Strengari 44 - Hai Mada, Emmaella!Bv Strumfy!

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Ronina, dar parca am inteles si cu buza inferioara de 'tachinat'? La uter ai contractiile alea de zic ei ca sunt provocate de alaptare/oxitocina de la alaptare si atunci se 'agatza' de zona laparoscopiei? Poate tot paracetamol sau ceva permis in alaptare pentru dureri.



35+ Miruna Sanziana

*MTHFR C677T homozigot; PAI polimorfism 675 4G heterozigot; mutatia factorului XIII (G102T) V34L heterozigot // Clexane injectie 0.6 seara, Insulina, B12 metilat, acid folic metilat, Magne B6, Folowise, Cetebe, *

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J.D. spune:

Franqois, Finn are 14 kg. eu sunt puternica de fel si nu dau inapoi de la carat, ridicat greutati, etc. Daca totusi as avea probleme cred ca nu as mai exagera. Si drept sa spun mi/e tare greu sa/i rezist lui Finn. Mai ales cand spune - mami, mami, aha! sau ieie. Eu tot tin la ideea mea de a purta ambii copii in acelasi timp. euan in wrap in fata si Finn in ergo in spate. Acum sa vedem daca ma si tine.

Sovi, si pe mine ma cam luase rasul dar a trebuit sa mi/l maschez pentru ca nu vreau sa/l incurajez la dracii, mai ales cand nu suntem acasa. Oricum majoritatea lumii pe aici este foarte ingaduitoare cu copiii orice dracii ar face. Am uitat sa mentionez ca reusise la un moment dat sa traga de firul care monitoriza inima lui bebe si a facut aparatul ala un scandal de au sarit 2 asistente si un medic imediat.

Dara, .

Amy, eu din cate stiu nu ai cum preveni imbatranirea placentei. Este ceva normal. Nu/ti face probleme pentru ca, daca ar fi fost ceva in neregula ti/ar fi spus medicul. Ai grija de tine si odihneste/te sa mai stea bebe la adapost.

Magda, profita cat poti si relaxeaza/te.

Fetelor am vrut sa va spun ceva. Nu stiu daca e normal sau nu. Eu pana sa/l cunosc pe sot nu credeam ca voi avea o relatie durabila si mai ales nu credeam ca voi avea copii. Nu ca nu mi/ar fi placut, dar eram cam egoista si comoda. si nici nu imi doream, sincera sa fiu. Dupa ce s/a nscut Finn parca am devenit obsedata.Mi se pare atat de minunat si frumos si extraordinar! Stiu ca exagerez, dar parca nu ma pot opri. Ma uit la el si nu/mi vine sa cred ca e al meu. si tot asa de 2 ani jumate. Cred ca de asta il si car in brate peste tot. Iar Finn este super lipicios si pupacios. Stiu ca ar trebui sa ma mai calmez dar nu stiu cum...





Finn Constantine 15.10.2009 si 33+ Euan Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ronina spune:

Dara eu nu prea simt contractiile uterului in timpul alaptarii Pur si simplu am fost mai constipata zilele astea si m-am trezit aseara cu niste dureri crunte in zona cusaturilor laparoscopice, zici ca apasa ceva acolo. Au trecut abia azi dupa ce m-am 'eliberat' ca sa zic asa dar au fost rele rau, abia mai umblam, nici cezariana nu m-a durut asa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Aici poti da cautare in pagina de mai jos dupa "wide" ca sa nu citesti tot:
http://www.askdrsears.com/topics/breastfeeding/rightstart-techniques/proper-positioning-and-latch-skills
(zice si de buza inferioara si inca niste tehnici)
[in alt loc am gasit de buza superioara, cum zici si tu]

oricum am mai vazut ceva rezultate dupa (how to get the baby to)"open wide"



35+ Miruna Sanziana

*MTHFR C677T homozigot; PAI polimorfism 675 4G heterozigot; mutatia factorului XIII (G102T) V34L heterozigot // Clexane injectie 0.6 seara, Insulina, B12 metilat, acid folic metilat, Magne B6, Folowise, Cetebe, *

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buburuza1979 spune:

Citat:
citat din mesajul lui J.D.

Fetelor am vrut sa va spun ceva. Nu stiu daca e normal sau nu. Eu pana sa/l cunosc pe sot nu credeam ca voi avea o relatie durabila si mai ales nu credeam ca voi avea copii. Nu ca nu mi/ar fi placut, dar eram cam egoista si comoda. si nici nu imi doream, sincera sa fiu. Dupa ce s/a nscut Finn parca am devenit obsedata.Mi se pare atat de minunat si frumos si extraordinar! Stiu ca exagerez, dar parca nu ma pot opri. Ma uit la el si nu/mi vine sa cred ca e al meu. si tot asa de 2 ani jumate. Cred ca de asta il si car in brate peste tot. Iar Finn este super lipicios si pupacios. Stiu ca ar trebui sa ma mai calmez dar nu stiu cum...





Finn Constantine 15.10.2009 si 33+ Euan Tudor


exact asa simt si eu! sunt efectiv topita!!! nu ma credeam in stare de asa sentimente inainte sa raman gravida... si al meu e tare lipicios si mamos si ma fleoscai toata cand ma priveste cu ochisorii aia de puss in boots! si daca ma despart de el cateva ore cand merg la doctor sau mai stiu eu pe unde, mor de dorul lui si parca imi taie D-zeu mainile... si nu am stat nicicand despartiti mai mult de 3 ore...

cred ca o sa ma topesc in spital de dorul lui... sa nu ii mai simt eu nasucul lipit de al meu cand dormim...

mami deSerban Alexandru 15.07.2009
37+ cu Mara Ioana
AMR 1 saptamana!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_cp spune:

wow, ce de vesti..

Felicitari, Strumfy!!!! Sa-ti traisca printesa, sa fie sanatoasa si fericita!
Bine ai venit, domnisoara Cami! O viata minunata iti doresc!!!

Stiu ca e greu, dar te asteptam cu detalii cand poti tu

Dara, saru'mana mult mult mult inca o data! Mi-am comandat patutul

Supermami, sa-ti traisca finutul!

Wali, est mortala cu rasadul :))) Las' ca vine Pastele si papa iepurasul frunzele! Eu miercuri, pe 14 plec.

Bubu, sper si eu sa-ti fie totul mult mai usor de data asta

Amy

Hai Maya!! E mami nerabdatare sa te cunoasca!

Ronina, fomista ta

Eu raportez un control ok.. am anemie, dar in afara de asta sunt ok, nu tu streptococ, nu tu nica Colul la exterior mi-e deschis, la interior inchis. Maine mai spal una alta, asamblez patutul ( Dara) si fac bagajul. Si poimaine, Ctaaaaa

Merg sa ma indop ca acum am ajuns acasa si intru sa vad ce mai ziceti mai incolo. Pup gagicile

cu Gaza... >> AMR 3 saptamani!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns franqois spune:

JD, are destule kg Finn. Te cred ca nu-i rezisti sa-l iei in brate. Al meu, cel mic are 19kg.Dupa ce nasti nu e nici o pb sa-i iei pe amandoi, doar sa te tina spatele. Si eu ii luam pe amandoi o data in brate.
Nu stiu de ce ma doare spatele rau si sunt intr-o pasa proasta.

38+ cu Andrei si mamy de Ioan si Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SuperMami_1 spune:

Dana, multumesc mult. bine ai venit cu vesti bune! Asa repede la Constanta? ai gasit cazare avantajoasa?
Ronina, imi place tare mult cum ne povestesti de Bianca...pupam micuta fomista

Miha, mamica fericita de Rares si 35+ cu bebe Vlad, zis si "Nuca"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Ronina, am uitat sa zic ca mai sus cu 'open wide' iti raspunsesem inainte sa scrii tu. Despre dureri nu stiu ce sa zic :(.
Voiam si eu sa te intreb de conditiile din spitalul unde ai nascut tu (si cum se cheama), cum e cu igiena, cum manevreaza bebeii la neonato, etc., ca intreaba fetele din TM de la gravidute cu trombofilie.



35+ Miruna Sanziana

*MTHFR C677T homozigot; PAI polimorfism 675 4G heterozigot; mutatia factorului XIII (G102T) V34L heterozigot // Clexane injectie 0.6 seara, Insulina, B12 metilat, acid folic metilat, Magne B6, Folowise, Cetebe, *

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns titi143 spune:

FELICITARI STRUMFY!!!!
Bine ai venit pe lume si sa cresti mare si frumoasa.

Ramona mamica fericita a lui Eduard (09.10.09) si 33+ Robert Aaron

AMR 6+ SAPTAMANI

Mergi la inceput