Strategii ptr un viitor sigur si imbelsugat(split)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Maria,

Eu, in viata, de pe la 4-5 ani, asa, am avut niste experiente mai... deosebite. Daca as fi fost facuta sa cred ca aceste experiente inexplicabile logic sunt manifestari ale diavolului sau daca as fi crezut din proprie initiativa ca sunt de la dracul, pana acum, eram internata la spitalul 9 si transformata in leguma.

Uite, eu l-am visat pe dracul. A fost un vis complex, mi-l aduc aminte si acum. Imi mai aduc aminte si ca l-am invins. Cu ajutorul rugaciunii "Tatal Nostru".

Asta nu inseamna ca m-am plecat la picioarele crestinismului.

Blogul meu - de la noi, pentru ei!

Bazar general - fiecare implicare conteaza!

Lucrusoare de vanzare...

Martisoare de vanzare...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Orice religie, atunci cand este impinsa dincolo de niste limite, se poate transforma in... macel.

Stii de torturile si crimele Inchizitiei, da? De "vanatoarea de vrajitoare"? Orice femeie care locuia la marginea satului si avea un cocos negru in curte putea deveni victima Inchizitiei.

Blogul meu - de la noi, pentru ei!

Bazar general - fiecare implicare conteaza!

Lucrusoare de vanzare...

Martisoare de vanzare...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Si eu am visat ca eram in curte si niste extraterestri au trimis o raza laser care m-a facut sa dispar. Eu ii vedeam si auzeam pe toti, dar ei nu. Si acum ce sa fac? Sa cer introducerea in scoala a unei materii care sa discute de extraterestri?
Nimeni nu are nimic cu invatamantul religios facut unde si cum trebuie. Scoala fiind laica, ori nu se face de loc, ori se discuta echidistant despre toate religiile mari (istorie, dogmatica). Pana la urma principalele porunci crestine se regasesc ca porunci si in celelalte religii si in normele universale de etica. Daca vrem sa-i invatam sa fie buni, nu e musai sa le dam pilde biblice. Li se pot da exemple din Coran sau stiu eu ce alte carti sfinte, ori chiar din viata de zi cu zi.
Cine doreste mai mult decat cunoastere, poate foarte bine sa duca copilul la biserica. Am o colega de birou, catolica, iar peste vara la biserica de cartier se facea un fel de "afterschool" de vacanta. O alta colega, ortodoxa, si-a dus si ea fetita si pt ca nu au vrut sa-i ia banuti (nici macar pt mancare) a facut voluntariat si a ajutat copilasii sa faca temele la mate. Se poate daca se vrea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maria_1 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Selene_Bunny

Maria,

Eu, in viata, de pe la 4-5 ani, asa, am avut niste experiente mai... deosebite. Daca as fi fost facuta sa cred ca aceste experiente inexplicabile logic sunt manifestari ale diavolului sau daca as fi crezut din proprie initiativa ca sunt de la dracul, pana acum, eram internata la spitalul 9 si transformata in leguma.

Uite, eu l-am visat pe dracul. A fost un vis complex, mi-l aduc aminte si acum. Imi mai aduc aminte si ca l-am invins. Cu ajutorul rugaciunii "Tatal Nostru".

Asta nu inseamna ca m-am plecat la picioarele crestinismului.



Si eu l-am visat. Dar eu m-am aplecat....si nici la balamuc nu am ajuns. Il visam asa 'in carne si oase' ... si de simtit......mi s-a intamplat sa-i simt 'prezenta' de mai multe ori.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maria_1 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Selene_Bunny

Orice religie, atunci cand este impinsa dincolo de niste limite, se poate transforma in... macel.

Stii de torturile si crimele Inchizitiei, da? De "vanatoarea de vrajitoare"? Orice femeie care locuia la marginea satului si avea un cocos negru in curte putea deveni victima Inchizitiei.



Aici gandim la fel. Numai ca as extinde putin. . . si as zice "orice doctrina" impinsa dincolo de limite.....se poate transforma in macel.
Inchizitia, holocaustul, inchisorile comuniste, terorsitii, etc. . .
Unii trec peste limite cu religia, altii cu filozofia, altii cu politica...Rezultatul? Acelasi: macel.

Ateismul impins dincolo de limite. . . comunismul (cu ale sale inchisori, linsaje, executari, infometare, etc)
Religia impinsa dincolo de limite .... 11 septembrie, Inchizitia, cruciadele, teoristii cu bombe legate de burta
Filozofia (+mistica alambicata) ...... holocaustul
Politica rasei superioare (si nu numai)......holocaustul, macelul indienilor nativi din america, macelul africanilor (colonialistii...), sclavagismul.

Una peste alta. . . nici o doctrina, filozofie, religie, politica (idee!!!) impinsa la extrem. . . nu duce la ceva roz si simpatic. Toate duc la tortura, genocid, epurari etnice (sau religioase), cenzura.....intr-un cuvant: TEROARE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maria_1 spune:

Anya. . . .asta se numeste uniformizare. Uniformizarea (stim de la istorie) nu e buna deloc. Nu ne duce pe campii inverzite cu fluturasi si ape cristaline.

A spune ca oricum, toate religiile sunt la fel; ca in toate exista 'cam aceleasi' reguli. . . inseamna sa spunem ca toate religiile (credintele) sunt o apa si-un pamant. Ceea ce este FALS.

Un musulman nu e 'cam la fel' cu un crestin. Crestinul la randul lui nu este 'cam la fel' cu un budist. Budistul nu este 'cam la fel' cu un ateu. Asta din punctul de vedere al orientarii lui catre spiritualitate si catre 'misterele' universului. Suntem egali pe plan orizontal. Adica egali in drepturi. Pe plan vertical....unii vad dumnezeul mai la stanga, altii mai la dreapta. . . adica DIFERIT.

Acest "cam la fel"...."tot pe-acolo". . . .este o eroare in care au mai cazut si altii inaintea noastra.
Un inginer nu e 'cam la fel' cu un violonist. Cam asta ar fi traducerea. Au amandoi doua maini si doua picioare, au un cap pe umeri. . .dar orientarile lor profesionale ii face sa nu fie 'la fel'.


Cat despre cei care isi duc copiii la scoli catolice, ortodoxe, penticostale, etc. . .sunt cei mai castigati. Asta e in cele din urma cea mai interesanta solutie. . . dar se pare ca....nu 'sunt bani'. . .si nici 'posibilitati'.


p.s.
apropo de exemplul tau....ar fi interesant sa vedem de unde vin acele 'legi' etice. Cam pe unde isi au ele radacinile. Apoi.....eu n-as vrea ca odrasla mea (cand va aparea) sa fie invatata prin exemple luate de'a valma din Islam, budism, crestinism si mai stiu eu ce si sa se faca o varza. . . uniforma si plata. . . in care toti suntem la fel, toti avem aceleasi reguli, aceleasi principii si aceleasi scopuri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Citat:
citat din mesajul lui Maria_1

Citat:
citat din mesajul lui Selene_Bunny

Orice religie, atunci cand este impinsa dincolo de niste limite, se poate transforma in... macel.

Stii de torturile si crimele Inchizitiei, da? De "vanatoarea de vrajitoare"? Orice femeie care locuia la marginea satului si avea un cocos negru in curte putea deveni victima Inchizitiei.



Aici gandim la fel. Numai ca as extinde putin. . . si as zice "orice doctrina" impinsa dincolo de limite.....se poate transforma in macel.
Inchizitia, holocaustul, inchisorile comuniste, terorsitii, etc. . .
Unii trec peste limite cu religia, altii cu filozofia, altii cu politica...Rezultatul? Acelasi: macel.

Ateismul impins dincolo de limite. . . comunismul (cu ale sale inchisori, linsaje, executari, infometare, etc)
Religia impinsa dincolo de limite .... 11 septembrie, Inchizitia, cruciadele, teoristii cu bombe legate de burta
Filozofia (+mistica alambicata) ...... holocaustul
Politica rasei superioare (si nu numai)......holocaustul, macelul indienilor nativi din america, macelul africanilor (colonialistii...), sclavagismul.

Una peste alta. . . nici o doctrina, filozofie, religie, politica (idee!!!) impinsa la extrem. . . nu duce la ceva roz si simpatic. Toate duc la tortura, genocid, epurari etnice (sau religioase), cenzura.....intr-un cuvant: TEROARE




Corect. Sunt de acord.

Iar invierea lui Iisus dupa 3 zile... Stiu ca s-a incetatenit asa (3 e numar magic), insa, daca pe vremea aceea, ziua avea tot 24 de ore, ca acum, de vineri, de la ceasul al saselea (dimineata sau seara, nu mi-e clar) pana duminica, dis-de-dimineata (orele sunt luate din Evanghelia dupa Ioan), numai 72 de ore nu-s...

Blogul meu - de la noi, pentru ei!

Bazar general - fiecare implicare conteaza!

Lucrusoare de vanzare...

Martisoare de vanzare...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Citat:
citat din mesajul lui Selene_Bunny

Desiree, asta cu invierea, e posibila daca te gandesti ca un om care practica niste chestii spirituale isi poate reduce intr-atat bataile inimii incat sa para mort.

Corpul uman poate face multe (vezi rusii care fac baie in copci in gheata, inclusiv copii de 2 ani facand asta, vezi practicantii Tummo, care usuca cearsafuri ude la -20 de grade, cearsafurile fiind aplicate pe pielea goala, practicantii facand exercitii de respiratie pentru a degaja caldura necesara pentru a usca cearsafurile).

Blogul meu - de la noi, pentru ei!

Bazar general - fiecare implicare conteaza!

Lucrusoare de vanzare...

Martisoare de vanzare...







Selene, si 'practicantii voodoo au descoperit o toxina (prin anii '50) care poate face pe cineva sa para mort.

_
Mami Nadia si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

VICTORIA


www.facebook.com/pages/Acute-Lymphoblastic-Leukemia/178051842277685" target="_blank">Acute Lymphoblastic Leukemia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maria_1 spune:

......pacat ca 'descoperitorii' astia. . . nu descopera si leacuri pentru SIDA sau cancer.

Si mai vesel. . . pacat ca nu gasesc un leac care sa ne faca sa 'parem' vesnic tineri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Maria_1, mai citeste. NU carti crestine sau care proslavesc crestinismul.

Uite, eu recunosc ca n-am vazut Zeitgeist, The Secret, What the Bleep do We Know - Down the Rabbit Hole.

Dar poate ar trebui sa le vad (Ostrovul l-am vazut, e cotat ca film spiritual).

Uite, in Irlanda, in zonele rurale, unde inca se vorbeste limba veche, oamenii inca cred - si puternic! - in existenta spiritelor naturii (atentie, sunt de mai multe feluri!). Le trateaza cu respect, ba chiar exista 5 familii stravechi care sustin ca isi trag obarsia din Little People.

Crestinismul nu a reusit sa stearga chestiile astea.



Blogul meu - de la noi, pentru ei!

Bazar general - fiecare implicare conteaza!

Lucrusoare de vanzare...

Martisoare de vanzare...



Mergi la inceput