Strengari 43 - Hai Strumfy, Magddalena, Happylica!

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns SuperMami_1 spune:

Dorina, Rares al meu va sta cu tati si cu bunica(mama mea);ei vor face cu schimbul, iar cand ma muta pe rezerva, cred ca o sa vina si el in vizita la spital.Din cate am inteles nu se sta mult in spital din cauza lipsei locurilor. Eu cand l-am nascut pe Rares am stat 5 zile, acum se sta mai putin...numai daca face bebe vreun icter mai nasol se mai prelungeste un pic perioada...ca sa apuce sa stea la lampa.
Tu, daca vei naste natural stai vreo trei zile si refacerea ta dureaza si mai putin.

Miha, mamica fericita de Rares si 35+ cu bebe Vlad, zis si "Nuca"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carstea spune:

Neata

La multi ani tuturor mamicilor .Daca nici 9 luni de sarcina nu-ti dau dreptul la acest statut atunci ce?Poate doar grijile si starea de permanenta ingrijorare ce se instaureaza de cand avem bebeii.

Ma scuzati pt tonul mesajului.....Tot un La multi ani se vrea

Am primit un telefon in dimineata asta de la spital care m-a speriat.Ieri mi-au luat sange si astazi imi spun ca ma cheama la testul ala de toleranta la glucoza ca mi-a iesit cu 2 unitati mai mare.
Stiu ca multe dintre voi ati facut testul asta.Ma luminati si pe mine?Daca e diabet gestational cum afecteaza pe bebe sau pe mine?Trebuie scos bebe mai devreme?
Maine dimineata merg la spital .

Merg sa duc copilul la scoala si pe urma incep cautarile pe net.Sper totusi ca Dara sa fie prin preajma sa ma indrume in research.


Happylica ,ma gandesc la tine!!!!!Sa auzim vesti bune repede!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinaelena spune:

Dorina, am zis ca nu, a crescut acolo, dar mai multe n-am indraznit sa zic n-am vrut sa fiu the one that tells that story . Nici n-am vrut sa ma creada canibala . Cat despre copilul de acasa, e posibil sa nu aiba voie sa intre in maternitate, la urma urmei e un mare purtator de microbi. Eu nu il vreau la maternitate pe Andrei, pt ca s-ar putea sa fie dezamagit de mine si de faptul ca nu pot sa-l iau in brate etc. Cel mult, poate veni cu tati cand iesim din spital. Mai vedem. Intre timp, sta cu bunica acasa si posibil sa mearga si la gradi, adica program normal pt el.

Irina, 34+ cu Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sovietica spune:

Neata!
La multi ani, Doamnelor mamici!

Strumfy, nu stiu cat ti-ar fi de util sa iti zic de reactia lui Sasa, el avea numai 1 an si 4 luni. Nu verbaliza inca nimic, dar nu a parut ca a suferit in vreun fel. Nu era ff mamos, si oricum, cu 2 luni inainte sa nasc aveam o tanti care il scotea afara vreo 2 ore, asa ca deja facusem o desprindere mica. Am lipsit 2 saptamani de acasa cat am fost sa o nastem pe ana, si a a stat numai cu buni, desi pana atunci dormise numai cu noi in casa (nu in pat). Chiar n-am detectat nimic suspect la el, nici la prima re-intalnire, nici fata de bebe. Cred ca la varsta aia nu stau ei sa gandeasca prea mult la drama vietii; atata timp cat eu aveam mereu o mana libera sa ma joc cu el (chiar si in timp ce alaptam), era fericit. La varsta lor de acum, nu cred ca va mai fi la fel. asta a cantarit si la decizia de a lipsi cat mai putin de acasa pentru livrarea lui Iustin, adica sa il nasc in Buc. Acum mi-e mai teama de reactii decat atunci. Dar ma pastrez optimista, ma voi stradui sa ma dedic cat mai mult lor, si sa evit sa ma refer prea des la Iustin cand nu e cazul.
La spital nu as vrea sa ma vada, cred ca ar fi tulburator pt ei (mai ales pt ana) sa ma lase acolo, clar dedicata doar noului venit. Si oricum, multe spitale nici nu lasa copiii in vizite la nou-nascuti, ca cica ar purta cam multi virusi.

Tala, coplesitor Dominique

Dara, interesant linkul cu laptele!



(\/) pozici www.onetruemedia.com/otm_site/my_shared?z=293160224b605501d6e9fd" target="_blank">MONTAJE
(='.'=) nasterea lui Sasha, 17.04.08
(")_(") nasterea Anei, 03.09.09 .... povestioara
Iustin : dpn 21 Apr

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_tm spune:

Carstea, aici testul de glucoza face parte din programul standard de analize si teste; 2 unitati in plus nu-i asa mult - si daca testul indica ceva probleme, gen diabet gestational, prima etapa e dieta mai fara zahar/glucide ...de-abia daca nu se rezolva asa sau se agraveaza se ajunge la alte masuri (gen insulina etc.), iar de scos bebe mai devreme doar daca nici o solutie nu functioneaza - dar nu cred ca ai motive sa te gandesti la asta (plus ca la cat de avansata e sarcina deja pana testezi alte solutii cred ca ajungi oricum la termen).
Dar iti tinem pumnii sa iese ok testul




Diana - mami de Adriana(n.14.02.2006) si (DNP.12.04.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinaelena spune:

Vai vai vai, am uitat ce era mai important:

La multi ani mamicilor si viitoarelor mamici!!!

Irina, 34+ cu Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_tm spune:

Irina, complicat cu copiii ...lasa ca le explica parintii

Adriana e tare curioasa legat de bebe - ce-i drept e mai maricica; sudiem impreuna carti despre bebe, vrea sa vada cam in ce staiu e "bebe nostru" - cat de mare; i-am aratat ca initial e o celula, care apoi, daca vrea D-zeu sa-ti daruiasca un bebe, se imparte in mai ulte celule si din ele creste bebe; n-am aprofundat rolul tatalui, doar ca un bebe are nevoie si de mami si de tati si de regula D-zeu iti daruieste un bebe atunci cand exista 2 parinti care sa aiba grija de bebe.
Alte detalii...well...o colega de-a ei a devenit sora mai mare in toamna, si le-a aratat educatoarea lor ceva material despre cum se naste bebe ...nu stiu ce anume, dar cred ca eu n-as fi mers asa departe. Din ce-am inteles de la Adri si de la educatoare, erau imagini de la o nastere reala (desi nu foarte detaliate)...inclusiv cu mami care plange (explicatie educatoarei fiind ca mami plange de fericire) si Adri m-a intrebat multa vreme de ce e bebe plin de sange cand iese din burtica
Complicat...

Aici copiii au voie sa vina in vizita la spital; doar daca e bebe la neonatologie si necesita ingrijiri speciale, acolo n-au voie decat parintii - alti vizitatori pot vedea bebe, dar de pe un coridor, printr-un gemulet.
...eu sper sa fie totul ok, si as vrea sa vina Adri in vizita; oricum stie ca atunci cand se naste bebe voi fi si eu la spital cateva zile ...iar de luat in brate deja nu mai pot de multa vreme (si i-am spus ca voi putea din nou, dar mai la vara, ca inclusiv dupa ce se naste bebe mai dureaza pana isi revin muschii de la burtica mea)

O zi superba mamici! La Multi Ani inca o data!
Fug si eu un pic prin oras si la pranz cu niste fete romance de aici, sa ne rasfatam un pic

Diana - mami de Adriana(n.14.02.2006) si (DNP.12.04.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Sovi eu nu m-am gandit ca daca vine David la spital a doua zi urmeaza si partea in care ma lasa acolo cu bebe. Oare asta va percepe? sau e posibil sa inteleaga ca raman sa ma fac bine? (sper eu). Oricum o sa stie ca am plecat sa nasc, ca doar ma intorc cu bebe. Din ce am mai citit eu cica la intoarcerea de la spital tati trebuie sa aduca copilul (atunci cand mai sunt altii acasa). Trebuie sa mai citesc si sa mai intreb, clar!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SuperMami_1 spune:

Aveti dreptate cu vizitele fratilor mai mari, m-ati cam pus pe ganduri...desi daca nasc pe 5 apr(joi) sigur prind un weekend acolo in spital pe rezerva cu bebe ca in weekend nu fac externari, deci cel mai probabil luni ne externeaza...si imi inchipui ca toate rubedeniile se vor inghesui la vizitat si chiar pe Rares sa nu-l primesc in vizita....macar o ora sa fiu fresh pentru el...o sa ma stradui sa fiu fresh, ma machiez , ma aranjez sa nu creada ca-s bolnava ...sa nu ramana copilul marcat.
In rest, si noi program normal de gradi...etc.
Carstea, bafta la testul de glucoza!
Aveti idee in cat timp iese rezultatul la streptococ? am facut luni analiza si vad ca nu mi-a aparut pe on line

Miha, mamica fericita de Rares si 35+ cu bebe Vlad, zis si "Nuca"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dorinutza82 spune:

Multumesc de raspunsuri
Miha, aici se sta 5 zile la ceza, 4 zile daca nasti normal dar ai fire de scos de la epiziotomie si 3 zile daca nu ai fire, asa ca eu visez la 3 zile.
Ma gandesc si eu ca irina si sovi ca ar fi traumatizant pt Stef sa ma vada in pat sau sa ma vada ca raman in spital si el pleaca acasa, chiar daca ar fi cu tati. Cand l-am nascut pe Stef oricum ma vedeam cu tati doar afara fiindca nu suportam sa stau in spital pana mergeam la bebelush sa-l hranesc. Imi facea oricum tare bine sa stau la aer. Aaaaa si am stat atunci 7 zile fiindca in a 4-a zi cand ma pregateam sa plec acasa a afacut piodermita asa ca l-a bagat pe antibiotic 3 zile . Aici oricum au f putine locuri pt mama si copilul si eu nu am prins....

Deocamdata vad ca odiseea noastra are bebelusi tare ambitiosi, vin cand si cum vor ei, planurile noastre nu prea se respecta, asa ca ma astept ca si berbecuta mea sa vina pe alta cale decat vreau eu, insa nu ma stresez...inca....sa fie sanatoasa ca asta conteaza


Dorina, mami de Stefan (14 mai 2008) si 33+ cu

Mergi la inceput