Strengari 44 - Hai Mada, Emmaella!Bv Strumfy!

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dana_cp spune:

Neata gagici!

Irina, ce vise frumoase!! Chiar daca sunt mai mult visuri ;-) Oricum, sper sa ai parte de o nastere usoara si recuperare cat mai rapida

Ronina, bravo! Imi spusese mie soacra-mea ca bebeii care se nasc cu greutate mica recupereaza f bine dupa, comparativ cu bebeii mari (peste 4 kg) care parca 'dau inapoi' in primele saptamani..

Eu azi am programul plin, am 100 de drumuri de facut insa macar sunt ultimile inainte de plecarea spre Cta. Am si control azi, sper sa-mi fi iesit toate analzele ok - alea de secretii, sange, urina. Ne auzim diseara

cu Gaza... >> AMR 3 saptamani!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J.D. spune:

Monna, nu am vrut sa critic ce ai spus tu. Mi/am dat seama ca nu il tineti pe bebe treaz toata ziua. Am vrut doar sa impartasesc din experienta mea. Scuze daca te/am suparat.

Dara, mie mi se pare ca toata odiseea s/a inchegat in jurul tau. Mereu ai fost mediatoare, impaciuitoare si prietenoasa cu toate fetele. Nu mi se pare ca a facut cineva un efort sa te accepte aici. E un lucru normal si cred ca multe fete te admira pentru puterea de care dai dovada in fiecare zi desi ai atatea greutati.

Aseara am pus un dvd cu mighty boosh si ne/a prins miezul noptii la tv.La 6 a dat Finn desteptarea. Dave face un tur de forta maine si poimaine in Ungaria, Austria si Slovacia. Sper ca Finn sa fie ok si sa nu ma isterizeze. Ziele trecute am avut parte de tot felul de surprize din partea lui. Joi seara in timp ce spalam vase a varsat o sticla intreaga de suc de mere si visine la mine in pat. Vineri am gasit un pachet intreg de biscuiti faramitati pe covorul din sufragerie - ii insirase pe jos si trecuse peste ei cu bouncer/ul.
Sambata dimineata a varsat suc pe jos in bucatarie si pe jucarii iar aseara a varsat suc pe covor in sufragerie, jucarii, etc. Nici nu vreau sa ma gandesc ce vor face 2 nazdravani impreuna.

Am uitat sa va invit la cafeluta. Eu cu 2 pe zi de abia reusesc sa nu adorm pe unde apuc.

Finn Constantine 15.10.2009 si 33+ Euan Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emmaella spune:

Ronina-felicitaripentru cresterea in greutate a Biancai
meg-Doamne ajutasa treceti cu bine peste aceasta problema.multa sanatate Anei
monna-incet ,incet o sa reusiti sa va faceti un program acceptat de ambele partiAndrei ,al meu,pana la 3 ani si jumatate s-a trezit noaptea din trei in trei ore sa bea laptic.A fost o placere
irinaelena-sa dea Dumnezeu sa fie totul asa cum ai visat
j.d-bafta la doctor
carstea-si mie mi se umfla picioarele ,in ultima vreme, ceva de groazadar a zis doctorul ca atat timp cat tensiunea e buna totul este normal
Aseara am reusit sa dorm 3 ore legatedupa care am facut ture la baie pana dimineataIn tot acest timp fata mea s-a miscat de parca dansa in burtica meaMa bucur ca a stat cumintica pana astazi cand vine si doctorul meu si sper ca va sta pana miercuri pentru ca maine mi-am facut programare la coafor,la manichiura si pedichiura.Nu stiu cum sunteti voi dar eu nu ma mai pot apleca sa-mi tai unghiile.... si mi-au spus de la RM sa nu am oja pe unghii la operatie
Nu-mi vine sa cred ca mai sunt 2 zile si-mi voi tine fetita in brate.De cand astept momentul asta....iar acum ca se apropie ma incearca tot felul de sentimente-frica,emotie, nerabdareinsa ma rog ca totul sa fie bine.
Ierta-ti-mi exprimarea,mi-e greu sa-mi aleg cuvintele acum
Hai magddalena! Hai bebe Maya-Elena!

Hai Strumfy! Hai bebe Camelia-Ioana!

Hai HappyX2! Hai bebe Antonia Maria!





Emma,mami de Andrei(7 ani) si39+ Anastasia

„Iubirea lui Dumnezeu fata de cel mai mare pacatos este mai mare decat iubirea celui mai mare sfant fata de Dumnezeu. Dumnezeu nu ne cere minuni. Pe acelea le face El.”
Parintele Arsenie Boca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Dana, baftuta la control, sa ne spui ce-ai facut. Poimaine pleci la C-ta, nu? Vezi ca ai un mail de la mine.

J.D., pe tine te simt ca pe o sora si esti foarte draguta, dar stiu si ce-am facut nu chiar asa bine. Scriu prea mult de cand nu ma mai pot misca prea mult/de cand am prea mult de lucru, ma contrazic cand as putea sa tac, pentru ca am mania corectitudinii si imi vine mie compulsiv sa asez lucrurile in loc sa-mi tin gura, mi-am exprimat temeri cand fetele ar fi dorit sa auda optimism curat si de-asta multumeam ca ma acceptati cu toata agitatia asta a mea. De cand mi-am vindecat depresii vechi, sunt prea personalitate de tip A, din aia care fac tot timpul ceva si-s mereu in criza de timp. E adevarat ca vin si dintr-o lume foarte activa, in care oamenii fac mereu ceva deosebit de activ, parca au jar la fund...dar asta nu inseamna ca am dreptul sa zapacesc eu cu tavalugul alte persoane. Sau ca am dreptul sa le stric zenul cu fricile mele. Asa ca va sunt recunoscatoare.

Crezi ca Finn simte ceva nou? Sau doar a intrat in alta faza de dezvoltare/testare de limite, pana unde poate merge? Tre' sa ne impartasesti cum cureti petele

Baftuta multa, Emmaella! Cred ca asa ma voi simti si eu inainte de intalnire.



35+ Miruna Sanziana

*MTHFR C677T homozigot; PAI polimorfism 675 4G heterozigot; mutatia factorului XIII (G102T) V34L heterozigot // Clexane injectie 0.6 seara, Insulina, B12 metilat, acid folic metilat, Magne B6, Folowise, Cetebe, *

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

Citat:
citat din mesajul lui carstea

Salut fetele.




Am o intrebare care cred ca am mai pus-o dar nu am inteles prea bine raspunsul.Ce calmante pot sa iau dupa cezariana sa treaca mai usor durerile de a doua zi?Si sa fie si safe pt bebe daca alaptez.Algocalmin,piafen?Eu trebuie sa-i spun tatalui meu ce sa cumpere ca astia dau paracetamol si codeina.


POZE Rares(7 mai 2007)


Filmulet Un anisor




ibuprofenul este foarte foarte sigur in alaptare ( nurofen, etc) in doza uzuala( cat scrie pe prospect)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J.D. spune:

Dara, toate avem fricile noastre, chiar daca mai avem copii pe acasa si poate mai multa experienta. Forumul pentru mine este un sprijin, pentru ca eu nu prea am cu cine vorbi si impartasi opinii si cred ca aceeasi opinie au si fetele. Nu cred ca are nimeni a se plange de toate informatiile pe care ni le/ai dat pe tava.
Eu inca nu m/am vindecat de depresii si inca reactionez destul de urat la unele vorbe sau comportamente.

Finn mereu a cam facut dracii poate pentru ca eu nu am facut mare caz si nici nu l/am pedepsit. Dupa parerea mea e exagerat sa pedepsesti un toddler. avem gauri in pereti, culori pe pereti, desene cu carioca pe asternuturi, desenat cu lapte pe parchet, banane storcite pe covoare, etc. Am curatat doar parchetul si covoarele cu detergenti speciali de la Obi. In rest vedem daca ne mai luam depozitul inapoi cand ne mutam. Sper ca urmatoarea mutarea sa fie in casa pe care o vom cumpara.

Finn Constantine 15.10.2009 si 33+ Euan Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinaelena spune:

Neata! Iuhuuu in sfrasit sunt singura acasa! Primele 2 saptamani de concediu a stat si Andrei cu mine. Bucuria e dubla, faptul ca sunt singura inseamna si ca Andrei e sanatos

Meg, sper sa treceti cu bine peste toate problemutele

JD, ce nazdravan ai tu acolo . Sper sa nu te chinuie prea tare cand vei fi singura cu el.

Emmaella , , pana la 3 ani jumateeee?? Mama eriona . Hihi, si eu tre sa ma programez pt taiat unghii la picioare

Eu am imprumutat ieri un sling, iar azi imprumut un wrap, am ce studia zilele urmatoare. Maine am ecografie iar dupa asta ma duc la dr sa stabilim data.

Irina, 35+ cu Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

vesti de la strumfy: a inceput declansarea dimineata. Ea e bine, fetita are puls in parametri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

S-au trezit si motatele mele si le-am pus la treaba:

Hai Strumfy!!!

Hai Happyx2!!!

Hai Mada!!!

Hai Emmaela!!!


Ronina feliciari pentru voinicuta ta!
JD succes la doctor azi! Wow ce de actvitati intreprinde Finn si n-ai zice cand vezi ce fetisoara angelica are
Emmaela suntem aici sa te sustinem, cred ca emotiile sunt uriase
Ionelamaria multumim mult pentru interventiile tale

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dorinutza82 spune:

Hai Strumfy!


Hai Happyx2

Neatza fetelor!
Meg, Doamme-ajuta sa raspunda Ana la tratament si sa puteti pleca sanatoase acasa cat mai repede
Ronina, yupiiii bv pt papacioasa! Asa stiam si eu ca si Dana ca bb-ii mici recupereaza cel mai repede. Si tie bv pt alaptare. S-au obisnuit sfarcurile sau mai dor? Te mai dai cu ceva pe ele dupa alaptat?

Eu cred ca bag azi hainutele la spalat, dar as vrea sa dau o spalare de curatare a maainii inainte si nu mai stiu cu ce otet nu am....parca spuneati voi de altceva cu care sa mearga masina goala o spalare dar am uitat....
Pupici si astept vesti despre strumfy ca a nascut normal cum si-a dorit!!!




Dorina, mami de Stefan (14 mai 2008) si 33+ cu

Mergi la inceput