Strategii ....(split stiinta - descoperiri)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui Victoria_mami

Citat:
citat din mesajul lui buflea

Citat:
citat din mesajul lui mihaela_s

Cancerul la san descoperit în faza 1 are sanse de vindecare de peste 90%.

Bolile cardiovasculare nu se vindeca. Tratamentele doar prelungesc viata. Unde mai pui ca dupa un infarct, sansele sa mai faci unul fatal sunt mai mari ca un cancer vindecat sa recidiveze.

Mda, asta e o informatie interesanta . Si eu care ii invidiam pe cardiaci ...
Poate anul asta imi iau inima in dinti si ma duc inapoi la mamografie - vorbeste constiinta din mine, de fapt nu-mi vine deloc sa fac asta ...

Victoria, care este stadiul bolii fetitei acum ... este in regresie, este vindecata si sub observatie, mai face tratament ? Lasa ca ne spui tu cand va treziti


Buflea, Victoria este in remisie din ziua 32 de tratament (oficial. Neoficial, din ziua 18; neoficial inseamna ca remisia nu a fost confirmata de laboratorul din Boston in ziua 18, ptr. ca testele se trimit la Dana-Farber Institute in Boston numai la ziua 32). MARIA, sper ca citesti. Tratamentul dureaza 2 ani la fetite si 3 ani la baieti (in anul 3 tratamentul este specific ptr. testicule, care au nevoie de tratament cu target special spre testicule). Noi terminam tratamentul in 19 iulie!


Du-te la mamografie. Daca, Doamne fereste e sa fie, cu cat e depistat mai devreme, cu atat mai multe sanse de recuperare exista. Frica nu scapa pe nimeni. Ignorance is blessing, dar nu cand iti pune viata in pericol. Fugi la mamografie si relax!

_
Mami Nadia si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

VICTORIA


www.facebook.com/pages/Acute-Lymphoblastic-Leukemia/178051842277685" target="_blank">Acute Lymphoblastic Leukemia


Dumenzeu sa va ajute!
Nici nu-mi pot imagina prin ce treceti..asa ca imi pare rau ca nu gasesc cuvinte mai potrivite care sa ti le spun)


(Stiu ca tu nu crezi, dar eu cred din toata inima in puterea rugaciunii si in puterea lui Dumenzeu, asa ca ma rog pt micutza ta si pt voi).

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihaela_s
Celulele canceroase sunt total diferite de celulele organului gazda sa ii spun asa. Ele invadeaza organul si omoara celulele functionale. Astfel organul nu isi mai indeplineste functia, organismul moare. Si mai mult, nu multumesc cu un organ, merg la altele.

Eu stiu din ce am citit ca scenariul este "un pic" altul.

Celulele canceroase sunt aproape identice celulelor organului gazda pentru ca sunt chiar celule ale organului gazda in care mecanismul de control al diviziunii s-a dereglat. De aceea este si atat de grea lupta impotriva cancerului, pentru ca nu se pot diferentia celulele canceroase de cele sanatoase.

Ele nu omoara celulele din jur ci, fiind extrem de active, consuma multa energie deturnand astfel resursele organismului, reducand si in cele din urma privand celulele sanatoase din jurul lor de aportul acestor resurse (tumorile sunt intens vascularizate). Celulele sanatoase din jur mor prin inanitie, prin saturarea cu deseuri metabolice, prin asfixiere etc.

Celulele canceroase sunt oarecum independente, se pot plimba prin corp ca orice celula sanatoasa plimbareata (hematie, leucocit samd). Se plimba nestingherite pentru ca, fiind aidoma celulelor sanatoase, sistemul imunitar nu reactioneaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa

Citat:
citat din mesajul lui Victoria_mami

Citat:
citat din mesajul lui buflea

Citat:
citat din mesajul lui mihaela_s

Cancerul la san descoperit în faza 1 are sanse de vindecare de peste 90%.

Bolile cardiovasculare nu se vindeca. Tratamentele doar prelungesc viata. Unde mai pui ca dupa un infarct, sansele sa mai faci unul fatal sunt mai mari ca un cancer vindecat sa recidiveze.

Mda, asta e o informatie interesanta . Si eu care ii invidiam pe cardiaci ...
Poate anul asta imi iau inima in dinti si ma duc inapoi la mamografie - vorbeste constiinta din mine, de fapt nu-mi vine deloc sa fac asta ...

Victoria, care este stadiul bolii fetitei acum ... este in regresie, este vindecata si sub observatie, mai face tratament ? Lasa ca ne spui tu cand va treziti


Buflea, Victoria este in remisie din ziua 32 de tratament (oficial. Neoficial, din ziua 18; neoficial inseamna ca remisia nu a fost confirmata de laboratorul din Boston in ziua 18, ptr. ca testele se trimit la Dana-Farber Institute in Boston numai la ziua 32). MARIA, sper ca citesti. Tratamentul dureaza 2 ani la fetite si 3 ani la baieti (in anul 3 tratamentul este specific ptr. testicule, care au nevoie de tratament cu target special spre testicule). Noi terminam tratamentul in 19 iulie!


Du-te la mamografie. Daca, Doamne fereste e sa fie, cu cat e depistat mai devreme, cu atat mai multe sanse de recuperare exista. Frica nu scapa pe nimeni. Ignorance is blessing, dar nu cand iti pune viata in pericol. Fugi la mamografie si relax!

_
Mami Nadia si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

VICTORIA


www.facebook.com/pages/Acute-Lymphoblastic-Leukemia/178051842277685" target="_blank">Acute Lymphoblastic Leukemia


Dumenzeu sa va ajute!
Nici nu-mi pot imagina prin ce treceti..asa ca imi pare rau ca nu gasesc cuvinte mai potrivite care sa ti le spun)


(Stiu ca tu nu crezi, dar eu cred din toata inima in puterea rugaciunii si in puterea lui Dumenzeu, asa ca ma rog pt micutza ta si pt voi).

michelle



Michelle, iti multumesc mult. Probabil ca rugaciunea venita de la tine, un om bun si credincios cantareste mai mult decat daca vine de la mine, un om bun (cred eu), dar doar pe jumatate credincios.

_
Mami Nadia si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

VICTORIA


www.facebook.com/pages/Acute-Lymphoblastic-Leukemia/178051842277685" target="_blank">Acute Lymphoblastic Leukemia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul

Citat:
citat din mesajul lui mihaela_s
Celulele canceroase sunt total diferite de celulele organului gazda sa ii spun asa. Ele invadeaza organul si omoara celulele functionale. Astfel organul nu isi mai indeplineste functia, organismul moare. Si mai mult, nu multumesc cu un organ, merg la altele.

Eu stiu din ce am citit ca scenariul este "un pic" altul.

Celulele canceroase sunt aproape identice celulelor organului gazda pentru ca sunt chiar celule ale organului gazda in care mecanismul de control al diviziunii s-a dereglat. De aceea este si atat de grea lupta impotriva cancerului, pentru ca nu se pot diferentia celulele canceroase de cele sanatoase.

Ele nu omoara celulele din jur ci, fiind extrem de active, consuma multa energie deturnand astfel resursele organismului, reducand si in cele din urma privand celulele sanatoase din jurul lor de aportul acestor resurse (tumorile sunt intens vascularizate). Celulele sanatoase din jur mor prin inanitie, prin saturarea cu deseuri metabolice, prin asfixiere etc.

Celulele canceroase sunt oarecum independente, se pot plimba prin corp ca orice celula sanatoasa plimbareata (hematie, leucocit samd). Se plimba nestingherite pentru ca, fiind aidoma celulelor sanatoase, sistemul imunitar nu reactioneaza.


Te referi la ce spuneam eu mai inainte, ca celulele se divizeaza inainte de maturare sau la cu totul altceva? Eu recunosc ca eu stiu mult(ishor) despre leucemie, prea putin spre nimic despre restul tipurilor de cancer.

_
Mami Nadia si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

VICTORIA


www.facebook.com/pages/Acute-Lymphoblastic-Leukemia/178051842277685" target="_blank">Acute Lymphoblastic Leukemia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Michelle, nici nu trebuie sa spui multe. Mi-e suficient sa stiu ca esti 'pe baricade' cand am nevoie de tine. Esti extraordinara, minunata, ai asa un fel de a scrie, pari atat de blanda.

_
Mami Nadia si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

VICTORIA


www.facebook.com/pages/Acute-Lymphoblastic-Leukemia/178051842277685" target="_blank">Acute Lymphoblastic Leukemia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul

Citat:
citat din mesajul lui mihaela_s
Celulele canceroase sunt total diferite de celulele organului gazda sa ii spun asa. Ele invadeaza organul si omoara celulele functionale. Astfel organul nu isi mai indeplineste functia, organismul moare. Si mai mult, nu multumesc cu un organ, merg la altele.

Eu stiu din ce am citit ca scenariul este "un pic" altul.

Celulele canceroase sunt aproape identice celulelor organului gazda pentru ca sunt chiar celule ale organului gazda in care mecanismul de control al diviziunii s-a dereglat. De aceea este si atat de grea lupta impotriva cancerului, pentru ca nu se pot diferentia celulele canceroase de cele sanatoase.

Ele nu omoara celulele din jur ci, fiind extrem de active, consuma multa energie deturnand astfel resursele organismului, reducand si in cele din urma privand celulele sanatoase din jurul lor de aportul acestor resurse (tumorile sunt intens vascularizate). Celulele sanatoase din jur mor prin inanitie, prin saturarea cu deseuri metabolice, prin asfixiere etc.

Celulele canceroase sunt oarecum independente, se pot plimba prin corp ca orice celula sanatoasa plimbareata (hematie, leucocit samd). Se plimba nestingherite pentru ca, fiind aidoma celulelor sanatoase, sistemul imunitar nu reactioneaza.


Celulele canceroase sunt diferite atat morfologic cat si functional de celulele "gazda". Adica au o cu totul alta forma si nu mai indeplinesc functiile celulelor din care au provenit. Daca nu ar fi asa, nu s-ar putea descoperi cancerul (se studiaza tesuturile suspecte la microscop si celulele canceroase arata nu totul si cu totul diferit si au o morfologie specifica-stii sigur ca e cancer si nu inflamatie sau altceva). In plus, celulele canceroase arata diferit de cele beningne. Acestea din urma sunt asemanatoare cu cele din care provin, morfologic vorbind. Pentru ca functional si cele benigne difera de cele "mama".

Da, m-am exprimat putin gresit, m-am gandit ca le omoara prin concurenta. Asa e, mor prin inanitie in general pentru ca cele canceroase invadeaza organul gazda.

Celulele canceroase se plimba prin limfa si ajung intai in nodulii limfatici din apropierea organului atacat. De aceea cand e vorba de un cancer, la extirparea lui chirurgicala, se verifica un anumit numar de noduli limfatici din apropiere (la san 6, la stomac 12, la intestin 15, etc.). De aici daca nu sunt depistati in timp, ajung la alte organe.

Sistemul imunitar nu reactioneaza din mai multe motive: celulele canceroase sunt parsive, ele se pot ascunde de sistemul imunitar (de ex. se acopera cu o substanta pe care sistemul imunitar o recunoaste ca fiind OK.

Pe de alte parte, sistemul imunitar reactioneaza, ca asa se si descopera cancerele: inflamatii, febra, infectii, etc...astea sunt raspunsul sistemului imunitar la corp strain. Dar fiindca proliferarea celulelor canceroase e foarte rapida, sistemul imunitar nu face fata sa le elimine.

Sper ca a fost mai clar acum, am spus ca e posibil sa ma exprim putin ciudat, o data ca nu stiu sa explic foarte basic si a doua pentru ca am invatat totul in suedeza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

mihaela_s, e OK. Am lamurit amandoi nuantele.

Recomand stiutorilor de franceza un numar www.science-et-vie.com/AnciensSVHS/251.asp" target="_blank">Science&Vie Hors-Serie dedicat integral cancerului. Ca intotdeauna, S&V HS prezinta o excelenta colectie de articole pe-o tema de actualitate, pe intelesul celor dornici de cunoastere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Mihaela,
Capca, mai scrie si tu te rog, in trecut ai mai pomenit de tema asta pe la diferite subiecte si te-am citit cu mare interes.

MIchele eu am avut exemple in familie de inrautatire rapida a situatiei in urma biopsiei. Nu stiu daca biopsia chiar are vreun amestec in asta, sau a fost doar o coincidenta. Poate ne spune Mihaela.

Imi pare rau ca Tanti Z nu mai e pe forum, si ea avea cunostinte solide in domeniul asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa

Citat:
citat din mesajul lui mihaela_s

Michelle, nu esti offtopic, ca despre asta discutam aici.
Imi pare rau pentru pierderea mamei.

Opinia mea personala nu ti-o pot spune, ca nu sunt atat de avansata. Dar iti pot spune ce spun cei care m-au invatat pe mine.

Aici in Suedia femeile se cheama la mamografie incepand cu 40 de ani si pana la 75. O data la un an jumate. Riscul exista ca la orice radiografie, parerile sunt si aici impartite. Dar statul a hotarat asta si asa a ramas. Ai dreptul sa nu te duci la mamografie, dar atunci trebuie sa platesti o anumita suma, cred ca suma mamografiei (se plateste o suma mica, nu e gratuit). Noua ni s-a spus ca riscul de a face cancer de la mamografie e mai mic decat riscul la care te expui in cazul unui cancer nedepistat la timp.

Eu am implinit 40 de ani anul trecut, am fost la prima maomgrafie atunci si pentru prima data am realizat ce inseamna sa ai sabia deasupra capului. Am fost suspecta de cancer la san, s-a dovedit a fi un nodul benign pe care il tinem sub observatie. Insa cateva saptamani pana am aflat rezultatul, au fost un cosmar.

Cancerul la san se mosteneste in 10% din cazuri. Exista teste care pot arata in ce masura exista riscul la tine sa fi mostenit cancerul de la mama. Intreaba medicii de acolo, sunt niste teste genetice, care arata prezenta unei modificari pe o anumita gena, daca e risc sa faci si tu cancer (se numesc BRCA1 si BRCA2). In cazul asta, te vor tine sub observatie mai stricta. In cazul tau eu as recomanda mamografiile dupa cum cer la voi, mai ales ca ai trecut din cate am inteles de 40 de ani.

Din pacate cum am scris, varsta inaintata e un mare "dusman" in lupta cu cancerul. Dupa 70 de ani, mortalitatea creste foarte mult, cazurile de recidiva la fel.



Eu la 32 de ani am facut prima mamograma si pt ca a iesit cu suspiciune niste ganglioni ...am continuat la fiecare 6 luni cu ecograf timp de 3 ani...eu de fapt mi-am facut ecograf pe fiecare an si nu mi-a mai iesit nimic suspicios.

anul trecut iar mi-am facut mamografie si mi-a iesit nu ma duc sa caut acum diagnosticul sa-l spun exact , dar ca am un cluster de microcalcificari(milimetrice...ca praful de sare) care pot fi de natura canceroasa, tinind cont ca mama a avut cancer au decis biopsie.deci pronostic 50% canceroase.
deci ca si tine, sabia deasupra capului timp de vreo 2 luni intre programari.
am facut biopsia si mi-a scos acel cluster si mi-a spus ca totul e ok...nu e cancer.

dar dupa toata aventura asta, mi-e frica sa ma mai duc sa-mi fac mamograma, nici macar la follow up nu m-am dus( in Mai se face anul de la biopsie).

Din cate am citit, ca luni de zile doar asta am facut, la mamograme se dau f. multe rezultate pozitive false si duc la biopsii care nu sunt neccesare.

Ba am mai citit ca si biopsiile pot sa declanseze cancerul. Adica celulele canceroase lasate asa, neatinse pot sta fara sa evolueze, pe cand daca le disturbi...pot evolua f. rapid.

ce parere ai e asta?

michelle


La mamografie se vede numai ca e ceva in tesutul normal, nu se stie ce e. E ca o pata intunecata pe acea fotografie. Nu e nimic fals pozitiv sau negativ, din cate stiu eu. De acolo se merge cu "cercetarea" mai departe: ecografie si/sau biopsie pentru a fi siguri ce fel de tumoare/nodul e.

E posibil ca biopsiile sa deregleze mediul celulelor benigne care sa devina maligne, dar nu am nicio informatie sigura in aceasta privinta. Nu cred ca e obligatoriu si se poate sa fie intr-adevar noroc.

La mine biopsia nu a afectat deloc, nodulul nu a crescut, nu si-a modificat forma, sa spun ca am fost norocoasa? Habar nu am. Mie nu mi-au excizat nodulul, au scos cu un ac gros din el ca sa vada celulele la microscop. Deci daca era sa il deranjeze, il deranja. Eu am fibroadenom. A fost in discutie excizarea lui, medicii mi-au spus ca pot alege dar nu am vrut sa ma opereze ci am preferat sa il tinem sub observatie. Dar daca am cea mai mica suspiciune, pot sa cer o noua mamografie, chiar si operatie daca ma simt nelinistita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns greieras spune:

Citat:
Recidiva e din pacate cu alte celule canceroase...de asta nu sunt recunoscute de sistemul imunitar.

Tocmai in asta consta greutatea tratamentului: ca o recidiva e diferita de cancerul initial si ca sistemele imunitare sunt diferite de la o persoana la alta.


Mihaela, din ce ai spus mai sus (nici eu nu sunt cunoscatoare) reiese ca de fapt nu cancerul in sine este problema. Din cate stiu cu totii avem celule canceroase in organism, dar dpdv medical ai cancer numai cand acestea depasesc un numar de...

Oare este posibil ca nu cancerul sa fie radacina problemei ci altceva?

De pilda eu am ramas foarte surprinsa sa aflu ca multi oncologi americani merg in Germania sa se trateze de cancer, pentru ca nemtii folosesc cu succes alte metode de tratare, si numai in ultima instanta apeleaza la chimoterapie. Ca sa nu mai spun ca tratamentul costa o fractiune din costul de aici din State.

Mergi la inceput