Strumfi & prichindei de iul-aug 2011 (52)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Citat:
citat din mesajul lui ilida

Nu am mai avut chef nici de scris nici de comentat pt ca Tudor ma tot ingrijoreaza. De vreo 8 zile refuza sa manance altceva decat lapte.
din 06.07.2011 am un cavaler: TUDOR-ANDREI!
"Viata nu inseamna sa astepti ca furtunile sa treaca. Ci sa inveti sa dansezi in ploaie"




Apoi Ilida, stii ca si a mea a avut perioade si perioade. Asa cum zicea cineva pe FB, atata timp cat papa lapte, nu cred ca trebuie sa ne ingrijoram prea tare. Si eu initial ma intristasem, dar acum, cand vad ca a inceput iar sa si dea drumul, imi dau seama ca sunt doar perioade!! De exemplu, lui Imi nu i plac dom'le legumele e basta!! Nu stiu cum s o pacalesc!!!

Va pup pe tine si pe Tudor!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oxidoni spune:

Miha, nici Miruna nu mai vroia legumele, dar daca pun si putin avocado, le mananca foarte bine.

Laura si Anamaria, ma bucur daca bebelusii merg spre bine si sper sa se insanatoseasca repede!

Miruna s-a culcat azi la 20.45 si acum e deja la a 3-a trezire. Promitator, nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyblue spune:

ilida, tu vb acolo despre chestii strict motorii. nu stiu de unde ai scos asta cu autismul???
si acuma sincer, dc el nu are super abilitati fizice, nici n o sa fie interesat sa tina singur obiecte, pt ca nu i iese.

eu zic sa consulti un medic, pentru a face ceva exercitii motorii ca sa si dea drumul. sau sa l lasi in legea lui.

nu poti deloc sa banuiesti autism la varsta asta. absolut deloc. e imposibil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyblue spune:

apropo de chestia asta, fata finei mele nu statea in fund la 8 luni, deloc. tot asa nu avea abilitati fizice in grafic, era ff lenesa. a facut kineto si la 1 an si 2 luni mergea super bine.:)

kinetoterapeuta i a spus ca nu are initiativa motorie, motiv pt care nu exersa si nu si dezvoltase muschii, nu avea forta si deci nici chef de initiativa motorie. un cerc vicios pe care l a spart in 3=4 luni de kineto.

acum are 6 ani, este super frumoasa si inteligenta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyblue spune:

si eu imi cer scuze ca am absentat atata de pe forum si chiar si pe FB nu am mai fost la fel de activa, dar nu mai am timp pt nimic.


laura, imi pare nespus de rau pt vestile proaste. da doamne sa va faceti cu totii bine! la fel si voi, ana!

despre noi nu am f multe noutati.
mancam fructele cu 2 guri. e innebunit dupa fructe.
la legume cam strambam din nas, e pe toane, sau prb de cum imi ies mie.
inca nu am introdus carnea, oua sau lactate. mergem f incet cu diversificarea si ma tin f mult dupa ce spune krissy, nu ma grabesc deloc.

ma tenteaza autodiversificarea, mai ales ca iustin pur si simplu se arunca pe mancarea noastra. azi mancam varza cu mamaliguta si i am dat niste mamaliga, ca era cu mana pana la cot in farfuria mea.

nu si a scos nicio masa de lapte, din contra, uneori are una in plus. adica 5-6 mese de lapte. a cate 200 ml.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Citat:
citat din mesajul lui oxidoni

Miha, nici Miruna nu mai vroia legumele, dar daca pun si putin avocado, le mananca foarte bine.

Multumesc de pont Roxana. Am sa incerc asa maine. Dar Miruna nu se constipa de la avocado? A mea face caca mai tare, dar e ok ish!!!

Miruna s-a culcat azi la 20.45 si acum e deja la a 3-a trezire. Promitator, nu?

Of!!!!
Dar tii minte ca si a mea se trezea de foarte multe ori!! It's getting better!!! Vei vedea!!! Curaj, mai trezeste si sotul, eu asa fac fata psihic mult mai bine!! Ca nu mai sunt singura in momente din alea!!! Pupici.

Mami de minune de fetita Miruna-Maria (14 iulie 2011)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Citat:
citat din mesajul lui babyblue

ma tenteaza autodiversificarea, mai ales ca iustin pur si simplu se arunca pe mancarea noastra. azi mancam varza cu mamaliguta si i am dat niste mamaliga, ca era cu mana pana la cot in farfuria mea.

Si pe mine m ar tenta sa i dau mamaliguta.


_

Mami fericita de Iustin-Andrei (18.07.2011)





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cereline spune:

Ilida nu cred ca este cazul sa te ingrijorezi,desi Maya are 8 lunite este la fel,nu se rostogoleste, nu se intoarce de pe o parte pe alta,daca si prinde mana sub ea la fel tipa sa i o scot eu,nu avem nici un dintisor,iar de vorbit doar ba ba atat;Am fost cu ea la doctor si mi a zis ca este doar lenesa,sa mai astept pana luna viitoare sa vedem cum evolueaza!Multa sanatate puisorilor bolnaviori!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

Florina, nu te ingrijora cum vei face cu programul la vara, pentru ca ei isi schimba programul, asa ca vei gasi tu o solutie. Eva dormea mult in carucior, afara

Ilida, bataita. Nicio legatura cu autismul nu are ce-ai spus tu, stiu cum e, ca si eu am sperietoarea asta. Decat sa stai ingrijorata mai bine mergeti la un pediatru sa evalueze copilul, eu cred ca este pur si simplu mai lenes, Eva mea era asa. Cat despre mancare, daca-i place ce mancati voi, poate ar fi o solutie sa manance cu voi la masa? Filip asa mananca, suntem toti la masa si el in scaunelul lui cu mancarea lui. Azi, de ex, a mancat dimineata 3 lingurite din fructe si la amiaza vreo 5 de legume, dar ieri a mancat f bine.

Ana, de ce sa fie tarziu dupa doi ani? Fii-mea dupa doi ani a facut la WC direct, cu reductor, n-a vrut sa stea la olita, dar la noi n-a existat un potty training propiu zis- totul s-a desfasurat rapid, intr-o saptamana. Un copil e pregtit de olita atunci cand constientizeaza eliminarile si isi poate contracta sfincterele. Un indiciu celebru ar fi ca poate face lucrurile astea atunci cand urca singur o scara de fustei (de zidar, nu stiu cum sa explic, scara clasica, de te urci in copac pe ea)

Despre noi: acest copil ne-a doborat pe amandoi, este extrem de agitat, sta in fund, se ridica in picioare, inca nu merge de-a busilea, doar se pune pe pozitie si se hatana, dar nu-i ajunge. Nu, el urla fiindca vrea sa mearga. Am renuntat la wrap, prin casa sta in sling, asa sta mai cuminte, daca-l tin in brate atat se smuceste si se suceste incat mi-e frica sa nu-l scap
Am inceput si noi timid cu scutecele textile, e mult mai simplu decat mi-am imaginat.
De mancat, ii plac legumele, mananca pasat grosier, cu furculita, nu se ineaca si cand am ceva care se preteaza la BLW ii dau si lui in manuta, spre groaza lu' ta-su. Inca suntem la doua mese diversificate, a treia o incepem din aprilie. San la discretie, cum cere baiatul ii da mama:D

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madybulancea spune:

Andra identic e si rares,numai ca la noi m=a doborat numai pe mine ta-su e in delegatie si zice ca se odihneste,vine tocmai in aprilie pt o sapt poate 2 si apoi pleaca iar....si razvi era asa agitat numai ca el a reusit sa faca multe mai repede,mergea in 4 labe,mergea in picioruse tinandu=se de pat....dar rares e disperat ca nu poata sa faca nimic cand sta in fund si eu langa el intinde mainile dupa ale mele si se impinge si se ridica in picioare,in 4 labe nu sta...eeee cu cantec copilul asta....

Mergi la inceput