Strategii ....(split stiinta - descoperiri)

Strategii ....(split stiinta - descoperiri) | Autor: mihaela_s

Link direct la acest mesaj

<<<Subiect derivat din acest topic

[hp]

Citat:
citat din mesajul lui Maria_1

......pacat ca 'descoperitorii' astia. . . nu descopera si leacuri pentru SIDA sau cancer.

Si mai vesel. . . pacat ca nu gasesc un leac care sa ne faca sa 'parem' vesnic tineri.


Ai fi uimita daca ai citi putin, cat de departe s-a ajuns in tratarea SIDA si a cancerului. Chiar ultimul premiu nobel pentru medicina e in domeniul noilor metode de tratare a cancerului.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Maria_1 spune:

Si pe mine ma impresioneaza practicile budiste. Cand ii vad cat de simplu se imbraca, ce frumos ingenuncheaza....cum invart margelele alea (ca metaniile noastre), cum aprind betisoare parfumate. Imi place mult. Si am un respect deosebit pentru oamenii astia.

In general, ii respect si ma simt mult mai apropiata de cei care tin la traditie (indiferent care ar fi aia), cei care privesc mai departe de lumea materiala si de descoperirile arheologice sau de 'spartul atomului in 14'.

Ma impresioneaza si musulmanii cand se mai difuzeaza imagini de la Ramadan. Cat de multi sunt, cat de constinciosi...

Asta vara am mers la Istanbul si am intrat in cateva moschei. M-a emotionat tare mult cand am vazut barbati si femei in toata firea, cu sosete albe imaculate...cum ingenunchiau si apoi se ridicau si iarasi ingenunghiau si repetau 'ritualul' asta in asa o liniste si asa o atmosfera de pace.

Intr-adevar imi plac oamenii care nu dispretuiesc trecutul, care isi dau seama si pretuiesc tradiile si credintele stramosesti. Nu imi plac oamenii care cred ca au inventat ei roata si ca tot ce a fost in vechime e prost si oribil. Nu ma simt atrasa de oameni care vor sa il demonstreze pe Allah sau pe Iisus cu fizica, chimia si geologia. Dar e o preferinta personala. Asa simt eu.

Ii respect si pe budisti, musulmani, evrei, hindusi si imi plac. . . dar nu cred in ce cred ei. Nu am aceleasi obiceiuri cu ei. Nu inteleg lucrurile asa cum le inteleg ei. Dar asta e perfect in regula. E perfect normal.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nati spune:

Citat:
citat din mesajul lui Selene_Bunny

Mai e ceva, o intrebare pe care si-o pun cei inquisitive (intrebareti, adica): unde a fost Iisus intre 12 si 30 de ani? Ce a facut?

Blogul meu - de la noi, pentru ei!

Bazar general - fiecare implicare conteaza!

Lucrusoare de vanzare...

Martisoare de vanzare...







Cred ca si-a luat sabbatical intre 12 si 30 de ani . Pana si Dumnezeu a intrat in sabbatical dupa ce a plamadit tot ce descrie Biblia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maria_1 spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihaela_s

Citat:
citat din mesajul lui Maria_1

......pacat ca 'descoperitorii' astia. . . nu descopera si leacuri pentru SIDA sau cancer.

Si mai vesel. . . pacat ca nu gasesc un leac care sa ne faca sa 'parem' vesnic tineri.


Ai fi uimita daca ai citi putin, cat de departe s-a ajuns in tratarea SIDA si a cancerului. Chiar ultimul premiu nobel pentru medicina e in domeniul noilor metode de tratare a cancerului.



Dupa trei rude secerate de cancer + fetita unei prietene care a fost diagnosticata cu leucemie . . . mi se pare inutil sa citesc cam cat de departe s-a ajuns.....Fetita de 5 ani face citostatice. . . asa cum a facut si tata acum 10 ani, si matusa acum 15 ani si bunicul acum 20. I-a cazut deja parul....si daca o vezi . . . nu iti vine sa mai citesti nimic. Crede-ma.

Aici nu prea mai gasesc nici un interes in lecturi.....pana nu vad ca exista leac, nu cred.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Citat:
citat din mesajul lui Maria_1

Citat:
citat din mesajul lui mihaela_s

Citat:
citat din mesajul lui Maria_1

......pacat ca 'descoperitorii' astia. . . nu descopera si leacuri pentru SIDA sau cancer.

Si mai vesel. . . pacat ca nu gasesc un leac care sa ne faca sa 'parem' vesnic tineri.


Ai fi uimita daca ai citi putin, cat de departe s-a ajuns in tratarea SIDA si a cancerului. Chiar ultimul premiu nobel pentru medicina e in domeniul noilor metode de tratare a cancerului.



Dupa trei rude secerate de cancer + fetita unei prietene care a fost diagnosticata cu leucemie . . . mi se pare inutil sa citesc cam cat de departe s-a ajuns.....Fetita de 5 ani face citostatice. . . asa cum a facut si tata acum 10 ani, si matusa acum 15 ani si bunicul acum 20. I-a cazut deja parul....si daca o vezi . . . nu iti vine sa mai citesti nimic. Crede-ma. Aici nu prea mai gasesc nici un interes in lecturi.....pana nu vad ca exista leac, nu cred.


Daca o vezi... ce? E o fetita ca oricare alta, doar ca fara par. Aici iar vorbesti tampenii. Exista leac ptr. leucemie, asta doar asa ca sa stii si sa nu-ti mai dai cu capul de perete aiurea.

_
Mami Nadia si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

VICTORIA


www.facebook.com/pages/Acute-Lymphoblastic-Leukemia/178051842277685" target="_blank">Acute Lymphoblastic Leukemia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Citat:
citat din mesajul lui Maria_1

Aici nu prea mai gasesc nici un interes in lecturi




Poate ca daca ai citi mai mult in loc sa faci pe Toma Necredinciosul poate ca ai putea sa o sustii moral pe mama fetitei. Ca daca asa faci si in viata reala, si reactia iti este ca aici cand te uiti la fetita careia i-a cazut parul... mai bine nu te mai numesti prietena si ii lasi in pace.

_
Mami Nadia si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

VICTORIA


www.facebook.com/pages/Acute-Lymphoblastic-Leukemia/178051842277685" target="_blank">Acute Lymphoblastic Leukemia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Maria, imi pare rau pentru cei care au murit de cancer din apropiatii tai. Si tata a murit de cancer, stiu ce inseamna. Dar asta nu ma face sa nu sper ca altii se vor vindeca.

Nu se poate vorbi la general despre cancer, tratamentele difera mult de la un fel de cancer la altul, de la barbati la femei, de la copii la adulti. Unii au prognosticuri mai bune, altii mai slabe. Sunt categorii de cancer care sunt vindecabile in 95% din cazuri. 95%! Cred ca asta spune ceva. Si majoritatea sunt vindecabile in proportie de peste 50%.

In plus, multe tratamente noi sunt inca in cercetare. Dar dau rezultate bune, unele nesperat de bune.

E dreptul tau sa crezi ce vrei, dar asta nu inseamna ca asa stau lucrurile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui Maria_1

Citat:
citat din mesajul lui mihaela_s

Citat:
citat din mesajul lui Maria_1

......pacat ca 'descoperitorii' astia. . . nu descopera si leacuri pentru SIDA sau cancer.

Si mai vesel. . . pacat ca nu gasesc un leac care sa ne faca sa 'parem' vesnic tineri.

Ai fi uimita daca ai citi putin, cat de departe s-a ajuns in tratarea SIDA si a cancerului. Chiar ultimul premiu nobel pentru medicina e in domeniul noilor metode de tratare a cancerului. [:)

Dupa trei rude secerate de cancer + fetita unei prietene care a fost diagnosticata cu leucemie . . . mi se pare inutil sa citesc cam cat de departe s-a ajuns.....Fetita de 5 ani face citostatice. . . asa cum a facut si tata acum 10 ani, si matusa acum 15 ani si bunicul acum 20. I-a cazut deja parul....si daca o vezi . . . nu iti vine sa mai citesti nimic. Crede-ma.
Aici nu prea mai gasesc nici un interes in lecturi.....pana nu vad ca exista leac, nu cred.


Aici sunt oarecum de acord cu Maria si poate ramura asta de discutie ar merita un subiect separat ...
Chiar recent am avut un dialog cu o amica care lucreaza in cercetare medicala, culmea ... in Suedia (Suedia asta ma bantuie prin toate subiectele ) si care a declarat ca in ziua de azi "cancerul nu mai este o sentinta la moarte" ...ori eu nu sunt de acord cu aceasta fraza. Eu cred ca DA, cancerul este o sentinta de moarte - mai apropiata sau mai departata, dar in 80% din cazuri, este o sentinta de moarte.

Sunt de acord ca s-au facut progrese foarte mari in ceea ce priveste aceasta boala - dar mie mi se pare ca progresele s-au facut in descoperirea mecanismelor care o declanseaza, preventie si diagnosticare timpurie nu in vindecarea proriu-zisa.
Ca si Maria, ma bazez cam pe aceleasi argumente - tratamentele, odata boala descoperita, par a fi aceleasi ca acum 50 de ani - operatie, radiatii, chimeo ...

Accept insa ca perceptia mea poate fi eronata si sper sa ma insel, caci si tatal meu se lupta cu un cancer de prostata si tare as vrea sa cred ca o sa moara de batranete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Buflea, pasii sunt aceeasi tocmai ptr. ca functioneaza. Cercetarea de-a lungul timpului le-a demonstrat ca radiatiile functioneaza, dau roade. Tratamentul medicamentos sunt sigura ca a avansat in timp, medicatia de acum 30 sau de acum 10 sau 50 de ani a fost inlocuita cu alte medicamente citostatice care au efecte secundare mai putine sau mai 'mild'. Daca acum 15 ani pacientul voma non-stop in timpul terapiei (sau cel putin in timpul administrarii medicatiei), acum voma este unul dintre cele mai rare efecte secundare. Efectele secundare sunt minimalizate si rata de vindecare este maximalizata. Mai exista intr-adevar cancere care nu au tratament (plamani, pancreas, ficat), insa sunt foarte multe tratabile, cu rate mari de recuperare, cum spunea Mihaela, de peste 90%. Ca tot a mentionat Maria leucemia, candva acest cancer al copilariei era numit 'ucigas de copii'. Acum rata de recuperare in caz de Leucemie Limfoblastica Acuta este de 92-93%. Acum 30 de ani rata mortalitatii la copiii diagnosticati cu Leucemie era de 90%. Eu zic ca e o maaaaaaaaaaare diferenta.

_
Mami Nadia si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

VICTORIA


www.facebook.com/pages/Acute-Lymphoblastic-Leukemia/178051842277685" target="_blank">Acute Lymphoblastic Leukemia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Maria, daca tu vrei sa-ti ajuti prietena, eu iti stau oricand la dispozitie cu informatii.

_
Mami Nadia si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

VICTORIA


www.facebook.com/pages/Acute-Lymphoblastic-Leukemia/178051842277685" target="_blank">Acute Lymphoblastic Leukemia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Victoria_mami

Maria, daca tu vrei sa-ti ajuti prietena, eu iti stau oricand la dispozitie cu informatii.

_
Mami Nadia si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

VICTORIA


www.facebook.com/pages/Acute-Lymphoblastic-Leukemia/178051842277685" target="_blank">Acute Lymphoblastic Leukemia






mami pentru un ochios:Marie Rebecca Ayanna(29.11.2009) & un bulgaras pufos:Alexa Micaela Christine (26.01.2012)
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput