Strategii ....(split stiinta - descoperiri)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui Selene_Bunny

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa

Citat:
citat din mesajul lui Selene_Bunny
Iar invierea lui Iisus dupa 3 zile... Stiu ca s-a incetatenit asa (3 e numar magic), insa, daca pe vremea aceea, ziua avea tot 24 de ore, ca acum, de vineri, de la ceasul al saselea (dimineata sau seara, nu mi-e clar) pana duminica, dis-de-dimineata (orele sunt luate din Evanghelia dupa Ioan), numai 72 de ore nu-s...

Blogul meu - de la noi, pentru ei!

Bazar general - fiecare implicare conteaza!

Lucrusoare de vanzare...

Martisoare de vanzare...






La evrei ziua incepe din ziua precedenta de la ora 6 seara.
Isus a fost crucificat Miercuri, la ora 3 a murit si pus in mormant Miercuri pana la ora 6 seara
mierc-Joi=1 zi
joi-vineri=2 zi
vineri-sambata=3 zi
Isus a stat in mormant pana Sambata seara ora 6.
Duminica dimineatza mormatul era gol, Isus deja inviase.

astfel s-a implinit profetia 3 zile in mormant.

dar parerea mea e ca nu asta conteaza ca e miercuri ca e vineri...conteaza mesajul transmis.
Isus a venit pe pamant, a murit pt pacatele noastre,a inviat.

michelle


Care miercuri, michelle???

In Evanghelia dupa Ioan scrie clar:

#350;i era Vinerea Pa#351;tilor, cam la al #351;aselea ceas, #351;i a zis Pilat iudeilor: Iat#259; Împ#259;ratul vostru.

Deci iudeii, fiindc#259; era vineri, ca s#259; nu r#259;mân#259; trupurile sâmb#259;ta pe cruce, c#259;ci era mare ziua sâmbetei aceleia, au rugat pe Pilat s#259; le zdrobeasc#259; fluierele picioarelor #351;i s#259;-i ridice.

Iar în ziua întâia a s#259;pt#259;mânii (duminica), Maria Magdalena a venit la mormânt dis-de-diminea#355;#259;, fiind înc#259; întuneric, #351;i a v#259;zut piatra ridicat#259; de pe mormânt.

Inca ce important este.

Blogul meu - de la noi, pentru ei!

Bazar general - fiecare implicare conteaza!

Lucrusoare de vanzare...

Martisoare de vanzare...





spune ca era ziua Pregatirii Pastelui, nu Vinerea Pastelui (conform traducerii din lb greaca-care il am in fatza pe net)

http://greekheb-strongs.scripturetext.com/john/19.htm

buna intrebare pt un preot ortodox de ce DOAR in Biblia ortodoxa scrie Vineri iar in celelelate...eu am 2 in fatza scrie in ziua pregatirii pt Paste.

Dar cum am mai spus mai sus, ziua nu e imp. e important mesajul , evenimentul.



michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Eu am folosit site-ul bibliaortodoxa.

In toate cele 4 evanghelii de pe acest site scrie clar, negru pe alb, vineri, ce fel de vineri, si orele.

Pt. mine e importanta si ziua.

Si pt. altii e importanta.



Blogul meu - de la noi, pentru ei!

Bazar general - fiecare implicare conteaza!

Lucrusoare de vanzare...

Martisoare de vanzare...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui Selene_Bunny

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa

Citat:
citat din mesajul lui Selene_Bunny

Mai e ceva, o intrebare pe care si-o pun cei inquisitive (intrebareti, adica): unde a fost Iisus intre 12 si 30 de ani? Ce a facut?

Blogul meu - de la noi, pentru ei!

Bazar general - fiecare implicare conteaza!

Lucrusoare de vanzare...

Martisoare de vanzare...






nimeni nu stie unde a fost de la 12 ani la 30.

propabil ca in acesti ani s-a pregatit pt perioada de 3 ani in care va arata lumii cine este, ce miracole poate sa faca si bineinteles pt crucificare si resurectie.

e interesant insa ca la 12 ani,predica in Templu. Cui? celor mai invati, celor care studiase teologia de o viatza si care erau uimiti de ce auzeau de la "acest copil".


michelle


Ce ai spus tu au spus si altii. Numai ca... l-au plasat pe Iisus, in intervalul 12-30 de ani, in Tibet. Acolo si-a desavarsit practica spirituala si s-a pregatit pentru a da tot ce avea mai bun (pe sine) in acei 3 ani.

Blogul meu - de la noi, pentru ei!

Bazar general - fiecare implicare conteaza!

Lucrusoare de vanzare...

Martisoare de vanzare...






nu cred asta....
mie nu-mi face sens, de i-ar fi trebuit Tibet lui Isus...daca la 12 ani dadea deja lectii fariseilor...
plus ca Dumenzeu e peste tot nu treb sa mergem in Tibet sa dam de El.

daca stau acum sa ma gindesc la asta,pt niciodata nu m-am gindit la aceasta intrebare, cred ca a avut nevoie de fortza fizica sa treaca prin crucificare...si de asta a trebuit sa ajunga la 30 de ani.
poate e un raspuns superficial...dar incerc sa nu aduag la Biblie daca nu a fost scris. e doar o presupunere a mea.

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Ca tot se intreba lumea cum va fi predata religia in scoala...

Am dat cautare pe Google dupa "cand a murit Iisus" si am gasit un proiect didactic.

Proiect didactic_”R#259;stignirea, moartea #351;i îngroparea Domnului_clasa a IV - a"

„- Când a murit Iisus #351;i când a fost îngropat?"
- „ Iisus a murit într-o zi de vineri la ora 3 dup#259; amiaza #351;i a fost îngro-pat în aceea#351;i zi."

„- Când cinstesc cre#351;tinii Patimile Domnului?"
- „ în Vinerea Mare."
„Cum cinstesc acestea?"
- „...prin post , rug#259;ciune #351;i o slujba religi¬oas#259; deosebit#259;."


Uite ca are importanta ziua.


Blogul meu - de la noi, pentru ei!

Bazar general - fiecare implicare conteaza!

Lucrusoare de vanzare...

Martisoare de vanzare...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui Selene_Bunny

Eu am folosit site-ul bibliaortodoxa.

In toate cele 4 evanghelii de pe acest site scrie clar, negru pe alb, vineri, ce fel de vineri, si orele.

Pt. mine e importanta si ziua.

Si pt. altii e importanta.



Blogul meu - de la noi, pentru ei!

Bazar general - fiecare implicare conteaza!

Lucrusoare de vanzare...

Martisoare de vanzare...






http://www.rcrwebsite.com/readbible/index.htm

de ce e imp ziua, Selene? nu e mai imp mantuirea decat orice altceva?
ai nevoie de Isus sau de o data fixa?crezi ca daca afli ca a fost vineri sau miercuri te va face credincioasa?
just questions....

Selene,nu ignora faptul ca multa lume a fost de fatza la crucificare si nu a crezut...iar altii doar au citit si au crezut...
multi au fost cu El 3 ani si nu l-au crezut, altii l-au acceptat fara sa-L vada niciodata..

just toughts...



michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

http://forum.ioanistrate.ro/showthread.php?88-Biblia-Ortodoxa-si-stiinta-Acorduri-si-dezacorduri/page61

Unde a fost Iisus intre 12 si 30 de ani?
Raspunsul la aceasta intrebare a venit din inima Asiei, sub forma unei carti publicate in 1894 de ziaristul rus Nikolai Notovici: |Viata necunoscuta a lui Iisus Hristos|. Notovici sustinea in aceasta carte ca, in timpul calatoriei sale in Ladakh (zona supranumita |Micul Tibet|) in anul 1887, a gasit o copie a unui vechi manuscris budist care spunea in mod explicit unde fusese Iisus in timpul anilor sai |pierduti|: in India si in Tibet.

Blogul meu - de la noi, pentru ei!

Bazar general - fiecare implicare conteaza!

Lucrusoare de vanzare...

Martisoare de vanzare...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

michelle, exactitatea e importanta. Si n-o spun numai eu. O spune si BOR-ul.

Iar in privinta Bibliei, daca alegem fiecare cate o alta versiune, ne da cu minus, corect?

Blogul meu - de la noi, pentru ei!

Bazar general - fiecare implicare conteaza!

Lucrusoare de vanzare...

Martisoare de vanzare...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simplyana_m spune:

Selene, aia cu Isus prin Tibet e o teorie doar. Despre care si Wiki cea modesta spune: "
Today there is not a single recognized scholar on the planet who has any doubts about the matter. The entire story was invented by Notovitch, who earned a good deal of money and a substantial amount of notoriety for his hoax.[13]

—Bart D. Ehrman, Forged: Writing in the Name of God—Why the Bible’s Authors Are Not Who We Think They Are"


Nu inteleg ce importanta ar avea, de altfel, "experimentele" presupuse ale lui Isus, daca el nu ne invata despre ele. Daca eu iau de bun ce ne-a invatat Isus, ca Mesia, fiu al Domnului, ascult Biblia, ca ea este cea care il investeste cu atributele astea, nu diverse "marturii" care il respecta ca pe un tip spiritual, asa, un profet, priceput chiar, care "a trecut si pe la noi" . Ce nevoie ar avea Fiul lui Dumnezeu, Insusi "Calea, Adevarul si Viata", sa se "ilumineze" prin Tibet? Isus era un om simplu, un tamplar, si acest detaliu este un mesaj clar! El a venit printre noi sa fie UN OM! Avea o viata banala, in afara rolului de a salva omenirea. Treaba lui ce facea intre acte! Probabil traia.

Iar in ce priveste timingul de Paste, si eu as spune ca ce se intampla Duminica e a treia zi fata de Vineri. La modul cel mai popular. Vineri e una, Sambata a doua, iar Duminica a treia. Nu-s prea bisericoasa, dar asa imi rasuna mie in urechi, ca "a inviat a treia zi, dupa Scripturi". Si sa nu uitam ca la baza stau niste traduceri, unde niste nuante pot face diferenta. Tu esti traducator, ar trebui sa stii.

Dovezile si argumentele, de oricare parte ar fi ele, au valoare strict in limitele motivatiei celui care le "manipuleaza". Este o miza prea mare in joc, ca sa fie altfel.


http://www.lucamic.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simplyana_m spune:

On topic - nu stiu daca mai intereseaza pe cineva - parerea mea este ca ora de religie e importanta, prin simpla ei recunoastere ca fiind disciplina de studiu. Este important sa fie recunoscuta ca domeniu de cercetare, mi se pare un "empower" pentru spiritualitate, indiferent de doctrina sau de "rezultatele" studiului. Teoria Darwinista, de exemplu, este o teorie care capata valoare de axioma, de cele mai multe ori, pentru simplul fapt ca este predata la scoala, si fara vreo alta in cine stie ce opozitie. Iar ce ne invata bunica, e . Nu cred deloc ca un copil poate fi indoctrinat cu adevarat la scoala de profesorul de religie (chiar daca acesta poate avea si influente nefaste, ca orice dascal), daca discursul nu e sustinut (sau ignorat complet) de parinti. Copilul are ocazia sa puna multe intrebari, sa obtina multe raspunsuri, si mai apoi confirmari de la cei de incredere, si isi poate construi o baza pentru cautarile individuale, intr-un mod mult mai dinamic si mai "la vedere", decat perpetuand irational cutumele familiei, cum se intampla de multe ori. Au teme de discutie in clasa, teme de studiu, teme de gandire, invata sa chestioneze, sa rationeze, cu indrumator, pe un teren presupus irational - credinta. Si eu vad un castig aici, chiar si pentru cei categorici in anti-religie. Au ocazia sa argumenteze, sau macar sa vegheze la "initierea" odraslelor.

http://www.lucamic.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Sympliana, nu pot sa zic ca nu sunt acord cu punctul tau devedere.
Un copil nu poate fi indoctrinat, dintr-o simpla ora, nu asta-i baiul.

Copiii merg pe un taram invizibil si este de datoria parintelui sa-l conduca.

In general orele nu se petrec asa cum descrii tu si ar fi normal.
Exista manuale, unele mai bune, altele mai proaste, exista profesori adica absolventi de teologie (nehirotonisiti) sau profesoare absolvente de teologie, dar aportul de cunostiinte este facut anapoda si ii deranjeaza atat pe elevi cat si pe parinti.


Mihaela, buflea, nu pot face split la sectiunea asta, insa am rugat pe altcineva sa o faca la sectiunea stiinta si cercetare. Si mie mi se pare inteeresanta discutia.


Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput