La multi ani Andra Simona!!! Fluturasi (136)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alina06st spune:

Catank, am vazut pozele. Gand la gand cu bucurie, ca voiam sa fac in week-end o placinta cu branza. Eu fac din aluat din ala cu un pahar de ulei, unul de zahar, unul de faina... de fapt aluat pt placinta cu mere, dar ce conteaza. Dar asta a ta e altceva. Vreau neaparat sa o incerc. Sa lasi pozele, te rog, pana in week-end. Dar, te rog, imi scrii si mie cantitatile? Pt foaie? Cred ca le-ai mai scris, dar nu stiu unde . Sau altcineva daca e pe receptie si le-a salvat, mi le scrieti si mie?
Saru'mana.
Ioana, la fel de dulce cum o stim. Imi place cum sta in cos si mai ales cum rade la animale. Sigur ii plac animalele, mai ales ca se invata de mica cu ele. N-o sa intrebe ca nepoata mea la 5 ani cand a vazut o vaca: "cine a incaltat-o?"

Mami fericita: Luca 12.04.2011 si 19+
Cat de mare esti Doamne si ce minuni ai facut pentru noi... iti multumim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ailed_dota spune:

cami, alina, uite ce fac eu:http://www.edithskitchen.ro/2011/12/salata-floarea-soarelui.html, dar vreau sa o fac cu ton,
http://gurmandino.ro/2011/01/17/stelute-cu-sunca-si-cascaval-aperitiv-rapid/
http://amainbucatarie.blogspot.com/2010/03/aperitiv-colorat-cu-branza-caciotta.html, doar ca o fac cu branza de vaci si telemea
salata de cruditati, icre( daca imi ies), ciuperci cu maioneza,
niste mezeluri asortate, fasole batuta,ciocanele la cuptor
praji: http://www.madicuisine.ro/retete/dulciuri/prajitura-cu-nuca-si-caramel-337 si tortul de la happy via catank ca se face repede, sper sa am spor si sa-mi iasa toate, mai am si niste cumparaturi de facut
cami , nu fac acasa si fac doar cu romani, yasmy ce somnuri are luchiii.. andra se scoala la 7.30-8.00 , doarme un somn de la 10.30 la 12 si dupa inca unul de la 15.-16. atat si de culcat o apuca 10 noaptea, bine ca se scoala doar odata acum
picky cu cartofi poti sa incerci o salata cu peste afumat si ceapa si maio... e fff , bine daca ai unde sa iei pestele afumat...
noapte buna va urez!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catank spune:

alina 700 g faina, 100ml ulei, un praf de sare, un cub de drojdie sau un pachetel de drojdie uscata si apa cam 250 ml cred... ''iti spune coca cat sa pui'' Ti-as sugera ptr inceput sa o faci coca un pic mai virtoasa decat vezi in foto...mie mi-a crescut in masina cam mult si nu trebuia....eram ocupata cu I si mai mai sa-mi curca aluatul din forma...Daca o framanti cu mina o lasi asa cam 15 minute...o intinzi pe masa...iar 15 min...si pe fata de masa ultima etapa o lasi tot 15m....cu cat sta mai mult cu atat se intinde mai bine...

La umplutura ptr branza....1 kg branza, 6 oua, vanilie dupa gust, stafide...ZAHARUL musai il presari pe foaie...
mult spor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina06st spune:

Delia, Catank, multam pentru retete!Placinta musai o fac in week-end. Ne-am invatat sa facem ceva dulce in fiecare week-end. Acu', mai ales cum pleaca sotul pt o saptamana isi ia la el, si ce sa va mai spun, ca si eu poftesc la dulciuri, ceva de speriat... Dar incerc sa ma abtin. Atunci cand fac in week-end si cat mai am, o zi, doua, maxim si apoi nu mai mananc. Pana in week-end-ul urmator

Ma bag la somn. Noapte buna!

Mami fericita: Luca 12.04.2011 si 19+
Cat de mare esti Doamne si ce minuni ai facut pentru noi... iti multumim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ailed_dota spune:

, nesquick si ceai!
va urez o zi buna fetele!eu ma duc la bucatarie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

buna dimi




la multi ani sara maria de mami iony!!!! sa cresti mare si sanatoasa ca frumoasa esti !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy_s spune:

neata fetele

am un somn...Anastasia s-a trezit plangand pe la 1.45 azi noapte. nu stiu ce a avut, saracuta. si ieri a fost cam maraita, vad ca si in dimineata asta, nu-i convine mai nimic...o avea ea o durere ceva, i-o iesi vreun alt dintisor...pe astia dam vina mereu avem 8 dintuci

La multi ani,Sara! sa cresti mare si sanatoasa bombonica dulce si sa umplii de bucurie sufletele parintilor
ionyce faceti? te asteptam cu cinstea


La multi ani,Dorian! sa fi sanatos puiut mic si sa cresti mare


catank ce-mi place cum ne-ai dat mura-n gura reteta, este chiar foarte usoara.
ce bine arata tortul cu mere si zahar ars eu inca nu l-am facut Ioana este asa o dulce ce-mi place poza cu caprita
tortul acela care vrei sa-l faci parca l-a facut si alehiam? sau il confund? oricum, arata..... si mai ales ca este cu multa ciocolata, preferata mea

ailed ai pus si tu niste retete acolo..... si am o foameee daca zici ca ai papat numai salata si mujdei...
poate nu a fost salata spalata bine sau ti-a picat prost mujdeiul..ai grija

alina06 asa, fa bunataturi in week-end-uri ca atunci cand o veni si buburuza mica nu o sa mai ai tu timp asa mult. chiar sunt curioasa cum este cu 2 copii asa mici

bb_yasmi chiar ca doarme mult Lucas. noi avem doar un somn pe zi acum, de vreo 2-3 ore si seara ne culcam la 20.30-21 pana dimineata. bine, cu mici exceptii cateodata

strumphitza sa va fie de bine plimbarea, linsul vitrinelor si shopping-ul
sa stii ca exact la fel fac si eu....nu cheltui nimic, nimic.... si cand ajung prin magazine nu ma mai pot abtine solutia stii care este? sa nu ne mai luam banii de acasa

ailed spor la treburi si la facut pregatiri si papa maine ne cinstesti, abia astept

mergem si noi spre bucatarie sa ne umplem ghiozdanele. de fapt, eu, ca buburuza mai tarziu

toate mamicile.

Nasterea buburuzei mele, Anastasia Maria

Mamica fericita de printesica Anastasia Maria (21.02.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy_s spune:

picky bravo pentru buburuza ta ca face la olita noi mai asteptam, dupa 1 an jumatate.
si Anastasia ma mai musca cateodata de san, dar rar. inainte ma musca mai des. si noaptea nu se mai trezeste decat asa cand si cand, in jurul orei 5. azi-noapte a fost o exceptie ca s-a trezit la 1.45


Nasterea buburuzei mele, Anastasia Maria

Mamica fericita de printesica Anastasia Maria (21.02.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

Neata fetele!

Raportez o noapte dormita legat Cata s-a mai trezit odata dar inainte sa apuc eu sa ma culc, i-am dat niste Nurofen si s-a linistit.

Roxy, da si noi dam vina pe dintisori, mai ales ca acum tb sa iasa masele si/sau canini care sunt mai durerosi decat incisivii. La Cata s-au umflat in gingie si canicii si primele masele..nu stiu care or sa dea primii...

strumph, imi place ca si tu esti plimbareata mare, la fel ca roxy. Eu daca m-as plimba asa mult ca voi, zau daca as mai avea timp de casa, Noi iesim doar o data pe zi afara. Nu mai spun ca ritualul de dimineata imi ia cam 30-45 de min cu spalat pe mine, Cristi, cata, imbracat toti 3, facut 3 paturi, ordonat 3 camere ca in timp ce am spal eu, copii alearga cu jucarii dintr-o camera in alta, aerisit, etc..se duce timpul de nici nu-mi dau seama. Apoi dat fructe, dat siropuri la copii..pe Cata tb sa o alerg sa i le dau..si asa s-a facut deja ora 11...daca vream sa iesim afara mai dureaza inca o jum de ora imbracat, pregatit carut cu servetele de toate felurile, biscuitei, apa pt fiecare, paturici si jucarii Ziua are prea putine ore cateodata ..dar abia astept sa se schimbe ora si sa se intunece mai tarziu

catank, super placinta in foto, Tortul pe care-l vrei tu poate il poti face cu blenderul si apoi sa amesteci cu lingura. Adik sa bagi blenderul in curmale sa le faci pasta, si chiar in nuca, sau daca ai o rasnita mai veche poti baga nuca acolo si iese pasta apoi le poti amesteca. Eu la blender mai am o cana cu cutit si e ca un mini robot, Dacatin nuca putin acolo doar o faramiteaza, iar daca o tin mai mult ajunge pasta.

delia, spor la pregatiri

yasmi

La multi ani, Sara de iony!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

am pus si eu papica la foc si acum mai trag de timp cu juniorul care maraie si striga "nani" vrea la somn.... am zis sa il tin pana spre 10 macar!

Mergi la inceput