Strengari 44 - Hai Mada, Emmaella!Bv Strumfy!

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns buburuza1979 spune:

Citat:
citat din mesajul lui kovacsc

vroiam sa va mai intreb inca o data ca sa ma asigur: concediul prenatal si postnatal se socoteste din brut, adica din ceea ce este scris pe cartea de munca? din care se scade CAS-ul nu?, care este o suma fixa sau procent?

Cristina 34+ Karina, fetita noastra draga





asta habar n-am...

mami deSerban Alexandru 15.07.2009
37+ cu Mara Ioana
AMR 1 saptamana!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buburuza1979 spune:

Dara

mami deSerban Alexandru 15.07.2009
37+ cu Mara Ioana
AMR 1 saptamana!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_cp spune:

Dara, te inteleg perfect cu asta - ca toti prietenii mei stiu de "gravidutzele mele". Pe unele din voi (tu, de exemplu), va stie lumea si pe nume
Clar e mult mai bine si frumos la odisee, ne-am simti toate mai singure fara. Cum va ziceam acum ceva vreme cand a nascut tipa de la naste cum simti "in direct", eu abia asteptam sa ajung acasa sa va povestesc voua.. ca asa.. i-am zis mamei si sora'mii, dar parca nu era la fel.. Si abia astept sa va cunosc live

Kovacsc, sper sa-ti fi inteles bine intrebarea "concediul prenatal si postnatal se socoteste din brut, adica din ceea ce este scris pe cartea de munca? din care se scade CAS-ul nu?, care este o suma fixa sau procent?"
1. concediu "prenatal", adica indemnizatia de sarcina si lauzie, se calculeaza 85% din brut din care se scad vreo 60 ron impozit sau asa ceva. Se acorda de catre companie.
2. concediu postnatal, adica pt crestere copil, se calculeaza 75% din net Se acorda de catre stat.



cu Gaza... >> AMR 3 saptamani!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buburuza1979 spune:

ca sa explic mai bine situatia mea...

lucrez la Opereta. pe perioada verii se inchide stagiunea pentru 1 luna jumatate cand tot personalul artistic intram in concediu de odihna! noi nu ne putem lua concediu de odihna ca la alte institutii in cursul anului. se da obligatoriu pe perioada pauzei de vara...

ideea e ca eu sa intrerup cic-ul fix cand e stagiunea inchisa ca sa pot sta acasa sa imi alaptez copilul. daca m-as duce la munca cand suntem in plina activitate ar fi nasol pentru ca meseria imi impune efort fizic si nu cred ca as putea face fata dupa atata pauza si as fi luata la ochi de catre sefi ca nu pot sa imi fac treaba cum trebuie...iar apoi sa revin in cic iar ar fi bila neagra. plus ca s-ar duce naibi alaptatul din cauza programului si efortului fizic...

asa daca fac misculatia in timpul stagiunii inchise nu ma "vede' nimeni cat de praf am ajuns la capitolul conditie fizica
asta in cazul in care tin musai ca reintoarcerea "finala" sa fie cand implineste bebita 2 ani.

pe de alta parte eu nu am garantia ca ma voi mai putea intoarce tot acolo... urmaresc sa imi gasesc alt job in astia 2 ani cat stau acasa...


in concluzie (ca v-am ametit de tot) optez varianta pana la 2 ani (sa am timp de crescut copii si cautat de alte oportunitati). daca se va putea si ne vor tine nervii cu alergatura de acte, sotul isi va lua luna de cic in vara cand pot sa imi iau eu CO de la servici.
daca nu, nu isi mai i-a nimic iar eu va trebui sa ma reintorc la munca (oriunde va fi ea) cand implineste bebita 1 an si 11 luni.



mami deSerban Alexandru 15.07.2009
37+ cu Mara Ioana
AMR 1 saptamana!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buburuza1979 spune:

Dana eu stiam ca concediul pre si post natal e de fapt unul singur in totalitate de 126 de zile si e platit integral de companie. doar cic-ul e platit de stat/primarie sau cine naiba ne plateste...

ala de 126 zile (care se impart inainte si dupa nastere) se numeste de fapt concediu de sarcina( prenatal) si lauzie ( postanal) si e unul intreg cap coada. cand se termina cele 126 de zile ori incepi munca, ori optezi pt cic si asta implica abia atunci suspendarea contractului de munca pe perioada care o alegi de cic.
iar banii sunt calculati la fel in ambele perioade (pre si post)!
aceeasi bani care i-ai luat in prenatal ii vei lua si in postnatal pana intri in cic. nu difera sumele!
pre si postnatalul sunt 85% din venit (nu stiu care - brut sau net)
iar cic-ul e cel cu 75%...


mami deSerban Alexandru 15.07.2009
37+ cu Mara Ioana
AMR 1 saptamana!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_cp spune:

Bubu, ce complicat e la tine... Oricum, ca faci parte din persoanele care fac viata mai frumoasa (din opereta, teatru..)

Ai perfecta dreptate cu cele 126 zile, eu am raspuns cum am crezut ca intelesese Kovacsc.

Si repet, indemnizatia de sarcina si lauzie (aferenta celor 126 zile in total, "pre" si "post" natal) se calculeaza ca 85% din brut, din care se scade o singura taxa de 60ron or so..

cu Gaza... >> AMR 3 saptamani!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chitosenia spune:

Buna fetele mele,

Este clar m-am zapacit de tot cu toata legislatia asta pentru CIC.Sper sa nu fie alt maldar de hartogarie de depus pentru luna sotului ..la noi oricum situatia e complicata asa ca sper sa o scoatem la capat onorabil...la noi la Ploiesti oricum la directia unde trebuiesc depuse actele e un dezastru birocratic... urasc du-te vino asta vreau aia ..nu vreau ailalta( de parca dupa ce nasti nu ai suficente probleme de rezolvat mai trebuie sa alergi si dupa acte).

Fetele am tot vrut sa va spun dar am uitat mereu...neuronul gravid sa verificati din timp ce cerinte specifice au maternitatile la care intentionati sa nasteti.
Eu de exemplu nasc la Filantropia care cere BILET DE TRIMITERE NASTERE de la doctorul de familie( care stiam de la nasterea lui Bu ca o sa-mi trebuiasca si pentru care a trebuit sa ma milogesc ca o cersatoare la doctorita mea de familie ... caci ea" nu da trimitere pentru asa ceva".
Saptamana trecuta am fost dupa concediu si stiam ce circ o sa faca cand o sa ii cer biletul ala... era in ziua cand ma spovedisem si tare nu vroiam sa ma enervez... multumesc lui Dumnezeu am stat calma ..m-am cersit din nou dar de data asta a lasat-o de suflet sa mi-l scrie fara tipete.

De asemenea va trebuie adeverinta de salariat in care sa se precizeze ca suportati cotele de asigurare medicala si sa se specifice ca va este utila pentru -ASISTENTA MEDICALA. La fel vorbiti din timp la personal sa o faca dureaza ceva pt ca trebuie semnata de director si de contabilitate.

Nu uitati BULETINUL. Fara el cu greu o sa va interneze cineva nu cred ca aveti nevoie de stresuri suplimentare.

Eu personal in gentuta magica de spital( una micuta gen postarita pentru tinul acte si bani mi-am pus si certificatul de casatorie pentru declararea lui bebe Edu ...nu ma risc sa-l uite sotu acasa. Declararea se face a doua, a treia zi depinde cand nasteti si cu dovada declararii +alte acte o sa mergeti sa depuneti pentru certificatul de nastere a lui bebe.

Luati in considerare ca aplicarea pentru certificat se face in anumite date si la anumite ore si eliberarea lui variaza de la primarie la primarie.. Filantropia este arondata sector 1 si la Bu a durat FABULOS DE MULT ... DE PE 18 DECEMBRIE PANA PE 1 FEBRUARIE . IN PLOIESTI AR FI DURAT 7 ZILE.

Dara tu stii cat de speciala esti in odiseea noastra asa ca bine ti-a zis Dana sa mai lasi prostiile.
Gravidutelor care se sperie asa usorsi le fac pe celelalte sa se simt nepotrivite le trebuie mai mult curaj( cam cat ti-a trebuit tie ca sa duci sarcina asta la capat bine cu toate belele si problemele pe care le ai) sau o excursie la o maternitate de stat acolo clar te lamuresti ce si cum si nu crezi ca o sarcina e doar nori pufosi si bezele.

Va pup pe toate

Mamica de Bu minunat si de strengar +36

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amy25 spune:

PRECIZARI:
Femeia gravida poate beneficia de 63 de zile de concediu medical prenatal inainte de data previzibila a nasterii, dar nu mai mult de 84 de zile anterior de aceasta data.
Titularul concediului de maternitate este numai femeia insarcinata sau lauza. Concediul se acorda femeilor care au cel putin o luna de stagiu de cotizare sau stagiu asimilat in ultimele 12 luni anterioare lunii de acordare a concediului medical de sarcina/lauzie.
Asta inseamna ca odata ce au devenit salariate, chiar si daca numai cu o luna in urma, gravidele vor beneficia de indemnizatia de concediu prenatal si/sau postnatal in valoare de 85% din salariul brut avut pe luna pe care o au lucrata.Indemnizatia de maternitate este de 85% din media veniturilor pentru care s-a datorat CCIASS (Cota de contributie pentru concedii si indemnizatii la asigurari sociale si de sanatate) in ultimele 6 luni anterioare acordarii concediului medical.

In perioada de o luna cat tatal sta acasa, mama va merge la serviciu si nu va primi indemnizatia de crestere a copilului. Daca tatal nu isi ia concediu de crestere a copilului, mama se va intoarce mai devreme cu o luna la serviciu. Sau mama nu va mai primi indemnizatia timp de o luna.
Acest act normativ nu se aplica in cazul familiilor monoparentale sau a parintilor nou-nascutului care traiesc in concubinaj.



Multumesc Bunului Dumnezeu!
36 Victor Gabriel

AMR 3 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Cristina, anul trecut am inteles ca din 85% pentru sarcina si lauzie se scadea 10,5% CAS (contributia de asigurari sociale - cea a angajatului) din 35% x salariul mediu brut pe economie (2117 lei ?), adica aprox. 78 lei. Cred ca nu s-a schimbat. Daca stie cineva altfel, rog sa zica.



34+ Miruna Sanziana

*MTHFR C677T homozigot; PAI polimorfism 675 4G heterozigot; mutatia factorului XIII (G102T) V34L heterozigot // Clexane injectie 0.6 seara, Insulina, B12 metilat, acid folic metilat, Magne B6, Folowise, Cetebe, *

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amy25 spune:

Dara imi aduci aminte de babele de la sat cu chestii de genul" Doamne, maica, dar eu n-am avut asa ceva, nu m-a durut nimic. Nici n-am stiut cand am ramas , si am muncit la camp in fiecare zi. Eh, asa-i tineretu' acu, mai sensibil...". Si multe alte idiotenii de genul.
M-am referit aici ca daca sunt si persoane care n-au avut probleme in sarcina asta n-ar trebui sa ne faca sa belim ochii cat cepele si sa ne fie teama de problemele altora.
La mine sunt unii care numai cand aud FIV li se pare "alien" daramite sa mai explic ce si cum.
Eu zic asa fiecare isi gaseste locul unde se simte mai bine. Si eu vazui ca exista topic "gravidute prin fiv" dupa ce am inceput sa scriu aici si aici am ramas.
Sper ca ai inteles ce am vrut sa zic



Multumesc Bunului Dumnezeu!
36 Victor Gabriel

AMR 3 saptamani

Mergi la inceput