Strategii ....(split stiinta - descoperiri)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Buflea, cand Victoria a fost diagnosticata ne-au spus doctorii sa nu citim pe net, ca informatiile pot fi gresite. Daca avem intrebari, sa vorbim cu ei. Si eu personal nu am citit absolut nimic pe net. Adevarul e ca sunt 6 medici in echipa, deci nu poate unul sa 'ma abureasca' ptr. ca oricand pot intreba alt dr. din echipa. Si chiar si asa mai sunt cand unul imi spune una, unul altceva... in fine. O indoiala trebuie sa existe intotdeauna, Buflea, mai ales cand e vorba de copilul tau. Nu numai de diagnostic gresit, ci si de tratament gresit. Eu as sugera sa te documentezi (ori vb. cu mai multi medici ori citesti carti de medicina, nu pe net, te rog) si sa iti asculti si instinctul. Daca ceva in fundul sufletului iti spune ca ceva nu e ok, inseamna ca ceva nu e ok. Opreste-i, intreaba-i, si nu te lasa pana nu esti tu convinsa 100% ca ce se face e in interesul copilului tau. Eu am vorbit cu dr.ii si cate o ora pana am fost eu sigura ca am inteles si pana mi-au raspuns la toate intrebarile. Daca dr. nu are rabdare sa-ti explice, eu zic sa cauti alt dr. care e empatic si intelege nelinistile voastre de parinti.

_
Mami Nadia si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

VICTORIA


www.facebook.com/pages/Acute-Lymphoblastic-Leukemia/178051842277685" target="_blank">Acute Lymphoblastic Leukemia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Citat:
citat din mesajul lui buflea

Citat:
citat din mesajul lui Victoria_mami

Buflea, pasii sunt aceeasi tocmai ptr. ca functioneaza. Cercetarea de-a lungul timpului le-a demonstrat ca radiatiile functioneaza, dau roade. Tratamentul medicamentos sunt sigura ca a avansat in timp, medicatia de acum 30 sau de acum 10 sau 50 de ani a fost inlocuita cu alte medicamente citostatice care au efecte secundare mai putine sau mai 'mild'. Daca acum 15 ani pacientul voma non-stop in timpul terapiei (sau cel putin in timpul administrarii medicatiei), acum voma este unul dintre cele mai rare efecte secundare. Efectele secundare sunt minimalizate si rata de vindecare este maximalizata. Mai exista intr-adevar cancere care nu au tratament (plamani, pancreas, ficat), insa sunt foarte multe tratabile, cu rate mari de recuperare, cum spunea Mihaela, de peste 90%. Ca tot a mentionat Maria leucemia, candva acest cancer al copilariei era numit 'ucigas de copii'. Acum rata de recuperare in caz de Leucemie Limfoblastica Acuta este de 92-93%. Acum 30 de ani rata mortalitatii la copiii diagnosticati cu Leucemie era de 90%. Eu zic ca e o maaaaaaaaaaare diferenta.

Da, ai dreptate ...cred ca inteleg ce spui ... dar tot am un sentiment de nesiguranta care vine din metodele de tratament.

Tratamentele au ramas aceleasi si imi pare mie ca rata lor de succes nu depinde de tratament in sine ci de tot felul de factori subiectivi - momentul in care sunt aplicate, de structura genetica a individului ... si chiar si dupa un tratament de succes, toata viata prezinti risc ca boala sa recidiveze ... ori in capul meu de nespecialst, asta nu e vindecare, e asa, o loterie - scap de cancer daca l-am depistat intr-o faza primara si daca radiatia da rezultate si daca nu mai apare in urmatorii X ani si daca ...si daca ...si daca.



Nu prezinti toata viata un risc de a dezvolta sau redezvolta cancerul, dupa X ani esti coniderat VINDECAT.
Tratamente exista si este absolut normal si firesc s depinde si de PSIHICUL omului, de organismul omului, de tipul de cancer, de structura clulelor canceroase, de celelalte boli ale pacientului samd.
Organismul uman este extrem de complex, ca o fabrica ce are 100000 de rotite. Daca se strica una sunt afectate si altele, nu suntem o masina sa inlocuiesti o piesa si la revedere.


In cazul revidivei este aceeasi simptomatologie ca si in in prima aparitie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simplyana_m spune:

Imi cer scuze ca am disparut ca magarul in ceata , am fost un pic distrasa (happy birthday tooo meeee!!!).


http://www.lucamic.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simplyana_m spune:

Victoria, imi doresc si eu sa-mi expun ideile cat mai clar, dar nu cred ca sunt capabila sa vehiculez termeni medicali fara sa fac gafe majore. Am sa incerc.

Aici,

Citat:
citat din mesajul lui Victoria_mami

Citat:
citat din mesajul lui simplyana_m
...
Iar ideea de vaccin impotriva fiecarui tip de cancer, cu particularitatile specifice la nivel de, nu individ, ci celula "nespecifica", mi se pare cel putin nerealista, si nici pe departe un tratament.


http://www.lucamic.blogspot.com/


Simplyana, vaccinul e prevenire nu tratament.

_
Mami Nadia si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

VICTORIA


www.facebook.com/pages/Acute-Lymphoblastic-Leukemia/178051842277685" target="_blank">Acute Lymphoblastic Leukemia


comentam ce scrie aici:
Citat:
citat din mesajul lui mihaela_s



Tocmai in asta consta greutatea tratamentului: ca o recidiva e diferita de cancerul initial si ca sistemele imunitare sunt diferite de la o persoana la alta.




http://www.lucamic.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Eu nu m-am referit la vaccin, ci la tratamente imunologice.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Citat:
citat din mesajul lui simplyana_m

Imi cer scuze ca am disparut ca magarul in ceata , am fost un pic distrasa (happy birthday tooo meeee!!!).


http://www.lucamic.blogspot.com/


La multi ani!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simplyana_m spune:

Citat:
citat din mesajul lui buflea

Sympliana, vroiam sa iti spun ca eu personal nu cred ca factori externi ca "stresul" si "alimentatia" ca fiind cauze ale cancerului ...asa cum nu cred in tratamentele naturiste.

Sigur, nu am argumente clare pentru asta - unicul meu argument fiind "lipsa de argumente" ale celor care sustin aceste lucruri .
Tinand cont ca procesul acesta de transformare la nivel celular care produce tumorile canceroase este atat de complex, o viata sanatoasa cred ca este recomandarea pentru a intari sistemul imunitar dar nu pentru a preveni transformarea celulelor. Sigur ca cu cat sistemul imunitar e mai puternic cu atat mai bine dar imi pare ca ca cel putin pana acum, nu s-a descoperit o solutie care sa ajute sistemul imunitar (oricat ar fi el de sanatos) in a elimina cancerul.

Despre tratamentele naturiste - sunt extrem de circumspecta - teoriile asta au favorizat aparitia ticalosilor care se lupta cu sperantele oamenilor ... orice mi-ati spune, plantele in orice combinatie nu pot influenta mecanisme celulare care confuzeaza insasi sistemul nostru imunitar. Si sharlatanii, pentru ca stiu asta, nu fac decat sa inventeze tratamente naturiste din ce in ce mai complicate si aproape imposibil de urmat cuvant cu cuvant, care sa deterioreze ingrozitor calitatea vietii unui bolnav doar pentru a-si gasi o explicatie in caz de esec de genul "e vina ta ca nu l-ai putut urma pana la capat". Inutil sa va spun ca aceeasi parere o am si despre "energii" si desigur despre "miracole" -dar macar aici stai si astepti, nu iti afecteaza calitatea vietii asa cum se intampla cand te chinui sa mananci sau sa bei tot felul de licori, sa elimini alimente importante din organsim, sa pasti tot felul de ierburi ...etc, etc, etc.


Eu am mentionat stresul in formula "anumite conditii de stres pentru ele", si ma refeream la un stres al celulelor, cum ar fi oxidarea celulara si radicalii liberi, care ar favoriza mutatiile, nu neaparat le-ar provoca. Dar sunt si destui factori externi care pot avea influenta majora in proces, mentionez doar cativa: radioactivitatea, razele ultraviolete, alimentatia si substantele chimice pe care le poate contine (de la metale grele pana la pesticide sau GMO - testele pe care trebuie sa le treaca GMO-urile pt a fi declarate ok pt consum, contin verificarea gradului in care consumarea lor modifica ADN-ul uman).
Am adus in discutie tratamentele naturiste ca mod de abordare, si anume unul de ansamblu, si n-as vrea sa ma lansez in alt tip de polemici.

http://www.lucamic.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simplyana_m spune:

Citat:
citat din mesajul lui Victoria_mami

Citat:
citat din mesajul lui buflea
...
Sigur ca cu cat sistemul imunitar e mai puternic cu atat mai bine dar imi pare ca ca cel putin pana acum, nu s-a descoperit o solutie care sa ajute sistemul imunitar (oricat ar fi el de sanatos) in a elimina cancerul.



Pai Buflea, exact asta face tratamentul cu citostatice. Ajuta sistemul imunitar sa combata cancerul. Sau poate ar fi mai potrivit sa spun ca 'inlocuieste sistemul imunitar' si lupta impotriva celulelor canceroase in locul sistemului imunitar?

_
Mami Nadia si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

VICTORIA


www.facebook.com/pages/Acute-Lymphoblastic-Leukemia/178051842277685" target="_blank">Acute Lymphoblastic Leukemia


Citostaticele sunt substante care impiedica inmultirea celulelor si le paralizeaza metabolismul. Tragedia este ca ele sunt eliberate in organism intr-un mod destulde generalizat, sa zic, si afecteaza celulele la gramada, si bolnave, si sanatoase, "imbolnavindu-le" pe toate, cu scopul de a le distruge intai pe canceroase (printre altele), si apoi eventual sa se procedeze la regenerarea celor necanceroase, afectate ca vicime colaterale.
Sa mai fac o metafora :
Ca si cand ai arunca o grenada in cortul inamicului unde tine ostatici, si apoi intri cu baioneta si ii executi (chirurgical in cazul cancerului) pe inamici, iar pe ostatici ii trimiti la infirmerie, poate le mai salvezi o mana, un picior, sau macar viata.

http://www.lucamic.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simplyana_m spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihaela_s

Citat:
citat din mesajul lui simplyana_m

Imi cer scuze ca am disparut ca magarul in ceata , am fost un pic distrasa (happy birthday tooo meeee!!!).


http://www.lucamic.blogspot.com/


La multi ani!


pur si simplu...

Hobby

calator de profesie


Multumesc!

http://www.lucamic.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simplyana_m spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihaela_s

Eu nu m-am referit la vaccin, ci la tratamente imunologice.


pur si simplu...

Hobby

calator de profesie


Eu am inteles la ce te-ai referit, si am punctat sa fie clar in discutie la modul general .

http://www.lucamic.blogspot.com/

Mergi la inceput