Strengari 44 - Hai Mada, Emmaella!Bv Strumfy!

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns franqois spune:

Bu te intorci la 1 an si 11 luni, sau stai inca o luna fara sa primesti indemnizatia, pana la 2 ani asa cum ai optat?
Poate ne lamuresc dana sau amy.

37+ cu Andrei si mamy de Ioan si Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_cp spune:

Franqois:

1)daca te intorci mai devreme cu 1 sapt sau chiar o zi, mai primesti aia 5 mil? --> chiar nu stiu.. eu as zice nu, insa mai bine vorbesti cu un contabil sau cineva de la HR. La cat de nesimtit e statul roman, mi s-ar parea aiurea sa piarda ei din vedere chestia asta.. asa, toata lumea s-ar intoarce inainte cu o zi..

2)daca tu te intorci la 11 luni, si tatal nu sta luna aia acasa, nu mai primesti indemnizatia? --? dap, pai tu te-ai intors la birou, deci clar primesti salariu pe luna aia, nu indemnizatia de la stat. Iar daca tatal nu sta acasa, atunci clar nu primeste nici el indemnizatia (in schimb primeste salariul lui, ca doar emrge la birou).

Eu asa inteleg, poate fetele ne lumineaza altfel..

cu Gaza... >> AMR 3 saptamani!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Merci, Dana, acum am notat, gata. Credeam ca iei tot pe cineva de la pronatalita. Tu ai mai zis, dar mie mi se incurcau numele in cap. Da, Andreea Andrei a ajutat o amica de-a mea (fosta colega de generala cu care m-am regasit) sa alapteze cam prin zi 11, bebe refuza sanul, voia doar lapte muls din biberon, dar de cate ori ii cer numarul de tel amicei, imi spune ca mi-l da si nu apuca, are bebe mic, etc. Pe mine ma ajuta si ce nu recomanzi, ca na, n-am chef sa ma apuc sa fac teste. Iar Claudia Bieder-Heim o fi buna, vorba ta, somitate, dar ma gandeam ca putea sa avertizeze ca uneori nu ajunge, nu sa promita ca vine sigur dupa nastere si sa nu vina ca-i departe Dr. Taberii (dupa sedinte particulare facute cu ea inainte de nastere).

Voiam sa va multumesc ca m-ati acceptat asa cu toate ale mele, pentru ca am vazut ieri a doua sau a treia oara la gravidute cu trombofilie ca fetele zic ca ele nu scriu la odiseile lor, ca nu se simt intelese, ca se sperie celelalte graviadute de problemele lor, ca li se pare celorlalte si ca ele cu trombofilia stiu prea multe despre boli si tratamente si ma gandeam ca eu totusi m-am simtit bine cu voi si, in general, acceptata si ma bucur ca-s pe-aici si vorbim si despre lucruri normale, si ca nu-s doar acolo. Asa ca va multumesc inca o data ca pentru asta, e important, nu mi-ar fi placut sa stea lucrurile cum zic celelalte fete care scriu (majoritatea) doar acolo.



34+ Miruna Sanziana

*MTHFR C677T homozigot; PAI polimorfism 675 4G heterozigot; mutatia factorului XIII (G102T) V34L heterozigot // Clexane injectie 0.6 seara, Insulina, B12 metilat, acid folic metilat, Magne B6, Folowise, Cetebe, *

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_cp spune:

Dara, scuze, am inteles gresit, am crezut ca vrei numele persoanei de la Naste cum simti. Eu, da, o sa vorbesc cu Ramona Rosu de la pronatalita (ea imi este si doula). Ca sa ma exprim corect:
- Cu Raluca am facut lamaze, e super ok tipa, imi place. Avantaj: are 2 fetite.
- Cu Ramona am facut gimnastica si imi va fi doula. O ador, e fff calda, a facut cursuri peste cursuri (si in strainatate). Dezavantaj: nu are copii.
Ramona colaboreaza cu fetele de la Naste cum simti in cadrul "Pravalia Parintilor". Se cunosc, se plac, se respecta toate intre ele.
Eu vad lucrurile asa: Naste cum simti e un grup de fete, toate invatacei ale Claudei Bider.. Ramona este una singura si face cat fetele de la Naste cum simti. Cu pistolul la tampla, as alege Ramona, insa repet asta este doar parerea mea super persoanala.

Femeie, ai baut ceva de dimineata? Ultimul tau post m-a enervat la culme. Cum poti sa zici "multumesc ca ma primiti"??? Adica esti una din vedetele odiseei noastre, ne dai info super concrete si utile, esti o enciclopedie in materie cum ziceau si fetele si tu vii cu prostii de genul asta? Tz tz tz... Revino-ti!

cu Gaza... >> AMR 3 saptamani!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Pai eram cu imaginea fetelor de la gravidute cu trombofilie, parca le percep izolate acolo asa, fara odisei si daca ele zic ca gravidutele de la odisei se sperie de ele, ma gandesc ca tre' sa fie nasol sa te simti asa outsider pt. ca ai probleme. Si ma gandeam ca eu nu m-am simtit asa, ci am mers la drum cu voi, cot la cot, cum ar veni, si m-am bucurat ca nu mi-a lipsit asta, chiar ii povesteam sotului aseara ca uite, eu nu m-am simtit asa, "odisee-less" (fara odisee). Si atunci multumirile erau pentru ca m-am bucurat. Ca na, stiu ca lumea se mai sperie de boli, nu vrea sa auda de probleme, etc.

Asa na, nu moare nimeni fara odisee, dar desi nu ma da afara din casa conformismul, considere ca unele "ritualuri" sunt frumoase si utile, ca sa marcheze niste chestii sa simti mai bine...cum sunt nunta, botezul, absolvirea si acum...chiar odiseea sarcinii. Adica eu le vad pe primele, de exemplu, dincolo de conotatiile religioase, mai mult ca intampinarea/integrarea cuplului ca atare, intampinarea si recunoasterea copilului de catre restul lumii (ca un urat de bun-venit), etc. Si sincer nu mi-ar fi placut sarcina la fel de mult fara odisee, mai mult imi place cu odisee asa, cu participare activa. Si atunci multumeam si pt. ocazia asta, ca odisee de unul singur nu merge, voi sunteti baza. In afara de sot, mai stiu pana si maica-mea, soacra-mea si prietenii de fetele de la odisee, cand mai naste cineva, etc. :P Si mi se pare fun.

Si am realizat ca nu v-am multumit pentru asta

LE:
E cam ca respiratia de la lamaze, odiseea iti muta focusarea departe de dureri sau altele, te ajuta sa le suporti mai usor, etc.

Merci, am notat si Ramona Rosu, cred ca am gasit un nr. pe net.



34+ Miruna Sanziana

*MTHFR C677T homozigot; PAI polimorfism 675 4G heterozigot; mutatia factorului XIII (G102T) V34L heterozigot // Clexane injectie 0.6 seara, Insulina, B12 metilat, acid folic metilat, Magne B6, Folowise, Cetebe, *

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kovacsc spune:

Uite fetele ce am citit eu pe scoala mamelor, cred ca este clar.

Cele 2 variante de concediu pentru cresterea copilului
si indemnizatiile aferente

Persoana indreptatita (care indeplineste conditiile cerute de O.U.G. nr. 111/2010, vezi articolul „Beneficiarii concediului pentru cresterea copilului” http://www.scoalamamelor.ro/section/4/article/212/Beneficiarii-concediului-pentru-cresterea-copilului) beneficiaza optional de urmatoarele drepturi:
a) Concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la un an, precum si de o indemnizatie lunara care se stabileste in cuantum de 75% din media veniturilor nete realizate pe ultimele 12 luni si care nu poate fi mai mica de 600 de lei si nici mai mare de 3.400 de lei.
In cazul alegerii acestei variante, daca beneficiarul se reintoarce la serviciu inainte ca cel mic sa implineasca varsta de 1 an (nu conteaza cu cat timp inainte, important este sa fie inainte de data la care copilul implineste 1 an) acesta are dreptul ca pe langa salariu sa primeasca si un stimulent de insertie de 500 lei/luna pana cand copilul implineste varsta de 2 ani.
• De asemenea, daca beneficiarul alege aceasta varianta el are posibilitatea ca dupa implinirea de catre copil a varstei de 1 an sa beneficieze de concediu fara plata pentru cresterea copilului pana la varsta de 2 ani.

b) Concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani, precum si de o indemnizatie lunara care se stabileste in cuantum de 75% din media veniturilor nete realizate pe ultimele 12 luni #351;i care nu poate fi mai mic#259; de 600 de lei #351;i nici mai mare de 1.200 de lei.
Op#355;iunea între cele dou#259; variante se exprim#259; în scris, pe baz#259; de cerere, #351;i nu poate fi schimbat#259; pe parcursul acord#259;rii drepturilor.
Pentru copilul cu handicap concediul pentru cre#351;terea copilului se acord#259; pân#259; la împlinirea de c#259;tre acesta a vârstei de 3 ani, iar indemniza#355;ia aferent#259; se acord#259; în cuantum de 75% din media veniturilor nete realizate pe ultimele 12 luni #351;i nu poate fi mai mic#259; de 600 lde ei #351;i nici mai mare de 3.400 de lei.

Drepturile prev#259;zute în acest articol au în vedere na#537;terile ce au avut loc începand cu data de 1 ianuarie 2011 #537;i sunt valabile pentru primele 3 na#537;teri sau, dup#259; caz, pentru primele 3 situa#539;ii de genul adop#539;iei, încredin#539;area în vederea adop#539;iei, aflarea în plasament ori în plasament de urgen#539;#259; sau instituirea tutelei.

Cristina 34+ Karina, fetita noastra draga


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kovacsc spune:

mai copiez inca o data punctul b ca arata aiurea cel de dinainte

b) Concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani, precum si de o indemnizatie lunara care se stabileste in cuantum de 75% din media veniturilor nete realizate pe ultimele 12 luni #351;i care nu poate fi mai mic#259; de 600 de lei #351;i nici mai mare de 1.200 de lei.
Op#355;iunea între cele dou#259; variante se exprim#259; în scris, pe baz#259; de cerere, #351;i nu poate fi schimbat#259; pe parcursul acord#259;rii drepturilor.
Pentru copilul cu handicap concediul pentru cre#351;terea copilului se acord#259; pân#259; la împlinirea de c#259;tre acesta a vârstei de 3 ani, iar indemniza#355;ia aferent#259; se acord#259; în cuantum de 75% din media veniturilor nete realizate pe ultimele 12 luni #351;i nu poate fi mai mic#259; de 600 lde ei #351;i nici mai mare de 3.400 de lei.

Drepturile prev#259;zute în acest articol au în vedere na#537;terile ce au avut loc începand cu data de 1 ianuarie 2011 #537;i sunt valabile pentru primele 3 na#537;teri sau, dup#259; caz, pentru primele 3 situa#539;ii de genul adop#539;iei, încredin#539;area în vederea adop#539;iei, aflarea în plasament ori în plasament de urgen#539;#259; sau instituirea tutelei.


Cristina 34+ Karina, fetita noastra draga


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kovacsc spune:

sper ca intelegeti, pentru ca a iesit o branza.



Cristina 34+ Karina, fetita noastra draga


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kovacsc spune:

vroiam sa va mai intreb inca o data ca sa ma asigur: concediul prenatal si postnatal se socoteste din brut, adica din ceea ce este scris pe cartea de munca? din care se scade CAS-ul nu?, care este o suma fixa sau procent?

Cristina 34+ Karina, fetita noastra draga


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buburuza1979 spune:

Citat:
citat din mesajul lui franqois

Bu te intorci la 1 an si 11 luni, sau stai inca o luna fara sa primesti indemnizatia, pana la 2 ani asa cum ai optat?
Poate ne lamuresc dana sau amy.

37+ cu Andrei si mamy de Ioan si Stefan


daca sotul nu isi ia luna respectiva, ma intorc la 1 an si 11 luni. nu stau pana la 2 ani cu o luna fara venit...
a 12a luna din al 2lea an, va fi in campul muncii cu salariu normal.

daca sotul isi va lua luna aia, o va face cel mai probabil in vara asta cand eu desi ma intorc la munca (in acte) voi fi de fapt in CO care e dat pe toata institutia (deci voi figura la serviciu dar de fapt stau acasa in concediu de odihna o luna) iar apoi voi putea reintra in cic pana cand implineste bebita 2 ani in cap pentru ca va figura si sotul cu luna luata...

sotului la servici i s-a explicat ca luna aia nu si-o poate lua cat timp eu sunt in postnatal, dar daca vrem sa fim amandoi acasa (asta e valabil ma ales la inceput pt alaptat etc) el poate intra o luna in cic iar eu o luna in CO.

cred ca v-am ametit cu explicatiile mele, dar nu stiu cum sa explic mai bine


mami deSerban Alexandru 15.07.2009
37+ cu Mara Ioana
AMR 1 saptamana!!!

Mergi la inceput