drumul unui ateist spre Isus

drumul unui ateist spre Isus | Autor: michelle-usa

Link direct la acest mesaj

nu stiu daca e cel mai potrivit titlu pt subiect, dar filmul e f. interesat.
E vorba de un ateist care incerca sa-si convinga nevasta credincioasa, ca Isus nu a existat.
Pt asta isi dedica urmatorii ani in a cerceta si descoperii cat mai multe info despre "cazul Isus" .

Film documentar(doar in engleza):

http://www.dailymotion.com/video/xjjqjw_the-case-for-christ-part-1-of-2_shortfilms

http://www.dailymotion.com/video/xjkjkv_the-case-for-christ-part-2-of-2_shortfilms#



michelle

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

si care e finalul/rezultatul?




mami pentru un ochios:Marie Rebecca Ayanna(29.11.2009) & un bulgaras pufos:Alexa Micaela Christine (26.01.2012)
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui My_Lady0091
si care e finalul/rezultatul?

mantuirea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

deci, ce parere aveti de film?
v-a placut, nu v-a placut?

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaba-rema spune:

Filmuletul e frumos facut, nimic de zis.

Dar eu tot cred ca Isus a fost un om si atata tot.


edit: ce e cu "half-brother of Jesus, James"? De ce ii era "half-brother" si nu "brother"? Isus nu a fost singur la parinti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui gaba-rema

Filmuletul e frumos facut, nimic de zis.

Dar eu tot cred ca Isus a fost un om si atata tot.


edit: ce e cu "half-brother of Jesus, James"? De ce ii era "half-brother" si nu "brother"? Isus nu a fost singur la parinti?


In Biblie sunt mentionati si alti frati si surori ai lui Isus.
in unele cazuri sunt mentionati ca "half-brothers" doar pt ca Tatal lui Isus e Dumenzeu.

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaba-rema spune:

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa

Citat:
citat din mesajul lui gaba-rema

Filmuletul e frumos facut, nimic de zis.

Dar eu tot cred ca Isus a fost un om si atata tot.


edit: ce e cu "half-brother of Jesus, James"? De ce ii era "half-brother" si nu "brother"? Isus nu a fost singur la parinti?


In Biblie sunt mentionati si alti frati si surori ai lui Isus.
in unele cazuri sunt mentionati ca "half-brothers" doar pt ca Tatal lui Isus e Dumenzeu.

michelle


Sa nu spun vreo prostie, dar catolicii si ortodocsii resping parca foarte categoric faptul ca Maria ar fi putut face si alti copii dupa ce l-a nascut pe Isus prin imaculata conceptie. Doar protestantii accepta o astfel de eventualitate.
O fi adevarat ce scriu eu aici?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns greieras spune:

Citat:
citat din mesajul lui gaba-rema

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa

Citat:
citat din mesajul lui gaba-rema

Filmuletul e frumos facut, nimic de zis.

Dar eu tot cred ca Isus a fost un om si atata tot.


edit: ce e cu "half-brother of Jesus, James"? De ce ii era "half-brother" si nu "brother"? Isus nu a fost singur la parinti?


In Biblie sunt mentionati si alti frati si surori ai lui Isus.
in unele cazuri sunt mentionati ca "half-brothers" doar pt ca Tatal lui Isus e Dumenzeu.

michelle


Sa nu spun vreo prostie, dar catolicii si ortodocsii resping parca foarte categoric faptul ca Maria ar fi putut face si alti copii dupa ce l-a nascut pe Isus prin imaculata conceptie. Doar protestantii accepta o astfel de eventualitate.
O fi adevarat ce scriu eu aici?


Asa este, numai ca Biblia mentioneaza pe fratii lui Isus, iar protestantii iau Biblia ca autoritatea suprema.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Greieras, nu inteleg. Cum numai protestantii iau Biblia ca pe autoritatea suprema? Si crestinii? Iau din Biblie doar ce le convine?
Ref. la 'fratii lui Iisus": nu suntem cu toti crestinii 'frati' si 'surori', pentru ca suntem cu totii copiii lui Dumnezeu?

_
Mami Nadia si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

VICTORIA


www.facebook.com/pages/Acute-Lymphoblastic-Leukemia/178051842277685" target="_blank">Acute Lymphoblastic Leukemia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaba-rema spune:

Si eu cred ca termenii de frati si surori seaplica generic pt. apropiati ai cuiva, asta in Biblie.

Poate merita un subiect separat tema "a avut Isus frati biologici", macar dpdv istoric.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui Victoria_mami

Greieras, nu inteleg. Cum numai protestantii iau Biblia ca pe autoritatea suprema? Si crestinii? Iau din Biblie doar ce le convine?
Ref. la 'fratii lui Iisus": nu suntem cu toti crestinii 'frati' si 'surori', pentru ca suntem cu totii copiii lui Dumnezeu?

_
Mami Nadia si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

VICTORIA


www.facebook.com/pages/Acute-Lymphoblastic-Leukemia/178051842277685" target="_blank">Acute Lymphoblastic Leukemia


crestini protestanti si alti crestini iau Biblia ca autoritate suprema, pe cand crestini ortodoxi si probabil si cei catolici considera importante si invataturile unor preoti.

Biblia romaneasca, ortodoxa a fost tradusa dupa manuscrise din alte limbi (greaca ...)

in limba romana avem un singur cuv. pt "frati". in lb greaca si in alte limbi sunt cuv diferite pt frati de sange, frati in credintza...frati vitregi, de aceea s-a dedus clar despre ce fel de frati e vb.

Maria nu a fost vazuta dupa nasterea lui Isus ca Fecioara Maria, imaculata....treb sa luam in considerare vremurile respective.
nu a fost venerata ca acum...dimpotriva cred ca a trebuit sa traiasca low profile si sa duca o viatza normala...pentru ca Isus -copil fiind sa aiba o viatza normala.
sunt atitea mentiuni care arata asta.Oamenii, vecinii, cei care ii cunosteau sunt uimiti cum de Isus la virsta de 30 de ani vb asa plin de intelepciune, facea acceste minuni, cand pana atunci fusese un copil, adult obisnuit, provenind dintr-o familie obisnuita.




michelle

Mergi la inceput