Strugurasi de Sept-Oct 2011 *44*

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Creola spune:

Seidana-

Azi am program administrativ:,,calcat...daca reusesc si 2 -3 geamuri,asa ca va las urandu-va un sfarsit de saptamana frumos si linistit.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Fetele, ma bucur ca va sunt utile info.

sei, eu datorita lu bilic am slabit si am reusit sa ma mentin. asta pana lasarcina cand nu am mai tinut cont de calorii...si uite ce dezastru.

Oana, mami de Eca 18.09.2011

Doamne, ai grija de noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Citat:
citat din mesajul lui Creola

Oanaiasi-multumesc si pentru urmatoarea reteta... nu am congelat branza , am primit un alt pont de la soacra cum ca daca pun un pic de gris pe blat va absorbi apa...sa vedem

Mamica fericita de Maria Sarah (13.04.2005) si Elisa Rebeca (18.09.2011)


sa imi zici si mie cum iese cu gris. daca mai e stratul ala umed sub branza.

Oana, mami de Eca 18.09.2011

Doamne, ai grija de noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

Buna dimineata!!!

Am inceput sa alaptez fata tinand-o de manuta de pe san,ca ma ciupeste de imi dau lacrimile.Numai cand ii dau imbracata intr-o bluza ce seamana cu cele pentru alaptare usoara( scot doar mamelonul afara,restul de deasupra ramane acoperit )nu ma ciupeste.am numai vanatai si zgarieturi pe gat si sani.


Ss nu se inteleaga ca o consider ninformata pe Bilic, doar ca nu imi place obsesia ei cu fierul si vit b12 din carne musai. Paul nu a agreat carnea pana acum cateva luni,avea saptamani intregi in care nu punea gura pe nici o bucaticca.Ar fi trebuit sa il fortez sa maanance dupa ea. Eu nu l-am fortat,in schimb mananca bine orice altceva. Luna viitoare facem analize,asa ca vom vedea atunci cum sta cu vitaminele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Lali, nu a zis nimeni ca o consideri neinformata. ea pledeaza pt echilibru in toate. si scrie acolo ca de ii scoti carnea copilului DE TOT corpul lui se obisnuieste sa nu mai sintetiteze B12 de origine animala. cu alte cuvinte, de vei dori mai tarziu sa ii dai , sau de va dori copilul sa manance i o cam dai degeaba. de aici eu as zice ca mai bine ii dai de 1-2 ori pe sapt decat deloc. dar asta e doar o parere personala.

cat despre anemie..stiu ca are consecinte grave la copii. eu nu as vrea sa risc. vb lenei: better safe than sorry. dar iarasi , e doar parerea mea.

Oana, mami de Eca 18.09.2011

Doamne, ai grija de noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

Oana,copilul nu vroia sa manance,isi facea sila pana voma . Si uite cate alte surse de b12 sunt : spirulina,oua,lapte, bors facut pe grau(rejuvelac cica se cheama) , muraturi in apa,sare si "buruieni" , nu apa fiarta sau otet, paine. Pe toate celelalte ,mai putin spirulina si borsul din grau , le consuma frecvent. Anemie nu are cum sa aiba la cate alimente cu fier consuma. Stii ca fierul din vegetale nu se absoarbe fara vitaminaC ? Oricum, trebuie gasit echilibrul. Eu una ma inspir de la toti,si de la Ina,si de la Ligia Pop ,si de la Bilic. Mencinicopschi nu stiu ce spune pentru ca l-am vazut o singura data la tv si mi s-a parut si mai inversunat ca Bilic,iar oamenii care spun "toti ailalti sunt prosti,eu sunt singurul destept" nu imi plac.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns klau_ditza spune:

'neata !
mie imi miroase a primavara !!!
un weekend placut va diresc !

It's a boy !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Lali, uite cand o sa imi mearga calc. o sa scriu tot ce scrie ea la capitolul vegetarieni: despr fierul hemic si non hemic, biodisponibilitatea celor doua, faptul ca fe din legume se obsoarbe mai putin si mai prost din cauza faptului ca acestea contin inhibitori de absorbtie.
nici eu nu mi as obliga copilul daca nu ar vrea. dar daca ar manca eu i as da. nu as lua decizia de a l face vegetarian mai ales acum, dupa ce am citit cate ceva. cred ca e o decizie care ii apartine eminamente lui. eu tre sa ii dau sa pape cat mai divers fara a face excese cu nimic. cate putin din tot cred ca nu strica. eu asa cred.

Oana, mami de Eca 18.09.2011

Doamne, ai grija de noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

Oana, sunt absolut de acord cu faptul ca un copil trebuie sa ia singur deciziile referitoare la propria persoana. Noi suntem aici sa il sprijinim, sa ii aratam si ce nu reuseste sa vada ... dar deciziile trebuie sa-i apartina.
Doamne cat imi doresc sa am puterea sa-i las sa decida singuri si eu doar sa-i sustin, ajut ( cand imi cer) ... sa fiu in umbra lor... umarul pe care sa se sprijine.
Un WE fain tuturor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Una peste alta eu azi am decis asa: bors pt mine dres cu smantana si o salata de telina, morcov si mar.

pt Eca lapte din tzatzuri

si soata inca n a mancat nic. cred ca tine post negru!

de maine incep o usoara cura detox cu struguri, varza legume cu orez, ciorbite si apa. sper sa ma pot tine de ea 3 zile.

Oana, mami de Eca 18.09.2011

Doamne, ai grija de noi!

Mergi la inceput