Strategii ptr un viitor sigur si imbelsugat(split)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns greieras spune:

Victoria_mami, sunt abonata la National Geografic si ma uit cu placere la emisiuni de-ale lor, dar sa iau ce zic ei ca litera de legere ar fi o gresala. Natioanl Geografic a "facut greseli" in public pe care a incercat apoi sa le cam bage sub pres in loc sa-si ceara scuze tot public.

Nu stiu sincer cum poate mintea ta sa se impace cu sufletul ca la mine asta nu a mers deloc. Mintea joaca un rol foarte important in relatia cu Dumnezeu. Eu am cautat pana am gasit, pana a fost si mintea mea satisfacuta nu numai sufletul. Cheia este in a cauta. Si astazi dupa ani de relatie cu Dumnezeu mintea este foarte importanta caut sa-l cunosc mai mult nu numai cu inima dar si cu mintea. Multi dintre cei care L-au urmat si Il urmeaza pe Isus sunt oameni foarte destupati la minte. Stiu ca se duce (cel putin aici in vest) o campanie foarte mare de denigrare a abilitatilor intelectuale ale crestinilor in particular (mind you, restul sunt interesanti, orice alta religie numa crestinism sa nu fie).

Sunt crestini in toate sferele sociale si in toate meseriile. De la NASA pana la cei care fac curat pe strazi. Chiar crezi ca oamenii astia si-au lasat creierul acasa cand au crezut ca Isus este Fiul lui Dumnezeu? Nu, ci au gasit raspunsurile la intrebarile pe care le aveau.

Trebuie sa citesti, trebuie sa te documentezi, ca sa nu stai cu gura cascata la fiecare emisiune TV despre Biblie, crezand tot ce ti se vinde pe ecran. Nu acolo o sa gasesti raspunsurile. Pentru mine a fost destul de simplu, a trebuit sa caut sa aflu adevarul, pentru ca daca Isus a fost cine a zis si eu am trecut cu vederea mi-am furat singura caciula si sansa la o vesnicie petrecuta cu el.Dar daca nu a fost atunci imi reevaluez viata si traiesc viata ca si cand asta este tot ce am aici pe pamant.

Cat despre partea cu cine este Isus, un om sau Fiul lui Dumnezeu. El a spus ca este Fiul lui Dumnezeu. La scurta vreme dupa ce s-a inaltat la cer, discipolii Lui au fost dispusi sa-si piarda viata pentru acest adevar. Sa sti ca nu e de mirare ca multi astazi inca nu cred il El, nici cand era El acolo nu au crezut toti, desi a facut minuni cu carul. De ce ai prefera sa crezi ca a fost doar un om bun cand El a spus clar cine este? Preferi sa crezi pe x sau y decat pe El? Apropo, nici un alt lider religios (Budha, Confucius, Mahomed..) nu au pretins ca sunt Dumnezeu. Doar El.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Si daca eu vin sa va zic ca sunt fiica lui Dumnezeu voi trebuie sa credeti? Personal cred ca Isus a fost un leader. A stiut sa conduca masele, a stiut sa-si impuna ideile. Cat despre ceilalti lideri religiosi...au avut alt mod de a-si "vinde" ideiile si poate ceva mai multa modestie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bee spune:

Greieras, nu numai in vest exista o campanie de denigrare a crestinilor. In Romania cei care cred sunt cei mai putin instruiti, cei care nu au abilitatea de a cerceta cu mintea lor lucrurile, cei care se agata de credinta din frica de necunoscut (neinstruiti si fricosi pe deasupra). Asta aud eu la Radio sau vad pe internet, mai ales cand cei care isi exprima parerile sunt intelectuali destul de tineri (30-40 de ani). Sunt destul de atenta la genul asta de mesaje, pentru ca ma simt destul de lezata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui Bee
Greieras, nu numai in vest exista o campanie de denigrare a crestinilor.

Nu crestinismul este denigrat ci bigotismul. Iar acesta din urma merita cu prisosinta (indiferent de religie!).
Diferenta intre bigotism si crestinism este precum cea dintre expreotul de la Tanacu si parintele Staniloaie. Din nefericire centrul de greutate al celor ce se declara credinciosi este biased spre primul. Iar modul in care se preda religia in scoli nu face decat sa intretina, pe alocuri chiar sa amplifice, acest bias.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui anya

Si daca eu vin sa va zic ca sunt fiica lui Dumnezeu voi trebuie sa credeti? Personal cred ca Isus a fost un leader. A stiut sa conduca masele, a stiut sa-si impuna ideile. Cat despre ceilalti lideri religiosi...au avut alt mod de a-si "vinde" ideiile si poate ceva mai multa modestie.

Anya

Isus nu numai ca a spus ca e Fiul lui Dumenzeu dar a si dovedit prin miracole si profetii implinite.


michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns greieras spune:

Citat:
citat din mesajul lui anya

Si daca eu vin sa va zic ca sunt fiica lui Dumnezeu voi trebuie sa credeti? Personal cred ca Isus a fost un leader. A stiut sa conduca masele, a stiut sa-si impuna ideile. Cat despre ceilalti lideri religiosi...au avut alt mod de a-si "vinde" ideiile si poate ceva mai multa modestie.

Anya


Hm, modestie, n-as crede, pur si simplu nu s-au declarat ceea ce nu sunt. Pe cand El s-a declarat ceea ce era. De aceea avem BC si AD.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katya spune:

Capcaunul, bigotismul e criticat si de Biserica, nu numai de afara Bisericii.Formele fara fond, aspectul exterior, ritualurile de dragul ritualului, toate sint criticate si de preoti, de autori crestin-ortodocsi, am pus la sb cu Ortodocsi niste filmulete si am tot pomenit de acele pilde din care e una cu femeia bigota.Nu numai bigotismul tb denigrat, ci si ignoranta, caci acestea amindoua + traditiile pagine pastrate cu atita grija de ortodocsii romani, fac ca omul sa nu mai deosebeasca credinta de bigotism si de paginism.Din ce-am obs eu pe forum(dar nu numai) si mai ales la sb unde chiar am si participat, lumea considera bigoti pe credinciosii veritabili si credinciosi medii sau moderati pe putin cunoscatorii si practicantii in ale credintei si religiei. Adica unul care merge la biserica din Craciun la Paste si de la botez la inmormintare si care da copilul cu capul de grinda la 1 an, acela e considerat ok, e ca toata lumea, n-ai de ce sa fugi de el. Periculosi sint aia care vb de Dumnezeu, care-L invoca in cotidian, care zic de Biblie, care merg duminica la liturghie, se spovedesc si impartasesc, care citesc pe Staniloaie si pe altii.

S-o critica in zilele noastre bigotismul(dar repet, cred ca e confundat de majoritate cu credinta veritabila), dar se ataca si crestinismul.Si documentarul de care vb Victoria-mami consider ca e un asfel de 'atac', cu inventarea celor 80 de evanghelii si a altor neadevaruri.Nu ca e un atac de fapt, cit asa, sa se faca niste valuri, pe principul ca raul prinde mai repede decit adevarul. Si ce-o zice un Staniloaie, cine mai stie? Dar un Dan Brown? Dar Discovery?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_alinta spune:

Citat:
citat din mesajul lui greieras

Citat:
citat din mesajul lui anya

Si daca eu vin sa va zic ca sunt fiica lui Dumnezeu voi trebuie sa credeti? Personal cred ca Isus a fost un leader. A stiut sa conduca masele, a stiut sa-si impuna ideile. Cat despre ceilalti lideri religiosi...au avut alt mod de a-si "vinde" ideiile si poate ceva mai multa modestie.

Anya


Hm, modestie, n-as crede, pur si simplu nu s-au declarat ceea ce nu sunt. Pe cand El s-a declarat ceea ce era. De aceea avem BC si AD.



Gloria si Eva (22 dec. 2004)


www.flickr.com/photos/10463499@N06/sets/72157629124424141/detail//" target="_blank">Vara 2011


Evil thrives when good men do nothing






de mult vreau sa pun intrebarea asta: ce intelegeti prin expresia ca dumnezeu ne-a facut dupa chipul si asemanarea lui?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Ce e BC si AD?

Si daca era extraterestru? Sau paranormal care intra in mintile celorlalti si le creea iluzia minunilor respective? Am mai vazut magicieni mergand pe apa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui anya
Ce e BC si AD?

Inainte si dupa Hristos.

Mergi la inceput