Strengari 45 - Bv Buburuza, Wali!Hai Dana!

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dana_cp spune:

N-am apucat sa citesc ultimile 2 pagini ca ma zoreste Mister. Plecam acum. Va pupic pe toate si ma loghez diseara sau maine, functie de cum ajungem si ne instalam.



cu Gaza... >> AMR 3 saptamani!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

Citat:
citat din mesajul lui happylica

buna fetele..

problema e k desi vine laptic.. ea oboseste in primele minute. probabil nici nu curge f bine inca.. pt ca nu am reusit sa ma mulg. i-am dat bibe. dar inainte o pun la san. se plictiseste, oboseste.. ii da drumul.. nush..
mai stau 2-3 zile si apelez la consultant daca altfel nu merge.
dar nu pricep de ce nu ma descurc cu mulsul.
e un copil tare cuminte (inca). nu plange aproape deloc. doar de matzaie putin. azi noapte s-a trezit de 2 ori. doarme si 4h30min.
o fi mult.. putin.. nu stiu
azi sunt mai linistita, ne-am descurcat destul de bine impreuna
o sa facem poze si le etalam. e o mica chinezoaica
revin. va astept cu orice sfaturi.
pupici.

Mirela, mami de Alexia



varsta bebelusei Alexia


In primele zile bebe suge putin cantitativ
Eu , desi alaptez de 2 ani si 4 luni nu pot scoate la pompa mai nimic, nici la mana. Unele mamici nu pot si gata. Copii mei au luat in greutate destul de bine ( cam pe medie mereu)
Eu as spune sa nu-i mai dai biberon deloc . Tehnica de a suge la biberon e diferita de cea de la san. Bulverseaza copilul. Din biberon laptele curge singur, din san solicita munca. Evident ca va prefera biberonul si va renunta la san.
Cu cat bebe sta mai mult la san cu atat mai mult lapte va fi si bebe va invata sa suga.
daca deja a primit din biberon, de unde oricum primeste ceva mai mult decat ii e necesar, cum sa mai suga? de ce? Noi mai mancam cand ne simtim satui?
Daca simti ca nju te descurci apeleaza la un consultant azi, nu penste 3 zile de biberon. Atatea zile de biberon pot face mai grea trecerea pe lapte matern exclusiv direct de la san
Bafta multa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SuperMami_1 spune:

Dana, drum bun! te pupam si noi
Happy, are dreptate Ionela, sa nu o mai lalaiti asa cu bibe ca o sa fie mai grea apoi trecerea spre lapte matern sa fie bine si sa alaptezi exclusiv

Miha, mamica fericita de Rares si 36+ cu bebe Vlad, zis si "Nuca"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dorinutza82 spune:

F tare ca ati aflat totusi inainte de nastere istrategreta, desi sigur va bucurati ca e sanatos si daca aflati abia la nastere.
Eu m-as prapadi de ras sa imi zica cand mi-o pune in brate ca are de fapt cuculetz, dupa ce ca de luni de zile ne chinuim sa gasim un nume la fata si nici acu nu-l avem, cum ar fi sa ma-ntrebe numele si eu sa strig husband-ul pe hol: "ce nume are al 2-lea baiat al nostru???"

happy, ce somnorila ai tu acolo sa doarma ea 4 ore jumate, aerul de afara din burtica a obosit-o. Tu esti obisnuita sa te trezesti tare des sa mergi la baie, cum a fost sa dormi atatea ore noaptea?
Mai fetelor, nu se simte un iz de leneveala care vine dinspre Ploiesti? M-am laudat ca ma apuc de calcat si m-a apucat o leneeeeee.

Dorina, mami de Stefan (14 mai 2008) si 34+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kovacsc spune:

Buna este vorba aia "socoteala de acasa nu se potriveste cu cea din targ", discutam luni de zile despre cum sa facem si cand aducem bebelusii acasa nu se mai potriveste nimic.

Anca sper sa treaca cat mai repede perioada grea si sa ne dai vesti bune.
Mada felicitari, bine ca ai nascut ca deja ma stresam ca nu mai vrea fetita sa iasa
Dorinutza si eu vreau sa calc acum, de dimineata le-am strans de la uscat. Uite ne apucam la 12 si calcam o ora, bine?
Mie nu imi place in mod deosebit sa calc dar pt fetita imi place asa mult.
Ronina i-am zis sotului meu cum geme de placere Bianca cand suge si a inceput sa rada.


Cristina 35+ Karina, fetita noastra draga


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mart_apr2012 spune:

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Dorinutza, nu prea stiu cum se face cu listele, am facut si eu ce-am priceput pe-acolo. O sa incerc sa mai sterg cand mai intru cu userul ala, in functie de timp, ca am mult de lucru. :(

Istrategreta, felicitari! Bun venit bebe Rares Gabriel!

Heeei, Meg, ce vesti bune ca sunteti acasa!!! Multa sanatate bebicai!

Happy, vezi ca citeam ca unele fete ziceau ca abia dupa 10-15 minute incepe sa curga ceva la pompa. Mai conteaza si sa fie vid. Si mai ziceau ca la inceput nu iese mai nimic, trebuie insistat de multe ori cu pompa. Daca totusi folosesti biberon, macar ia din ala Medela Calma la care munceste din greu bebe. In rest Ionela stie mai bine, eu zic doar ce-am mai citit.
Oricum macar fatza de alte orase noi avem noroc cu consultanti in Bucuresti ca avem destui. Pana acum recomandarile sunt Adina Paun, Raluca Petre, Ramona Rosu, Andreea Andrei. Asa am vazut ca Rox Dudus raspunde foarte saritor, nu stiu daca ofera si consultanta live.

Ionela, multumim ca-ti faci timp si de noi!



35+ Miruna Sanziana

*MTHFR C677T homozigot; PAI polimorfism 675 4G heterozigot; mutatia factorului XIII (G102T) V34L heterozigot // Clexane injectie 0.6 seara, Insulina, B12 metilat, acid folic metilat, Magne B6, Folowise, Cetebe, *

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns wali spune:

Bravo Mada!!!! Bine ai venit Maya!!!

Felicitari istrategreta!!! Bun venit Rares Gabriel!!!

Hai Emmaella!

Hai Bubu!

Te-as suna maine, Bubu, dar n-ai nr de tel in listuta. Poate ma suni tu.

Happy, Doamne ajuta ca sunteti acasa. Soacra-ta nu stie sa te invete sa alaptezi? Zic si io, ca doar si ea este mama.

Dana, drum bun si sa ne "reintalnim" cu bine.

Ronina si Dara, pe voi va voi anunta maine.

Si de aseara avem si un al 2-lea prenume, asa ca baietelul se va numi Alin Mihai.

Daca nu mai scriu, va si va imbratisez pe toate de pe-acum si sa auzim numai de bine.

38+ cu Ali

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

Citat:
citat din mesajul lui dara76

Dorinutza, nu prea stiu cum se face cu listele, am facut si eu ce-am priceput pe-acolo. O sa incerc sa mai sterg cand mai intru cu userul ala, in functie de timp, ca am mult de lucru. :(

Istrategreta, felicitari! Bun venit bebe Rares Gabriel!

Heeei, Meg, ce vesti bune ca sunteti acasa!!! Multa sanatate bebicai!

Happy, vezi ca citeam ca unele fete ziceau ca abia dupa 10-15 minute incepe sa curga ceva la pompa. Mai conteaza si sa fie vid. Si mai ziceau ca la inceput nu iese mai nimic, trebuie insistat de multe ori cu pompa. Daca totusi folosesti biberon, macar ia din ala Medela Calma la care munceste din greu bebe. In rest Ionela stie mai bine, eu zic doar ce-am mai citit.
Oricum macar fatza de alte orase noi avem noroc cu consultanti in Bucuresti ca avem destui. Pana acum recomandarile sunt Adina Paun, Raluca Petre, Ramona Rosu, Andreea Andrei. Asa am vazut ca Rox Dudus raspunde foarte saritor, nu stiu daca ofera si consultanta live.

Ionela, multumim ca-ti faci timp si de noi!



35+ Miruna Sanziana

*MTHFR C677T homozigot; PAI polimorfism 675 4G heterozigot; mutatia factorului XIII (G102T) V34L heterozigot // Clexane injectie 0.6 seara, Insulina, B12 metilat, acid folic metilat, Magne B6, Folowise, Cetebe, *


Rox ofera consultatii pe mail, la telefon si uneori in particular, gratuit, evident, in limita timpului ei. E consultant voluntar, deci serviciul ei e altul. Mereu raspunde cu placere si e foarte bine informata
Chiar sunteti norocoase cele de la Bucuresti
LLL bucuresti face intalniri lunare. Urmariti blogul lui Rox ( Mami, alapteaza-ma!) si vezi afla cand si unde. La intalniri veti gasi multe mamici dispuse sa va ajute si, evident, e si Rox acolo) Si gravidutele sunt asteptate cu drag

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns wali spune:

Meg, bine ai ajuns acasa!!!!Doamne ajuta sa fie totul bine !!

38+ cu Ali

Mergi la inceput