drumul unui ateist spre Isus

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Michelle, crestini protestanti? Cu ce se diferentiaza ei de crestinii ortodoxi?

_
Mami Nadia si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

VICTORIA


www.facebook.com/pages/Acute-Lymphoblastic-Leukemia/178051842277685" target="_blank">Acute Lymphoblastic Leukemia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns greieras spune:

Citat:
citat din mesajul lui Victoria_mami

nu suntem cu toti crestinii 'frati' si 'surori', pentru ca suntem cu totii copiii lui Dumnezeu?

_
Mami Nadia si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

VICTORIA


www.facebook.com/pages/Acute-Lymphoblastic-Leukemia/178051842277685" target="_blank">Acute Lymphoblastic Leukemia


Ba da, toti crestinii sunt frati si surori (sau asa ar trebui sa fie). Ioan 1:11-12 spune "A venit la ai Sai, si ai Sai nu L-au primit, dar tuturor celor ce cred in Numele Lui, le-a dat dreptul sa se faca copii ai lui Dumnezeu."

Aici fratii despre care este vorba sunt cei nascuti de Maria, mama lui Isus. Catolicii si ortodocsii cred ca Maria nu a mai avut copii dupa ce nascut pe Isus, iar protestantii cred ca a a mai avut alti copii. Mie personal nu mi se pare relevant lucrul acesta, dar fiecare cu parerea lui. Este o discutie care sincer ar trebui mutata la un subiect separat.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katya spune:

Victoria-mami, toti care cred in Iisus Hristos se numesc crestini.
Acestia s-au separat in 1054 (eveniment ce se cheama Marea Shisma) in 2 ramuri:

1)ortodocsii (Biserica rasariteana, cu centrul la Bizant/Constantinopol/Istanbul+ca autoritate Patriarhul ecumenic de Constantinopol)

2)catolicii:Biserica occidentala,cu centrul la Roma+ca autoritate:papa)

Apoi au urmat:

3)protestantii (desprinsi, in sec 16, din catolicism, vezi Luther si Calvin) din care:

-luterani
-calvinisti
-reformati
-anglicani

4)neoprotestantii (provenind din cultele protestante)ca de ex:

-baptisti
-evanghelici
-penticostali
-adventisti
-mormoni etc

E o schema, ca sa-ti faci o idee.Acuma tb sa cauti la fiecare ce si cum, doctrina, fundamente, diferente, dogme,da cautare dupa fiecare si citeste, iti doresc sa-ti gasesti drumul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katya spune:

Si sa mai mentionez(nu pt cineva anume,doar pt ca am vazut ca se spune frecvent cum nu ar trebui):

-ortodoxie si nu ortodoxism

-ortodocsi si nu ortodoxi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui Katya

Victoria-mami, toti care cred in Iisus Hristos se numesc crestini.
Acestia s-au separat in 1054 (eveniment ce se cheama Marea Shisma) in 2 ramuri:

1)ortodocsii (Biserica rasariteana, cu centrul la Bizant/Constantinopol/Istanbul+ca autoritate Patriarhul ecumenic de Constantinopol)

2)catolicii:Biserica occidentala,cu centrul la Roma+ca autoritate:papa)

Apoi au urmat:

3)protestantii (desprinsi, in sec 16, din catolicism, vezi Luther si Calvin) din care:

-luterani
-calvinisti
-reformati
-anglicani

4)neoprotestantii (provenind din cultele protestante)ca de ex:

-baptisti
-evanghelici
-penticostali
-adventisti
-mormoni etc

E o schema, ca sa-ti faci o idee.Acuma tb sa cauti la fiecare ce si cum, doctrina, fundamente, diferente, dogme,da cautare dupa fiecare si citeste, iti doresc sa-ti gasesti drumul.



consider ca e buna schema pt efortul de a o posta.
dar as face o mica corectie si nu as include mormonii ca fiind crestini.


michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katya spune:

Michelle, poti corecta mormonii, ca nici eu nu stiu prea bine ce-i cu ei si nici timp sa le aloc citind despre ei n-am, poate ca daca faceam ore de religie la scoala stiam, asa, ce citesc si eu pe ici pe colo, sper ca piciorul tau e bine, ca pe mine ma doare un calcii, te pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui greieras

Citat:
citat din mesajul lui Victoria_mami

nu suntem cu toti crestinii 'frati' si 'surori', pentru ca suntem cu totii copiii lui Dumnezeu?

_
Mami Nadia si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

VICTORIA


www.facebook.com/pages/Acute-Lymphoblastic-Leukemia/178051842277685" target="_blank">Acute Lymphoblastic Leukemia


Ba da, toti crestinii sunt frati si surori (sau asa ar trebui sa fie). Ioan 1:11-12 spune "A venit la ai Sai, si ai Sai nu L-au primit, dar tuturor celor ce cred in Numele Lui, le-a dat dreptul sa se faca copii ai lui Dumnezeu."

Aici fratii despre care este vorba sunt cei nascuti de Maria, mama lui Isus. Catolicii si ortodocsii cred ca Maria nu a mai avut copii dupa ce nascut pe Isus, iar protestantii cred ca a a mai avut alti copii. Mie personal nu mi se pare relevant lucrul acesta, dar fiecare cu parerea lui. Este o discutie care sincer ar trebui mutata la un subiect separat.



Gloria si Eva (22 dec. 2004)


www.flickr.com/photos/10463499@N06/sets/72157629124424141/detail//" target="_blank">Vara 2011


Evil thrives when good men do nothing







asa e. cu totii suntem frati in credinta, atita timp cat credem in Domnul Isus si in sacrificiul Lui.

nici pe mine nu ma intereseaza micile diferentze.

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui Katya

Michelle, poti corecta mormonii, ca nici eu nu stiu prea bine ce-i cu ei si nici timp sa le aloc citind despre ei n-am, poate ca daca faceam ore de religie la scoala stiam, asa, ce citesc si eu pe ici pe colo, sper ca piciorul tau e bine, ca pe mine ma doare un calcii, te pup!


total off topic
piciorul mi-e un pic mai bine.
in urma cu vreo 10 ani cand m-am pomenit cu o durere la calcai, am luat o minge de tenis de camp si mi-am rulat talpa pe ea. imi facea un fel de masaj. mi-a trecut a 2-a zi...si nu am mai avut nimic de atunci. poate merge si la tine.
Doamne ajuta!

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui gaba-rema

Filmuletul e frumos facut, nimic de zis.

Dar eu tot cred ca Isus a fost un om si atata tot.




celelalte 2 filme le-ai vazut?

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_alinta spune:

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa

Citat:
citat din mesajul lui Victoria_mami

Greieras, nu inteleg. Cum numai protestantii iau Biblia ca pe autoritatea suprema? Si crestinii? Iau din Biblie doar ce le convine?
Ref. la 'fratii lui Iisus": nu suntem cu toti crestinii 'frati' si 'surori', pentru ca suntem cu totii copiii lui Dumnezeu?

_
Mami Nadia si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

VICTORIA


www.facebook.com/pages/Acute-Lymphoblastic-Leukemia/178051842277685" target="_blank">Acute Lymphoblastic Leukemia


crestini protestanti si alti crestini iau Biblia ca autoritate suprema, pe cand crestini ortodoxi si probabil si cei catolici considera importante si invataturile unor preoti.

Biblia romaneasca, ortodoxa a fost tradusa dupa manuscrise din alte limbi (greaca ...)

in limba romana avem un singur cuv. pt "frati". in lb greaca si in alte limbi sunt cuv diferite pt frati de sange, frati in credintza...frati vitregi, de aceea s-a dedus clar despre ce fel de frati e vb.

Maria nu a fost vazuta dupa nasterea lui Isus ca Fecioara Maria, imaculata....treb sa luam in considerare vremurile respective.
nu a fost venerata ca acum...dimpotriva cred ca a trebuit sa traiasca low profile si sa duca o viatza normala...pentru ca Isus -copil fiind sa aiba o viatza normala.
sunt atitea mentiuni care arata asta.Oamenii, vecinii, cei care ii cunosteau sunt uimiti cum de Isus la virsta de 30 de ani vb asa plin de intelepciune, facea acceste minuni, cand pana atunci fusese un copil, adult obisnuit, provenind dintr-o familie obisnuita.




michelle


eu am inteles intre 12 si 30 de ani nimeni nu stie unde a fost.
si asta era ceva obisnuit pe vremea aceea ?


Mergi la inceput