Strengari 44 - Hai Mada, Emmaella!Bv Strumfy!

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Multumiri, Ionela, sper sa fie totul bine si cat mai usor pentru Strumfy!

Hai Strumfy!





35+ Miruna Sanziana

*MTHFR C677T homozigot; PAI polimorfism 675 4G heterozigot; mutatia factorului XIII (G102T) V34L heterozigot // Clexane injectie 0.6 seara, Insulina, B12 metilat, acid folic metilat, Magne B6, Folowise, Cetebe, *

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Am ceva vesti de la Happylica de ieri: "a inceput sa vina lapticul si marti poate ajung acasa".

Cred ca o sa-mi schimb semnatura in Hai Lapticu!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Pana la urma o sa fac cu Stemsure, cred, recoltarea, am vazut ca-s la aceiasi bani cu Euromedics pachetul mai scump. Maica-mea zica Euromedics ar fi greci. Futurehealth sunt prea scumpi, altii am vazut ca stocheaza sange ca si CBC, nu celulele din sange.

E funny asa, ma vaitam ca n-am bani de wrap si eu e posibil sa nasc la Sanador si sa recoltez celule...insa altfel oricum n-as primi banii aia, asa ca macar asa sa beneficiez :) - tot e super bine, probabil multa lume ar vrea - dar ma gandeam eu ce s-o intelege, n-are bani de wrap, dar poate naste acolo :P

Cool pentru Happy, ma bucur :)



35+ Miruna Sanziana

*MTHFR C677T homozigot; PAI polimorfism 675 4G heterozigot; mutatia factorului XIII (G102T) V34L heterozigot // Clexane injectie 0.6 seara, Insulina, B12 metilat, acid folic metilat, Magne B6, Folowise, Cetebe, *

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SuperMami_1 spune:

Neata gagici!
In primul rand va multumim pentru urari si va oferim o feliuta de tort side la mine si de la Rares.
Dana, bafta la control! sa revii cu vesti bune diseara!
Meg, tinem pumnii stransi pentru Ana sa se faca bine repede!
Happy, felicitari mami si refacere usoara! Bine ai venit Alexia Elena!
Hai Strumfy ! Hai Camelia Ioana!
Bubu, vad ca ai primit sfaturi pretioase si utile de la fete in ceea ce priveste situatia cu sotul. La mine era similara situatia pe la varsta de 2 ani a baiatului...adica cand nu verbaliza Rares...insa pe masura ce a crescut si a inceput sa vorbeasca si sa-si ceara drepturile...nu-i mai merge sotului asa cu fofarlica...efectiv trage Rares de el sa faca, una alta impreuna....ca el tot rupt vine de la servici si fara vlaga...insa pe baiat nu-l refuza niciodata nu stiu daca suna incurajator ce-ti spun, dar la noi cam asa a fost.
Acum baiatul spune el cine vrea sa-i faca baie, cu cine vrea sa iasa pe afara, ce activitati vrea...samd...si de regula pastreaza un echilibru inte mama si tata . Vina mi-o asum si eu pentru neparticiparea sotului la cresterea copilului mic,pentru ca sunt perfectionista si nu imi place lucrul facut pe jumatate(cam cum il facea el) si preferam sa fac eu si practic nu l-am incurajat si sustinut in aceasta activitate. Si acum la cel mic va fi la fel...presupun...pentru mine asa e mai bine...chiar daca uneori ma umplu de nervi si frustrari si rabufnesc...se rezolva cu o partida de shopping cu cardul sotului, de una singura...iar el trece la aparat la ingrijit copilul/copiii.
Ronina, felicitari pentru cresterea Biancutei sa vezi ce repede recupereaza ea
Irinaelena, si eu am vise de-astea superoptimiste
Emmaella, pana la 3 ani jumate??? o mama eroina. Rares al meu de pe la 2 luni dormea 5 ore legate noaptea ...dar acum nu-mi fac iluzii asa de mari daca voi alapta ce putin mai ai, mami pana iti tii fetita in brate

Miha, mamica fericita de Rares si 35+ cu bebe Vlad, zis si "Nuca"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_tm spune:

Meg, sper sa isi faca tratamentul efectul cat mai repede si sa nu mai stati prea mult prin maternitate!
Cu forumul, evident ca intri cand poti si cand ai dispozitia necesara; noi ne bucuram sa avem vesti despre voi, dar important e sa gasesti activitati care sa-ti ridice moralul, incat sa treceti cat mai usor peste episodul acesta!

Carstea, eu nu m-as risca la analgezice cumparate de acasa fara sa vorbesc cu dr. - pentru ca nu stii exact tot ce iti dau ei in maternitate si cum interactioneaza un medicament cu altul; sincer cred ca atat timp cat iti administreaza si ei diferite medicamente/calmante/substante e mai sanatos sa le spui daca ai intentia sa mai iei si altceva pe langa.

De greva suptului... depinde cat dureaza; pot fi multe cauze;
episoade scurte pot aparea si din cauza alimentatiei mamei - fiindca orice papa mami ajunge si in laptic, si se poate ca bebe pur si simplu sa nu agreeze anumite amimente;
Apar si perioade de supraproductie de laptic...dar de regula productia de laptic se regleaza relativ repede in functie de nevoile lui bebe. O problema poate fi si faptul ca uneori cand e supraproductie de laptic mami tinde sa mulga lapticul in exces (ceea ce uneori e chiar necesar, sa se mai goleasca sanii si oricum pe moment e o idee buna) ...dar efectul secundar este ca astfel e riscul sa stimuleze si mai mult lactatia.
...mai sunt tot felul de motive ... daca bebe are colici puternice, se poate sa asocieze papatul cu durerile de dupa si din cauza asta sa refuze sa mai pape...
...oricum, cand se considera "greva" - ma gandesc ca daca refuza o masa, doua, nu-i asa grav, recupereaza la urmatoarele; pe de alta parte cand ii e destul de foame probabil ca va papa chiar daca din diverse motive nu ii place (deci nu o sa dureze greva prea mult)

Monna, noi cu Adri n-am reusit sa o facem sa ragaie decat rareori (si foarte des adormea la san si o lasam sa doarma linistita) ...dar n-am avut probleme din cauza asta, asa ca ne-am linistit si nu ne-am prea facut griji din cauza asta... bine, cand nu dormea dupa papa, o tineam pe umar, in pozitie mai verticala, dara daca nu se intampla nimic nu ne stresam prea tare.

Happy, ce bine ca a venit si lapticul. Maine aveti sanse sa ajungeti acasa? super!!!

Ronina, ce bine ca recupereaza bebe asa repede! sper sa continuati in acelasi ritm si de-acum incolo!

Emmaella, de ce sa nu ai oja??? ce-are una cu alta??? (nu zic ca nu-i asa, dar chiar m-ai facut curioasa, fiindca nu prind logica).
Pentru tine mai las un pic majoretele sa astepte (pana maine?) - sa fie cum iti doresti si sa mai astepte bebe cuminte inca 2 zile

Irina, ma bucur ca Andrei e ok si tu esti bine dispusa - sa fie de durata!

J.D. chiar ca ai un mare nazdravan - si de acord cu tine ca nu aree sens sa-l pedepsesti (cel putin nu pentru ca varsa un pahar de lichid sau pentru ca exproreaza un pic mai in felul lui) ...; eventual ai putea sa incerci sa nu-i lasi prea la indemana sucuri si biscuiti etc. cand nu sunteti voi in apropiere (dar sunt convinsa ca ar gasi destul de usor alti inlocuitori).
Felicitari ca reusesti sa iti pastrezi calmul in astfeld e situatii si reusesti sa le iei asa cum sunt - nazdravanii inocente - si nu te lasi afectata prea tare de ele!

Dana, te asteptam cu vesti bune de la control!

Hai Strumphy ! sa decurga ok declansarea si sa ai o nastere usoara, cat mai putina traumatizanta - si pentru tine si pentru bebe

HappyX2

Mada - curaj si multa rabdare daca Maya mai intarzie un pic! nu lasa asta sa te deprime - oricum e vorba de doar cateva zile - cu siguranta saptamana asta va vedeti


...mai stiti ceva de fetele care aveau DNP-ul in aceasta perioada?
dia_bi, oana_pdv, marce_penciu, alinac)

Diana - mami de Adriana(n.14.02.2006) si (DNP.12.04.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kovacsc spune:

Vroiam sa va intreb ceva dar nu stiu cum.....eu ma gandesc ca trebuie sa aleg un pediatru pt copil, cum se procedeaza? De exemplu daca ma gandesc la cineva trebuie sa il sun inainte de nastere? se face un dosar?

Cristina 34+ Karina, fetita noastra draga


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Cristina da, trebuie sa-l contactezi dinainte sa-l intrebi daca vrea si eventual sa-l cunosti, sa-i pui intrebari sa vezi daca iti place. Iti poate da niste sfaturi (cu ce trebuie sa te pregatesti pt bebe ca si medicamente de exemplu). Apoi stabiliti cand va fi prima vizita pt consult bebe.
Noi avem deja pediatru de la David si urmeaza sa o contactam cand nasc si apoi sa ne viziteze acasa sa cunoasca galusca.

Miha multumesc pt tort. Si eu am facuit aceeasi greseala la David, si anume am incercat sa fac eu cat mai mult si l-am cam speriat pe tati. Acum chiar am de gand sa nu mai fac aceeasi greseala - sunt copiii amandurora in aceeasi masura, cu pupici si responsabilitati in mod egal.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kovacsc spune:

Multumesc Tala

Acum citeam despre scutecele refolosibile si vad ca sunt o mie de modele nici nu mai sti pentru ce sa optezi. Este cineva care a folosit asa ceva?

Cristina 34+ Karina, fetita noastra draga


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinaelena spune:

Citat:
citat din mesajul lui kovacsc

Vroiam sa va intreb ceva dar nu stiu cum.....eu ma gandesc ca trebuie sa aleg un pediatru pt copil, cum se procedeaza? De exemplu daca ma gandesc la cineva trebuie sa il sun inainte de nastere? se face un dosar?

Cristina 34+ Karina, fetita noastra draga



Da, si eu zic ca Tala, ca ar fi bine sa il contactezi dinainte. Sa stie de voi, sa fie pregatit pt o prima vizita acasa cel putin. Noi am vb deja.


Irina, 35+ cu Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kovacsc spune:

Multumesc Irina
cand vine acasa, trebuie platit?

Cristina 35+ Karina, fetita noastra draga


Mergi la inceput