Strugurasi de Sept-Oct 2011 *44*

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Legumele se fierb la vapori sau se pun in apa care clocoteste pt a evita degradarea vit c; fiecare minut de fierbere scade cu 20% cantit de vit c din legume insa enzima responabila de acest fenomen e neutralizata la 100 grade celsius.

Oana, mami de Eca 18.09.2011

Doamne, ai grija de noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Stiati ca puteti trata raceala cu supa de pui? Aceasta metoda traditionala si a dovedit stiintific utilitatea studiile aratand ca simplul consum al unui bol de supa poate micsora inflamatia pulmonara prin scaderea activitatii globulelor albe care au declansat procesul inflamator.

Oana, mami de Eca 18.09.2011

Doamne, ai grija de noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

Oana,Oana,ce imi place mie cand avem multe aceeasi parere dar o spunem diferit! Nici eu nu as obliga copilul,asta voiam sa spun . Si din cauza acelor inhibitori ajutam alimentele cu fier,de exemplu,adaugand vitaminaC (lamaie de ex ,sau patrunjel) , cum ajutam alimentele bogate in calciu luand vitaminaD sau stand la soare. Excesul de orice,fie bun ,fie rau, face mult mai mult rau decat consumul ocazional. Si ,parerea mea,cand un copil refuza sa consume ceva( nu ma refer la cei care nu prefera aproape nimic) , inseamna ca acel "ceva" este un potential alergen pentru el, nu ii face bine pe un anumit plan. De asta nu l-am obligat pe Paul sa manance carne. Si acum,el mananca la fel cum mancam eu cand eram mica : de doua-trei ori pe saptamana. Acum,daca luam teoriile cuiva vegan convins,automat tot ce e animal e rau/cancerigen/anormal , daca ne uitam la unul care tinde catrew carnivor, tot ce e din plante e putin/spre rau , vegetarienii sustin ca ce e cu carne nu face bine , nici cu alimentele gatite fara foc nu sunt in totalitate de acord...deci, iei ce ti se potriveste de la fiecare. Eu una consum multe mancaruri gatite fara foc luate de pe saituri vegane, imi plac sosurile pentru paste vegetariene, tocanitele doar de legume, zacusca, mananc cu placere si o musaca cu carne, o fripturica,un gratar. Fara excese,si zic eu ca se vede. Fata de perioada cand mancam mai multe prajeli/delikat etc ,tenul imi e mai luminos,nu ma mai simt asa obosita, nu mai sunt nervoasa de cand am inceput sa mananc mai multe alimente bogate in magneziu. Eu una nu prea pot sa ma tin de "nu amestecati carnea cu branza,oul cu laptele ,etc",dar tind sa exilez carnea catre "o data pe saptamana". Si tot o data pe saptamana peste , in alta zi oua etc. Dar,na, uite unde am ajuns ,de la Bilic ..


Klaudita chiar miroase a primavara! Am fost afara doua ore cu copiii,fata a supt la aer liber , baiatul a alergat tot parcul si l-a facut pe taicasu sa slabeasca 2 kile !

Jadeee,ce seamana T cu tine cand erai mica!!!


Hayat va imbratiseaza pe toate si va multumeste pentru sprijin si cuvintele de imbarbatare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kea spune:

Buna fetelor! Am si eu o intrebare: cat si in cate reprize dorm copiii vostri ziua? Al meu cred ca si-a schimbat programul, iar eu inca nu ma prind in ce fel.
Multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

Citat:
citat din mesajul lui Kea

Buna fetelor! Am si eu o intrebare: cat si in cate reprize dorm copiii vostri ziua? Al meu cred ca si-a schimbat programul, iar eu inca nu ma prind in ce fel.
Multumesc!

Keutu cheliutu

Al meu, ( nsacut pe 31 oct) are 3-4 somnuri / zi. Suntem in trecere spre 3 deci. Unul pe la 10 dimineata unul pe la 13, unul pe la 17 si unul mic mic pe la 19 . Cele de peste zi sunt de cam 30 min- max 1 ora. Cel de la 19 ( care va fi scos in curand) e de 10-20 minute.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

Ce-i cu linistea asta aici ?


Ma ajuta si pe mine careva sa fac haleala? Zilele trecute nu aveam idei,acum nu am chef si e gooool frigiderul meu .

Buna Kea, a mea (nascuta pe 23 august) are 3 reprize pe zi,in general. Una la o ora-doua dupa ce se trezeste dimineata,de vre-o ora,a doua la pranz , in general in acelasi timp cu frati-su, de 2-3-4 ore, si inca una scurta,de vre-o 30 de minute,seara. Asta cu vre-o doua ore inainte de somnul de noapte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abmariana spune:

Buna seara tuturor! Se cunoaste ca a sosit primavara, toata lumea e la plimbare si-i putina activitate pe forum.

Kea baietelul meu are 2-3 reprize de somn peste zi, in total 3-4 ore de somn. Astazi in schimb a reusit sa doarma in prima 4 ore, de la 9 la 13. Este pentru prima data cand atinge performanta asta si sper din toata inima sa se mai repete.
Noaptea e agitat, de o luna am intre 4-6 treziri( de cand cu eruptia dentara, avem 2 dintisori superbi). Ma ajuta in schimb 2-3 cani de cafea!

Hayat sunt alaturi de tine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kea spune:

Multumesc pt raspunsuri! Am uitat sa spun ca e nascut la inceputul lui septembrie. Pana acum si el dormea vreo 3_4 reprize, dintre care 2 de cate 2 ore. Asta daca e lasat sa doarma. Mai am un baietel de 3 ani, deci de liniste absoluta n-are parte, iar bebe inca de la nastere doarme iepureste. Partea buna e ca totusi doarme bine noaptea. Bine, insemnand ca papa putina titi , dar fara a se trezi, asta pana la 5 cand se da trezirea.
Lali felicitari ca reusesti sa-i culci in acelasi timp, ai mei tot in contratimp dorm.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bujo spune:

Hayat condoleante. Alceva nu stiu ce sa spun.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ooka spune:

salut


astazi am fost la ultima parte a cursului de comunicare non violenta si ni s'a vorbit despre apreciere, recunoastina si celebrare. Am aflat ca nu e bine sa spui 'bravo,esti desteapta!' ci trebuie sa spui 'cind vad cit de atenta esti pe langa Zoe si ce frumos sa ii vorbesti, ma faci foarte fericita pentru ca imi implinesti nevoia de siguranta', de exemplu. A fost un curs frumos, educativ cu oameni manati de sentimentul de a fi parinti mai buni, oameni mai buni. Din punctul meu de vedere, vi'l recomand cu toata inima. Am primit si cartea celui ce a initial si a pus bazele acestui tip de comunicare, pentru a putea afla mai multe exemple care sa ne ajute sa ne imbunatatim. Mi'a placut ca s'a spus franc, ca in relatia parinte copil, cel mic nu manipuleaza, nu santajeaza, doar se exprima prin diverse instrumente pe care noi, prin prisma a ceea ce am fost invatati, etichetam ca fiind manipulare. Copiii sunt destepti, frumosi, intacti, noi suntem cei care ii putem 'manevra'prost. Foarte frumos, foarte bine spus si mai bine prezentat. Eu mai vreau sa mai merg al un curs privind cuplurile tinut de acelasi trainer iar in august, pentru absolventii cursului se face un weekend maraton pentru familii, la care sunt disponibile si doua bone pentru a sta cu bebicii. Sper sa ne ajute Dumnezeu sa fim sanatosi si sa mergem.

Mergi la inceput