Strategii ptr un viitor sigur si imbelsugat(split)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Maria_1

Citat:
Apoi imi amintesc ca invatasem la religie......sa fi bun .....si imi strangeam jucariile vechi si hainele pe care nu le mai purtam si faceam pachete pentru copiii orfani din sate. Si insistam sa le ducem de Craciun la copiii fara mama. Si mai si plangeam cand ma gandeam la acei copii care stateau singuri in orfelinate.
Mai tarziu (prin clasa a 8-a) o ajutam pe bunica mea sa se ridice sa faca pipi....ii duceam oala la baie.....ii asezam pernele (fara sa le spun parintilor)....si ma impresiona neputinta ei. Si plangeam fara sa ma vada. Astea erau influente directe ale orelor de religie. Si astazi sunt tare fericita ca s-a intamplat asa si am inteles de mica ce e aia sa nu fugi de suferinta, sa nu fii egoist, sa incerci sa te pui putin si in pielea altuia care nu are ce ai tu. Ma simt tare impacata cu modul in care am actionat si am gandit in copilarie.


Am facut si eu exact ce ai scris mai sus, de fapt, inca fac (ultimul colet, dar nu cel de pe urma, a fost pentru oamenii ingropati sub zapezi - Glodeanu). Si nu de la religie mi se trage, ci de la fire.

Ce vreau sa spun cu asta:

Ca sunt lucruri crestinesti pe care unii le fac fara sa se raporteze la o religie care ii invata sa fie buni. Le fac ca parintii i-au invatat asa, fara ca invatatura sa treaca prin religie, le fac ca asa simt ei.

Daria, la cei 3 ani ai ei, stie asta. Stie ca exista copii care nu isi pot permite o mancare mai buna, o hainuta mai acatarii, un papucel, o jucarie. Stie si ma ajuta sa fac pachetele.

Blogul meu - de la noi, pentru ei!

Bazar general - fiecare implicare conteaza!

Lucrusoare de vanzare...

Martisoare de vanzare...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maria_1 spune:

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul

Michelle, exemplul dat de tine confirma exact ce ti-am spus:
- textele difera (10% inseamna foarte mult)
- sunt simple copii
- sursa comuna mult mai veche este necunoscuta


Si ce parere ziceai ca ai despre ce zice Nae Ionescu? Mie imi place si gasesc foarte adevarata 'zicerea' cu pricina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Maria, nu fi naiva sau rauvoitoare. Practica spirituala adevarata, pe orice cale, dureaza ani si ani de-a randul. In acelasi timp, e plina lumea de sarlatani. Dar hai sa deosebim graul de neghina, nu vrei?

Blogul meu - de la noi, pentru ei!

Bazar general - fiecare implicare conteaza!

Lucrusoare de vanzare...

Martisoare de vanzare...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui Maria_1
Si ce parere ziceai ca ai despre ce zice Nae Ionescu?

Nu cunosc nimic despre acest personaj. Nu stiu la ce te referi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maria_1 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Selene_Bunny

Maria, nu fi naiva sau rauvoitoare. Practica spirituala adevarata, pe orice cale, dureaza ani si ani de-a randul. In acelasi timp, e plina lumea de sarlatani. Dar hai sa deosebim graul de neghina, nu vrei?



Din pacate....mai degraba naiva

Vreau, sigur ca vreau

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Si hinduismul (tu ai spus ca ti se pare aberant) are facatorii sai de miracole. Nu stiu cum i-ar vedea crestinismul pe acesti facatori de miracole.

Iar facatorilor astora de miracole chiar li se cere sa demonstreze public ca pot face miracole, altfel, oricine poate veni si pretinde ca are nu stiu ce puteri paranormale.

De pariul de 1.000.000 de dolari al lui James Randi ai auzit?

Blogul meu - de la noi, pentru ei!

Bazar general - fiecare implicare conteaza!

Lucrusoare de vanzare...

Martisoare de vanzare...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maria_1 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Selene_Bunny

Si hinduismul (tu ai spus ca ti se pare aberant) are facatorii sai de miracole. Nu stiu cum i-ar vedea crestinismul pe acesti facatori de miracole.

Iar facatorilor astora de miracole chiar li se cere sa demonstreze public ca pot face miracole, altfel, oricine poate veni si pretinde ca are nu stiu ce puteri paranormale.

De pariul de 1.000.000 de dolari al lui James Randi ai auzit?



Nu, de pariu n-am auzit. Ce e cu pariul?

1. Strict legat de traditia/regulile hinduse. . . cei care fac acele 'minuni' ca sa demonstreze (la tv, in piata, in fata oamenilor) sunt priviti ca 'paria'. Traditia le spune ca acea desavarsire spirituala la care ajung nu trebuie demonstrata. E o logica in asta. Ideea ar fi ca nu trebuie sa faci circ. . . dintr-o performanta spirituala sa faci circ in piata publica.
Asta stiu eu despre fachiri.

2. Cum sunt vazuti 'facatorii de miracole' d.p.d.v crestin? Destul de simplu.

Diavolul este un inger cazut. Lucifer. Acest inger era cel mai stralucitor, puternic si frumos inger. Intre ingeri exista o ierarhie. Ei bine, Lucifer era cel mai sus. Dar a vrut si mai sus. A vrut sa fie ca Dumnezeu. Sa-i fie egal. Acest inger a cazut.
Este numit de catre ortodocsi (de restul nu sunt sigura) "Printul lumii acesteia"
Diavolul face 'miracole'

Zeii hindusi (din perspectiva crestina) sunt considerati niste entitati inferioare. Niste 'energii' malefice. Aceste entitati (numiti popular draci) nu sunt lipsite de puteri. Ei (dracii) sunt investiti cu puteri si crestinismul recunoaste 'puterile' acestora. Care sunt/pot fi mari.
Inchinandu-se unor 'entitati' inferioare (dar cu 'puteri') fachirii obtin (conectandu-se la energiile 'subtile') niste rezultate 'miraculoase'.

Mai plastic. . . exista un drum. Drumul spre intuneric si drumul spre lumina. Drumul spre intuneric nu este plictisitor, anost si enervant. Dimpotriva. Este presarat cu fel de fel de straluciri, de 'minuni' si lucruri deosebite.

Se spune ca drumul spre intuneric este foarte 'luminos'. 'Luminos' venind de la Lucifer. . .care este inger al intunericului, dar nu este lipsit de 'stralucire'.
Diavolul ia chip de inger, se arata in vis, se prefigureaza ca o 'revelatie'.

In N.Testament gasim relatarea Ispitirii din pustie. Acolo diavolul s-a 'intrupat' in chip de inger luminos pentru a incerca sa-L ispiteasca pe Hristos.

Hai ca m-am lungit....sper ca se intelege ceva. Dar mai bune ar fi niste lecturi de specialitate.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Maria_1, nu la fachiri ma refeream. Cum spuneam, spectacolul e una, realizarile spirituale atestate ca realizari spirituale intr-o alta traditie decat crestinismul (sunt criterii f. bine stabilite, practicantii de yoga, de exemplu, au niste "porunci" de urmat, similare celor 10 porunci - mentionez non-violenta, non-acumularea, (adica facutul de comori in cer, nu pe pamant), ramanerea fideli, non-minciuna.

Tu confunzi lucrurile.

Fachirii n-am auzit sa intre la categoria "realizari spirituale". Asa, si cei care fac show la Romanii au talent, cu spart caramizi cu capul, cu stat cu burta/pieptul intr-o sabie, s-ar numi realizati spiritual. E o mica-mare diferenta.

Cam cum e diferenta intre un iluzionist si Gautama Buddha.

Citat:
Traditia le spune ca acea desavarsire spirituala la care ajung nu trebuie demonstrata.


Nu este adevarat, mai citeste.

Banuiam raspunsul vizavi de facatorii de miracole. Nu e prima data cand il aud. Ceea ce denota... incultura si fatarnicie. Nu din partea ta, ci a crestinismului.

Si vezi ca eu am scris fara ghilimele. Ai observat?

Tie ti s-a pus pata pe fachiri...

De meditat in pustie ai auzit? De meditat in pesteri? De retras din lume, precum calugarii? De iluminare?

Sunt ani si ani de practica, Maria. Chestia cu "e dracu' la mijloc" e... marketing.

Cei care canta la flaut si, vezi Doamne, iese franghia din sac, fachirii, scuipatorii de flacari, mergatorii pe carbuni incinsi sunt oameni de show.

Eu nu la acestia ma refeream.

Tu propovaduiesti crestinismul. OK, si michelle face asta, si Katya. Insa michelle are... o blandete pe care tu nu o ai. Si bun-simt. Tu esti agresiva si demontezi fara sa cunosti.

Nici eu nu sunt toba de carte, stiu chestii minore despre una si despre alta, dar... incerc sa nu ma fac de ras. Si, daca ma fac, imi recunosc ignoranta.

Blogul meu - de la noi, pentru ei!

Bazar general - fiecare implicare conteaza!

Lucrusoare de vanzare...

Martisoare de vanzare...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Iar aparitiile dracului, indiferent sub ce chip... Daca ai stapanire de sine (putini o au), il poti demasca. Sfideaza-l, scuipa-l. Chiar si daca ti s-a infatisat ca Iisus. Am citit ca nu suporta. Pentru ca e trufas.

Blogul meu - de la noi, pentru ei!

Bazar general - fiecare implicare conteaza!

Lucrusoare de vanzare...

Martisoare de vanzare...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maria_1 spune:

Crestinismul nu este politically correct. Are o conceptie foarte clara despre spiritualitatea hindusa si despre practicile acesteia.
Ce ti-am spus in mesajul anterior nu este o inventie de-a mea personala. E firesc sa fie considerata o chestie naiva si discriminatorie si nu ma surprinde absolut deloc reactia.
Diavolul e o chestie de marketing, Sinftii crestini sunt la fel cu orice 'guru', Decalogul e asemanator cu regulile altora, diferentele sunt confuze s.a.m.d.

Daca citim putin in domeniu, o sa constatam ca diferentele nu sunt deloc confuze, ci dimpotriva. Sunt foarte clare si limpezi.
Daca numesti crestinismul 'incult' si 'fatarnit'. . . din punctul meu de vedere e ok. In ceea ce ma priveste. Dar in ceea ce te priveste cred ca este o eroare. Sigur ca fiecare este liber sa creada ce vrea.
Asa cum si eu cred ca ateismul (nu ateii!!!) este o impostura.....altii pot crede ca, crestinismul este incult si fatarnic. Este firesc ca fiecare om sa adopte (in functie de preferintele sale/in functie de ce simte) o pozitie anume fata de o credinta sau alta.

Mai multe detalii poti gasi in "Marii initiati ai Indiei si parintele Paisie". Cred ca circula si pe internet.


p.s.

Ai pus o intrebare si am dat un raspuns (dupa priceperea mea) la ea. N-am propovaduit nimic si nu ma afecteaza catusi de putin faptul ca anumiti oameni il considera pe diavol o chestie haioasa prin care se face marketing si se 'promoveaza' crestinismul.
La intrebari (daca mai apar) o sa incerc sa recomand lecturi de specialitate ca sa nu fiu cumva acuzata ca bat campii sau ca imi lipseste bunul simt.

Nu am fost deloc agresiva. Am redat in cateva cuvinte ceea ce 'zice' ortodoxia despre mai marii spirituali ai Indiei si despre fachiri. Ortodoxia asta este perceputa ca fiind agresiva....pentru ca nu este politically correct. Pozitia sa este ferma si nu agresiva....si ii priveste pe cei care cred si care practica, nu pe altii.

In general NT este 'plin' de exemple (pilde) care pot fi considerate (de catre omul modern) drept intolerante, rasiste si discriminatorii......pff

Mergi la inceput