Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (36)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns 2liniute spune:

buna, si eu ma uit la emisiune, sper sa nu-mi spulbere toata speranta cu celulete stem :(

Anca 24+ cu
fotografii de la cununie (la 20 de saptamani): http://fotosivideo.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicityhope spune:

Salut burticute-pe toate oriunde sunteti
LAURA(MAMI VREAU)-multa sanatate si tie si baietelului.Sa creasca voinicul intr-o zi cit altii in 7.Curaj,rabdare si multa,multa sanatate pt amindoi.
Imi pare rau sa citesc ca sunt atitea burticute cu contractii.Din nefericire si eu ma numar printre ele.Mi se intimpla din ce in ce mai des,cam de 2-3 ori pe noapte,dupa ce merg la baie.Am sa ma opresc la o farmacie azi sa vad daca nu gasesc ceva MG.Am vazut la magaziul polonez exact ce spuneati voi-efervescente MG+CA.Nu as conduce 1,1/2h pina acolo.Doar daca nu gasesc nimic asemanator over the counter la farmacie.
In aceeasi zi in care ati postat despre Mami-vreau, a venit managerul sa ma intrebe daca am toate # the telefon pregatite sa sun in caz de urgenta(la human resurse,pe el si la disability).A fost pt prima oara cind m-a lovit realitatea- nu mai este mult pina vine bebe.
Diana zbor usor,si sa gasesti la Lisabona ce vrei tu.Sa iti fie cit mai usor si cit mai lejer.
Noi ne-am hotarit la chicco stoller-ul pe care il aratam intr-o alta postare,dar vreau sa spun ca mi-a ramas inima la citeva maclaren-uri.Astazi mergem sa cumparam un scaun pt mami si baby.Nu am luat asta in considerare pina acum.O colega mi-a spus ca are unul prin casa,care sta prafuit si nefolosit.Am intrebat ursul daca nu ar vrea sa mearga sa mi-l aduca-iar el spune ca ar fi vrut sa imi cumpere unul nou.Asa ca am cadou de 8 Martie ceva de genul asta:
http://www.amazon.com/Stork-Craft-Glider-Ottoman-Cherry/dp/B000F78UAU/ref=zg_bs_166809011_10.
Va doresc o seara placuta in continuare,
Ah,si va rog eu nu mai puneti retete culinare aici- pt una neindeminatica ca mine toate retetele culinare sunt dificile-pina si cele in care fierbi doar un ou.Dar de mincat ce as mai mincaaa.....ohhh si cu ochii daca se poate..Felicitari Deutza pt indeminare si pt masa reusita.

28+ Alexander Matthew

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 2liniute spune:

am vazut ca s-a vb de sanador, eu o sa nasc acolo prin cezariana cu dr Alexantru Dinu...
voi ce banca ati ales pt celule stem? sunt as amulte... la tv spuneau ca-s vro 14

Anca 27+ cu
fotografii de la cununie (la 20 de saptamani): http://fotosivideo.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Mai fetelor ma speriati cu cele contractii...Elly nu te ia tremuriciul de la atatea pastilute de Gynipral? In ceea ce priveste No-spa si la mine am constatat si in sarcina si inainte ca e apa de ploaie. In schimb Scobutilul mi s-a parut eficient inainte de sarcina cand l-am folosit.
Contractii nedureroase am si eu, in general noaptea dupa ce merg la baie si ziua cand mai fac efort si incordez musculatura burticii.
M-am uitat cu atentie, impreuna cu sotul, la reportajul legat de celulele stem si am ramas cam dezamagiti de nisa bolilor tratate cu propriile celule stem. Deocamdata nu ne gandim sa prelevam celule stem, dar mai avem timp sa ne gandim. Doamne ajuta ca bebs sa fie sanatos!
Am pus pozici cu burtica si caruciorul lui bebster pe Picasa.

Elena 26+ poate cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 2liniute spune:

va uitati si la "in premiera" pe antena 3 la un reportaj despre bebelusii care mor? eu de cate ori am ajuzit de acest reportaj m-am intristat asa tare ca am si plans uneori ... de frica ... dar o sa ma uit ca poate aflu niste sfaturi nu stiu...
sa dea domnul sa nastem cu bine
am auzit de niste analize care se fac la bebebi imediat dupa ce s-au nascut, asta am citit pe topicul cu maternitatea sanador

Anca 27+ cu
fotografii de la cununie (la 20 de saptamani): http://fotosivideo.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Anca nu te mai uita la emisiuni/reportaje care te sperie.
Eu sunt de parere ca trebuie sa gandim pozitiv pentru binele bebelusilor nostri. Doamne Doamne le randuieste pe toate.

Elena 26+ poate cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 2liniute spune:

eu nu am dureri...am avut dar in primul trimestru cred ca fiindca se marea uterul, si nu am luat deloc medicamente pentru dureri, nici no-spa nimica... acuma simt ca mi se intareste burtica dar atata
eu cred ca nu am contractii inca fiindca de-abia am 27 de saptamani
citisem intr-o revista ca in trimestrul 3 apar contractii false care ar aparea in spate, in partea de jos a abdomenului, in dreptul pelvisului... iar ca adevaratele contractii incep de la uter si continua inspre pelvis...
eu nu prea inteleg cum e cu contractiile, dar presupun ca o sa-mi dau seama atunci cand o sa le am...
va doresc contractii cat mai putine sau macar mai putin dureroase

Anca 27+ cu
fotografii de la cununie (la 20 de saptamani): http://fotosivideo.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 2liniute spune:

ai dreptate elena, si ieri am plans cand au dat antena 3 stiri cu copii bolnaviori :( a fost o campanie de strans bani pentru fundatia lui mihai nesu.. off

Anca 27+ cu
fotografii de la cununie (la 20 de saptamani): http://fotosivideo.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRYSSAaa spune:

Salutare burtici,
Eu sunt mai micuta ca voi - 24+, bebe vine la sfarsitul lui iunie.
Eu de 3 sapt am inceput sa am contractii nedureroase, dar am auzit ca nu sunt grave, doctora zice ca e totusi pea devreme.
DAR...am si niste dureri pe marginea burticii - abdomenul inferior si pe partile burticii.
Sunt destul de nasoale la 1 zi dupa cateva zile agitate - zile cand am multe de facut, nu mananc foarte bine, in plus sunt stresata, suparata sau nervoasa. Si ma tin cam 1 zi (mi s-a intamplat de 3 ori).
Oare la ce intensitate sunt normle durerile astea? Stiu ca sunt de la tensionarea ligamentelor care sustin uterul. Sa aiba legatura cu agitatia sau supararea, sau o fi doar coincidenta?
Voi aveti dureri?



24+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellyshor spune:


Anca daca ti se intareste burta, ai contractii
Sunt acele contractii "bune", nedureroase, care pregatesc uterul de travaliu.
Eu am din alea o gramada, zilnic.
Si eu te sfatuiesc sa nu te mai uiti la emisiuni cu copii bolnavi. Suntem mai sensibile in sarcina si ne afecteaza mai mult.

Elena noi oricum nu voiam sa prelevam, iar acum cu atat mai putin.
Mi s-a parut insa fff interesanta si buna ideea cu banca publica de celule, la care poti apela, dc Doamne fereste, e nevoie.
Inteleg ca da rezultate infinit mai bune un transplant cu celule de la donator, decat cu cele proprii.
Cred ca ar ajuta multa lume o astfel de banca.


Elly 32+ cu Babyboom

AMR 7+ saptamani!

Mergi la inceput