Strumfi & prichindei de iul-aug 2011 (52)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns v_florina spune:

Fetele, pe aici este chiar liniste mare...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns v_florina spune:

ok, hai sa va zic despre noi. Ieri l-am lasat pe Stefan pe o paturica pe jos, pe spate, si l-am gasit pe burta. Dar sanu va inchipuiti ca a repetat figura :) oricum, asteptam, avem rabdare.
In schimb, imi topaie cand il tin in brate, asta de la vreo 5 luni, si uneori se mai intepeneste in picioare, adica ramane asa, ridicat, nesustinut. Oricum nu imi fac sperante ca se va ridica pana nu invata sa se rostogoleasca.

In rest, ieri si azi a iesit cu mama la plimbare in carucior, ca sa pot spala eu geamuri si altele.
Madi, ca tot intrebai de carucior. De cateva zile am inceput sa-l scot asa, mai ales pt ca putem sta cu orele afara, iar in manduca imi rupe mijlocul. E foarte caraghios, are o fata asa importanta, zici ca este mare sef. Nu sta rezemat, sta batos in fundulet si priveste lumea. Pot spune cu surprindere ca nu ii displace in carucior.

Pup fetele si asteptam o revigorare a forumului, odata cu venirea primaverii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaemi spune:

Maaaaiii Miha ce spui tu acolo??? 3 ani??? E prea putin...eu acum zic ca cel putin peste vreo 5 ani , asta daca m-o mai trage sufletul atunci sau daca nu ma razgandesc ori sa se intample fara sa vrem.

Andy si multumim de intrebare ! Noi suntem mai bine decat saptamana trecuta, dar tot mai avem mucisori si cateodata si haraiala in piept; dar nu are mereu si daca tuseste, ii trece.

Imi pare tare rau ca nu mai scapati de bolile astea ! Nesuferite mai sunt virusurile astea!!!

Florina sa sti ca si eu l-am scos pe Petru in carucior si ieri si alaltaieri si la fel ca si tine, spre marea mea surprindere a stat ceva in el si ieri chiar a si dormit o ora si ceva

Si el sta tot asa batos Sper sa-si tina obiceiul ca taaaare bine a fost fara el in carca.

Si-a revenit si el usor cu mancatul, tot nu exceleaza, in sensul ca nu depaseste 100 g, dar eu sunt f multumita si cu atat.

In rest toate bune si frumoase !

Anamaria cu Filip (06.03.2007) & Anastasia (03.08.2008) & Petru (29.06.2011)

Dragostea [...] toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda.
Dragostea nu cade niciodata...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns v_florina spune:

Ah, pai prima zi cand am iesit cu caruciorul am avut senzatia ca am uitat ceva acasa :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madybulancea spune:

buna,ne-am luat carucior dar nu se omoara,sta juma de ora si apoi iar plange putin,iar il fura peisajul,iar mai smiorcaie nitel,dar nu l-am luat pana acum de acolo,dar nici mai mult de o ora juma nu prea am stat max 2.....o sa il mai las asa sa vad poate se obisnuieste,sper si eu...

Florina noi papam la 9-9:30 fructe apoi san si adoarme iar legume la 12:30-13 si cateodata mai suge pe la 14 dar cateodata nu vrea si mai suge pe la 16:30-17 pt ca se culca.....si apoi ne bagam in pat la 19 :30 suge se mai invarte prin pat iar la 20 max 20 :30 doarme,dar are treziri fara numar....nu stiu cat o sa mai rezist mai ales ca doarme si razvan in coasta mea...

multa multa sanatate bolnaviorilor!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura13 spune:

Andy08 nici lui alex nu prea ii place in tarc, sta f rar si f putin timp.
noi papam f bine (multumesc lui DD), cam asa:
dimineata: cerelea + para (obligatoriu pt ca e destul de constipat) + mar/borcanas/banana (mai rar din cauza constipatiei) (n-am gasit mango, dar vreau sa ii introduc)
pranz: piure de legume (morcov, patrunjel, pastarnac, telina, cartof dulce, nu ii place cartoful normal, fasole verde, brocoli, dovlecel cu carnita de curcan, vita sau galbenus de ou sau fara nimic, depinde de zi
la 17: iaurt cu fructe (nuu ii place simplu) sau branzica cu para/banana (depinde cat kk a facut si cum ), borcanas de cereale cu fructe
seara la culcare si peste noapte laptic. la greu.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura13 spune:

alex sta in carut, dar se plicti destul de repede. atunci ne oprim pe o banca, sta in picioare pe banca, se mai joaca acolo. mai nasol e ca plange un pic cand il punem in carut plange, dar il linistim cu bibe cu suc. si apoi din nou plimbare si ii place.
na, alex cam trebuie sa stea in carut, ca cine iese cu amandoi se cam chinuie f rau daca alex nu sta in carut. dar, pana acum, nu pot sa ma plang, reusim sa ajungem pana in parc cumintei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corry_28 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Gabrielita81

CORRY si cum il faci?

fericita de Sofia Gabriela 21.08.2011 si Rares Ionut 01.03.2005


Pentru inceput am luat o cutie de lapte Milli si un iaurt (ambele cu 3,5% GRASIME).
Fierb laptele si il las sa se raceasca pana devine caldut.
Il strecor si adaug un pic de LP (am citit ca il face mai pufos)si apoi, iaurtul.
Amestec incetisor, apoi il pun in recipientele de la Avent (cele mari).Imi ies 4 pahare pline si imi ramane si putin pentru data viitoare (sa nu mai folosesc iaurt din comert).
Apoi, recipientele le acoper cu un prosop, si le las langa calorifer ( se fac cam in 5 ore).Dupa ce s-a intarit, le bag in frigider.
Iese un iaurt ff cremos (gen Cremoso)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyblue spune:

buna fetelor.
urez multa sanatate bolnaviorilor si celor care isi serbeaza ziua.

noutati despre noi: iustin zice tata, baba, dada, cheche, gheghe,aca, acu, abu, aba. mama nu, rar doar cand plange. sunt "suparata" pe el.

e ochi dupa taica-su. desi il vede 2 ore seara si in wk.
a luat-o de-a busilea, dar nu are coordonare buna, o ia in spate, in nas. e la inceput. se ridica in genunchi de marginea patului. cam atat legat de achizitii.

legat de papa, am introdus seara iaurt, branzica. si un sfer de ou fiert. galbenus doar.

mesele noastre sunt cam asa:
8.30- 200 ml LP
10.30- fructe cu cereale 200 ml
13.30-200 ml LP
15.00- legume 60 ml (nu prea le mai mananca)
17.30- 200 ml LP
20.30- iaurt, branza, ou- putin ca suntem la inceput+ 120 ml LP
22.30- 230 LP

dupa parerea mea, mananca destul de mult, dar nu am ce-i face. ca urla de foame. nu pot neam sa-i scot laptele asta.are tot 5 mese,sa zic 4 dc are chef sa manance la 8 seara in loc de lapte, mancare.
gras nu e. doar falcos.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda82 spune:

Buna fetelor,

Sa va spun si despre noi...nectaria este o galagioasa de ceva vreme toata ziua spune, baba,bubu, dada, tata si ma mamaieste atunci cand nu-i convine ceva.Merge de-a busilea, insa e asa de comica ca sare mai mult si uneori vine in nas...insa e perseverenta.Se ridica si in patru labe, insa nu reuseste sa faca mai mult de o inaintare.Cand vrea se ridica ajutandu-se de cot in fund, insa nu o face prea des.Vrea sa se ridice in picioare in patut, insa nu reuseste decat trei sferturi, se pare ca inca nu e pregatita.Cand o sustin de axila sare ca un iepuras, insa are tendinta sa se sprijine pe varfuri, desi calca si cu toata talpa.Mi-e teama sa o pun in premergator, pentru ca inca nu se ridica sa stea teapana pe picioarele ei...

Sa va spun si despre bb din burtica...Am fst azi la eco avem 12 saptamani si un pic.Nu ne-a spus ce este dr, insa am vazut din masuratori ca femurul e mai mic cu o zi, si-mi amintesc ca la Nectaruta tot asa era la inceput(apoi era mai mare decat varsta gestationala, si s-a nascut inaltuta)si ne-a zis dr ca e posibil sa fie fetita si asa a fost.In rest ma simt bine cu sarcina, insa am o oboseala fff mare...

Mami fericita de Nectaria(29.07.2011) si 10 saptamani

Mergi la inceput