Strengari 44 - Hai Mada, Emmaella!Bv Strumfy!

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carstea spune:

Salut fetele.

Meg imi pare tare rau ca aveti probleme cu Ana.Am trait si eu la Rares stresul asta.Dumnezeu are grija sa fie bine.Si cu o mama topaita ca tine ce bebe nu vrea sa se faca repede bine?

Eu ma simt f rau cu junghiuri si crampe si contractii BH.O placere.Si nervi pe barbat ca e prea obosit sa =mi sufle in fund.Abia astept sa treaca astea si sa vina altele.

Am adunat si eu toate cele necesare:bouncer, leagan,car seat.De acum pot nasc.

Am o intrebare care cred ca am mai pus-o dar nu am inteles prea bine raspunsul.Ce calmante pot sa iau dupa cezariana sa treaca mai usor durerile de a doua zi?Si sa fie si safe pt bebe daca alaptez.Algocalmin,piafen?Eu trebuie sa-i spun tatalui meu ce sa cumpere ca astia dau paracetamol si codeina.


Mi-e mi s-au umflat tare picioarele de vreo 2 zile dar e ciudat ca mai mult gleznele.O avea legatura cu glucoza,Dara?


Ma bag la un film

Va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Monna, ce copiasem eu de pe la o odisee cu ragaitul "ca sa scoata aerul eu am niste tehnici...in max 10 min functioneaza. Il mai lasi in fata si apoi ii pui iar pe umar, il bati pe spatic in timp ce te plimbi prin casa in pas mai saltat si din cand in cand te asezi jos si te ridici brusc. Asta, ultima, merge de minune; incearca sa mergi un pic topait in timp ce o bati pe spate....dupa ce mergi un pic si o bati usor."

Vezi daca ajuta asta: http://www.youtube.com/watch?v=uuAXZjUgnog

Carstea, edemele de sarcina de la picioare nu au legatura cu glicemia din cate stiu eu, cel mult pot fi probleme cu tensiunea, care ar trebui monitorizata in special daca se umfla fata si/sau mainile, insa nu e rau de monitorizat si pt. picioare daca e ceva brusc si masiv. Daca nu, sunt normale. Pot sa apara chiar si sindrom de tunel carpian (la maini) si tarsian (la picioare) - dureri, amorteli, de la presiune.
O auzeam pe Tala ca acum 5 ani i-au dat piafen, dar nu stiu ce se mai da acum, parca-l cam adormea pe bebe? Stiam ca se baga prin cateter calmante 24 de ore, iar apoi prin perfuzie.




34+ Miruna Sanziana

*MTHFR C677T homozigot; PAI polimorfism 675 4G heterozigot; mutatia factorului XIII (G102T) V34L heterozigot // Clexane injectie 0.6 seara, Insulina, B12 metilat, acid folic metilat, Magne B6, Folowise, Cetebe, *

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_cp spune:

Meg, ma gandesc la voi! Sa dea Dzeu sa fie totul bine cu Ana si sa raspunda la tratament. Tin pumnii!

Magdalena Care e strategia acum? Incerci chestii nemedicamentoase de indus travaliul?

Dara, Monna, legat de ragait noua ne-au zis la curs sa nu-l batem niciodata pe spate, ci sa-l masam usor. Si ni s-a mai zis ca nu e musai sa ragaie de fiecare data, cica daca se mufeaza corect nu prea are ce aer sa inghita, pt ca se formeaza un vid.. Acu' na..

cu Gaza... >> AMR 3 saptamani!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J.D. spune:

Supermami, La multi ani pentru Rares!

Meg, sanatate multa si sa auzim vesti cat mai bune curand!

Ronina, e bine ca bebelina cere de mancare. Inseamna ca va recupera repejor.

Monna, eu nu l/as tine pe bebe treaz ziua ca sa doarma mai bine noaptea. din experienta iti spun ca si acum la 2 ani jumate Finn doarme cel mai bine noaptea cand a dormit bine si suficient ziua. E greu primele saptamani, poate pana pe la 3 luni pana bebe isi face program, dar nu prea exista solutii magice din pacate. Totul e sa te odihnesti cat poti si sa te relaxezi.

Scot si eu niste majorete pentru fete

Hai Strumfi!

Hai Happyx2!

Maine la 11.10 merge la doctor. sper ca bebe sa fi pus ceva pe el si sa fie pe la percentila 50. La 31 de saptamani era la 33,5.

Finn Constantine 15.10.2009 si 33+ Euan Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Dana, la asta cu ragaitul nu bag mana in foc, n-am apucat sa caut studii, dar am inteles chiar si de la materialul de la LLL cu supraproductia de lapte ca lactoza din lapte (mai ales din foremilk) poate da balonare, formeaza gaze...si poate e util sa fie scoase alea. Da' nush ce sa zic, nu contrazic.
Ce am mai priceput e ca si cand plange inghite aer (era chestia aia ca daca-l lasi pe bebe sa planga, va avea mai mult aer in intestine decat la inceput - bine, acu' nu e cazul Monnei, e discutie - dar la asta chiar am gasit studiu, ca inghite aer la plans).



34+ Miruna Sanziana

*MTHFR C677T homozigot; PAI polimorfism 675 4G heterozigot; mutatia factorului XIII (G102T) V34L heterozigot // Clexane injectie 0.6 seara, Insulina, B12 metilat, acid folic metilat, Magne B6, Folowise, Cetebe, *

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monna3 spune:

Dana si eu ma gandeam ca din moment ce papa la san si prinde bine nu prea are de unde sa ia si aer si de aia nu mi-am facut griji prea mari, dar nah... intreb... poate nu e bine ca nu ragaie, nu stiu..
J.D. sa nu ma intelegeti gresit, Doamne fereste, nu chinui copilul cu tinutul treaz... mai vb cu el si ne jucam daca vedem ca si el coopereaza daca nu il lasam sa doarma. Nu am inima sa nu-l las sa doarma daca lui ii e somn.

Monica, mami fericita de Cezar-Andrei (04.03.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinaelena spune:

Tot ca Dana stiam si eu, ca daca optezi pt 1 an si te intorci dupa 11 luni, beneficiezi de stimulent pana la 2 ani.

Acum am vazut ca ai dat si textul in lege

Francois, de ce zici ca nu ai alternativa? Te poti intoarce la serviciu la 11 luni si nu mai sta sotul acasa nici o luna.

Deci, revin: tu optezi pt 1 an, dar de fapt esti obligata sa te intorci la 11 luni. Insa tatal nu e obligat sa stea a-12-a luna. Asta inseamna ca se pierde o luna din concediu, nu ca se pierde indemnizatia pe o luna. Aceasta este de fapt inlocuita cu salariul tau, ca te intorci.

La multi ani Rares!

Bafta Strumfy!!!

Dara, glumesti?? Ce ne-am face noi fara darapedia noastra?

Kovacs, pre si postnatalul e din brut. Insa nu stiu dc se mai scade ceva din el.
Nuuuu, Dana pre si post natal e acelasi lucru, e concediul ala de 126 de zile si e 85% din brut, platit de stat. CIC-ul e cu 75% din net, platit tot de stat.
Am vazut mai tarziu ca te-ai corectat, dar cel de 85% tot de stat e platit.

Eu am visat ca am nascut si m-am dat jos din pat imediat dupa cezariana fara nici o problema (ha ha) iar bebelina prindea sanul ca la carte si era o mare mancacioasa ( hahaha din nou)


Irina, 35+ cu Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ronina spune:

Meg: Doamne ajuta sa treceti repede si cu bine peste problemute, sa ajungeti acasa sanatoase
Monna: nici la mine nu ragaie tot timpul, cand nu reusesc pe umar o mai pun pe burtica o perioada sub supraveghere.
Carstea: eu am primit ketonal in maternitate.
Dara: mie mi-e teama sa asez un nou nascut in fundulet cum face tanti aia in video, oare e safe asa pt bebe?

Sa ma laud si eu, am cantarit bebelina azi inainte de baita si avem 2590 grame am pus 300 de la iesirea din spital, in nici 2 sapt Incet incet ne facem si noi mari.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carstea spune:

Nu e nimeni in clubul bu-hu-hu?Alegerea unei drame a fost o idee proasta ca m-am bocit in ultimile 2 ore.

Ma culc pana nu incep sa-mi plang de mila singura.

Pup somnoroasele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Ronina, am vazut si eu discutii cu pus bebe mic in fund (si adica mi-am pus si eu problema asta), dar mie mi se pare ca e sustinut bebe in filmul ala tot timpul, ba din spate, ba din fatza, nu lasat efectiv in fundulet - nu se propteste, de fapt, in fundulet. Si am mai vazut filmutele din alea cu personal medical pe youtube, tot cu 'burp', 'gas' etc. si in toate, de fapt, e sustinut bebe in pozitia aia tot timpul, nu lasat in fundulet. Cand nu e sustinut din fata, e din spate si invers si practic mai mult e "indoit" bebe, nu pus in fundulet pe picior.

Wow, felicitari pentru cresterea in greutate si "la mai mare"!



35+ Miruna Sanziana

*MTHFR C677T homozigot; PAI polimorfism 675 4G heterozigot; mutatia factorului XIII (G102T) V34L heterozigot // Clexane injectie 0.6 seara, Insulina, B12 metilat, acid folic metilat, Magne B6, Folowise, Cetebe, *

Mergi la inceput