Strumfi & prichindei de iul-aug 2011 (52)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Gliana spune:

Laura, dar cum e refluxul lui Alex? Scoate papica fara ?? Mult?

De ce esti ingrijorata? Ca spune doara brr, ta-ta, da-da?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabrielita81 spune:

Cum stiti voi ILIDA....eu nu sunt in grup pe FB asa ca voi mai sta pe forum atat timp cat mai am cu cine conversa numai ca din pacate nici subiecte prea multe nu mai sunt deci la un moment dat ma vad obligata sa ma retrag.....oricum eu ma bucur ca v-am cunoscut virtual...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura13 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Gliana

Laura, dar cum e refluxul lui Alex? Scoate papica fara ?? Mult?

De ce esti ingrijorata? Ca spune doara brr, ta-ta, da-da?

mamica fericita a doi copii minunati Eric (26.08.2011) si Cristina (07.07.1992)






pai refluxul lui alex nu stiu cum e. dimineata si dupa masa de pranz e ok, nu da mancarica afara (cand cu macarea solida, daca cumva bea lapte alta e discutia). dupa masa de la 5 (de obicei iaurtel cu fructe, cereale cu fructe) da afara, nu f mult, dar da. dupa lapticul de seara nu da afara (in sensul efectiv de a ajunge lapte in afara guritei lui), dar i se intoarce din stomacel pana in gurita - alex are ceea ce se numeste reflux silentios (fara voma).
in schimb peste noapte alex doarme fffff rau din cauza asta, probabil ca a ajuns deja la esofagita de reflux, arsurile am inteles ca sunt efectiv CUMPLITE, de aceea se trezeste tipand peste noapte, nu se linisteste decat cu lapte (nu conteaza ca ii canti, vorbesti, ne jucam, leganam ... NIMIC nu functioneaza). problema mare este ca se trezeste asa si la 1h, alex e pe LP deci nu prea pot sa ii dau biberon dupa o ora din nou si avem nopti cand o tinem un urlet si cate o ora si jumatate [:((] si nu reusim sa il linistim. nu reusim.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns v_florina spune:

Seara buna fetelor,

Laura, ce rau imi pare de problema cu refluxul a lui Alex. Cand spune doctorul ca se va ameliora? Sa stii ca si noi suntem fata dinti, si dr spune ca nu vin intr-o luna.

Anda, ce frumos cu bebe, ma bucur mult pt tine. Si eu imi doresc repede inca un bebe, dar inca nu mi-au venit rusii, deci...

Anaemi, imi pare rau de cazatura lui Petru. Se pare ca asta este un milestone pe cae trebuie sa il bifeze toti, din pacate :)

Any, bine ai venit! Ai o fata foarte bine dezvoltata!

Alina_din, multa sanatate, cred ca a fost cumplit in spital. Felicitari pentru greutate, si noi suntem peste 9 KG :)

Despre noi, la 7 luni fara o saptamana avem 9.400 kg si 72 cm. Stefan nu prea mananca bine fructele. Masurat in ml (nu am cantar de bucatarie) mananca aprox 40 ml. Dupa legume este insa innebunit, si mananca aprox 100 ml. Doctora zice ca trebuie sa introducem carnita si branzica, dar as mai astepta vreo 2 saptamani.

Referitor la mese, as fi vrut sa va intreb ce program aveti voi, adica la ce ore dati mesele.

Altfel despre noi, saptamana asta Stefan a cazut in cap pe gresie, de la aprox 70 cm, cu mine langa el. Era asezat in scaunul de masina pe o canapea de bucatarie. S-a aplecat dupa o jucarie, scaunul s-a dezechilibrat, si a cazut pe gresie, din pacate cu capul inainte. L-am vazut, m-am intins sa-l prind, insa din pacate nu am mai apucat. Am fost la spital la Grigore Alexandrescu, unde sincer am fost placut impresionata de operativitatea medicilor. La radiografie a iesit ok, si cum nu a avut niciun fel de alte semne negative in urmatoarele 48 de ore, suntem ok.

Cu vorbitul stam binisor, zice baba, si foarte rar mama si tata, dar sigur fara dedicatie. Baba este de rau, zice mai ales cand se supara si ne bombane.

Este un mic terorist care vrea numai in brate, si care plange de mama focului cand ies din camera.

Pentru ca avem probleme cu adormitul, de o saptamana am inceput sa incerc sa-l adorm si altfel decat la san. Adica leganat, in brate. Incerc sa-l pregatesc cumva pentru perioada cand voi incepe munca, si va trebui sa adoarme cu altcineva. Apropo, Lori, voi cum ati procedat?
Se lasa adormit foarte greu, cu multe lupte si contre, abia dupa vreo ora de mutat in toate partile, plimbat prin toata casa si obosit de atata incordat, se lasa adormit. Imi este tare greu, insa ma gandesc ca lui ii va fi si mai greu cand nu voi fi acasa daca nu il obisnuiesc sa adoarma si altfel. In orice caz, zic ca o data din patru ori il adorm in brate, in rest tot la san. Seara am inceput sa il pun in patutul lui, si-l iau cu mine in pat la trezirea de la 3-4.

Pup fetele!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns v_florina spune:

Pentru fetele din Bucuresti, voiam sa va spunca astazi am fost sa vedem piscina pentur bebelusi, si am ramas sincer foarte placut impresionata de conditiile de acolo. DESI aceste conditii ar trebui sa ni se ofere peste tot!

Au camera de dusat bebelusii, cu niste cadite mai mici la inaltimea adultului, si langa ele masute de schimbat, dusuri pentru adulti si vestiare. Apa din psicina este incalzita pe la 32 de grade, iar aerul la 37 de grade. Insotitorii pot sta si in camera cu piscina, si in camera alaturata, de unde se vede totul prin geam. Au si camera de aclimatizare la iesirea din piscina. Totul este impecabil de curat. Nu vreau sa sune a reclama (poate sutn banata), insa chiar mi-a placut ce am vazut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gliana spune:

Citat:
citat din mesajul lui Gabrielita81

ILIDA da imi doresc sa fiu o egoista..

GLIANA pacat ca nu mai vreti sa intrati pe DC e alegerea voastra,voi stiti mai bine de ce preferati sa va retrageti usor usor ....noi fetele de pe forum va asteptam si pe aici si va

fericita de Sofia Gabriela 21.08.2011 si Rares Ionut 01.03.2005


Eu sincer nu mai dovedesc, am multe de facut pt bebe , prefer sa-i dau lui atentie, deja e perioada in care vrea sa faca pasi, sa spuna silabe, e import sa socializam cu ei, de asta am ales sa fol mai mult Fb si probabil intr-o zi nici acolo nu voi mai putea, atunci cand va incepe sa alerge prin casa

Pup si de la mine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gliana spune:

Vai Laura, bietul bebe....pup mare
Si Eric atata se mai foieste noaptea, prin somn, nu plamge, nu tipa, insa nu-si gaseste locul parca....se intoarce cand pe o parte, cand pe alta si da din picioare ca un calut.....ma tot intreb ce o o fi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gliana spune:

Ce misto E Florina ce ai povestit tu acoloooooo..Superbbbbbbb . As vrea sa fie si la noi asa ceva.......

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Citat:
citat din mesajul lui Gabrielita81

Cum stiti voi ILIDA....eu nu sunt in grup pe FB asa ca voi mai sta pe forum atat timp cat mai am cu cine conversa numai ca din pacate nici subiecte prea multe nu mai sunt deci la un moment dat ma vad obligata sa ma retrag.....oricum eu ma bucur ca v-am cunoscut virtual...

fericita de Sofia Gabriela 21.08.2011 si Rares Ionut 01.03.2005


Gabrielita, ai vrea sa fii pe grupul de pe FB? Pentru ca din cate vad, ai perseverat in a scrie pe un forum unde aproape nu mai scrie nimeni. Deci eu personal cred ca ai trecut de perioada initiala....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebinuta spune:

dupa o perioada mai lunga.
Sincer nu mai apuc sa intru si aici si pe FB. De 2 luni o tinem si noi din virus in virus. Dupa doua reprize de virusi cu febra mare si muci la toti 3, adica eu , Ada si Robert, acum avem o achizitie noua: rubeola ( sau rujeola :))deocamdata doar la Ada.

In timpul saptamanii cu amandoi e greu fara ajutor; Saptamana trecuta m-au ajutat socrii 3 zile pe motiv ca sotzul era la Bucuresti, in rest numai noi 3:) Acum ca suntem in carantina e si mai greu. EsTe asa de frumos afara si Ada vrea afara, nu suporta ca noi sa stam afara si asa ca am avut timp si eu sa intru pe DC .
In rest totul e bine
Robert inca nu a facut vaccinul de 6 luni; are 76 cm si 10800 gr; mananca bine; de cand am inceput cu fructele e constipat; de la mar s-a constipat; am amestecat marul cu para sperand intr-o revenire, dar nu, nu ii voi mai da mar o perioada; in rest nu a mai mancat decat para si putin banana; o sa incercam si cu mango maine; legume papa bine : mazare, fasole verde, dovlecel, cartof, cartof dulce, morcov si pastarnac; de la borcanel nu vrea nimic: nici piersica, nici caisa, nici mancare de legume;
E jucaus, face cu manuta tai-tai, bate din palme, spune mai nou nana si noi credem ca de nani; nu se ridica in picioruse singur, doar sta sustinut; ii place mult afara si mai nou mai mult la mami.
Cu somnul cam tot ca pana acum, adica reprize scurte atat ziua cat si noaptea; in schimb noaptea sunt legate de un supt tot mai scurt

Va pup si sanatate multa la toata lumea!



Mergi la inceput