Strumfi & prichindei de iul-aug 2011 (52)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns corry_28 spune:

Prezenti la apel!
Gabrielita, si noi tot pe afara, la soare!
MA bucur ca ti-a iesit iaurtul.Te pup!
Oxidoni,am fost in parc si i-am dat in leagane.
Le place la nebunie
Aaa, si i-am mai pus pe calutii aceia cu manere (cu arcuri).
Le mai place f mult sa se uite la alti copii,cum se joaca.

Eu am avut un weekend minunat.
Mi-a facut mama soacra o surpriza, si a venit ea sa stea cu copii (si cu bona, desigur), iar noi (eu si sotul)am plecat acasa la soacra(de sambata dimi pana duminica).
M-am deconectat si m-am relaxat (daca nu o faceam cred ca ajungeam la Sp.9)
Ciudate sentimente:daca stau cu ei, imi vine sa-mi iau campii si tanjesc la 15 min linistite, iar daca este sa plec, nu ajung pana la poarta, ca deja mi-e dor de ei.
Oricum, am ajuns la concluzia ca nu ma voi mai intalni niciodata cu linistea si relaxarea de dinaintea copiilor.
Chiar daca am fost plecata, gandul meu a fost tot la ei (ce mananca? cat? au facut caca? sunt cuminti?aoleu, sa nu-i scape pe jos, sa nu-i tina prea mult afara...si tot asa..)

Au inceput sa doarma si ei mai binisor noaptea (nu se mai trezesc din opra in ora).
Se culca la 22.00 si se trezesc la 03.00, apoi la 07.00 si trezirea pe la 08.00 (asta este un caz fericit!!!)
Nu vor sa renunte la mas de noapte, deloc.
Sunt hotarata sa ma inarmez cu rabdare, si sa le dau DOAR ceai, la masa de la 03.00!
Dar, pe de alta parte ma gandesc ca asa, ar bea prea putin LP (doar la culcare 200 ml si la 07.00 cam 150ml...)
Sau poate or bea mai mult de 150 ml, la 07.00, daca le dau doar ceai la 03.00?
Ufff, nici nu stiu ce sa fac!~

In fine, va pup pe toate si va doresc o saptamana minunata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madybulancea spune:

Corry parerea ma e sa nu le scoti masa de noapte,Razvan al meu a papat pana la 2 ani,knd a terminat cu dintii,apoi se trezea dar bea putin max 100ml si atunci am decis sa nu ii mai dau si gata...poate chiar au nevoie de aia 150ml de lapte... nu chiar asa capat de tara ca ink se trezesc si beau lapte...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns v_florina spune:

salut fetele,

noi am avut un weekend plin, au fost zilele de nastere ale noastre, plus 7 lunite Stefan. Saptamana trecuta am muncit la curatenia generala, care s-a dus in cateva minute.

Ca vorbeati de program, Stefan are doua somnuri (a renuntat la unul de vreo luna). Doarme cam o ora de fiecare data, cam la 3 ore de la ultimul trezit.
Noaptea a inceput sa-si mentina ora de culcare in jur de 10, si trezirea la 9. Treziri peste noapte cam 3-4.

Ucu diversificarea merge cam greut, nu prea vrea sa manance bine. Uneori nu vrea mancare pana nu se satura cu san, asa ca ce sa mai manance dupa... Insistam, avem rabdare.

Fetele care lucrati acasa si nu aveti cu cine sa lasati copilul, cum va descurcati? cand lucrati? Ca eu reusesc sa fac ceva doar noaptea, dupa ce il adorm, si oricum sunt cam obosita atunci ca nu dorm peste zi. Sunt cam rupta, de o saptamana ma culc numai pe la 2-3, si ma trezesc la 9 cu el, plus trezirile de peste noapte.

Pupam strumfii primavarateci!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns navicula spune:

Buna si de la noi!
Luca de obicei se trezeste pe la 6-6.30, noroc ca s-a schimbat ora si acum se trezeste la 7 . Adoarme pe la 10, cam jumatate de ora, la 13 tot maxim o ora mai doarme, si spre seara pe la 17-18, inca o jumatate. Afara doarme tot maxim o ora cand iesim.
Florina si noi stam la fel de prost cu mancatul, daca asta te consoleaza , dar si eu am rabdare si astept sa descopere gustul miraculos care-l va face sa rada 200 de ml de mancare. Cred ca iti este foarte greu sa muncesti si sa ai grija si de Stefan, eu nu fac decat menaj si mi greu, d-apoi sa-mi mai pun si mintea la contributie pentru altceva. Sper ca Stefan sa descopere jocul pe langa mama si nu cu mama, iar tu sa poti munci peste zi. La multi ani pentru aniversarile voastre si pentru cele 7 luni ale lui Stefan.
Corry nu stiu ce sa zic despre renuntarea la lapte peste noapte, 250 ml de lapte pe zi la copil sub un an mi se pare putin. Sper sa gasesti cea mai buna solutie pentru voi. Ma bucur ca ati reusit sa va relaxati un pic peste week-end, si intreadevar dupa ce ai copii, gandul e doar la ei, oriunde ai fi.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns navicula spune:

Si eu l-am dat saptamana trecuta pe Luca in leagan si ia placut. Am fost la sfarsitul saptamanii la ai mei si am stat la soare ca deja ma saturasem de stat la bloc. A fost asa de bine, iar aseara avea Paula o pofta de mancare de nu reuseam sa o mai satur, ma gandesc ca poate ii creste si lui Luca pofta de altceva decat tzitzi, dar nu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura13 spune:

scurt ca misuna alex pe la picioarele mele
corry mie pediatra mi-a spus ca la varsta asta este nevoie de min. 500ml de lapte/zi. iarutul sau branzica sunt suplimentare, nu intra la calculul celor 500ml.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaemi spune:

fetele

Eu o sa fiu putin in umbra pt o perioada pt ca am ffff multa treaba.

De maine o sa ma apuc de curatenia generala care probabil o sa se intinda pe mai multe zile pt ca o sa fiu singura si Petru nu ma prea lasa.

Plus ca trebuie sa ma apuc serios de tradus si scris pt lucrarea de disertatie....am intrat in criza mare de timp si sinncer nu stiu cand o sa le fac pe toate

Sper sa reusesc!

La multi ani Florina !!! si sotului si lui Stefan nu am stiut ca a fost ziua ta

Va pup cu drag pe toate !!!!

Anamaria cu Filip (06.03.2007) & Anastasia (03.08.2008) & Petru (29.06.2011)

Dragostea [...] toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda.
Dragostea nu cade niciodata...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oxidoni spune:

La multi ani fericiti Florina!!! Sa fiti cu totii sanatosi si sa va mearga numai bine!

Anamaria - spor la treaba, si spor si cu lucrarea. Sa o termini mult mai repede decat te astepti!

M a inceput sa doarma mai putin dupaamiaza...azi doar vreo ora in manduca.
Si o sacaie niste dinti, saracuta...musca tot, plange, se enerveaza...

Va pupam

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaemi spune:

Maaaa,nimeni nimeni ????

Noi suntem pe aici ...pauza de tzitzi de la curatenie. Toata casa este cu fundu'n sus.

Am spalat perdelele, tocurile si geamurile . Petru a stat in spate in manduca si a tras un pui de somn. Azi noapte a avut n treziri...numai de la 12 la 2 s-a trezit de vreo 5-6 ori

Probabil a zis sa ma tina in forma pt curatenie

Corry felicitari pt iesire. Te invidiez Ce as iesi si eu singura cu al meu pt vreo 2 zile, siiiiinguri singurei

Va pup pe toate !

Anamaria cu Filip (06.03.2007) & Anastasia (03.08.2008) & Petru (29.06.2011)

Dragostea [...] toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda.
Dragostea nu cade niciodata...



Mergi la inceput