Strengari 44 - Hai Mada, Emmaella!Bv Strumfy!

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns J.D. spune:

Dara, atata timp cat nu sunt probleme, colul este inchis si destul de lung nu se interzice caratul copiilor. Poate ma ajuta sa nu trec de termen si de data asta.

Finn Constantine 15.10.2009 si 33+ Euan Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns franqois spune:

Fetele,
Am inteles acum care e faza cu luna in care tb sa stea si taticii acasa. Nu e obligatorie si eu ma intorc la 11 luni, fara ca el sa mai stea. Eu ma gandeam ca poate e obligatoriu, ca doar n-au dat legea ca sa le faca placere barbatilor care vor sa stea si ei cu bebelusii, ca doar in Romania se stie ca sunt putini barbatii care vor sa stea acasa, e chestie de mentalitate. Eu, sincer mi-as fi dorit sa stea si omu cu copiii, sa vada si el cum este, si eu sa ma duc bine mersi la serviciu.
Bu nu fii ingrijorata din cauza icterului, ca nu poate fi chiar atat de grav, nici eu n-am facut anticorpii decat o singura data, dar doctorul mi-a zis ca oricum nu am ce face daca stiu dinainte. Adica tot dupa ce nasc se rezolva. Sunt sigura ca si la Meg se va rezolva daca bebita sta la lampa.
JD, de curiozitate cate kg are Finn? Ai mare curaj sa-l mai iei in brate. Mie mi-ar fi frica. Sa nu mi se rupa apa de ex. La mine asta mic, aproape 6 ani, tot mai vroia in brate si de la inceput i-am spus ca nici gand, ca nu se mai poate. Si se suie pe scaun sa ne imbratisam. Nu va zic ca si ala mare ar mai vrut in brate, uneori, din gelozie, ca de ce doar pe cel mic, si glumeam cu el si-i spuneam ca pentru el chem o macara ca la aproape 10 ani nu ne mai putem gandi macar, la luat in brate.


Felicitari Strumfy!!! Sa va traiasca printesa!!!
A durat doar 4 ore, cu totul? Super bine! Asteptam sa ne povestesti!

37+ cu Andrei si mamy de Ioan si Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sovietica spune:

Felicitari, Strumfi!
Imi dai si mie optimism, doar-doar s-o intoarce si Iustin regulamentar...

JD, ce am ras de faza cu jeleurile lipite! vai, ce nazdravan!
Dara, dar aparatorile si husa de saltea ce le-ai luat, sunt pt "tramvai", nu? ce faci cu ele?




(\/) pozici www.onetruemedia.com/otm_site/my_shared?z=293160224b605501d6e9fd" target="_blank">MONTAJE
(='.'=) nasterea lui Sasha, 17.04.08
(")_(") nasterea Anei, 03.09.09 .... povestioara
Iustin : dpn 21 Apr

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monna3 spune:

carstea mie mi-au dat la spital ibuprofen si apoi si acasa la fel si m-a ajutat. acu nu mai iau ca nu mai am dureri asa mari si dese.
Irina ma bucur ca Andrei e bine
Happy felicitari pt laptic!
Dana te asteptam cu vesti bune


Monica, mami fericita de Cezar-Andrei (04.03.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Sovi, pai aparatorile le folosesc (si) la asta micu', ca sunt pentru grilaj, cu arici - reglabile dupa cum iti tuna. Si lu' asta mic nu i-am luat si aparatori. Iar husa de saltea o voi folosi la tramvai cand nu mai incape bebica in patu' mic. Asta mic e pt. cat sta cu noi in camera, pana la 6 luni or so. In tramvai o sa incapa pana pe la 3 ani sau cam asa ceva, in camera cealalta.
Imi place ca desi e mai ieftin, asta mic e si de sine statator la o adica, fatza de cum erau alea mai scumpe.
Cam asta e planul :)

J.D. pai ok, cum stii tu, eu doar imi faceam griji pt. tine, nu zic ca musai e o problema ridicatul lui Finn :)



35+ Miruna Sanziana

*MTHFR C677T homozigot; PAI polimorfism 675 4G heterozigot; mutatia factorului XIII (G102T) V34L heterozigot // Clexane injectie 0.6 seara, Insulina, B12 metilat, acid folic metilat, Magne B6, Folowise, Cetebe, *

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amy25 spune:

Felicitari Strumfy!

Bafta fetelor ce urmeaza!


Dara, eu am luat de cocos simpla caci am citit mult pe net inainte si am vazut ca e cea mai recomandata chir daca se strica mai usor.De fapt, se specifica sa se intoarca 1 data pe luna pentru a evita deformarea. Iar peste ea, nu se mai pun protectii sau alte plasticuri caci atunci n-ar mai aera suficient spatele bebeului, mai ales vara.Eu pun direct cearsaful elastic sau eventual un scutec din bumbac. Daca folosesti pampers, protectie nu-ti mai trebuie.

Eu doar ce am venit de la Bucuresti, am avut ultima eco. Placenta e matura de tot, dar bebe e bine si poate sa-l mai tina 2 saptamani. Are cam 2800 g cu marja de 400 g, masuratori mai mari cu 1 saptamana.
Pentru contractiile BH mi-a zis no-spa, utrogestan 200mg intravag, si uscosin. Ideea e sa nu le las asa ca imi pot provoca ruptura de membrane devreme si ea recomanda foarte mult sa fac cezariana la 39 saptamani.
Stiti daca imbatranirea placentei e provocata anume de ceva? As putea evita?
Va pup, is prin preajma dar la pat.Sunt cuminte



Multumesc Bunului Dumnezeu!
36 Victor Gabriel

AMR 3 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buburuza1979 spune:

sa vedeti fetelor ce nimereala la mine... acum mi-am dat seama...

la Serban UM-ul a fost 22 oct, acum UM-ul - 22 iunie;
la Serban ovulatia a fost pe 4 nov, acum pe 4 iulie;
Pe Serban l-am nascut pe 15 iulie, pe piscoata pe 15 martie...

am aceleasi date la ambii copii, doar lunile si anii difera

mami deSerban Alexandru 15.07.2009
37+ cu Mara Ioana
AMR 1 saptamana!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magddalena spune:

heellooo



felicitari Strunfy,bine ai venit Camelia!!!recuperare cat mai usoara

schimb semnatura iar..am ajuns la 41,ce frumosss...
maine merg iar la monitorizare,deja stiu ce imi zice totul ok,lichid suficient,ne vedem vineri la declansare!!trag speranta ca daca la Strumfy a mers asa repede si nu a durut tare de tot,la mine va fi la fel,sau vreau sa sper ca asa va fi.Sau poate fiica-mea a vrut sa respecte lista de pe forum,dupa Strumfy urmez eu nu?


Ma scuzati ca nu prea intru si nu prea postez,incerc sa ma tin ocupata pe parcurusul zilei sa treaca mai repede ca daca nu o iau razna.Dar recuper,promit.

Dana te astept cu vesti bune.

va pup pe toate

Mada 40+ MAYA-ELENA
hai Maya la mami..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ronina spune:

Buna fetele!

Felicitari Strumfy! Bun venit bebe Camelia, sa fii sanatoasa si voioasa!

Dorinutza: s-au mai obisnuit sfarcurile dar inca mai dor Folosesc Medela purelan de regula (pt a inmuia) si o data pe zi garmastan sau bepanthen care trebuie spalat inainte de urmatoarea alaptare. Bianca in continuare nu deschide f tare gurita si din cauza asta nu apuca sa treaca ragadele. Am incercat si cum spune teoria sa o ating cu sfarcul de buza superioara sa deschida tare gurita si apoi sa introduc sanul dar ea e atat de fomista incat nu asteapta dupa mine, cum simte sfarcul cum isi impinge singura capsorul si prinde repede asa cum apuca, dupa care geme de placere iar daca incerc sa-l scot sa o fac sa-l prinda mai bine se enerveaza si se agita de zici ca i-am furat jucaria Bine macar ca mananca!

Happylica: bravo pt laptic, Doamne ajuta sa mearga totul bine

Amy: nu stiu sa-ti raspund legat de placenta. Cred ca m-am pricopsit si eu cu niste aderente de la laparoscopia veche, pe care le simt abia acum la contractarea uterului, exista ceva remedii contra durerilor provocate de ele?

Multumesc pt felicitarile de crestere, abia astept sa ajungem la 3 kg sa fim si noi in rand cu lumea, deocamdata parca mi-e frica sa o scot din casa ca e prea firava si e epidemie de viroza prin oras.

Scoatem si niste motate pt fetele care urmeaza, vad ca sunteti una dupa alta saptamana asta:

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Amy, merci, eu daca nu ma asteptam sa mai iau ceva, nu m-am uitat ce saltea e cumva. Am mai citit acum ceva cu latex, cu arcuri. Complicat.

La placenta zicea dr. mea ca daca se hraneste bine bebe, nu e relevanta imbatranirea. In mod normal ar fi trebuit sa ajute Clexane, mai ajuta aspenter inainte, insa acum nu se mai poate lua, dar si progesteronul ajuta, stiu tipa careia tot asa, i s-a dat progesteron spre final, tot pentru asta.



35+ Miruna Sanziana

*MTHFR C677T homozigot; PAI polimorfism 675 4G heterozigot; mutatia factorului XIII (G102T) V34L heterozigot // Clexane injectie 0.6 seara, Insulina, B12 metilat, acid folic metilat, Magne B6, Folowise, Cetebe, *

Mergi la inceput