Strumfi & prichindei de iul-aug 2011 (52)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anaemi spune:

Neata fetele !

Noi tot cu muci , tot cu medicamente,tot cu aerosoli si aseara iar cu febra 38.5. Innebunesc!

Ilida, nici Petru nu se rostogoleste,de ridicat in genunchi s-a ridicat de cateva ori,de-a busilea nu merge,de mancat nu exceleaza...Daca s-ar putea sa stea toata ziua in brate si tzitzi la discretie ar fi super.

Andra si Petru este super agitat cateodata. Se zvarcoleste de mi-e sa nu-l scap.Si daca este la E cand il apuca zvacul, evident ca mi-l paseaza mie, pe motiv ca la el nu sta.

De olita, am zis [cum am facut eu si cum au fost ai mei,nu ca sa faca la fel ca mine.

Si Anastasia a facut direct la wc pt ca a vrut,dar fara reductor pt ca nu-l vroia si stateam eu sa o tin. Ba chiar avea momente cand vroia sa faca din picioare ca asa-l vazuse pe Filip.
Probabil a fost asa si pt ca-l vedea pe F mereu la wc.


Eu sunt obosita si cam irascibila.Mi s-a luat de boli, mi s-a luat de nopti nedormite...mi s-a luat !!!!!!
Stiu ca o sa treaca, dar in momentul de fata simt ca nu mai pot!

Dupa amiaza mergem cu Filip la logoped! Sper sa fie bine!

Pupici la toate!




Anamaria cu Filip (06.03.2007) & Anastasia (03.08.2008) & Petru (29.06.2011)

Dragostea [...] toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda.
Dragostea nu cade niciodata...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andy08 spune:

Salutare!


Vin si eu la raport: Andrei a avut de joi pana luni gastro-enterita, pe care am luat-o si eu (sunt in a 3-a zi), iar Emma a facut ieri febra, asa ca ma astept sa o ia si ea... Anaemi, te inteleg asa de bine cu bolile.... Noi, de 2 luni, suntem tot bolnavi. O saptamana suntem rupti, in a doua incercam sa ne refacem, dar nu apucam, ca ne ia alt virus si iar tragem o saptamana. Nu mai putem sa ne vedem cu nimeni, sa iesim la plimbare, la cumparaturi, nimic. In weekend se anunta 16 grade, dar parca vad ca nu putem iesi. E de groaza! Si cel mai ciuda mi-e ca le fac si eu cot la cot cu copiii si nu pot avea grija de ei cum trebuie. Cred ca m-au cam ajuns noptile nedormite, regimul si suptul la o ora jumate....

Intr-o nota optimista, Emma merge in 4 labe de vreo 2 saptamani si e tare mandra ca poate ajunge unde vrea (baie, bucatarie), se ridica in picioare de tot ce prinde (pereti, mobila, scaune...), e plina de vanatai pe picioare de la atata cazut, dar nu renunta. Vorbeste pe limba ei (bababa, mamama, tatata, ghe, apa etc.), nu sta locului o clipa si e o dulce. La 9 luni are 8,8 kg si 68 cm. E tot grasuna.

Laura, imi pare tare rau ca piticul a fost asa bolnav. Sper ca sunteti mai bine si acasa cu totii.

Ilida, eu nu pot sa imi dau cu parerea despre evolutia lui Tudor, tot ce pot sa-ti spun e sa-ti asculti instinctul de mama. Daca esti ingrijorata si ti se pare ca ceva nu e ok, mergi la dr., mergi la mai multi, pana te linistesti. Eu asa am facut cu Andrei cu alergiile, desi pediatrul lui zicea ca nu are nimic copilul. Despre mancat, stiu ca e la moda baby-led weaning. Poate ca el e mai interesat de bucatele decat de hrana pasata.

Crisspy, cum mai sunteti?

Dar voi, Lori?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisspy spune:

Hello,

Anamaria, Andy imi pare rau ca sunteti bolnaviori .

Felicitari Emmei pentru patrulare

Noi suntem deocamdata in pauza, insa l-am dus pe Razvi la gradinita de luni si ma astept la virusii pe joi, vineri incolo . Asta ca, vorba ta Andy, vine week-end-ul calduros si trebuie sa ratam ca de obicei iesirea.

Am insa sperante sa nu se intample asa, sunt mici dar sunt acolo pe undeva

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

LA MULTI ANI DYA SI TALIDA!!!!

Sa aveti o zi minunata, insorita, sa fiti mereu iubite si sanatoase!!! Cate un buchet mare mare de flori pentru fiecare!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LORIALEX spune:

Buna fetele!
Sper ca nu sunteti suparate pe mine ,dar sa stiti ca nu am fugit,ci doar nu mai am timp nici de mine:muncesc,vin acasa unde muncesc iar si iar...tot asa.Nu ma plang pentru ca toate au rostul lor si frumusetea lor doar ca e un pic cam greu uneori,dar ne facem noi mari
Luca sta in picioare si nu mai vrea deloc in fundulet ,papa bine si s-a imprietenit ff bine cu bunica.In final a luat si biberonul in lipsa de tzitzi..nu mult,dar mai bine decat deloc,nu?
De cantarit si masurat o sa mergem abia in aprilie si o sa va tinem la curent.
De fapt am intrat sa va spun ca noi plecam in vacanta pentru 10 zile si nu o sa am acces la net si nici nu vreau=>vreau sa ma relaxez la soare,sa ma plimb si sa fac asta inca odata si inca o data...
Va pup cu drag pe toate prietene dragi ce-mi sunteti si sper sa va gasesc sanatoase atat pe voi cat si pe bebelusii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisspy spune:

'Neata,

sarbatoritilor din ultima perioada

Lori vacanta placuta, sa vii relaxata si odihnita . felicitari pentru Luca, e baiat mare de acum

Anamaria cum mai sunteti?

Andy voi?

O zi usoara tuturor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabrielita81 spune:

LORI vacanta placuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LORIALEX spune:

Va multumesc fetele!
Sper sa fie asa pentru ca nu am mai fost demult plecati si ,sincer,se simte:suntem toti stresati si lipsiti de vlaga.Sper ca aceasta vacanta la soare sa ne ....improspateze.
Va urez numai bine si sanatate la toata lumea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns any_eu spune:

Buna fetelor.

Ma numesc Anca si am o fetita minunata pe nume Bianca Antonia care e nascuta pe 11 august 2011. La nastere a avut 3,600 kg si 52 cm iar acum are 8 kg si 68 cm. Am fost foarte bucuroasa pentru ca am putut iesi la plimbare destul de mult timp, pana prin decembrie, profitand de toamna tarzie si ea dormea de fiecare data afara. Sunt fericita ca nu am avut probleme cu ea, a racit o singura data la 6 luni si jumatate pentru ca am asteptat cam mult la medic pe hol cand am fost la vaccin si toti pacientii erau raciti/gripati dar din fericire a fost o forma usoara, i-a curs nasul o saptamana dar acum e perfect ok.
Am alaptat-o exclusiv pana la 5 luni si jumatate iar acum nu are probleme in a accepta orice aliment pe care i l-am dat. Momentan trecem printr-o perioada mai dificila pentru ca asteptam dintisorii de sus (la 4 luni si 3 saptamani i-au iesit ambii jos si azi am observat dungulite rosii acolo unde trebuie sa sparga cei de sus) si nu accepta prea multa mancare, ieri de exemplu a mancat aproape toata ziua doar san, la lingurita strangea buzele si nu o voia.
Ca si dezvoltare se rostogoleste pe toate partile, parca e titirez, se ridica in genunchi si daca are de ce se agata se ridica si in picioare (deja mi-e frica de patut, s-a ridicat la marginea lui in picioare), azi am lasat-o in tarc pe spate pe o perna si am gasit-o in fundulet iar ieri am lasat-o pe spate si am gasit-o in picioare la marginea patutului deci mai stie sa faca multe dar nu a aratat pana acum. A invatat sa faca "pa-pa" cu manuta (momentan doar o flutura fara control dar coordoneaza fluturarea cu momentul cand cineva ii face "pa"), suntem in proces de invatare pentru "bravo" si "caca" (de cand a fost constipata la inceputul diversificarii am pus-o pe olita si facea mult mai bine decat in scutec si acum stie ca pe olita e mai bine si daca o pun face).
Pentru ca pana acum m-am laudat trebuie sa divulg si minusurile: noaptea se trezeste din 2 in 2 ore (incepand cu ora 12-1) pentru a sta la san, nu vrea apa sau ceai si nu vrea biberon (consecinta alaptarii exclusive dar nu regret nicio secunda si suntem in proces de invatare, deja deschide gurita cand ma apropii cu canuta cu apa si ii e sete), nu prea "vorbeste" in sensul ca nu spune nicio silaba, doar "aaa" pe diferite tonalitati (medicul ne-a asigurat insa ca e ok atat timp cat se cunoaste ca aude).

Sper ca nu am plictisit cu povestea mea, as vrea sa mai stau pe acest forum si cand am timp o sa mai citesc sa va cunosc virtual pe toate. Acum va las, ma duc sa-i pasez mazarea cu carnita de pui pentru ca la 13:00 e ora de masa Sper ca azi sa manance!

O zi buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabrielita81 spune:

Bine ai venit ANCA si bravo ai o micuta super

Mergi la inceput