Strategii ptr un viitor sigur si imbelsugat(split)

Strategii ptr un viitor sigur si imbelsugat(split) | Autor: Maria_1

Link direct la acest mesaj

Vreau sa mai pun 3 intrebari oamenilor nereligiosi sau ateilor, agnosticilor, si cei care au alte religii decat cea crestina:

1. Vi s-ar parea potrivit sa existe o ora alternativa pt copiii vostri? Cum ar fi: "Istoria religiilor" sau "Etica" ?

2. Atunci cand spuneti ca religia nu trebuie sa se faca in scoala, va referiti la:
a. Copiii vostri
b. Toti copiii

3. Sunt sigura ca observati ca toti cei care vor religie in scoala sau nu au nimic impotriva ei, sunt de acord cu crearea alternativelor reale pt cei care sunt impotriva. Cei care vor religia se gandesc la cei care nu vor si propun tot felul de solutii.
Voi cum va raportati la acestia? Cum va raportati la cei care isi doresc religia in scoala si/sau n-au nimic impotriva acestei discipline?

As aprecia foarte mult, rapsunsuri concise si directe la toate cele 3 intrebari.

Multumesc

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

1. Mi s-ar parea potrivit ca ora de religie in sine sa fie "Istoria religiilor" sau "Etica" ?
2. Nu sunt de acord sa se faca religie in scoala pentru ca este o chestiune de respect fata de oricare persoana, care are, sau nu are o anumita convingere religioasa oricare ar fi aceea, sau pur si simplu nu are convingeri religioase. Si ma refer la conditia umana.
3. Cu parere de rau dar cuvantul "toti" este nerealist. Mai probabil "unii" dar "toti" este mult prea mult. Chiar si asa continuand afirmatia facuta nu pot sa subscriu pentru ca nu am facut nici o cercetare, nici o statistica deci nimic pentru a valida o astfel de prezumtie.
Cat despre cum ma raportez fata de oricine raspunsul este acelasi:
- cu respect.


www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maria_1 spune:

Marius....la intrebrea 2, raspunsul este b? Am inteles corect?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nu.
- am enuntat un principiu care deriva in mod automat din punctul 1.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maria_1 spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Nu.
- am enuntat un principiu care deriva in mod automat din punctul 1.


Raspunsul la intrebarea 1 l-am citit.
As vrea un raspuns si pt intrebarea 2 care sa bifeze unul dintre punctele a sau b.

Spre exemplu....daca as fi intrebata pentru cine consider ca e ok religia in scoala si as avea variante : a) copiii tai / b) toti copiii, e as opta simplu pentru punctul a.

Prin raspunsuri concise inteleg, raspunsuri directe si simple, fara explicatii suplimentare sau extrapolari.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

b. dar doar de dragul raspunsului fortat pentru ca este vorba de un principiu care nu se poate rezma la un copil ci la principiul in sine.
Dar nu este deloc corecta intrebarea.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Citat:
citat din mesajul lui Maria_1

Vreau sa mai pun 3 intrebari oamenilor nereligiosi sau ateilor, agnosticilor, si cei care au alte religii decat cea crestina:

1. Vi s-ar parea potrivit sa existe o ora alternativa pt copiii vostri? Cum ar fi: "Istoria religiilor" sau "Etica" ?

2. Atunci cand spuneti ca religia nu trebuie sa se faca in scoala, va referiti la:
a. Copiii vostri
b. Toti copiii

3. Sunt sigura ca observati ca toti cei care vor religie in scoala sau nu au nimic impotriva ei, sunt de acord cu crearea alternativelor reale pt cei care sunt impotriva. Cei care vor religia se gandesc la cei care nu vor si propun tot felul de solutii.
Voi cum va raportati la acestia? Cum va raportati la cei care isi doresc religia in scoala si/sau n-au nimic impotriva acestei discipline?

As aprecia foarte mult, rapsunsuri concise si directe la toate cele 3 intrebari.

Multumesc


1. Istoria religiilor. Sau religii comparate.
2. Copiii mei (initial alesesem a, dar am schimbat).
3. Alegerea lor sa nu o streseze pe a mea si nici invers.

Blogul meu - de la noi, pentru ei!

Bazar general - fiecare implicare conteaza!

Lucrusoare de vanzare...

Martisoare de vanzare...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

1. DA
2. b
3. Scoala laica este o institutie laica. Sustin existenta scolilor private patronate de institutii religioase, a caror curricula poate include ore de religie adecvate cultelor respective.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Marius....nu te-am citit de mult.....nu am atatea voturi cate aprobari dau la ce ai spus tu....mi s-a parut sau am detectat oarecare enervare in "vocea"ta?

Nu sunt de acord cu religia pentru ca se prezinta trunchiat si anost..in scoala...iadul...e o notiune abstracta,de fapt inventata de popi in vechime ca sa sperie pe cei care nu li se supuneau...oare?Si ar putea influenta negativ mintile fragede ale unor copii.

Nu,de trei ori nu....




Madalina si Eva-Maria
https://picasaweb.google.com/lhmadalina/Dezastrul?authkey=Gv1sRgCIKAmOzUz-zXAw#5640047175923810098

TE IUBESC MINUNEA MEA ...ESTI ALFA SI OMEGA PENTRU MINE,RATIUNEA MEA DE A TRAI.....TE IUBESC.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maria_1 spune:

Nu mai e nimeni pe-aci? Ii lasati doar pe cei mai indrazneti sa raspunda?



edit: Voturile cu 'like' inseamna ca si voi aveti acelasi raspuns? Ma gandeam ca e importanta pozitia voastra si ca e si simplu de raspuns la intrebari si nu ia mult timp....
Logic ar fi ca cine a votat la Marius cu + ,e de acrod cu toate cele 3 raspunsuri...asa e?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui eumada

Marius....nu te-am citit de mult.....nu am atatea voturi cate aprobari dau la ce ai spus tu....mi s-a parut sau am detectat oarecare enervare in "vocea"ta?

Nu sunt de acord cu religia pentru ca se prezinta trunchiat si anost..in scoala...iadul...e o notiune abstracta,de fapt inventata de popi in vechime ca sa sperie pe cei care nu li se supuneau...oare?Si ar putea influenta negativ mintile fragede ale unor copii.

Nu,de trei ori nu....




Madalina si Eva-Maria
https://picasaweb.google.com/lhmadalina/Dezastrul?authkey=Gv1sRgCIKAmOzUz-zXAw#5640047175923810098

TE IUBESC MINUNEA MEA ...ESTI ALFA SI OMEGA PENTRU MINE,RATIUNEA MEA DE A TRAI.....TE IUBESC.....


nu it critic punctul de vedere...dar motivatia ta ca:
"Nu sunt de acord cu religia pentru ca se prezinta trunchiat si anost..in scoala...iadul...e o notiune abstracta,de fapt inventata de popi in vechime ca sa sperie pe cei care nu li se supuneau...oare?"
...asta sa stii ca e gresita.
FYI, nu popii au inventat iadul... este o notiune Biblica....si nu popii au inventat BIblia.

poate daca copii ar lua ceva lectii de religie, ar mai invata si parintii ceva de la ei....nu o spun ironic.


michelle

Mergi la inceput