascopt.

Ancaroro -si mie mi-a venit menstruatia,deci sa ma astept sa scada lapticul ?Bine ca ai avut rezerve la congelator.

Felicitari Jade pentru noul look ,de care s-a speriat T.Sunt convinsa ca-ti sade bine.Si eu am patit-o cu vopseaua in cap ,insa cred ca vocea ta calda a reusit sa-l linisteasca.Hazlie faza !

OkkA - si eu am primit o invitatie la cursuri de genul asta ,dar mi-i se pareau prea scumpe ...si mai pun si lipsa de timp (tineau cate o zi intreaga)

Merg sa-mi pregatesc fata pentru scoala....



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Citat:
citat din mesajul lui Dbunny

Citat:
citat din mesajul lui inutsa

bunny laptele de vaca este muuuult mai alergic decat iaurtul, branza de vaci. Bia are alergie la proteina l.de vaca si nu consuma nici un fel de lactate. Si da, e nasoala rau alergia asta, crize respiratorii la raceli banale, cu internari, masca de oxigen, chiar si la terapie intensiva am ajuns . Acum parca am alt copil, are raceli normale . Astfel ca eu nu stiu daca o mai las sa puna gura pe l.de vaca. Dr zice ca ii trece curand, dar eu nu am amintiri prea frumoase de cand era mica si cu alergia nedescoperita si mi-e frica. Mai vedem noi...

de si




da da stiam ca e f nasoala, dŽaia ma miram ca elena de sei sa fie diagnostificata cu asa ceva, speram sa fie o intoleranta mai usoara

mikka eu ma gandeam sa-i bag seara in bibe cate-o lingura de cereale fara gluten, sa-i tina de foame, ca ea ultima masa o papa la 9 cel tarziu...iar la 3 dimineata se trezeste cu o foame de lup de nu stiu cum sa-i fac laptele mai repede...

Dbunny cu Daniel (23.11.2006) si Noa (1.oct.2o11)


Bunny.. nu a fost diagnosticata , decat asa dintr-o vb a doctoritei, evident ca nu o iau de-a buna , si sper sa nu fie asa.. Insa faptul ca s-a inrosit toata nu e normal, mai ales ca nu pot zice ca branza e acida si de aceea s-a inrosit, iar roseata a tinut ceva vreme ..stiu insa ca alergiile se testeaza prin contact cu piele ..
Sper si eu sa nu avem asa ceva, mai ales ca eu sunt ahtilata dupa lactate.. pana una alta insa zicem pas la lactate, o sa ii dau cereale, derivate cu LP probabil cand vom inlocui a 3-a masa.. alte idei nu am , de regula am citit ca masa respectiva e branza/iaurt cu ceva ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_toma spune:

nanna promit solemn ca la urmatoarea intalnire nu mai zic pas, mai ales daca astea sunt pedepsele pe care le primesc.

Jade si al meu transpira in scoica si am devenit paranoia sa ii scot gecuta imediat ce intru intr-un magazin sau in masina, deja devine agasant imbraca-l - dezbraca-l, saracul copil.
De treptele de la carucior nu pot sa zic inca nu am pus partea sport.Astept targul sa ii cumpar si eu un scaun de masina ca fara suntem ca si terminati.
A, si parca tu spuneai si mie mi se incarca fff greu paginile de pe forum si netul merge ok in rest.


anca_toma mamica fericita a lui Iancu Matei (13.09.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pinkysor spune:

Neata!

Creola multumesc pt cafea... pana m-am trezit eu s-a racit dar o incalzesc putin Da, pana la urma stam 2 sapt yupiii si vb atunci sa vedem cum facem.

Lena, e ff ieftin nu zic... pe mine nu ma interesa garantia dar m-am gandit ca poate nu e original si atunci poate face mai mult rau decat bine

Nana, foarte girly scaunelul de masa, Inez va sta ca o printesa mica in el

Jade, cred ca iti sta f bine dar saracutul T

Kora, ai dreptate ca inca nu stiu ei sa pape cu lingurita cred ca o sa incerc si eu sa-i dau asa cum zici tu.

La noi e soare si frumos afara, abia astept sa iesim.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_toma spune:

Am papat si noi azi para, a fost un succes total, acum deabea asteptam sa iesim afara .As vrea totusi sa ii iau niste biscuitei sa ii pun in para sa fie mai consistenta la textura ca asa simpla blenduita e tare apoasa si ne chinuim sa papam.Azi cercetez piata biscuiteilor.La pranz ne intoarcem la legumele noastre obisnuite, maine introducem putina carnita de pui, avem de la bunici.Sper sa ii placa, dar nu am totusi mari sperante.

Auziti ca duminica sau luni vor fi pana la 22 de grade deabea astept, gata cu iarna, chiar daca se mai raceste tot e clar a venit primavara.PARCULE SOSIM!!!!!!!!

anca_toma mamica fericita a lui Iancu Matei (13.09.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns klau_ditza spune:

,neata !
O intrebare: fetele care primiti alocatia pe card, pe ce data va intra banii in cont?

It's a boy !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_toma spune:

mie imi intra odata cu indemnizatia dupa 15 ale lunii

anca_toma mamica fericita a lui Iancu Matei (13.09.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_toma spune:

de fapt am verificat acum si imi intra fix pe 15

anca_toma mamica fericita a lui Iancu Matei (13.09.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michella78 spune:

buna dimineata!
multumesc mult celor care mi-au raspuns legat de problema cu gradi. cu evitatul fetitei e mai greu caci e genul care "se ia" de toti. parintii o considera perfecta "a lovit un copil? e.... asta n-o sa moara de foame in viata". asta i-au raspuns educatoarei atunci cand "victima" a fost un alt copil. chiar am aflat de cand sunt interesata de subiect ca au avut o discutie oribila cu alti parinti tot nemultumiti de comportamentul copilei.
ieri a fost ok. chiar mi-a povestit Teodora (si confirmat educatoarea la telefon) ca, atunci cand X a smuls jucaria unui baietel mai slabut dar bun prieten cu Teodora (care e mai bine legata) s-a dus glont la X si i-a spus "am voie sa te lovesc daca tu lovesti" . fetita a ramas blocata dar a pus jucaria pe masa. acum, asta e, mie mi se pare important ca a luat atitudine, nu a lovit, doar a avertizat.
in plus, educatoarea mi-a spus si ca intentionat le-a pus pe amandoua intr-o echipa de lucru si s-au descurcat foarte bine. acum, om vedea.
mie Stefan mi-a facut o surpriza azi dimineata. l-am gasit cu un ursulet de la carusel in manuta! realizez cat de mult a crescut daca ajunge pana acolo!!!
noi avem tot doua mese integral solide pe zi. si in plus maxim 500 ml lapte. azi as incerca iaurtul. sa vedem ce spune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ooka spune:

salu

Creola, noi am cautat sa mergem la curs, de fapt mama ne'a trimis (la cel pt copii) iar la cel de cuplu, am vorbit cu Monica Reu si am intrebat'o daca nu are si pentru adulti, mi'a spus ca da si ca imi va trimite pe mail mai multe informatii. Nu mi se pare foarte scump, a fost 250ron de persoana iar din banii astia ni s'au rambursat 30 ron sub forma de carti de parenting deci zic eu merita, la 220 ron.

Mergi la inceput