Strugurasi de Sept-Oct 2011 *44*

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns zubi spune:

Foarte tare Ooka, daca s-ar tine astdfel de cursuri si la noi, cred ca m-as duce, foarte interesant ceea ce spui tu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inutsa spune:


Am vazut ca Lena recomanda niste bodyuri de la firma Luvable Friends. Daca le cumparati, fiti atente la marimi! I-am luat lui Theo de 9-12 luni si sunt maaaaari, ii vin si Biei, care are 2 ani!

Despre sfaturi legate de nutritie si eu iau ce mi se potriveste. Nu ma situez nici intr-una dintre extreme, nici carnivor inrait, nici vegetarian. Consumam carne, oua, dar am introdus in alimentatie mai multe leguminoase, seminte s.a vegetale. Si tind sa avem mai multe legume decat proteina animala in alimentatie. Nu stiu daca o sa ajung sa nu mai consum proteina animala, nu se stie ce ne rezerva ziua de maine. Nu as fi facut aceste schimbari in alimentatie daca Bia nu ar fi avut probleme. Asa ca nu zic "niciodata" pt ca nu stiu ce imi rezerva ziua de maine si ce schimbari o sa mai fiu nevoita sa fac. Pot sa va zic insa ca atunci cand Bia racea si avea dificultati mari in a respira, regimul alimentar FARA proteina animala ii ameliora starea. Si exemplele pot continua.


bunny nu sunt vegetariana, dar nu prea imi place tonul in sosul ala de rosii. Pastele le fac doar cu sos de rosii, sau cu dovlecel/zucchini

Mai vroiam sa zic ceva, dar e tarziu si mintea cere naniiiii
Noapte buna!

de si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

Buna dimineatzaaaa!!!!!


Cruduta din nou la datorie!! Si-a schimbat fata programul si ma trezeste la 7.30 maxim,de parca pleaca la munca! Acum misuna prin pa,prin spatele meu . Se intoarce si taraie Dumnezeu stie cum,dar ajunge imediat pe marginea patului. Am inceput sa fac ca la PAul,sa strang jucariile in patut ,jos sa pun patura groasa peste mocheta si o las pe jos mai mult,mai ales cand fac si treaba prin casa. In patut se urca Paul peste ea,asa ca aleg sa o pun pe ea jos.

Papam si noi morcov si mar,separate. Morcov crud dimineata,mar copt dupa-amiaza . Azi adaugam la morcov si dovlecel. De data asta le aburesc .

Marryan, imi era dor de tine si Valeria ,ce mai faceti voi,ce face piciulina? Si la voi tot frig ca aici este? Hai vino mai des pe la noi!

Oanaiasi,am vazut ca ai scris despre mucegaiuri . Cand eram mica era cat pe ce sa ma piarda ai mei,pentru ca aveau mucegai in casa unde stateau cu chirie cand m-am nascut eu si inca vre-un an dupa. Mereu imi spunea mama ca e cel mai periculos ,si ca nu trebuie sa existe unde sunt copii. Si s-a mai spus mai ca nu cantitatea e importanta ci calitatea mancarii pentru lapte,si cateodata nici aia! Eu una pot spune ca la mine stresul diminueaza drastic cantitatea laptelui meu ,de mancat,uneori nu mananc aproape nimic toata ziua,si fimea tot suge si mai si ramane .

Ah Sei,ce ma ofticati voi astea de va intalniti mai multe! Eu la C-ta sunt singura , ca Andreea2011 nu prea mai intra,si Oanab la fel,nu a mai intrat de mult. Dar nu vine ea vara? Nu vine strugurimea la mare? Pe cine pot,nu ratez!

Tannoo cu mare placere, doar ca tre' sa fac niste curatenie prin lista sa scriu toate numele frumos ,ca sunt unele scrise doar cu majuscule,altele nu,si nu arata tocmai ingrijit. Sa vaz cand am timp...

Nanna cum au iesit mucenicii? PArintii mei sunt moldoveni,asa ca am mancat numai de aia dospiti in casa,si fierti de la vecini. Bun ca v-ati sarbatorit. Cateva prietene au iesit in club de 8 martie,al meu sot a lucrat asa ca eu am stat acasa. Dar recuperez eu !!


Va pup,s-a trezit smiorcaila aka Paul ,face "pipiiiii"...








Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marryan spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lali_mete

Buna dimineatzaaaa!!!!!


Cruduta din nou la datorie!! Si-a schimbat fata programul si ma trezeste la 7.30 maxim,de parca pleaca la munca! Acum misuna prin pa,prin spatele meu . Se intoarce si taraie Dumnezeu stie cum,dar ajunge imediat pe marginea patului. Am inceput sa fac ca la PAul,sa strang jucariile in patut ,jos sa pun patura groasa peste mocheta si o las pe jos mai mult,mai ales cand fac si treaba prin casa. In patut se urca Paul peste ea,asa ca aleg sa o pun pe ea jos.

Papam si noi morcov si mar,separate. Morcov crud dimineata,mar copt dupa-amiaza . Azi adaugam la morcov si dovlecel. De data asta le aburesc .

Marryan, imi era dor de tine si Valeria ,ce mai faceti voi,ce face piciulina? Si la voi tot frig ca aici este? Hai vino mai des pe la noi!

Oanaiasi,am vazut ca ai scris despre mucegaiuri . Cand eram mica era cat pe ce sa ma piarda ai mei,pentru ca aveau mucegai in casa unde stateau cu chirie cand m-am nascut eu si inca vre-un an dupa. Mereu imi spunea mama ca e cel mai periculos ,si ca nu trebuie sa existe unde sunt copii. Si s-a mai spus mai ca nu cantitatea e importanta ci calitatea mancarii pentru lapte,si cateodata nici aia! Eu una pot spune ca la mine stresul diminueaza drastic cantitatea laptelui meu ,de mancat,uneori nu mananc aproape nimic toata ziua,si fimea tot suge si mai si ramane .

Ah Sei,ce ma ofticati voi astea de va intalniti mai multe! Eu la C-ta sunt singura , ca Andreea2011 nu prea mai intra,si Oanab la fel,nu a mai intrat de mult. Dar nu vine ea vara? Nu vine strugurimea la mare? Pe cine pot,nu ratez!

Tannoo cu mare placere, doar ca tre' sa fac niste curatenie prin lista sa scriu toate numele frumos ,ca sunt unele scrise doar cu majuscule,altele nu,si nu arata tocmai ingrijit. Sa vaz cand am timp...

Nanna cum au iesit mucenicii? PArintii mei sunt moldoveni,asa ca am mancat numai de aia dospiti in casa,si fierti de la vecini. Bun ca v-ati sarbatorit. Cateva prietene au iesit in club de 8 martie,al meu sot a lucrat asa ca eu am stat acasa. Dar recuperez eu !!


Va pup,s-a trezit smiorcaila aka Paul ,face "pipiiiii"...








Lali , mami de Teodora-Ioana(23.08.2011) si Paul-Iulian(01.10.2009)


Lali multumim de intrebare, Lera e bine mai putin eu sunt atit de obosita la maxim, sotul ie plecat in america, il asteptam cu nerabdare sa vina acasa ca tare e bine cind ma ajuta cu fetita.
toata ziua cere atentie, plinge daca nu o iau in brate, mirie de dormit doarme fr prost ziua ia noaptea are repzize de trezire 1-2-3 cind are gazute..mai ales de o saptamina cum am inceput mai serios diversificarea se constipa tare si nu se duce afar nici 3 zile, acum inteleg inca mai bine macicle a caror bebei se constipau pina acum
eu nustiu cum sa fac dar am scos cite o leguma deja din meniu si am ramas la morcov si dovlecel sau zuchinni sa vedem azi daca va face ceva.
Ma bucur ca Teo e miscareata si se tirie, intoarce....pe cind a mea e tare lenesa fricoasa, testeaza terenul si apoi incet incet se intoarce...de tiriit pe burtica nici semne.

oaka multumim ca impartasesti informatiile cu noi despre cursurile care le ai urmat, mie mi se pare fr interesant si nu as ezita sa merg si eu daca ar fi ft si la noi.


eu mai mult citesc decit sa scriu si invat din experientele voastre

Cea mai fericita de Valeria, 17.08.2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Lali, stiu ca e periculos mucegaiul. ma chinui tare sa scap de el. casa fiind noua e umeda inca si inevitabil se face mucegai. in camera aproape l am starpit dar daca nu sterg periodic se face iar in bucatarie inca mai am dar acolo fata nu intra decat 1 minut la cateva zile cand am de facut eu ceva urgent iar ea plange daca o las singura..

pe de alta parte eu am avut la ai mei acasa tot timpul mucegai si n am patit nimic...problemele pulmonare le am avut inainte de a ne muta in apartamentul ala.

sper sa nu pateasca nimic fata...ca am un stres cu asta..

Oana, mami de Eca 18.09.2011

Doamne, ai grija de noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zubi spune:

neatza fetele

Si eu am mucegai in bucatarie, offf,sia cuma mi-e teama de alimente, nu stiu nici ce sa fac sa scap de el, pt ca nu e ap nostru, si in buc nu exista hota, si nici geam,doar usa care da la balcon, dar geamul de la balcon e foarte departe de usa, si aragazul e bagat intr-o fosta debara pe care au spart-O, si cand gatesc, se abureste casa,adik se umezeste toata, chiar si usa de la intrare, curge apa de pe ea, si dulapruile sunt tot langa aragaz, in fosta debara, e locul prea mic si tot dulapul se face ud loearca atunci cand gatesc si d"ia apare mucegaiul, asa, bucataria e foarte larga, dar locul undesutn dulapurile si aragazule foarte mic...

voi cata aopa puneti la supita lui bebe? eu ii pun o uma de morcov,cateva felii de telina si un pastarnac mic si apa..asa cat sa le acopere,apoi totul fac la blender, o fi apa prea putina? ca supita iese asa ca un piree mai moale

astazi ii fac un piuree de cartofi, si pun lapte praf si un pic de dovlecel. si peste o sapt ii introduc si o lingurita de carnita de pui.

o duminica foarte frumoasa, Marryan, mi-era dor de tine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns racheel spune:

Neata mai spre amiaza

Oka, multam de informatii.Mai vrem

Marryan si pe Valeria.Cand ii dai fructele se regleaza.Eu asa am inteles de la fete

Oana, Zubi eu va inteleg,Si eu m-am luptal cu mucegaiul

Zubi, eu pun apa mai multa si o las sa sece aproape de tot.Eu puneam legumele in apa rece dar Oana ne-a zis ca trebuie in apa fiarta.Asa am inceput sa fac.



Noi nu papam doar ne prefacem.Face ploite si scupa tot.Azi, ii dau morcov, cartof, telina.Sa vedem ce face....


lena, multam de link Am vrut sa comand dar ieri am fost la real si am gasit body-uri cu 10 lei care mi-au placut.Scrie pe eticheta My little bear.Sunt fffffff multumita de ele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

NEata,

Inutsa, poti sa imi spui cati cm au 9-12 de la umeri la fundulet...incheiat?
Sarumana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inutsa spune:

lena iti zic maine, cand ajungem acasa

de si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zubi spune:

Dbunny, mersi mult pt reteta,cred ca este delicios, tocmai cand ziceam ca ma apuc de cura.....o sa fie ultimul ceva dulce

Mergi la inceput