Strategii ....(split stiinta - descoperiri)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Citat:
citat din mesajul lui Victoria_mami

Citat:
citat din mesajul lui mihaela_s

Asa e Victoria_mami, se vehiculeaza ca astea ar fi cauzele. Sigur nu se stie despre niciunul. Dar statisticile spun ca...daca esti slab, daca faci miscare, daca mananci sanatos...riscul sa faci cancer e mai mic.

Nu, citostaticele nu ajuta sistemul imunitar, dimpotriva, il darama. De aceea se incearca sa se vina (si cred ca deja sunt astfel de tratamente) in sprijinul citostaticelor cu tratamente imunitare.
Dar exista si tratamente imunitare care se incearca in anumite cancere, mai ales cele de san si prostata. Aici se pot afla prin metode imunohistochimice ce receptori au celulele canceroase si se face tratament specific numai pentru acele celule. Nu stiu daca tratamentul e pur imunitar sau e combinatie cu citostatice. Cert e ca se merge mult tintit pe celuelele bolnave si se reduce astfel omorarea si celulelor bune. Tratamentul e foarte scump si de aceea inainte de inceperea lui e obligatoriu sa se faca analiza imunohistochimica, pentru a sti exact ce tratament sa urmeze pacientul (analiza costa cateva zeci de euro pe cand tratamentul costa mii fiecare doza).

buflea, iti inteleg rationamentul.





Da, stiu. Stai sa incerc sa explic altfel ce vreau sa spun. Nu spun ca citostaticele ajuta sistemul imunitar in sine, ci ca il 'sprijina' in lupta impotriva celulelor canceroase... sau ca citostaticele preiau functia sistemului imunitar si lupta impotriva celulelor bolnave. Distrugerea sistemului imunitar este un efect secundar.
(Iintelegi ce vreau sa spun sau mai incerc altfel? Mi-e greu sa explic... )

_
Mami Nadia si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

VICTORIA


www.facebook.com/pages/Acute-Lymphoblastic-Leukemia/178051842277685" target="_blank">Acute Lymphoblastic Leukemia


Eu cred mai degraba ca ccc chimioterapia face totul in locul sistemului imunitar care e depasit. In plus, il distruge si pe acesta si ramane numai chimioterapia care lupta cu cancerul. De aceea mai nou se fac tratamente paralele. Nu stiu daca am fost pe ideea ta, dar eu asa am inteles lucrurile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Citat:
citat din mesajul lui Victoria_mami

Citat:
citat din mesajul lui mihaela_s

Da, asta cu recidiva nu sunt nici eu foarte sigura, cum spuneam nu am aprofundat asta la curs, ca nu e in domeniul nostru de activitate. E doar teoria mea proprie. ;)





Imi dai voie sa emit si eu o teorie... gandita de mine, necitita pe niciunde (ca ti-am spus ca nu citesc nimic), deci e probabil sa fie 100% gresita.

Daca e vorba de un cu totul alt fel de celule, nu putem vorbi de 'recidiva', pentru ca nu e acelasi cancer care revine, ci e un cancer cu totul nou.
Daca ar fi exact acelasi tip de celule care revin, eu zic ca sistemul imunitar le-ar percepe ca pe ceva deja cunoscut si nu ar incerca nici macar sa lupte impotriva lor, le-ar accepta si atunci am putea vorbi de o recidiva.
Intrebare: este mai greu sa se descopere efectele unui cancer recidivat decat al celui initial? (Ca atunci, ce am spus eu in paragraful al 2-lea ar putea face sens).

_
Mami Nadia si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

VICTORIA


www.facebook.com/pages/Acute-Lymphoblastic-Leukemia/178051842277685" target="_blank">Acute Lymphoblastic Leukemia


Da, e cam ciudat in cazul recidivei. Cum spuneam, e teoria mea si se bazeaza exact pe ce spui si tu, ca daca ar fi aceleasi celule, sistemul imunitar le-ar recunoaste, ca in cazul experimentului din 1950. Ori nu se intampla asta...sau poate se intampla fara ca pacientul sa afle? Pentru ca sistemul imunitar reactioneaza prompt si scapa de celulele bolnave fara alte efecte? E posibil si asta.

Iar un cancer nou sa nu fie o recidiva. Dar totusi ce e recidiva atunci? Ei, aici nu mai am raspuns...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihaela_s

Citat:
citat din mesajul lui Victoria_mami

Citat:
citat din mesajul lui mihaela_s

Da, asta cu recidiva nu sunt nici eu foarte sigura, cum spuneam nu am aprofundat asta la curs, ca nu e in domeniul nostru de activitate. E doar teoria mea proprie. ;)


pur si simplu...

Hobby

calator de profesie




Imi dai voie sa emit si eu o teorie... gandita de mine, necitita pe niciunde (ca ti-am spus ca nu citesc nimic), deci e probabil sa fie 100% gresita.

Daca e vorba de un cu totul alt fel de celule, nu putem vorbi de 'recidiva', pentru ca nu e acelasi cancer care revine, ci e un cancer cu totul nou.

Daca ar fi exact acelasi tip de celule care revin, eu zic ca sistemul imunitar le-ar percepe ca pe ceva deja cunoscut si nu ar incerca nici macar sa lupte impotriva lor, le-ar accepta si atunci am putea vorbi de o recidiva.

Intrebare: este mai greu sa se descopere efectele unui cancer recidivat decat al celui initial? (Ca atunci, ce am spus eu in paragraful al 2-lea ar putea face sens).

_
Mami Nadia si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

VICTORIA


www.facebook.com/pages/Acute-Lymphoblastic-Leukemia/178051842277685" target="_blank">Acute Lymphoblastic Leukemia


Da, e cam ciudat in cazul recidivei. Cum spuneam, e teoria mea si se bazeaza exact pe ce spui si tu, ca daca ar fi aceleasi celule, sistemul imunitar le-ar recunoaste, ca in cazul experimentului din 1950. Ori nu se intampla asta...sau poate se intampla fara ca pacientul sa afle? Pentru ca sistemul imunitar reactioneaza prompt si scapa de celulele bolnave fara alte efecte? E posibil si asta.

Iar un cancer nou sa nu fie o recidiva. Dar totusi ce e recidiva atunci? Ei, aici nu mai am raspuns...


pur si simplu...

Hobby

calator de profesie



Mihaela, uite am subliniat cu rosu teoria mea referitoare la recivida. Si ca o completare: in cazul recidivei, pacientul incepe sa aiba simptome numai atunci cand celulele bolnave au acaparat cu totul un organ. Cred eu ca de asta in marea majoritate a cazurilor, cand e recidiva, deja se afla cand pacientul e in metastaza... tocmai ptr. ca sist. imunitar recunoaste celulele, acestea desi bolnave, sunt acceptate ca pe ceva familiar si nici nu lupta impotriva lor... zic o prostie, oare?

De fapt, stai ca nu stiu sigur daca inteleg ce spui tu. Teoria ta e ca sist. imunitar recunoaste celulele bolnave si le elimina imediat? Atunci cand aceste celule sunt identice cu celulele primului cancer? Ca eu spuneam exact opusul. Ca daca celulele sunt identice, sist. imunitar NU le percepe ca pe ceva strain si le accepta. Spune-mi, te rog care stii sau care crezi tu ca e raspunsul la intrebarea mea de mai sus (daca stii cumva, daca un al 2-lea caz de cancer e mai greu de depistat decat primul, la acelasi pacient; vorbesc de cancer localizat in acelasi loc din organism.)

_
Mami Nadia si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

VICTORIA


www.facebook.com/pages/Acute-Lymphoblastic-Leukemia/178051842277685" target="_blank">Acute Lymphoblastic Leukemia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Citat:
citat din mesajul lui Victoria_mami

Citat:
citat din mesajul lui buflea
...
Sigur ca cu cat sistemul imunitar e mai puternic cu atat mai bine dar imi pare ca ca cel putin pana acum, nu s-a descoperit o solutie care sa ajute sistemul imunitar (oricat ar fi el de sanatos) in a elimina cancerul.



Pai Buflea, exact asta face tratamentul cu citostatice. Ajuta sistemul imunitar sa combata cancerul. Sau poate ar fi mai potrivit sa spun ca 'inlocuieste sistemul imunitar' si lupta impotriva celulelor canceroase in locul sistemului imunitar?

_
Mami Nadia si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

VICTORIA


www.facebook.com/pages/Acute-Lymphoblastic-Leukemia/178051842277685" target="_blank">Acute Lymphoblastic Leukemia


Uite, asta spuneam si eu mai devreme.

_
Mami Nadia si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

VICTORIA


www.facebook.com/pages/Acute-Lymphoblastic-Leukemia/178051842277685" target="_blank">Acute Lymphoblastic Leukemia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Citat:
citat din mesajul lui Victoria_mami

De fapt, stai ca nu stiu sigur daca inteleg ce spui tu. Teoria ta e ca sist. imunitar recunoaste celulele bolnave si le elimina imediat? Atunci cand aceste celule sunt identice cu celulele primului cancer? Ca eu spuneam exact opusul. Ca daca celulele sunt identice, sist. imunitar NU le percepe ca pe ceva strain si le accepta. Spune-mi, te rog care stii sau care crezi tu ca e raspunsul la intrebarea mea de mai sus (daca stii cumva, daca un al 2-lea caz de cancer e mai greu de depistat decat primul, la acelasi pacient; vorbesc de cancer localizat in acelasi loc din organism.)

_
Mami Nadia si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

VICTORIA


www.facebook.com/pages/Acute-Lymphoblastic-Leukemia/178051842277685" target="_blank">Acute Lymphoblastic Leukemia


Da, asta au demonstrat acei cercetatori inca in 1950. Si asta e principiul pe care lucreaza sistemul imunitar. Am explicat undeva in paginile anterioare cum e cu memoria sistemului imunitar. Nu le recunoaste ca "prietene" pe acele celule canceroase (conditia e sa fie exact aceleasi) si ca "dusmani". Datorita acestui fapt le elimina mai rapid, pentru ca toata procedura va fi de la B la C (recunoastere si eliminare) si etapa de la A la B (e etapa in care sistemul imunitar transmite semnale, studiaza corpul strain, perioada in care celulele straine se inmultesc) e sarita. De aceea ar putea elimina cancerul (sistemul imunitar) in caz de recidiva cu aceleasi celule canceroase. Dar chiar nu stiu cum e, nu am invatat nimic despre asta, cum spuneam nu e in domeniul meu de activitate...

Nu, chiar nu pot sa iti raspund la intrebare, nu am cunostinte despre asta...

Dar poate e o tema buna de casa pentru oncologii Victoriei, ce zici?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Mare off-topic:

Mihaela, oncologii Victoriei cred ca abia asteapta sa termine Victoria tratamentul, sa se scape ei de mine. Le-am pus un milion de intrebari, le-am (hmmm... nu stiu cum ii zice) "questioned" tratamentul, protocolul, m-am certat cu sefa de sectie o ora cand au gresit (culmea, ca le spusesem sa nu faca asa, dar nu m-au ascultat si mi-au tot spus ca e ok, pana cand, din pacate, s-a dovedit ca eu am avut dreptate), am facut ca naiba in spitalul ala de cate ori au facut ceva gresit, ca ma stie tot spitalul. Suntem (Daddy si eu) cu ochii pe ei tot timpul. Daddy e foarte calm, ma sustine total, dar suntem tare diferiti; el e calmul intruchipat si eu sar la gatul lor urgent... deja ma stiu toti, umbla ca pe coji de oua in jurul Victoriei, toti, de la laborantele care colecteaza sange, pana la asistente si doctori. Sa-ti spun ca una dintre laborante m-a rugat sa o astept pe colega ei, ca ei ii e fruca sa-i ia sange Victoriei? Si Victoria e super-curajoasa, la nici 4 ani, intra singura in cabinet sa o intepe la deget, pe noi nici nu ne lasa in cabinet, deci nu e ca ii era groaza sa o intepe ca o sa urle si tre sa o tina 3 persoane... ii era frica ptr. ca nu era sigura ca face bine ce face.

_
Mami Nadia si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

VICTORIA


www.facebook.com/pages/Acute-Lymphoblastic-Leukemia/178051842277685" target="_blank">Acute Lymphoblastic Leukemia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Citat:
citat din mesajul lui Victoria_mami

Mare off-topic:

Mihaela, oncologii Victoriei cred ca abia asteapta sa termine Victoria tratamentul, sa se scape ei de mine. Le-am pus un milion de intrebari, le-am (hmmm... nu stiu cum ii zice) "questioned" tratamentul, protocolul, m-am certat cu sefa de sectie o ora cand au gresit (culmea, ca le spusesem sa nu faca asa, dar nu m-au ascultat si mi-au tot spus ca e ok, pana cand, din pacate, s-a dovedit ca eu am avut dreptate), am facut ca naiba in spitalul ala de cate ori au facut ceva gresit, ca ma stie tot spitalul. Suntem (Daddy si eu) cu ochii pe ei tot timpul. Daddy e foarte calm, ma sustine total, dar suntem tare diferiti; el e calmul intruchipat si eu sar la gatul lor urgent... deja ma stiu toti, umbla ca pe coji de oua in jurul Victoriei, toti, de la laborantele care colecteaza sange, pana la asistente si doctori. Sa-ti spun ca una dintre laborante m-a rugat sa o astept pe colega ei, ca ei ii e fruca sa-i ia sange Victoriei? Si Victoria e super-curajoasa, la nici 4 ani, intra singura in cabinet sa o intepe la deget, pe noi nici nu ne lasa in cabinet, deci nu e ca ii era groaza sa o intepe ca o sa urle si tre sa o tina 3 persoane... ii era frica ptr. ca nu era sigura ca face bine ce face.

_
Mami Nadia si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

VICTORIA


www.facebook.com/pages/Acute-Lymphoblastic-Leukemia/178051842277685" target="_blank">Acute Lymphoblastic Leukemia


Imi place de tine! Doar e copilul tau, nu?
Dar atunci sunt obisnuiti cu intrebarile tale, ce mai conteaza una sau cateva in plus? Eu cred ca numai un oncolog poate sa raspunda la intrebarea ta, de aceea m-am gandit la ei :). Si esti interesata direct.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Da, Mihaela, asa gandesc si eu: daca noi nu luptam ptr. binele ei, atunci cine? Dar crede-ma ca sunt multi parinti care efectiv asculta orbeste ce spun doctorii... eu nu-s asa daca mi se pare mie ca nu e ok, pai atunci ori ma lamuresc ei pe mine ca de fapt, e ok, ori eu pe ei ca nu e ok. Si atunci cand m-am certat cu sefa de sectie, desi ne-am spsu lucruri nu foarte ok una alteia, la sfarsitul conversatiei m-a imbratisat inainte de a iesi din camera. (Ea mi-a spus [mai pe ocolite, asa], ca ea crede ca eu nu i-as da doza prescrisa acasa, daca mie mi se pare doza prea mare si eu i-am spus ca eu cred ca ea incearca sa acopere greseala unui alt medic [cel care a crescut doza nejustificat]). Deci, pana una-alta, am fost amandoua foarte sincere si ne-am spus exact in fata ce am gandit. Si acum suntem prietene iarasi.

_
Mami Nadia si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

VICTORIA


www.facebook.com/pages/Acute-Lymphoblastic-Leukemia/178051842277685" target="_blank">Acute Lymphoblastic Leukemia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Desiree, ca tine e sotul meu. eu chiar am incredere in doctori. dar cu sotul meu nu le merge...

am avut o experientza in care chiar i-am multumit lui Dumenzeu ca sotul a fost cu mine si aluat atitudine prompta.
O dr vroia sa-i faca o procedura gresita lui William (din pacate a fost cu voie).
sotul meu era de fatza si am vazut cum s-a inrosit si s-a ridicat in picioare si i-a pus mana pe mana dr si a oprit-o.
in 2 min eram deja afara din cabinet...dupa ce i-a facut un scandal monstru.
ne-am dus la alt dr. si ne-a confirmat ca sotul meu a avut dreptate.


michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Aoleu fetelor, ma speriati ... Eu sunt genul care chiar am incredere in doctori, e adevarat ca dupa un diagnostic studiez mult pe net si incerc sa inteleg ce se intampla, dar in general nu prea imi vine sa sar la gatul lor. Desi si eu am avut ceva indoiala cu fiu-meu care anul trecut a fost operat de hernie si scrie pe net ca de regula, la operatie se verifica si cealalta parte si daca exista se corecteaza ... Ei bine, nu stiu exact ce s-a intamplat dar anul asta a facut in partea cealalta si a trebuit sa-l operam iar, ceea ce pentru un copil de varsta lui este o trauma.

Oricum concluzia este ca teama de diagnistic gresit exista peste tot in lume, nu numai in Romania.

Mergi la inceput