Clopotei de Ian-Feb 2008 (1)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns codrutaa spune:

Buna, dragi zuzici! Bun gasit in floarea copilariei!

V-am tot citit si tare m-am bucurat ca ati mai scris.

Alexia a trecut cu bine peste o varicela de toata frumusetea iar acum am reluat gradinita, cu entuziasm primele zile, iar apoi cu scancete ca nu mai vrea la gradi, cu munca de convingere in fiecare dimineata.

Am vazut ca vorbiti de copii incapatanati. Stiu cum e! Uneori cu mai multe explicatii si exemple de asa nu, reusesc sa o conving, alteori pur si simplu o las in pace si ma ocup de altceva, si vine singura dupa o vreme convinsa ca era mai bine daca asculta ce-i spun.

Laura Ioana, eu am o metoda care functioneaza intotdeauna, dar iti trebuie dispozitia necesara si rabdarea sa o aplici: Ii spun o poveste cu un personaj (la noi e Mirciulica intotdeauna), personaj care face exact ce face Alexia in momentul de criza (refuza sa se spele, sa se imbrace, sa manance, sa mearga undeva, etc). Descriu deci situatia si urmarile negative, apoi metoda prin care Mirciulica remediaza greseala si cum toti sunt fericiti. Iar Alexia ca sa nu fie ca Mirciulica (care e neascultator, etc...) nu face ca si el. Nu stiu pana cand va merge metoda asta. Si trebuie sa fii calma sa aplici metoda, ceea ce uneori....Da merge la noi miraculos.

Shose, tu ziceai parca de activitatile inafara gradinitei. Pfu, mi se pare complicat si mare raspundere pentru educatoare. Plus ca m-as stresa cu imbracamintea.. dimineata e mai frig, la amiaza mai cals, inauntru mai cald, afara sufla vantul. eu sunt strsata in general cu imbracatul . Cum e acum timpul cred ca o imbrac cu geaca/vesta si caciula de 10 ori si tot de atatea o dezbrac. Ba e vant, ba e cald si transpira.... iar doamnele nu cred ca sunt stresate de aceste aspecte. Asta, bineinteles, pe langa stresul cu siguranta pe strada. Dar nu vreau sa fiu lupul moralist. Eu insami am lasat-o anul trecut, in grupa mica, pe Alexia in excursie de o zi cu autocarul. Nu va spun de cate ori am sunat-o pe educatoare! In sensul asta, eu o apreciez pe Roli pentru curajul de care da dovada.

Alinact, va doresc sanatate.

Ramona, ati inceput gradinita? Tu cum stai cu germana?

A, ca mi-am adus aminte voiam sa va intreb daca clopoteii fac ceva activitati in timpul liber, gen dans, limbi straine, etc. Eu ma strofoc sa o dau la niste ore de germana, dar credeti ca gasesc o profesoara dispusa sa faca cu un copil de 4 ani si libera? Cica se incepe in septembrie odata cu noul an scolar.

Pup si imbratisez toate mamicile si toti clopoteii!







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Ioana spune:

Buna Codruta
Si eu am un personaj, Alina Bulina dar nu m-a dus capul sa o fac personaj negativ; eu povestesc despre ea ca-i cuminte si face toate lucrurile pe care Thea le refuza sau le face mai greu convinsa...nu prea functioneaza Doar zice: "si eu sunt cuminte! eu nu vreau sa ma spal!" O sa incerc si asa, desi Thea o stie deja pe Alina Bulina ca-i cuminte!


Mama fericita de minune si frumusete de Thea Maria
Nasterea minunii Thea Maria (3.01.2008) ,
Filmulete
La Mare - sept '09
Poze din Egipt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonab spune:

Buna zuzici!

Vad ca va ingrijoreaza tare mult iesirile copiilor inafara gradinitei.
Eu zic sa va ganditi si la lucrurile pozitive si la ce anume invata copilul din asta.Pericole vor fi mereu la tot pasul nu doar acum ca sunt mici, la fel vor fi si cand vor avea 20 de ani, ma refer mai ales la pericolele de pe strada.Pentru asta nu trebuie cocolositi, trebuie lasati sa fie independenti, sigur pe ei.Asta ii ajuta foarte mult in dezvoltare stimei de sine pozitiva care e foarte importanta.
Bineinteles ca ingrijorarea nu dispare, dar suntem mame si trebuie sa invatam sa traim cu ea.
Fiti sigure ca educatoarele daca ar stii ca nu s-ar putea descurca cu copiii nu ar iesi cu ei.
Eu am mers cu grupa mijlocie intr-o excursie in alt judet, o excursie de o zi.Am mers impreuna cu inca 3 clase primare.Copiii s-au purtat minunat, stiau ca nu sunt pe "terenul" lor si au avut grija sa ma asculte si sa nu-mi iasa din vorba.Au fost mult mai ascultatori decat in rest
Asa ca lasati copiii sa fie dusi, purtati in toate locurile pentru ca au multe de invatat.

Codruta, ce ma distrezi tu cu stresu cu imbracatu :)) la 4 ani copilul poate sa iti spuna deja ca ii e cald sau ii e frig.Trebuie doar sa il intrebi Aveti mai multa incredere in copiii vostri ca deja sunt destul de constienti de ei si nu mai trebuie sa le ghiciti voi gandurile

Ca ma intrebai de gradi, chiar azi am primit telefon de la gradinita unde vreau sa il dau si mi-a spus ca se elibereaza un loc de la 1 aprilie.Si ce m-a bucurat cel mai mult e ca este acolo o educatoare romanca.
Cu germana merge si nu prea :))Pe cand m-am infocat eu mai bine cu invatatu mi s-a stricat placa video de la laptopu unde am avut cursul.
Nici nu o exersez prea mult pe aici ca mi-e mai comod sa vb engleza, si cum aici aproape oriunde merg se vb engleza...


Vorbeati de copii care nu vor sa se spele.La capitolul asta problema mea e inversa Doamne fereste sa ii spun la Razvi sa se spele pe maini sau pe fata ca uita de el acolo la robinet si pana nu-i ud pana la coate nu se lasa.
Noi nu avem personaje inventate, eu daca vreau sa il conving sa faca ceva ii spun ce se poate intampla daca nu face lucrul cerut.De exemplu, cum e cazul lui Thea cand nu vrea sa spele pe dinti, eu i-as spune ce se intampla daca nu are grija de dintisori: se innegresc si se fac urati."Ia uite ce dinti frumosi si stalucitori ai, daca vrei sa ramana asa, trebuie sa ii periem".
A, sa nu le spuneti ca ii vor cadea daca nu-i spala ca dupa aceea cand chiar va fi vremea sa cada va fi cam greu de dat explicatii



AlinaCT, imi pare rau ca luati antibiotic.desi mi se pare ciudat ca v-a dat asta doar pentru tuse.
La noi nu funtioneaza nimic altceva decat aerosolii.Am incercat si eu cand era mai mic enspe mii de feluri de siropuri.Nu a mers nimic.
Si la aerosoli nu folosesc decat Acc plus ser fiziologic, nimic altceva.




(slideshow)
Razvan 3+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonab spune:

Citat:
citat din mesajul lui alinaatudor

de acum...are texte: 2+2 fac 7 ca asa zic eu...saraca mama, nu are argumente sa ii explice de ce fac 4 si nu 7



Alina si Stefania



ai incercat sa ii demonstrezi? sau si mai bine sa iti demonstreze ea tie

(slideshow)
Razvan 3+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonab spune:

Zuzicile care nu v-ati alaturat inca grupului de clopotei de pe FB, va rog sa o faceti


(slideshow)
Razvan 3+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Ioana spune:

Ramo eu am evitat sa-i spun ca-i vor cadea dintii, exact din motivul ca chiar ii voi cadea In schimb i-am aratat plombele mele de amalgam (cele negre) si i-am spus ca-s bube pe dinti din cauza ca nu m-am spalat cand trebuia O impresioneaza pe moment, dar nu tot timpul o face sa se si spele.
Eu nu stiu contul FB-ului nostru

Edit: am gasit; eu tot cautam zuzele si cand colo erau clopoteii


Mama fericita de minune si frumusete de Thea Maria
Nasterea minunii Thea Maria (3.01.2008) ,
Filmulete
La Mare - sept '09
Poze din Egipt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Ioana spune:

Fetelor, am reusit sa postez poza Theei pe FB, dar nu stiu ce se intampla ca tot ies de pe pagina cu poze si vad doar pagina in care-s trecuti membrii grupului, ca si cum nu am voie sa vad pozele...nush daca ma intelegeti...


Mama fericita de minune si frumusete de Thea Maria
Nasterea minunii Thea Maria (3.01.2008) ,
Filmulete
La Mare - sept '09
Poze din Egipt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanact spune:

Citat:
citat din mesajul lui Laura Ioana

'Neata!
AlinaCT pentru secretzii este f bun SINUPRETUL. La noi prospanul nu a funtionat niciodata si nu-i mai dau. Multa sanatate



Mama fericita de minune si frumusete de Thea Maria
Nasterea minunii Thea Maria (3.01.2008) ,
Filmulete
La Mare - sept '09
Poze din Egipt


Buna!
Prospanul e pt mine, nu pt fete.
Multumesc! !


ALINA de IOANA (11 Ianuarie 2008) + JUSTINA (14 Aprilie 2010)
Blogul fetelor!
MULTUMESC DOAMNE PT CELE 2 PRINTESE!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanact spune:

Citat:
citat din mesajul lui Laura Ioana

Fetelor voi cum procedati cu clopoteii caposhi? De ex. la spalat dimineata sau doar pe maini in restul zilei Thea ma termina cu nervii! Nu vrea si pace: "ca nu am pus mana pe nimic"....si pe wc sta fara sa se tzina cu mainile, dar nu baga de seama ca totusi se sterge, deci trebuie sa se spele, nuuuu! Si eu vorbesc ce vorbesc apoi ma apuc de tzipat (atunci ma asculta, dar nu vreau asta sa fie relatia noastra) si zau ca nu-mi place
Pe dintzi iar e o problema...pur si simplu zice ca nu vrea Si tot dupa tzipete se spala


Mama fericita de minune si frumusete de Thea Maria
Nasterea minunii Thea Maria (3.01.2008) ,
Filmulete
La Mare - sept '09
Poze din Egipt



N-avem probleme cu spalatul pe maini.
Se spala singura.
Si nici cu spalatul pe dinti, numai ca nu se periaza bine, mai mult suge/mananca pasta, cand isi aduce aminte mai scuipa.


ALINA de IOANA (11 Ianuarie 2008) + JUSTINA (14 Aprilie 2010)
Blogul fetelor!
MULTUMESC DOAMNE PT CELE 2 PRINTESE!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanact spune:

Citat:
citat din mesajul lui ramonab
AlinaCT, imi pare rau ca luati antibiotic.desi mi se pare ciudat ca v-a dat asta doar pentru tuse.
La noi nu funtioneaza nimic altceva decat aerosolii.Am incercat si eu cand era mai mic enspe mii de feluri de siropuri.Nu a mers nimic.
Si la aerosoli nu folosesc decat Acc plus ser fiziologic, nimic altceva.




RAMONA si RAZVAN-MATEI 09.01.2008
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=72d9a7498380c6edd22733&skin_id=701&large" target="_blank">RAZVANEL MITITEL
Micul print-blog
www.youtube.com/watch?v=uNKkE_xHcdI" target="_blank">AM 1 ANISOR (slideshow)
Razvan 3+

Le-a dat antibiotic pt ca au ganglionii inflamati.
Apropo , am vb si de vaccinul de 4 ani..dupa ce se insanatoseste il facem.
Sa vedem daca va sta. Asa, ei ii place sa fie consultata.
Se intisese pe pat, cand am fost la cabinet, cand tb numai sa o asculte la plamani.


ALINA de IOANA (11 Ianuarie 2008) + JUSTINA (14 Aprilie 2010)
Blogul fetelor!
MULTUMESC DOAMNE PT CELE 2 PRINTESE!!

Mergi la inceput