Strengari 44 - Hai Mada, Emmaella!Bv Strumfy!

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kovacsc spune:

aici am gasit un model de scutec, voi ce ziceti?
http://www.scutece.info/product_info.php/products_id/42

Cristina 35+ Karina, fetita noastra draga


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Dia, la cezariana de obicei e bine sa nu ai unghiile facute (cu culoare), pentru in caz de nu stiu ce afectiune/problema in timpul cezarienei, unghiile se invinetesc si doctorul isi da seama ca s-a intamplat treaba aia, mai rapid. Altfel, sub oja colorata nu vede daca te-ai invinetit sub unghii.
Eu asa stiam.





35+ Miruna Sanziana

*MTHFR C677T homozigot; PAI polimorfism 675 4G heterozigot; mutatia factorului XIII (G102T) V34L heterozigot // Clexane injectie 0.6 seara, Insulina, B12 metilat, acid folic metilat, Magne B6, Folowise, Cetebe, *

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SuperMami_1 spune:

Dara, de ce stemsure? m-am hotarat si eu intr-un final sa recoltez celule stem, dar nu stiu cu cine...adica stiu clar cu cine nu vreau
ma poti lumina te rog?
Tala, cu placere. asa e cu responsabilitatile, dar eu am ales sa pun in cui cariera si sa ma dedic copiilor, pe cand sotul s-a erijat in providerul casei, deh fiecare la ce se pricepe....el are tot timpul in vizor nevoile noastre...iar la nevoie trece si la scutece(schimbul doi) pentru a suplini o mamica obosita si hormonata la noi cam asa a functionat toata treaba cu parinteala.
Barbatii ,cu mici exceptii, nu au instinctele mamelor...care anticipeaza toate dorintele si nevoile pruncilor si parca nu au disponibilitatea afectiva sa se dedice 100% copiilor...asta e parerea mea. Nu de multe ori nici dr nu si-au dat seama de anumite simptome ale copilului , desi eu le-am exprimat si chiar l-am socat pe sot cand am mers la un alt dr ptr un al doilea diagnostic si s-a adeverit ceea ce spuneam eu

Miha, mamica fericita de Rares si 35+ cu bebe Vlad, zis si "Nuca"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_tm spune:

Citat:
citat din mesajul lui dara76

Dia, la cezariana de obicei e bine sa nu ai unghiile facute (cu culoare), pentru in caz de nu stiu ce afectiune/problema in timpul cezarienei, unghiile se invinetesc si doctorul isi da seama ca s-a intamplat treaba aia, mai rapid. Altfel, sub oja colorata nu vede daca te-ai invinetit sub unghii.
Eu asa stiam.

A-ha! merci pentru lamurire!
nu prea vedeam eu legatura intre burtica si unghii...

Kovacsc, par interesante scutecele refolosibile - comod si usor de utilizat (ceea ce nu-i intotdeauna cazul) ...
Eu recunosc ca desi la multe capitole sunt mai ecologista din fire, la capitolul scutece pt bebe si absorbante pt femei sunt super fericita ca s-au inventat cele de unica folosinta
...nu stiu de ce am pitici pe creier ca prin spalare nu se curata destul de bine, ca poate raman diverse si prin masina de spalat si se iau si pe alte cele ...paranoia fara nici o baza stiintifica, dar nu pot sa scap de ea.

Diana - mami de Adriana(n.14.02.2006) si (DNP.12.04.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumfy_12 spune:

Dupa atatea rugaminti si incurajari s-a hotarat si Camelia sa faca cunostinta cu mami.
Multumim pentru galerie si salutari de la Bya si Cami
Oficial se preda stafeta mai departe.



Mami fericita de Strumfita si 40+ cu Motzata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

A nascut Strumfy, a zis ca revine mai tarziu cu detalii, sunt bine si ea, si bebica.

Bravo Strumfy! Felicitari! Bine ai venit bebe Cami!!!




35+ Miruna Sanziana

*MTHFR C677T homozigot; PAI polimorfism 675 4G heterozigot; mutatia factorului XIII (G102T) V34L heterozigot // Clexane injectie 0.6 seara, Insulina, B12 metilat, acid folic metilat, Magne B6, Folowise, Cetebe, *

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buburuza1979 spune:

buna fete!

am venit si eu de la ultimul control! de vineri pana azi mi s-a deschis colul si la interior si s-a scurtat mai tare... asadar joi, pe 15 martie la ora 8 imi face internarea si cum se elibereaza o sala intram in cezariana. speram sa rezistam inca doua zile pt ca dr s-a cam alarmat de viteza care a luat-o "treaba"...
bebita a mai crescut un pic... sapt trecuta era cam pe la percentila de 20% ufff... crestem noi afara...
lichidul s-a imputinat semnificativ...
am un pic temeri ca si eu am grup O si sotu A si nu am apucat sa fac dozarile in ultimul trimestru... in trim 1 cand le-am facut nu dezvoltasem anticorpi... oare se pot dezvolta pe parcurs?
sper sa nu avem probleme cu icterul...

revin mai tarziu ca nu am apucat sa citesc nimic din urma...

mami deSerban Alexandru 15.07.2009
37+ cu Mara Ioana
AMR 1 saptamana!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marci_mami spune:

Ronina :felicitari Biancutei pt cresterea in greutate
Dana : te asteptam cu vesti bune de la dr.
JD : se pare ca Finn si cu Oliver sunt pe aceasi lungime de unda-cel putin la facut nazbatii.Ma gandeam sa ti-l trimit cand nasc ca si asa nu am cu cine sa-l las si sa vezi cum e cu 2Saptamana trecuta am avut parte si eu de suc de afine pe covor,scris lenjeria din patul lui cu carioci,mazgalit toata mobila cu un tub de crema Bepanthen.....Nici eu nu prea l-am pedepsit si mi se cam reproseaza ca ii permit prea multe.
Te asteptam cu vesti bune maine de la dr.,sigur a crescut si Euan destul de bine de la ultimul control.
Carstea ai incredere in dr.de acolo si nu lua medicamente dupa cezariana ce nu iti dau ei.Pe mine m-au tinut in primele 24h pe Morfina si Nurofen si imi venea sa ma dau cu capul de peretii de durere.Dimineata am facut scandal ca nu mai rezistam si au zis ca imi dau ceva intravenos dar nu sunt siguri ca nu o sa mai am dureri.Mi-au dat PARACETAMOL(1 g ) si dupa o juma de ora m-am dat jos din pat si nu imi venea sa cred ca ma simt binisor.Aici acuma se practica terapia durerii cu banalul paracetamol(1g de 3 ori/zi) si multe mamici dupa cezariana au fost super multumite.
Va pupic pe toate

36 Bianca Melissa
mami de Oliver Nikolas -05.03.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marci_mami spune:

Felicitari Strumfy!!!!
Bine ai venit Camelia
!

36 Bianca Melissa
mami de Oliver Nikolas -05.03.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

bun venit CAMI! printesa de strumfy nascuta Natural, fara epidurala si fara epiziotomie la ora 13 fix de 3050g, ap9.
Sa fii sanatoasa si fericita!
Refacere rapida mami!!!


Deja alaptata!!!

Mergi la inceput