Clopotei de Ian-Feb 2008 (1)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Laura Ioana spune:

Buna, zuzici
Alinakalos Natalia
Ramo e nasol programul la cls 0, ca trebuie sa-i luam la ora 12, nu mai dorm acolo. Nu toti parintii au pe cineva sau le convine sa stea cineva cu copilul pana vin ei de la servici. Deci sunt mai multe diferente intre pregatitoare si cls.0.
Pupici lui Razvi si sper sa primiti vesti pozitive de la gradi.
Gatta ce tare e Sara, ce replici are!
Shose la gradi la Thea vine teatru de papusi de 5-6 ori/semestru, au mai fost o data la muzeul de istorie (dar au fost si mamici insotitoare) si anul trecut stiu ca i-au dus la biserica sa-i impartaseasca (biserica e ff aproape de gradi si nu se trece nicio strada), in rest nu i-au mai dus nicaieri...poate cand da caldura, dar nu cred ptc nu vor sa-si asume chestii.


Mama fericita de minune si frumusete de Thea Maria
Nasterea minunii Thea Maria (3.01.2008) ,
Filmulete
La Mare - sept '09
Poze din Egipt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Shose spune:

Ramo succes cu gradi, va tinem pumnii. Micul de el cat o sa ii fie de greu la inceput cu limba! Dar e si singurul mod de a-l mobiliza sa invete. Am o prietena care a plecat in us cu copilu care e de-o seama cu ai nostri, acum un an jumatate. Si deja multe le stie in engleza si nu le mai stie in romaneste bine. Cum ar fi culorile, cifrele, ii vin in minte in engleza prima data si apoi se gandeste cum se zic in ro. Asa o sa reusasca si Razvi. Sa stapaniti sanatosi noua locuinta.

Laurici ce tare chestia cu teatrul de papusi la gradi. La noi se deplaseaza copiii si nu e tocmai aproape, adica traverseaza vreo 3 strazi si alea destl de mari. Mai am si eu prietene care au copiii la gradi dar nu se plimba ca noi. Cred ca vor sa ii invete sa mearga pe strada frumos si responsabil, dar pe noi parintii ne lasa cu inima stransa. Si apropo de parinti nsotitori, nu accepta. La prima iesire, s au dus la teatrul de papusi si disperate cateva mamici am vrut sa mergem cu ei, dar d-na ne-a zis ca ne roaga sa avem incredere si sa le lasam pe ele singure. A fost asa convingatoare inca a doua oara nu am mai incercat. Ii place Theutzei la gradi? Iuliei ii place, dar uneori mai ales dupa weekend dimineata zice ca mai vrea o zi libera. In fine, se lasa convinsa usor, nu insista.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca.b spune:

Salutare zuzilici!
Bine ne-am regasit la "floarea copilariei".

Am vazut cit de mult ati discutat deja si pe cite teme...e ca in vremurile bune...;)))


Noi vaccinul de 4 ani, l-am facut, ne-a sunat dr sa ne cheme. a fost ok, fara plinsete si fara reactii negative dupa. insa cu "pregatire psihologica" inainte.

Cu clasa 0 e nasol si la noi, mai ales din punct de vedere al programului care se termina la pranz (iar ca sa prinzi o scoala cu after-school trebuie sa gasesti din timp pe cineva sa te ia in spatiu). o sa vedem cum ne descurcam cind ajungem acolo. deocamdata suntem grupa mica, asa ca mai avem. stefan va avea 6 ani si 8 luni cind va merge in grupa 0.

Iar legat de teatrul de papusi, vin tot felul de trupe la gradinita. e mai bine asa decit sa-i plimbe prin oras, asa micuti. iesiri la brutarie, ferma de animale, biserica, etc se fac doar cu cei mai mari.


pupici

Anca si Stefan (13.01.2008)
Povestea Nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinaatudor spune:

hehe...si noi si noi...supper, sunt la copii maricei..wow

va puup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinaatudor spune:

mai fetelor, norc ca mai citesc pe aici si ma mai pun un pic la curent..eu am avut senzatia ca asta u grupa 0 ne afecteaza muult mai tarziu..dar acu acu vine timpul sa alegem.
am citit cu amre atentie ce atiu scris voi si cred ca optiunea mea va fi grupa 0 cu evaluare...insa.,..am un dubiu, zici ca am amnezie..cume la scoala: copii stau in banca, vine pauza..si doamna pleaca si ii lasa asa, singuri in clasa? mai mutl, la baie, se duc singuri, asa-i?
wow...pai eu o sa mor de inima rea..de unde poti fi suta la suta sigur ca nu pleaca teleleu..sunt gardienii aia la poarta, nu care nu alasa copii sa iasa din curte, sau cum? pai in zilele noastre sunt 1 milion de nebuni, plus ca sigur nu intra nimeni strain peste ei cand sunt nesupravegheati? sincer, chiar nu ami stiu um era la scoala...in clasele mici, cred ca era toti gramada, doaman mergea in cancelarie..si ..asta e...
off..greu...

da, noi mergem la gradi cu program scurt, deic asta nu ar fi o mare schimbare, dar intr-adevar intervine faza cu temele..eu vin acasa la 7..si trebuie sa ma apuc de teme, cred..ufff.
va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinaatudor spune:

am scris mesajul si apoi am vazut ca nu se fac teme in clasa 0:))
in plus, am scris ca naiba, nu am verificat corectitudinea cuvintelor, imi cer scuze



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Shose spune:

Am mai scris un mesaj dar nu inteleg cum l-am pierdut.
Alina, de obicei doamna invatatoare nu pleaca in fiecare pauza la cancelarie. Ea ramane in clasa, dar cei mici sunt liberi sa mearga afara, in curtea scolii. Si pe mine ma inspaimanta acum imaginea cu fie- mea singura prin curtea scolii unde cei mari (cls 9-12 in cazul meu) joaca basket, fotbal sau mai stiu eu ce. Dar cand si ai nostri vor avea 6 ani cred ca vor fi capabili sa-si poarte de grija. Curaj, trecem noi si peste schimbarea asta.
Referitor la teme, am auzit mlte cazuri de copii care n isi fac temele decat impreuna cu unul dintre parinti, dar si multe cazuri n care copilul ia initiativa temelor si parintele doar verifica. Cred ca Stefi nu va astepta ora 7 ci va face parte din cea de-a doua categorie.
La noi in Craiova e epidemie de rubeola. Inca nu am contractat boala, si poate ne fereste Doamne Doamne, ca nici eu nu am facut-o in copilatie si parca nici n-as vrea sa o mai fac de acum.
Ce le mai dati copiilor pt tuse? A avut Iulka muci, fara febra sau alte complicatii, a fost cuminte i-a suflat mereu in batistuta...dar acum tuseste. Eu ii dadeam de obicei Rinathiol, dar isi face greu efectul. Ce credeti ca as mai putea incerca? (stodal n merge, nici la ea nici la mine) Ceva ...care sa nu fie nici rau la gust.
Kiss all


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina023 spune:

Bine v-am regasit la locul de joaca, zuzici dragi!

Imi place sa vad ca discutati iar ca in vremurile bune! Foarte fain!

Sa le iau si eu pe rand:

Vaccinurile ...Ana are de facut vreo 5, dupa spusele medicului ei pediatru de aici. Si nebuna zicea sa le facem pe toate odata. S-o creada ea! In primul rand ca nu sunt convinsa ca e ok sa le fac (cel putin nu pe toate), in al doilea rand ca si Ana face ca toate cele cand aude de intepaturi. NU stiu...o sa mai vad.

Scoala... Aici se incepe maternell-ul la varsta de 5 ani impliniti (cum Ana implineste 5 ani in decembrie, va intra la scoala la 5 ani si 9 luni. Dar sunt destui copii care incep scoala la 5 ani. Si sunt f ok, credeti-ma. Sunt clasele in aceleasi cladiri cu cei mari, au acelasi program cu ei, mananca la pranz cu ei, merg cu autobuzul scolar impreuna, etc. Este adevarat ca aici securitatea in scoli este maxima. In permanenta este cineva cu ei, au personal specializat care numai asta face, ii supravegheaza in pauze, la masa, etc, sunt dotati cu statii de emisie-receptie, au casti si comunica in permanenta intre ei si ii verifica pe copii. Insa tot impreuna cu cei mari sunt...si sunt ok.
Iar aici scoala incepe la 8:30 si se termina la 15:00 (pentru cei mici; cei mari termina la 16:00). Este adevarat ca au o pauza mare de o ora la pranz (jumatate de ora masa si jumatate de ora joaca in curtea scolii), insa oricum se sta mult mai mult la scoala decat in Ro. Si copiii sunt f ok.
Concluzia mea? Noi, mamicile romance (in frunte cu mine, desigur ), ne stresam uneori mai mult decat trebuie si nu avem incredere in capacitatile de adaptare ale copiilor nostri. Eu incerc sa invat (si imi iese asa de bine, incat eu nici acum nu o las pe Ana la gradi program lung! ). Eh! Lupul moralist!

La mine este ora 1:25 dimineata...si mie tot nu mi-e somn.. uf!

Sa aveti o duminica frumoasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanact spune:


Buna!

Shose eu la fete le dau Eurespal pt tuse. Mereu le-am dat si e chiar f bun.
Sanatate multa Iuliei!

alina023 ma bucur ca ne-ai scris!
Ai dreptate ca prea ne stresam in privinta copiilor. Sigur se vor descurca!

O 'perluta' de-a Ioanei:
Intr-o dimineata o duc pe Ioana la gradinita si imi uitasem ochelarii acasa. La care Ioana ma intreaba: unde sunt ochelarii?
Eu: i-am uitat acasa. Cand ma intorc o sa-i i-au.
Ioana: du-te si i-ai, ca ma duc singura la gradi. Merg pe margine, sa nu ma calce masina, sa mor .


ALINA de IOANA (11 Ianuarie 2008) + JUSTINA (14 Aprilie 2010)
Blogul fetelor!
MULTUMESC DOAMNE PT CELE 2 PRINTESE!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roli25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Shose


Ce le mai dati copiilor pt tuse? A avut Iulka muci, fara febra sau alte complicatii, a fost cuminte i-a suflat mereu in batistuta...dar acum tuseste. Eu ii dadeam de obicei Rinathiol, dar isi face greu efectul. Ce credeti ca as mai putea incerca? (stodal n merge, nici la ea nici la mine) Ceva ...care sa nu fie nici rau la gust.
Kiss all


Shose si Pipetzica (12.02.2008)

Poze si www.youtube.com/view_play_list?p=17800CD9A2531E0C/" target="_blank">Filmulete
[/url]" target="_blank">Sunt mare
Povestea Nasterii

`Copiii sunt mesajele vii pe care le trimitem unor vremuri ce nu le vom vedea...`

In primele zile dupa muci, nu le dau nimic, tusea e semn ca se curata caile respiratorii de mucozitati.
Daca persista si nu suna bine, le dau sirop de patlagina de la plafar.

Mergi la inceput