Strumfi & prichindei de iul-aug 2011 (52)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Citat:
citat din mesajul lui AlyMih

Miha hai ca iti raspund eu..duminik a fost atat de cald si frumos in Iasi..am fost si ne am plimbat prin copou ..in amble parcuri apoi in mall la on inghetata!!Te asteptam cu drag la Iasi

Mamicuta fericita de baietel Ianis-Andrei(5 iulie 2011)


Vai ce nostalgie si suspine m au cuprins!!! Fara cuvinte, multumesc mult de raspuns!!! tie si lui Ianis!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Citat:
citat din mesajul lui anaemi

Miha,Corry,Andy

pupici la toate

Anamaria cu Filip (06.03.2007) & Anastasia (03.08.2008) & Petru (29.06.2011)

Dragostea [...] toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda.
Dragostea nu cade niciodata...






Anaemi si voua: tie si gashtii: Petru, Anastasia si Filip!!
Apoi trimit pupici si la toate fetele care mai activam si pe aici!!

Imi vine sa rad si sa plang cat de putine am mai ramas!!! Imi vine sa ma apuc sa citesc odiseea sarcinii, atat de mi e dor de cand eram TOATE active si era liniste si pace!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns morenna spune:

dupa o perioada de absenta dar efectiv nu mai am timp de net,doar daca ziua ar avea mai mult de 24 h ,David vrea mereu atentie se plictiseste repede intr un loc asa ca il pun in pat cu jucarii,apoi in premergator ba in carut ba la masuta si uite asa abia am timp sa fac si eu ceva mancare si curatenie printre picaturi,am zile intregi cand nici nu deschid netul ,dar sunt o mamica implinita

in alta ordine de idei....avem si noi un dintisorde azi,sincera sa fiu fara sa vreau am observat in seara asta cand m a muscat de deget am simtit ,,sper ca si ceilanti sa iasa asa usor si fara dureri ca si acesta,in rest ziua ne jucam mancam si dormim iar noaptea dormim de la 10 pana la 7 neintrerupt ,v am zis cat de muuuuult il iubesc? el este centrul universului meu sa l manance mami de baiat cuminte
toata gasca si mai intru si eu cand pot


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corry_28 spune:

Buna dimineata,

Aseara i-am separat (din nou) pe pici.
A fost o noapte buna (nu reusesc sa-i fac sa renunte la masa de noapte, deloc...)
Trezirea definitiva, a fost pe la 07.20.
Ii culc la un capat al patutului, si ii gasesc la celalalt!
Daca ii las sa se foiasca mult, se intorc pe burtica si gata, s-au trezit!!!

Astazi le-am facut program:mergem in Tineretului, la un loc de joaca!
Vreau sa-i dau in toate chestiile alea, sa-i vad cum reactioneaza.

Vreau sa vand si carutul, sa iau unul sport, mai usor!
Lor le place in carut, si la fel, stau tantosi in fundulet si privesc lumea.
S-au dus vremurile cand dormeau mult si bine...ehe...bine, cel putin ca nu plang!

Am si eu o meteahna:copii vostri ce program de somn au in timpul zilei?Cat rezista trezi?
(la mine, cu cat dorm ziua mai putin, cu atat sunt mai agitati noaptea)
Aly, Ana

Va pup pe toate, o zi minunata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisspy spune:

'Neata,

Andy lui Razvi ii fac aerosoli cu ventolin si i-am pus 2ml cu 2ml de ser - asa i-au dat in decembrie de la spital. Recunosc ca atunci avea pneumonie si m-am speriat si i-am dat doza asta (care cica ar fi intr-adevar cam mare ) insa tusea ca si Andrei fara intrerupere ore intregi. Dupa 2 reprize de aerosoli din astia s-a oprit din tuse, mai behaie din cand in cand dar barem nu mai tuseste asa rau. I-am luat si Baby Haler ca sa-i pot administra ventolin pufuri dar se sperie de el si asa am ramas pe aerosoli. Ii pun mascuta si se uita linistit la desene.

Ieri mi-au venit rezultatele la exudatul lui faringian si avem streptococ . I-am repetat astazi si i-am facut si Andrei. Sper sa nu fie ca altfel il retrag de la gradinita vreo 2 luni sa-l imunizez caci trebuie sa-l si operam de hernie si nu pot sa o fac daca este bolnav.

In legatura cu Andra am reusit sa vb cu cineva de la un spital de copii din Bucuresti si ma duc vineri seara sa o testam si sa o intoarcem pe toate partile. O sa o vada si un gastroenterolog si in functie de rezultate si de parerile doctorilor o sa vedem ce facem mai departe. In nici un caz nu ii dau lapte de soia pana nu stim exact ce se intampla cu ea. Da sunt pe FB, insa mai mult ziua la noi. Vb daca te prind in zona, cum te gasesc ca nu te vad in lista.

Voi cum mai sunteti?

Anamaria faza cu statul in fund mi-a pus capac, nu stiu, mai mult pt ca s-a prea adunat toate in fundul nostru. Si Razvi a stat in fund la 8 luni si nu-mi faceam deloc probleme, insa uite ca a reusit madam sa-mi mai bage un cui . Cand terminam cu toate analizele importante o sa ma ocup si de asta.

Laura noua ni s-au recomandat aerosoli cu ventolin si flixotide. Ventolin numai in crize si facea crede-ma, tuse seaca si tusea ore intregi fara pauza. Voi cum mai sunteti?

Coryy la noi programul de somn e cam asa: dupa masa de dimineata doarme maxim 2 ore si dupa masa de pranz cam tot asa. Acum depinde ca daca e si Razvi acasa asta face galagie si o trezeste, insa apuca si pe timp de "razboi" cate o repriza de cate 1 ora, cand doarme si el dupa-amiaza Andra doarme mai bine.

Sanatate tuturor si felicitari pentru noile achizitii.

fetele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns any_eu spune:

Corry Programul de somn de zi al Antoniei arata cam asa: pe la 10-11 doarme 30-40 de minute, afara pe la 15 inca 30-40 de minute si apoi, uneori mai doarme seara inca 30 de minute. Indiferent de cat doarme ziua noaptea tot se trezeste. Ieri de exemplu a dormit 2 reprize de cate 20 de minute fiecare si s-a trezit in plansete si cu mainile in gura iar eu iar dau vina pe dintii de sus. Doamne, cand vor iesi ca nu mai pot de 2 luni o dor, sunt proeminenti, parca au aparut dungulite rosii acolo unde trebuie sa sparga.

Cat a fost mica dormea mai tot timpul afara dar in decembrie cand am mai putut sa o scot cu caruciorul avea 4 luni si asta stia sa faca. In port-bebe a dormit la fel de mult. Acum insa nu prea vrea sa adoarma. Sta, se uita peste tot, daca uit sa-i leg centura de siguranta se ridica sa vada rotile caruciorului care merge pe langa noi sau sa sara la baietelul cu care ne plimbam si cand i se face tare somn incepe sa scanceasca apoi sa planga si nu adoarme, trebuie sa o iau in brate. Ieri am reusit sa o pacalesc si a adormit cu un biscuite in gura, a fost tare dragalasa, cu capul intors ca ii batea soarele in ochi si cu biscuitele efectiv in gura a inchis ochii si a adormit.

Ma bucur mult cand citesc problemele voastre cu bebeii apropiati de varsta, tot traiam cu impresia ca numai eu am probleme. Prietenele mele sunt inca in faza 2-4 luni si bebeii dorm la plimbare si mai toata noaptea si sunt atat de linistiti ca mi-e ciuda

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabrielita81 spune:

ANDY multumes tare mult...toti copilasii nostri sunt superbi

MIHA scuze cam tarziu cu amintirile din IASI..da frumos orasul nostru..eu stau in Canta si dimineata am tras o plimbare pe Pacurari pana la Petru Poni cu opriri in parcuri iar dupa amiaza pe Dacia pana in Alexandru si iar in parc....din pacate nu am putut ajunge si eu in Copou am fost singura ,tati nostru a fost de servici si cam greu singura cu doi copilasi pana in Copou.sper sa iti aduci aminte placut de Iasi cand noi iti povestim nicidecum sa te intristezi si sa-ti facem dor mare mare de casa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andy08 spune:

Crisspy, ai PM.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura13 spune:

corry din punctul meu de vedere, alex doarme f putin. spre exemplu azi: s-a trezit la 7.30 (dormea de la 9.30), a dormit 40 de min de la 10.30-11.10, apoi a domit 1h si 10 min (de la 2.50 pana la 4) si a mai adormit seara la 8.45, dupa baie si bibe. deci 11h. nu stiu ... mie mi se pare putin.
are zile cand amandoua somnurile sunt de 45min, are zile cand doarme 3 somnuri de 20 min ... ma rog, ideea e ca alex peste zi nu doarme mai mult de 1h1/2 la un somn (asta se intampla o data la cateva saptamani), de obicei somnul este de 30-40 minute. si sta treaza cam 4h intre reprizele de somn.
tin minte, SIGUR, ca dani la varsta asta dormea un somn mic dimineata (30min), apoi un somn sanatos la pranz 2-3h si, cateodata, mai dormea si 30 min mai pe seara (drept e ca dani se culca pe la 21.30).
deci, depinde de copil. alex ar dormi bine noaptea, dar el are problema cu refluxul, asa ca sunt treziri, nopti si cu 2 mese pe noapte, plimabri nesfarsite intre patutul lui si al nostru. eu ma trezesc mai obosita decat ma culc (si ma ajuta si florin noaptea!!!!)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilida spune:

Somnul lui Tudor:
- cam la 10am: 30min, max 1h
- afara la pranz: nu doarme deloc, e girofar si atent in jur
- 4pm: 30min, f rar 1-2h
- noaptea: 10pm-7.30am cu 3-4 treziri

Deci cam 11-12h/zi si la noi. Putin, dar asta-mi e copilul

El da semne de oboseala cam la 3h de activitate.

Mergi la inceput