drumul unui ateist spre Isus

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui a_alinta

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa

Citat:
citat din mesajul lui Victoria_mami

Greieras, nu inteleg. Cum numai protestantii iau Biblia ca pe autoritatea suprema? Si crestinii? Iau din Biblie doar ce le convine?
Ref. la 'fratii lui Iisus": nu suntem cu toti crestinii 'frati' si 'surori', pentru ca suntem cu totii copiii lui Dumnezeu?

_
Mami Nadia si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

VICTORIA


www.facebook.com/pages/Acute-Lymphoblastic-Leukemia/178051842277685" target="_blank">Acute Lymphoblastic Leukemia


crestini protestanti si alti crestini iau Biblia ca autoritate suprema, pe cand crestini ortodoxi si probabil si cei catolici considera importante si invataturile unor preoti.

Biblia romaneasca, ortodoxa a fost tradusa dupa manuscrise din alte limbi (greaca ...)

in limba romana avem un singur cuv. pt "frati". in lb greaca si in alte limbi sunt cuv diferite pt frati de sange, frati in credintza...frati vitregi, de aceea s-a dedus clar despre ce fel de frati e vb.

Maria nu a fost vazuta dupa nasterea lui Isus ca Fecioara Maria, imaculata....treb sa luam in considerare vremurile respective.
nu a fost venerata ca acum...dimpotriva cred ca a trebuit sa traiasca low profile si sa duca o viatza normala...pentru ca Isus -copil fiind sa aiba o viatza normala.
sunt atitea mentiuni care arata asta.Oamenii, vecinii, cei care ii cunosteau sunt uimiti cum de Isus la virsta de 30 de ani vb asa plin de intelepciune, facea acceste minuni, cand pana atunci fusese un copil, adult obisnuit, provenind dintr-o familie obisnuita.




michelle


eu am inteles intre 12 si 30 de ani nimeni nu stie unde a fost.
si asta era ceva obisnuit pe vremea aceea ?


alina

eu nu cred de loc in ce se vehiculeaza ca ar fi fost in Tibet...sau nu stiu pe unde...

din Biblie nu reiese asta. adica, nu reiese ca lumea, cunoscutii nu stia unde a fost sau ca macar ar fi fost plecat. asta oricum ar fi fost neobisnuit.

reiese doar ca erau uimiti de El-Jesus, baiatul Mariei si Iosif...frate cu ...si cu... (nu stiu numele fratilor surorilor in romaneste).
erau uimiti cum dintr-o familie cunoscuta ,obisnuita, probabil fara educatie superioara El putea vorbi ceea ce doar Rabini, cei f. in virsta stiau.
la fel lumea era uimita de authoritatea cu care vorbea si de minunile care El incepuse sa le faca dintr-o data.


michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui Katya

Michelle, poti corecta mormonii, ca nici eu nu stiu prea bine ce-i cu ei si nici timp sa le aloc citind despre ei n-am, poate ca daca faceam ore de religie la scoala stiam, asa, ce citesc si eu pe ici pe colo, sper ca piciorul tau e bine, ca pe mine ma doare un calcii, te pup!


si mie mi-ar fi placut sa fac ore de religie la scoala. acum, noroc cu William ca invat din cartile lui, din ce face la scoala.


michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaba-rema spune:

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa

Citat:
citat din mesajul lui gaba-rema

Filmuletul e frumos facut, nimic de zis.

Dar eu tot cred ca Isus a fost un om si atata tot.




celelalte 2 filme le-ai vazut?

michelle



Da Michelle, le-am vazut

Dar eu cred ca cei care il gasesc pe Isus nu-l gasesc cautand dovezi ca el a existat si a infaptuit minuni. Pur si simplu ajung sa creada ca asa le dicteaza mintea / sufletul.

Cineva spunea odata ca "atunci cand incepi sa-l cauti pe Isus, inseamna ca deja l-ai gasit". Cred ca e ceva adevar in fraza asta. Primele doua filmulete par sa confirme.

Toate religiile au miracolele si personajele lor miraculoase. Eu nu cred in ele si asta e .

Multumesc pt filme, by the way, sunt frumos facute.

edit: Mormonii nu sunt crestini? Dar ce sunt ei atunci? Eu stiam ca sunt crestini...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa

nici pe mine nu ma intereseaza micile diferentze.

michelle



Nici pe mine. Era doar o curiozitate, nu intelegeam ce si cum. Cat despre invataturile preotilor... cred ca-s mai mult protestanta, ca pe mine nu ma impresioneaza ce spun preotii, chiar deloc.

_
Mami Nadia si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

VICTORIA


www.facebook.com/pages/Acute-Lymphoblastic-Leukemia/178051842277685" target="_blank">Acute Lymphoblastic Leukemia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katya spune:

Victoria-mami, nu cred ca la preotii obisnuiti se refera Michelle, ca asa, si protestantii isi asculta pastorii, e normal ca turma sa aiba un pastor, elevii un profesor, chiar daca exista manuale. E vorba ca ortodocsii(ca si catolicii) au, pe linga Biblie, si Traditia - adica ansamblul de informatii transmise de-a lungul timpului si validate de Biserica. Cum ti-am spus al celalalt sb, canonul Biliei a fost definitivat doar in sec 4, deci pina atunci crestinii n-aveau Biblie, Biblia n-a picat din cer odata cu Iisus. Si crestinii totusi practicau, tineau liturghii in catacombe, procedau la prefacerea vinului si a piinii in Trup si Singele Domnului, se impartaseau, in fine, traiau crestinismul, mergeau, cum s-ar zice, la biserica.

Un ex transmis de Traditie: nu e scris in Biblie, dar se stie ca Maica Domnului e fiica lui Ioachim si a Anei, ca ea a venit la ei dupa ani de rugaciune, dupa ani si ani, ca erau batrini cind au avut-o, ca au fagaduit-o Domnului si, de la 3 ani, au dus-o la Templu (la Ierusalim) unde a fost primita in sfinta Sfintelor ( parte a templului unde nu intrau nici preotii, ci doar mai marele lor cum s-o fi chemat el). A stat ea acolo 12 ani(intre timp murisera si Ioachim si Ana) si cind i-a venit vremea sa plece in lume, arhiereul templului (care prin instiintare dumnezeiasca stiuse Cine e ea de cind o vazuse prima oara) a dat-o-n casatorie batrinului si vaduvului Iosif (care avea vreo 70 de ani). Maica Domnului e anuntata din Vt, din profetii. Dar ea n-ar fi putut da nastere fara a avea sot, nici macar lui Iisus, caci ar fi fost omorita cu pietre ca desfrinata. Asa ca i-a fost data lui Iosif. Acesta era vaduv si avea din casatoria anterioara alti copii, vreo 4 baieti si vreo 2 fete. De aceea sint numiti frati si surori ai lui Iisus. Dar Maica Domnului nu e si mama lor, altfel Iisus ar fi incredintat-o pe ea fratilor lui, nu? Iar nu ap. Ioan.

Si-n afara de asta ,oricum ati lua-o, un pintec in care s-a salasluit Duhul sfint, Dumnezeu, cum ar putea fi apoi locuit de un om doar om? Maica Domnului a avut rolul ei, de aleasa a Domnului pt Fiul Sau si nu mai e loc aici de relatii si pofte trupesti. (E-adevarat ca-n filme Iosif e mai mereu tinar si musculos, dar traditia spune altfel).

A fost deci un exemplu de Traditie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Katya Multumesc mult. Nu stiam ce ai povestit tu. Dar imi explici, te rog, asta:

Maica Domnului nu e si mama lor, altfel Iisus ar fi incredintat-o pe ea fratilor lui, nu? Iar nu ap. Ioan.
Multumesc. Mi-a placut tare mult ce mi-ai povestit. Imi mai spui, te rog?

_
Mami Nadia si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

VICTORIA


www.facebook.com/pages/Acute-Lymphoblastic-Leukemia/178051842277685" target="_blank">Acute Lymphoblastic Leukemia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katya spune:

Pt putin, n-ai de ce.

Inainte sa moara pe cruce, Iisus ii incredinteaza pe Maica Domnului si pe Ap Ioan unul altuia:'iata fiul tau' si 'iata mama ta", poti sa verifici in Biblie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns frunzaverde2 spune:

[/quote]
Sa nu spun vreo prostie, dar catolicii si ortodocsii resping parca foarte categoric faptul ca Maria ar fi putut face si alti copii dupa ce l-a nascut pe Isus prin imaculata conceptie.
[/quote]

notiunea de "imaculata conceptie" nu se refera la zamislirea lui Iisus ci la a Mariei de catre Ana

ortodoxia nu recunoaste zamislirea Mariei ca imaculata conceptie deoarece considera ca numai Iisus s-a nascut fara de pacat, fiind fiul lui Dumnezeu, in timp ce Maria s-a nascut din doi oameni prin relatie trupeasca (pacatul originar ramine)

catolicii insa au aceasta sarbatoare, pe 8 decembrie, adica fix 9 luni inainte de nasterea Mariei pe 8 septembrie, in Italia e chiar zi libera

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui Victoria_mami

Katya Multumesc mult. Nu stiam ce ai povestit tu. Dar imi explici, te rog, asta:

Maica Domnului nu e si mama lor, altfel Iisus ar fi incredintat-o pe ea fratilor lui, nu? Iar nu ap. Ioan.
Multumesc. Mi-a placut tare mult ce mi-ai povestit. Imi mai spui, te rog?

_
Mami Nadia si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

VICTORIA


www.facebook.com/pages/Acute-Lymphoblastic-Leukemia/178051842277685" target="_blank">Acute Lymphoblastic Leukemia


in umila mea opinie, as spune ca Jesus a incredintat-o pe Mary to John pt ca:
-ceilalti frati(de singe) probabil NU erau prezenti la crucificare, ca sa o incredinteze.
-Jesus dorea sa o lase pe maini bune, unui apostol credincios, in care El avea incredere, decat fratilor care nu erau credinciosi la acel punct.


michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

in Matei 13:55
spune ca "nu este el Fiul timplarului? Nu este Maria mama lui? Iar Iacov, Iosif, Simion... fratii Lui?

daca nu ar fi fost frati si ar fi fost verisori sau frati vitregi bine stiuti de comunitate...l-ar mai fi comaparat cu ei?
L-ar fi comparat cu verisorii, sau fratii vitregi? Nu. Nu ar fi facut sens.
De fapt nici nu-mi pot imagina cum ar fi primit comunitatea pe Maria ca fecioara vesnica. Nu cumva ar fi fost iesit din tipare? Ea si Iosif a trebuit sa duca o viatza normala, sa fie o famile normala ca sa fie acceptata de comunitate. plus ca deja erau zvonuri despre conceptia lui Isus (vedeti pasajul unde este luat in deridere si e intrebat "cine e Tatal tau?")

Maria a fost mama Lui, cea aleasa de Dumenzeu. dar peste tot el o numeste "femeie", nu din disrespect,doar pt ca sa evidentieze faptul ca EL este Fiul lui Dumenzeu.si ea, ca toti oamenii a avut nevoie de un Mantuitor.

in familia universala a lui Dumenzeu toti credinciosii suntem frati si surori.



michelle

Mergi la inceput