Strategii ptr un viitor sigur si imbelsugat(split)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa
nimeni nu m-a intrebat daca vreau ca, copilul meu sa fie invatat Teoria Evolutiei in scoala, si nici de semnat nu am unde sa semnez impotriva...asa ca sunt intr-o postura mai grea decat voi

Dar ne-a intrebat cineva daca suntem de acord cu valoarea 3.14... a numarului pi? Caci in biblie pi = fix 3!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa
nimeni nu m-a intrebat daca vreau ca, copilul meu sa fie invatat Teoria Evolutiei in scoala, si nici de semnat nu am unde sa semnez impotriva...asa ca sunt intr-o postura mai grea decat voi

Dar ne-a intrebat cineva daca suntem de acord cu valoarea 3.14... a numarului pi? Caci in biblie pi = fix 3!

chiar scrie in Biblie pi=3.0 ??? eu nu cred.

iti pun niste linkuri ajutatoare daca vrei explicatii, eu nu ma pricep sa-ti explic asa... technical.

http://www.learnthebible.org/biblical-value-of-pi.html
http://home.teleport.com/~salad/4god/pi.htm



michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns salcia spune:

Michelle, cred ca pui problema gresit. O scoala publica, finantata de la buget, se ocupa de ceea ce tine (mai mult sau mai putin) de stiinta si cultura generala, nu de aspecte care tin de constiinta (aici e sfera privata). De-asta e normal ca, daca vrei in mod special o scoala care sa ii ofere copilului o astfel de... ghidare, sa zicem, sa te ocupi tu, on your own, nu statul. Poti duce copilului la o scoala privata, poti face HS, cum ziceai si tu, sau il poti duce la scoala de duminica, deci ai ceva optiuni.

Dar intr-o scoala publica, intr-un stat laic, nu e deloc in regula sa fie impusa studierea unei anumite dogme. Ce stat laic e acela care privilegiaza astfel o anumita religie?! Nu-i bine si nu-i normal ca fond, nemaivorbind despre forma (adica despre felul in care se face la noi).

Daca, asa cum s-a mai spus pe aici, religia se face pentru a oferi copiilor niste notiuni de cultura generala, atunci sa se faca istoria religiilor, nu sa fie invatati sa se inchine, sa faca rugaciuni, sa mearga la biserica, la spovedanie si in pelerinaje religioase, totul in ritul ortodox. Asta e indoctrinarea unor copii, si mie mi se pare un abuz, o incalcare grava a libertatii de constiinta si o ingerinta a statului in viata privata a cetatenilor, prin faptul ca se face in cadrul scolii publice, intr-un mod nediscriminat si de multe ori chiar fara consimtamantul parintilor. Pur si simplu astfel de probleme nu trebuie sa existe INTR-UN STAT LAIC, si ma mir ca nu vedeti cat de absurda si lipsita de etica e toata povestea (aici nu le includ pe fetele care, desi crestine practicante, s-au declarat contra orelor de religie in scoala publica, asa cum se fac ele acum).

Dar, cum spuneam, atata timp cat politicienii nostri (cei plini de inteligenta, integritate si onestitate) se vor baza pe sprijinul bisericii in campaniile electorale, nu prea sunt sanse mari sa se schimbe ceva. De altfel exista foarte putini politicieni atei (sau agnostici) declarati (Iliescu e un exemplu notabil), si oricum si acestia se feresc "ca dracul de tamaie" (sic!) sa afirme ceva in public despre convingerile lor sau sa contrarieze cumva BOR (a propos, si politicienii atei jura tot dupa Biblie...).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Mi-a placut foarte mult ce ai spus, Salcia.

Nu prea stiu cum sa ma fac inteleasa pentru ca este vorba mai mult de sentimente ce nu le prea pot exprima prin cuvinte.
Mi-as dori foarte mult sa inteleg mai bine Biblia, sa fiu mai credincioasa, sa ma apropii de Biserica.
Sa fac pasii astia singura.
Nu sa simt ca-mi strecoara cineva credinta pe usa din dos.

Copiii nostri... nu vreau ca ei sa devina o turma de enoriasi ce se inchina si recita niste rugaciuni pentru ca e obligatoriu la scoala.
Ci pentru ca asa simt si vor sa o faca.
Daca nu vor si nu simt sa stie ca nu e incorect sau imoral.

La mine in tara nu ma simt bine in prezenta preotilor. Ma simt stinghera si in biserica. E un fel de a fi al acestora care ma tine departe.

Acum 3 ani am botezat in State. Ortodox.
Am vazut, stiu ce se intampla si in alta parte. E altceva.
Nu e nimic fortat, totul vine de la sine.
Dupa slujba de botez, care mi-a placut extrem de mult si am sorbit fiecare cuvintel spus de preot, cat am stat acolo m-am dus la slujba in fiecare duminica.
Nimic nu mi s-a parut fals. Totul a fost simplu, frumos, fara zorzoane, cuvinte inutile, mi-a deschis sufletul.

Nu cunosc crezul in limba romana. Insa il stiu in engleza.
Fata mea la fel.
La botez in Romania nu mi s-a acceptat sa-l spun in engleza. N-a fost bai! L-am citit!
In America preotul a acceptat ca eu sa-l citesc in romaneste. Mi-a spus mai multe inclusiv ca nu conteaza limba. Atunci, din respect pentru el, am hotarat nu numai ca-l voi citi in engleza dar ca il si voi invata.




Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Viviana, simt la fel. In Ro nu mi-a placut niciodata la slujba la biserica. Asa atee cum sunt, au fost situatii cand am fost la slujbe, cu diferite ocazii (fericite sau mai putin fericite). La biserica Greco-catolica parca mai mergea...era slujba mai simpla si fara fast, parerea mea.

In schimb am fost aici, la biserica lutherana. Tot ocazional. Ei bine, am iesit cu asa o stare de bine si de placere de acolo...vorbe frumoase, clare, concise, fara inflorituri si fara nimic sa te faca sa te simti apasat. Am fost la "spectacolul" de confirmare cand cea mare a mea a participat si ea (v-am mai povestit ca nu a confirmat, dar a fost inclusa in tot "spectacolul")... foarte frumos. Atat de inovativ, au jucat scenete, au cantat, a fost ceva special. Si ceremonia de confirmare a fost impresionanta. Mi se facuse pielea de gaina...mie, necredincioasa :).

Si da, nimic impus. A mea s-a dus acolo ca a dorit, ca alte colege s-au dus, ele fiind lutherane. Au acceptat pe oricine, nu conta ce religie are, ca e botezat sau nu...biserica nu a impus nimic. In timp ce faceau cursurile (au durat 8 luni duminica de duminica) prietenele ei s-au lasat, nu au mai confirmat. Fata mea insa venea atat de incanatata de tot ce invata acolo-au avut multe ore de etica, de morala, puse in situatii fictive de a da raspunsuri, de a gasi solutii...incat eram si eu incantata. Chiar daca recunosc ca la inceput am fost sceptica.

Aici vad si eu cheia. Nu sa impui, ci sa fie din inima totul. Exact cum spune Viviana.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

off topic,
eu va inteleg f. bine sentimentele ca le-am trait si eu.
cu parere de rau recunosc ca in tara la fel ma simteam in prezentza preotilor...iar in biserica ortodoxa vinzoleala, galagia si mirosurile ma faceau sa nu ma simt de loc cum ar fi trebuit intro biserica.
Cantatul, ritualurile din biserica nu mi-au placut niciodata. Mormantarile ma ingrozeau, nuntile, botezurile mi se pareau spectacole ridicole.

cat am stat la Eforie ma mai duceam la o biserica ortodoxa, dar dupa slujba cand mai gaseam usa deschisa. abia atunci ma simteam bine...eu singura in Casa Domnului, de fapt eram cu William si ii placea si lui.
Am mai stat de vb cu niste preoti ortodocsi, ca de la om la om...si am avut ocazia sa recunosc in ei oameni minunatzi.

am spus de multe ori ca la mine denominatiunea nu conteaza, atita timp cat suntem cu totii crestini, cat avem aleasi crez...

Dar credintza mea s-a stabilit aici in America, aici am putut sa simt cu adevarat ce inseamna biserica...ce inseamna credintza din inima.
nu am cuvinte sa descriu sentimentul care il aveam cind intram in biserica. nici cand m-am intors acasa dupa 10+ani...nu am simtit asta. in biserca ma simteam "acasa" oameni care ii cunoasteam doar din vedere, parca erau rudele mele de singe, simteam o atractie deosebita.

predici eu am ascultat si ascult mult online. muzica e fantastica, m-a facut mult sa ma apropii de Dumnezeu...e o binecuvintare sa ascult aceste cantece...si orice grija,necaz, frica...se duce.

mi-a luat aproape 2 ani de mers duminica de duminica la biserica, ca sa ma hotarasc. sotul era deja crestin dar niciodata nu m-a impins de la spate sa cred....desigur ca nici nu ar fi reusit. a avut rabdare...

eram ca acel ateu din film ...nu stiu daca l-ati vazut...mi-am zis ca o sa incep o perioada sa studiez sa vad cu ce "se maninca" religia asta. pt mine nu erau decat basme, povesti ca cele cu Ileana Cosinzeana...

Dar citind Biblia, incercand sa studiez, sa ma documentez, ascultind predici...trecand prin niste momente personale mai speciale si vazind,experimentind direct pe sufletul meu...am inceput sa cred, sa inteleg, sa-mi faca sens.
Ceva in sufletul meu a inceput sa creasca.
Credintza asta mi-a salvat la propriu viatza, nu numai sufletul.
am avut personal miracole in viatza care m-au facut sa nu ma indoiesc nicioadata de puterea lui Dumenzeu.

Sfatul meu e sa nu respingeti credintza doar pt ca nu intelegeti, ori nu simtiti nevoia acum.
cautati o biserica(si din alte denominatiuni, baptista, presbiteriana...ori ce aveti prin zona) in care sa va simtiti bine, un pastor...preot ce vreti voi care sa va vorbeasca si sa transmita mesaj cat mai simplu si cat mai la subiect si sa plecati hranite spiritual...dar cel mai mult studiati-va sufletele vedeti de ce aveti nevoie.

un singur regret am ref. la credintza, e ca nu am primit-o mai devreme.
asta e sfatul meu care il dau tuturor din inima, nu ma intereseaza sa conving pe nimeni, sau sa convertesc la nu stiu e religie.



michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa
nimeni nu m-a intrebat daca vreau ca, copilul meu sa fie invatat Teoria Evolutiei in scoala, si nici de semnat nu am unde sa semnez impotriva...asa ca sunt intr-o postura mai grea decat voi

Dar ne-a intrebat cineva daca suntem de acord cu valoarea 3.14... a numarului pi? Caci in biblie pi = fix 3!


sa cred ca, esti de acord cu totul din Biblie...pana la 1 Kings?


michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_alinta spune:

eu nu va inteleg. recunosc ca nu am avut o lectie de religie la scoala si nici copii care au avut , dar daca e asa rau cum spuneti voi, problema nu e la scoala.
daca nu va place programa, aveti dreptul de a spune . daca nu va place profesorul aveti dreptul de a spune. dar nu pe forum ci in realitate. adica pe hartie , cu stampila inregistrata si cu cerere de raspuns.
aveti dreptul de a spune si obligatia de a schimba ceva.

dar parerea mea este ca noi nu stim sa ne cerem drepturile, stim doar sa comentam de pe margine. si in general sa ne dam cu parerea, ca mine , de exemplu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa
sa cred ca, esti de acord cu totul din Biblie...pana la 1 Kings?

Raspunsul meu va fi evaziv.
Privesc Biblia cu alti ochi decat marea majoritate.

Mai aproape de sufletul meu este Samkhya Karika.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

a-alinta, nu te grabi.
Nu a spus nimeni ca este asa de rau. E doar sacaitor si neavenit.

Aici doar discutam, ne mai spunem ofurile.
Programa nu putem sa o schimbam.
Nici macar profesorii (in general) nu au destula putere pentru a schimba o programa.
De ani de zile se inceraca schimbarea programelor - nu numai la religie.
Sunt ani de zile de cand parintii + profesorii incearca sa faca sa dispara educatia tehnologica a careri inutilitate si imbecilitate este recunoscuta de profesori + parinti.

Daca ministerul nu vrea NU se va face.

Profesorii de religie au fost schimbati de multe ori. Sunt convinsa ca asa cum, la scoala unde invata fata mea parintii au schimbat pana acum 3 profi, de religie si la alte scoli a fost la fel.
Insa nu asta e solutia.
(La scoala la fii-mea, profa de religie pe care noi parintii am schimbat-o, acu' 2 ani, cea care le arata poze cu Scaraotchi, a dat si scoala in judecata).


Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput