Strumfi & prichindei de iul-aug 2011 (52)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns corry_28 spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihahegarty

Corry, hai inapoi pe FB, se pare ca fetelor tare le e dor de tine!!! Si desigur si mie mi e dor!!! Chiar daca nu ai timp de postat e fain sa te avem printre noi. Ce zici? Vii inapoi?

Mihaela, cea mai fericita cu mic Imogen Tara
21.07.2011
Sfintii Arhangheli Mihail si Gavril ne vor proteja pe tot parcursul vietii.


Miha, esti draguta ca intotdeauna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisspy spune:

'Neata,

Andy imi pare rau ca sunteti iar virusati . Daca te consoleaza si noi am luat-o de la capat dupa 1 saptamana de antibiotic a fost la gradinita 3 zile si am inceput cu muci si tuse tare nasoala .

Razvi inca e incarcat dupa 5 zile de tuse, am trecut pe aerosoli cu adrenalina in loc de ventolin (care il agita). M-a certat dr ca i-am facut o cantitate mare de ventolin, insa eu asa am stiut din decembrie cand am fost la Gomoiu. Ma rog l-a ascultat la plamani, s-a uitat in gurita, urechi si gata. O intreb de 1 an de zile ce sa fac cu Razvi ca transpira excesiv, nici o reactie din partea ei.

I-am facut si Andrei vaccinul de 6 luni, la bilant stam tare prost: nici un cm in plus in lungime, circumferinta craniana sau toracica, si numai 200gr in greutate . M-a bagat de tot in ceata: in decembrie cand i-am facut analizele mi-a zis sa nu-i dau fier ca nu e asa de anemica (eu i-am dat la sfatul Irinei), despre analizele din martie care au iesit mai bune imi zice ca fata e anemica si sa-i dau 10 picaturi de fier de 2 ori pe zi. Plus ca vai nu sta in fundulet la 6 luni jumate? Trebuie sa facem fizioterapie. Mi-a dat si Tonotil sa-i dau. In plus mi-a zis sa o trec pe lapte de soia ca suspecteaza ea ca Andra ar avea alergie la proteina din laptele de vaca, si daca face ceva si la laptele de soia sa-i facem analize pentru alergia la proteina. Am intrebat-o de ce nu facem mai intai analiza si in functie de asta o trec sau nu pe alt tip de lapte - nici o reactie.

Am un milion de nervi ca nu mai stiu cum si ce sa fac cu copiii astia .

Am iesit si noi in carucior si este ca girofarul, se uita sa vada ea tot. Nu vrea sa doarme in carut mai deloc.

Cu mancarea noi stam cam asa:
- dimineata - 100ml de fructe cateodata si mai putin, insa niciodata mai mult
- intre mic dejun si pranz foarte rar lapte - 60-90ml
- pranz - piure de legume cu carnita - maxim 120ml
- iarasi o portie de lapte (si asta tot rar) - 60-90ml
- dupa-amiaza - 17:00 - cereale cu lapte sau piure de legume - il prefera pe ultimul insa nu mananca mai mult de 60 ml
- seara la culcare - 120ml lapte
- peste noapte maxim 200ml impartit in 2-3 mese

fetele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns any_eu spune:

Antonia a facut aseara primii "pasi" in 4 labe. Nu prea mai are puncte de interes ca sa se deplaseze, incepe sa se plictiseasca si de telecomenzi, telefoane, sticle (jucariile nu-i plac, e mai nonsomformista ). Prin urmare azi am intins pe jos plapuma (prima tentativa a fost doar cu patura dar s-a lovit cu nasul de podea si a plans) si am amagit-o sa mai mearga. Acum se tavaleste pe jos pe plapuma.
As vrea si eu sa stiu cu ce crema as putea sa o dau pe fatza pentru ca dupa zilele astea cu soare deja e negricioasa (seamana cu sotul si se innegreste repede).
Am o MAREEE problema ii a o face sa accepte sa bea lichide. Ii place doar sucul de fructe dar nu vreau sa-i dau prea mult sa nu creada ca e lichidul predominant. Nu bea ceai ori apa, nu bea cu biberonul, cu cana cu cioc ori cu cana normala. Doar uneori accepta cateva gurite si sper ca daca vine vremea mai calda va bea pentru ca-si va dea seama ca-i face bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda82 spune:

Crisspy mi se pare exagerat pediatrul tau.Cunosc o gramada de copilasi care abia pe la 7 luni au inceput sa stea in fundic si sunt f sanatosi.O fata care a nascut in aceeasi zi cu mine, are un baietel care se tara cand Nectaria nu o facea, insa nu statea nici el in fundic la 6 luni jumatate, insa acum sta.Sa nu fii ingrijorata de asta.Mi se pare ca si multe picaturi de fier ti-a dat.Mie dr mi-a spus ca se da o picatura la kilogram.

Mami fericita de Nectaria(29.07.2011) si 10 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabrielita81 spune:

FETELOR nu va ingrijorati cu statul in fundulet ...nepoata mea a stat in fund la 9 LUNI si este perfect sanatoasa.
E greu adevarat ca mame ne facem o mie de ganduri si griji cunosc, eu mai am momente cand mi se pare nu stiu ce....dar sunt sigura ca nu are nimic si e bine..de exemplu fata mea are 7 luni si nu zice decat vreo 2 silabe despre mama si tata nici nu poate fi vorba si pana la urma tot va vorbi..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andy08 spune:

Anaemi, ma bucur ca sunteti mai bine.

Crisspy, imi pare rau sa aud ca iar v-ati virusat. Cum adica i-ai dat prea mult ventolin? Cat i-ai dat? Si Andrei e pe ventolin, 1 puf la 6 ore. Duminica a tusit fara oprire de la 5 dimineata la 8 seara. Avea pauza de cate 20-30 secunde intre puseuri. Abia spre seara s-a marit pauza la cam 1 minut. Plangea ca-l doare in cosul pieptului si ma ruga sa-i dau pompa (ventolinul). Sper ca Razvi e mai bine acum.

Cu Andra, te cred ca esti f. ingrijorata, ai toate motivele. Ca nu ia bine in greutate, mai e cum mai e, dar daca stagneaza si in inaltime/circumferinta cranianna e chiar serios. Profita de faptul ca esti in Romania si mergi sa-i faci analiza la proteina bovina la privat (aici si daca vrei sa mergi la privat, tot iti trebuie trimitere), nu mai sta dupa pediatra. Oricum mai mult de jumate din copiii cu alergie la lapte sunt alergici si la soia. Daca intr-adevar e alergie, atunci se explica de ce nu creste si nu ia in greutate. Mai ales ca acum bebeii cresc intr-un ritm f. rapid. Andrei mi-a crescut 2 cm in 4 luni (trebuia sa creasca 1,5-2 cm pe luna in perioada aia) si cate 200g pe luna si ce a pierdut atunci in inaltime si greutate nu a recuperat nici acum. Sper sa depasiti perioada asta cat mai curand.
Esti pe FB? Ca am putea vb. mai usor acolo, pe chat.

Gabrielita, tot vreau sa-ti spun ca-mi place de numa' poza ta de la avatar si tot uit . E o papusa pitica ta!

Any, felicitari pt. misunatoarea mica. Cu lichidele, nu stiu ce sa-ti spun, ca nici Andrei nu a baut apa cat a fost mic (acum, la 3 ani, bea binisor, as spune), iar Emma nici nu e interesata de altceva decat tzatza. Nu stie sa bea din canuta, biberon...Lui Andrei ii puneam mai multa zeama in pireurile de legume, ca sa fiu sigura ca e hidratat. Daca uda pampi cum trebuie, e ok. O sa bea ea si apa mai incolo, mai ales cand vine vara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AlyMih spune:

Fetele bun asearaDe cand nu am mai intrat pe DC ..rusine sa mi fie

Noi suntem binisor..Ianis e mofturos ..in schimb ma bucur ca nu am probleme cu diversificarea..merge f bine!
Cory
Miha hai ca iti raspund eu..duminik a fost atat de cald si frumos in Iasi..am fost si ne am plimbat prin copou ..in amble parcuri apoi in mall la on inghetata!!Te asteptam cu drag la Iasi
Am sa citesc din urma dar vad cu nu prea am mult de citit..nu ati avut spor la scris
Va pe toate toate!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaemi spune:

fetele

Crisspy imi pare rau ! Poate asa este ea, nu stiu ce sa zic! Analizele le-ati mai repetat?

De stat in fundulet, Petru a inceput sa stea mai bine dupa 7 luni.

Anda ma bucur ca bb din burtica este bine si felicitari pt Nectaria plimbareata ! Te inteleg ca esti obosita, este si normal. Incearca sa te odihnesti cat poti de mult ca apoi vine "distractia".

Any nici Petru nu prea bea apa,dar si eu cam uit sa-i dau Nu stiu daca bea 50 ml/zi...sanul este baza.

Miha,Corry,Andy

pupici la toate

Anamaria cu Filip (06.03.2007) & Anastasia (03.08.2008) & Petru (29.06.2011)

Dragostea [...] toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda.
Dragostea nu cade niciodata...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura13 spune:

Citat:
citat din mesajul lui crisspy

'Neata,

Andy imi pare rau ca sunteti iar virusati . Daca te consoleaza si noi am luat-o de la capat dupa 1 saptamana de antibiotic a fost la gradinita 3 zile si am inceput cu muci si tuse tare nasoala .

Razvi inca e incarcat dupa 5 zile de tuse, am trecut pe aerosoli cu adrenalina in loc de ventolin (care il agita). M-a certat dr ca i-am facut o cantitate mare de ventolin, insa eu asa am stiut din decembrie cand am fost la Gomoiu. Ma rog l-a ascultat la plamani, s-a uitat in gurita, urechi si gata. O intreb de 1 an de zile ce sa fac cu Razvi ca transpira excesiv, nici o reactie din partea ei.

I-am facut si Andrei vaccinul de 6 luni, la bilant stam tare prost: nici un cm in plus in lungime, circumferinta craniana sau toracica, si numai 200gr in greutate . M-a bagat de tot in ceata: in decembrie cand i-am facut analizele mi-a zis sa nu-i dau fier ca nu e asa de anemica (eu i-am dat la sfatul Irinei), despre analizele din martie care au iesit mai bune imi zice ca fata e anemica si sa-i dau 10 picaturi de fier de 2 ori pe zi. Plus ca vai nu sta in fundulet la 6 luni jumate? Trebuie sa facem fizioterapie. Mi-a dat si Tonotil sa-i dau. In plus mi-a zis sa o trec pe lapte de soia ca suspecteaza ea ca Andra ar avea alergie la proteina din laptele de vaca, si daca face ceva si la laptele de soia sa-i facem analize pentru alergia la proteina. Am intrebat-o de ce nu facem mai intai analiza si in functie de asta o trec sau nu pe alt tip de lapte - nici o reactie.

Am un milion de nervi ca nu mai stiu cum si ce sa fac cu copiii astia .

Am iesit si noi in carucior si este ca girofarul, se uita sa vada ea tot. Nu vrea sa doarme in carut mai deloc.

Cu mancarea noi stam cam asa:
- dimineata - 100ml de fructe cateodata si mai putin, insa niciodata mai mult
- intre mic dejun si pranz foarte rar lapte - 60-90ml
- pranz - piure de legume cu carnita - maxim 120ml
- iarasi o portie de lapte (si asta tot rar) - 60-90ml
- dupa-amiaza - 17:00 - cereale cu lapte sau piure de legume - il prefera pe ultimul insa nu mananca mai mult de 60 ml
- seara la culcare - 120ml lapte
- peste noapte maxim 200ml impartit in 2-3 mese

fetele

Crisspy, fericita de Razvi (16.02.2009) si Andra - Maria (26.08.2011)



nu i-am facut niciodata aerosoli cu adrenalina. doar cu dexa sau flixotide. cat despre ventolin lui dani, care e pe tratament de astm, ii fac doar in cazuri de extrema urgenta, adica atunci cand tuseste pana aproape de voma, doar la tuse seaca. tusea productiva trebuie lasata sa se manifeste pt eliminarea secretiilor (cel putin noi asa facem).
multa sanatate copiilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Citat:
citat din mesajul lui corry_28

Citat:
citat din mesajul lui mihahegarty

Corry, hai inapoi pe FB, se pare ca fetelor tare le e dor de tine!!! Si desigur si mie mi e dor!!! Chiar daca nu ai timp de postat e fain sa te avem printre noi. Ce zici? Vii inapoi?




Miha, esti draguta ca intotdeauna!

O mama implinita de: Matei si Iustin * 03.08.2011*


Si tu Corry, si de aia, NU am sa renunt total la DC!!! Imi place sa va citesc si aici!!!
Pupici la gemenii odiseei!! Si mamicii lor!!

Mergi la inceput