Clopotei de Ian-Feb 2008 (1)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

Mucosolvan daca nu elimina secretiile cum trebuie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanact spune:


I-am dat Ioanei o sticluta de Mucosolvan si sirop de patlagina si tot m tuseste.
Acum suntem pe Eurespal de 2 zile.
Am zis sa incerc si Mucosolvan, dar vad nu si-a facut efectul..tot Eurespal e bun in cazul nsotru.
Sanatate multa!


ALINA de IOANA (11 Ianuarie 2008) + JUSTINA (14 Aprilie 2010)
Blogul fetelor!
MULTUMESC DOAMNE PT CELE 2 PRINTESE!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina023 spune:

La ai mei copii au functionat intotdeauna aerosolii, indiferent de tipul de tuse avut. Sigur ca in functie de cum era tusea foloseam substanta corespunzatoare (dar cine le mai stie? )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Shose spune:

Fetelor, ce bine e dimineata cand te trezesti si ai de citit pe Dc. Parca s-a mai inviorat topicul nostru.
Nu mai tuseste decat dimineata, cred ca Roli zicea de curatarea cailor respiratorii. Nu i-am mai dat nimic. Vad ca si mucii au disparut.
Va pupic pe toate si revin cand ajung acasa.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinaatudor spune:

mama face un sirop de tuse din ridiche alba cu zahar...in cazul in care preferati "naturalismele"

altfel: daca e tuse seaca paxeladine si daca "rupe": humex, carbocisteina, rhinatiol (sau cum se scrie)..etc, ceva expectorant (una din ele, nu toate, evident:))

shose, mersi de incredere
si eu m incredere ca fyfy isi va face temele pana sa ajung eu, insa la cum e acum, nu asculta deloc de sfaturile mamei mele, si ii spune mereu ca ea nu stie nimic, uff...si parca vad ca seara trebuie sa aplannez si sa "judec" conflicte pe baza temelor.
de acum...are texte: 2+2 fac 7 ca asa zic eu...saraca mama, nu are argumente sa ii explice de ce fac 4 si nu 7

Alina, da, ai dreptate dar nu se aplica 100%in RO, stii si tu cum e la noi..


zicea cineva in pe la inceputul capitolului ca au inceput sa ii duca in activitati extrascolare ...pe la vizite ..tocmai m-a sunat mama..sa ma intrebe daca o las cu gradinita in parc...noroc ca o primeste si pe mama..si am zis da numai u conditia sa o insoteasca si mama pe unde se duce..sincer, la cum se circula si cum e pe strada, nici pe trotuar nu mai esti sigur ca nu vine un tampit sa isi parcheze masina...eu nu o sa imi las copilul singur pe strada decat in clasa a 12-a...glumesc..dar chiar am o fobie..legata de trafic si de nebunii de pe strada:)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Shose spune:

Nu mai tuseste Iulia si nici mucisorii nu mai sun. Ridichie scobita inauntru cu zahar ii mai faceam eu cand era mica dar ii mergea cand era o tuse mai putin serioasa. Acum vad ca am scapat fara.

Sa va mai spun de plimbari? Azi iar ii duce la teatrul de papusi si saptamana asta iar mai au o iesire, gasesc doamnele pe unde .
Alina, e bine daca o accepta pe buni la plimbari, pe noi ne-a refuzat elegant, dar in asa fel incat sa nu mai intrebam a doua oara. Intr-un fel m-am obisnuit, in altul stau mereu cu inima cat un puricel.
La noi a inceput sezonul petrecerilor, azi avem party de pici, maine iar, pe 31 iar party. Suntem in activitate intensa. Va pup si mai povestiti de clopotei


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Ioana spune:

Buna zuzici
Shose sper sa fie mai bine Iulia, eu una m-am obisnuit cu tuse + usor muci, bag propolis cu vit.C si echinaceea zilnic, mai pun in nas ba vibrocil, ba colargol, ba apa de mare...offf! Sirop din ridiche i-am facut si eu, dar eu stiu ca se face cu ridiche neagra. I-am mai facut si sirop de ceapa, saraca ia orice ii dau
Abia astept vremea calda, cea mai calda (desi atunci o sa comentez ca-i preaaa cald), sa stam la pielitza goala
Alina023 pe tine si pe strunfii tai! Cum e cu limba?
AlinaCT, ce figura e Ioana


Mama fericita de minune si frumusete de Thea Maria
Nasterea minunii Thea Maria (3.01.2008) ,
Filmulete
La Mare - sept '09
Poze din Egipt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanact spune:


Buna seara!

Noi, am ajuns sa luam antibiotic (de fapt fetele).
Mie mi-a prescris Prospan.
Nu scapam nicicum de tuse si de secretii.
De doua saptamani tot incercam cu siropel + aerosol (chiar si eu).
Mie, la un moment dat imi trecuse, dar m-a luat iar.

Laura Ioana da. Scoate niste perlute de ramai masca.


ALINA de IOANA (11 Ianuarie 2008) + JUSTINA (14 Aprilie 2010)
Blogul fetelor!
MULTUMESC DOAMNE PT CELE 2 PRINTESE!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Ioana spune:

'Neata!
AlinaCT pentru secretzii este f bun SINUPRETUL. La noi prospanul nu a funtionat niciodata si nu-i mai dau. Multa sanatate



Mama fericita de minune si frumusete de Thea Maria
Nasterea minunii Thea Maria (3.01.2008) ,
Filmulete
La Mare - sept '09
Poze din Egipt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Ioana spune:

Fetelor voi cum procedati cu clopoteii caposhi? De ex. la spalat dimineata sau doar pe maini in restul zilei Thea ma termina cu nervii! Nu vrea si pace: "ca nu am pus mana pe nimic"....si pe wc sta fara sa se tzina cu mainile, dar nu baga de seama ca totusi se sterge, deci trebuie sa se spele, nuuuu! Si eu vorbesc ce vorbesc apoi ma apuc de tzipat (atunci ma asculta, dar nu vreau asta sa fie relatia noastra) si zau ca nu-mi place
Pe dintzi iar e o problema...pur si simplu zice ca nu vrea Si tot dupa tzipete se spala


Mama fericita de minune si frumusete de Thea Maria
Nasterea minunii Thea Maria (3.01.2008) ,
Filmulete
La Mare - sept '09
Poze din Egipt

Mergi la inceput