Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (36)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns joana2672001 spune:

Elly, tu iei si nospa? Eu am luat astazi 2 gynipral si 2 nospa intre ele. Nu am avut tremurici ana acum, chiar sunt placut surprinsa. Eu sper ca pastilutele astea sa nu l influenteze pe printisor in vreun fel. Medicul tau ce a spus?

Sper sa ma mai lase si pe mine contractiile uffff...

Legat de Sansor, cum a spus si Deea preturie depind de specializarea medicului care te asista. Eu am sunat totusi la ei in call center , am spus numele dr care ma monitorizeaza si mi au facut ei exact toate calculele. Ideea e ca difera daca este medic care doar colaboreaza cu ei, asa cum e cazul dr mele, este mai ieftin cu cateva mil nu mult.

Celule stem, parerile sunt impartite, eu una as prefera sa le donez sa le foloseasca cineva acum cand se stie sigur ca pot fi folosite , nu Doamne fereste peste nu stiu cati ani.

Ioana, mamica lui Cristian 31 saptamani +

AMR 8+ Saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 2liniute spune:

CRYSSAaa eu cred ca are legatura, de ex cand fac efort mi se intareste burtica foarte tare... inceraca sa faci cat mai putin efort si nu te mai streza

Anca 27+ cu
fotografii de la cununie (la 20 de saptamani): http://fotosivideo.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellyshor spune:


Joana doctora mea a zis ca daca eu ma simt ok, si bebe e ok. Sunt femei care nu-l tolereaza, se simt groaznic de la el: tremura, vomita, ametesc, se sufoca, etc.
In astfel de cazuri nu e indicat pt ca face mai mult rau decat bine.

Eu dimineata cand iau prima pastila, dupa ce mananc, am o usoara stare de agitatie, dar atat. In rest, in cursul zilei, nici nu-l simt.

Crissa eu nu prea sunt in masura sa vorbesc, pt ca eu am o sarcina mai dicificila. Dureri am tot avut, de mica intensitate, gen intepaturi, presiune, etc.
Cred ca cel mai bine vorbesti cu medicul tau sa-ti explice clar situatia.


Elly 32+ cu Babyboom

AMR 7+ saptamani!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellyshor spune:


Joana, no spa nu mai iau decat dc vad ca se indesesc.
Intr-adevar, scobutilul e mai bun. Si din ala mai iau, daca vad eu ca nu sunt in apele mele.

Elly 32+ cu Babyboom

AMR 7+ saptamani!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 2liniute spune:

Ellyshor multumesc se vede ca nu prea am habar off
vroiam sa va mai intreb daca vi s-a intamplat sa mergeti la recoltare de sange pentru analize si sa va invinetiti dupa...va intreb daca ati facut ceva sa va treaca fiindca mie mi -sa invinetit locul pe o portiune foarte mare cat o palma si ma si doare mana, am pus si comprese cu apa rece, si gheata am stat si cu mana in apa rece... nu stiu ce sa-i mai fac ca deja am 2 saptamani jumate decand ma chinuii asa, nu mai am nici o idee :(
sa nu mergeti la synevo de la policlinica titan, astenta de acolo e prea tanara, presupun ca din cauza asta am ajuns eu asa

Anca 27+ cu
fotografii de la cununie (la 20 de saptamani): http://fotosivideo.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Anca, daca iti recolteaza aiurea se poate sa te invinetesti, dar cum spui tu...de dimensiunea unei palme e cam mare. Ar trebui sa mergi la medicul de familie sa iti dea ceva, eu stiu ca era o crema speciala pentru astfel de situatii, dar nu imi amintesc numele si nu stiu daca se poate folosi in sarcina.

Elena 26+ poate cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRYSSAaa spune:

ms fetilii.
@2liniute, stiu ca nu trebuie sa ma strezez, incerc reduc la minim asta. Dar, traim si e impozibil sa dai si de suparari si na, cand vin nervii nervosi e mai greu... la o colerica, c mine, cel putin :)
Ellyshor, nici medicul nu stie xact ce sa zica. I-am zis la tel si acum incerc sa monitorizez ca sa vad cand ma apuc, or, intensitatea etc. Sapt viitoare merg la recontrol.




24+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gyan spune:

Anca .. Uneori se invineteste locul si cind nu tii apasat bine de la inceput insa se pare ca tu ai un hematom nu o simpla echimoza.Si eu m am invinetit de multe ori,stiu ca e dureros dar, daca nu s a agravat,nu prea ai ce sa i faci decit sa pui comprese reci si sa te ungi cu lioton gel dimineata si seara.O sa treaca incet,incet.

Nu stiu care e treaba cu contractiile astea,vad ca ne a cuprins pe majoritatea epidemia.Eu aseara am tras o sperietura zdravana. Am fost in oras pt 3 ore,am mers cu metroul si am mai fost doar in 2 magazine cu lucruri pt copii iar la intoarcere,in metrou,m au apucat niste dureri de burta serioase (doar in partea de jos) de nu credeam ca mai ajung acasa.Plus ca se si intarise insa nu simteam ca si contractii ci practic durere.DUpa ce am ajuns acasa m am intins in pat si a disparut aproape complet durerea,nu si "intaritura"(contractia).Azi e mai binisor,nu 100% bine. Ce o fi fost nu mi explic insa mi e si frica sa mai plec de acasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deea_Deeutza spune:

Eu stiu ca pentru vanatai se folosesc cel nmai bine cremele pe baza de heparina, dar nu stiu daca sunt permise in sarcina.
Eu am avut un accident la karting vara trecuta si cu o crema cu heparina am scapat de o vanataie cat toata pulpa de sus a piciorului.
Dar inainte intreaba farmacistul sau dr sau citeste tu prospectul...

Deea 26+ cu dolofanel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana85 spune:

Buna seara, burticutelor!

Asteropi, Felicity, multumesc mult pentru sfaturile in legatura cu carucioarele. Am inceput sa tind tot mai mult spre Maclaren XLR, dar... eu tot am senzatia ca nu e foarte comfortabil pentru cel mic. Poate ma insel, poate ca am dreptate comparat cu un carucior masiv pentru toate tipurile de teren. Oricum, o sa dau o raita saptamanile ce urmeaza prin magazine sa studiez tot ce pot si apoi am sa ma decid.

Gyan, ne intrebai de magneziu. Eu iau zilnic 1 Elevit si 1 Magne B6 - deci, 40 + 100mg. De cand il iau nu am mai avut carcei si contractii mult mult mai rare.

Deea, felicitari pentru festin! Ma bucur ca a iesi praji, pana la urma care ai facut-o?

Elena, felicitari pentru carucior! E un mare pas inainte. Dar... parca ziceati ca nu cumparati nimic pana nu soseste bebe . V-ati razgandit?

Mamica cu travaliul de 75 de zile m-a impresionat teribil. Incredibil. Si jos palaria in fata medicilor polonezi pentru ca au facut tot ce au putut ca sa ajute bebeii sa se nasca bine.

Elly, sunt perfect de acord si eu cu ideea bancii de celule stem. Am mai zis ca in Franta e mediatizata si incurajata donarea si chiar as fi donat daca as fi ramas aici.

2liniute, si eu ma invinetesc daca imi iau sange gresit (si la inceput imi luau tot felul de studenti in practica, deci era la ordinea zilei). Dar nu in halul in care zici tu. Asa, cam cat o moneda, hai doua in cel mai rau caz. Tine...vreo saptamana minim, timp in care trece prin toate culorile curcubeului dar nu ma doare deloc decat daca apas. Eu sincer, din ce povestesti tu, nu cred ca e de bine... Incearca ceva creme ori chiar mergi la medic daca poti.

Noi suntem pe picior de plecare. Maine mai facem ultimele consulturi si daca totul e in ordine... plecam! Am rezolvat cu logistica, acum sper doar sa mearga snur la externare si sa n-am de platit o factura de cateva zeci de mii de euro .

Ieri ne-am plimbat tare tare mult. Am umblat pe jos cam 3-4 ore pana sa ne intoarcem la autobus si cand in sfarsit am ajuns era o manifestare si linia autobusului se schimbase intre timp. Asa ca a trebuit sa mai mergem pe jos inca vreo ora pana am reusit sa-l luam. Dar m-am simtit absolut perfect, eram chiar surprinsa. Daca as fi simtit ceva probleme am fi luat un taxi, dar nici nu simteam burtica. Spre sfarsit a cam inceput sa ma doara spatele si picioarele, dar am fost perfect. Si am dormiiit... ca un butuc. M-am trezit o singura data ca sa ma duc la baie, ma dureau toate de parca eram batuta .

Va las ca iar m-am intins tare... noapte buna si o saptamana minunata, usoara, cu vesti grozave sa avem!



Diana 31+ cu Mirciulica

Mergi la inceput